Αντικατάσταση Magnum IA120

Μηνύματα
7
Reaction score
0
Καλησπέρα,

έχω (ή μάλλον είχα :110:) ένα ενισχυτη Magnum ΙΑ120 που οδηγούσε τα Bose Acoustimass 5. Δυστηχώς ο Magnum τα έπαιξε και ψάχνω να τον αντικαταστήσω.

Έχεται κάτι να μου προτείνεται αντίστοιχο ποιοτικός του Magnum?

Ευχαριστώ,
Γιώργος
 

Μηνύματα
111
Reaction score
0
Παράξενο συνδυασμό είχες… Μήπως να πάς σε σετάκι ενισχυτή-ηχείων ?
Μη σε βάζω σε έξοδα πάντως… προσπάθησε να κάνεις ακροάσεις σε ορισμένους ενισχυτές. Ιδανικά με τα ηχεία σου και ιδανικά στο χώρο σου.
Καλό θα ήταν να ορίσεις και ένα σχετικό budget.
 

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Θα συμφωνησω με τον Τασο.
Παντως ριξε μια ματια προς pioneer μερια γιατι αυτα τα ηχεια θελουν γλυκοηχο ενισχυτη.
Ημουν κατοχος της σειρας 15 για αρκετα χρονια.
 

Μηνύματα
7
Reaction score
0
Παράξενο συνδυασμό είχες… .
Από περιέργεια και μόνο τι το περίεργο έχει αυτός ο συνδυασμος?

προσπάθησε να κάνεις ακροάσεις σε ορισμένους ενισχυτές. Ιδανικά με τα ηχεία σου και ιδανικά στο χώρο σου.
Καλό θα ήταν να ορίσεις και ένα σχετικό budget.
Το "πρόβλημα" μου είναι ότι , καθώς έχω χρόνια να ασχοληθώ με αυτή την αγορά ,δεν ξέρω από που να ξεκινήσω. Μου άρεσε ο ήχος και η λιτότητα του Magnum άλλα δεν έχω ιδέα σε τι κατηγορία να κοιτάξω για να βρώ κάτι αντίστοιχο.

Θα με βοηθούσαν πάρα πολύ μια -δυό ενδεικτικές έστω προτάσεις για να ξεκινήσω ...

Ευχαριστώ,
Γιώργος
 

Μηνύματα
7
Reaction score
0
Θα συμφωνησω με τον Τασο.
Παντως ριξε μια ματια προς pioneer μερια γιατι αυτα τα ηχεια θελουν γλυκοηχο ενισχυτη.
Thanks για το tip. Έχεις μήπως υπόψη σου κάποιο(α) μοντέλο?

ΜΦΧ,
Γιώργος
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: Αντικατάσταση Magnum IA120

Pioneer A-A6-J

καλός και φθηνός ενισχυτής...

Πάντως μετά την αλλαγή ενισχυτή ξεκίνα να σκέφτεσαι σοβαρά την αλλαγή ηχείων.
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Μήπως να επισκευάσεις-αναβαθμίσεις τον Magnum και να αλλάξεις ηχεία? :140::140::140:
 

Μηνύματα
436
Reaction score
0
Δεν έχω ακούσει Magnum, αλλά και μόνο για τα τόσα καλά λόγια που ακούω από παλιούς, πιστεύω ότι αξίζει να κάνεις αυτό που λέει ο Πέτρος...
 

Μηνύματα
7
Reaction score
0
Μήπως να επισκευάσεις-αναβαθμίσεις τον Magnum και να αλλάξεις ηχεία?
πιστεύω ότι αξίζει να κάνεις αυτό που λέει ο Πέτρος...
Μάλλον δεν γίνεται τίποτα, Τον είχα πάει σε έναν μάστορα στο Παγκράτι στην Ιφικράτους (εκεί ήταν το επίσημο service όταν κυκλοφορούσαν) και δεν κατάφερε τίποτα.

ΜΦΧ,
Γιώργος

ΥΓ. :110: Μα τι έχουν τα ηχειάκια μου? Γιατί δεν σας αρέσουν :134:
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Να πήγες σε <<μάστορα>> και να μη κατάφερε να σου τον φτιάξει είναι λίγο περίεργο καθότι ήταν ένας κλασσικός δικάναλος ενισχυτής χωρίς κάτι περίεργο από όσα θυμάμαι. Ίσως να μην ασχολήθηκε επειδή έκρινε ότι το κόστος της εργασίας + ανταλλακτικά ήταν ασύμφορο για το αποτέλεσμα.

Όσο για τα ηχεία σου... το λεξικό του Μπαμπινιώτη δίπλα στη λέξη πατάτα γράφει κάτι για Bose νομίζω (χωρίς παρεξήγηση και με πολύ διάθεση χιούμορ).
Για να σοβαρευτούμε είναι ηχεία με τεράστιο πρόβλημα στην απόκριση συχνοτήτων και με κουραστικό ήχο που μάλλον ο ενισχυτής σου έσωζε την κατάσταση. Έχω την αίσθηση ότι ελάχιστη τρανζιστοράτη ενισχυτές αυτής της κατηγορίας διαθέτουν αυτό το <<ξεκούραστο>> ή <<μαλακό>> αν θες ήχο.
 

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
ΥΓ. :110: Μα τι έχουν τα ηχειάκια μου? Γιατί δεν σας αρέσουν :134:
Τα μποσακια ειναι εφιαλτικα μεταλλικα και απο πιστοτητα ..... παιζουν οτι θελουν αυτα.
Η κατασταση ειναι λιγο καλυτερη σε φωνητικα και σε ηλεκτρονικη μουσικη αλλα και παλι , εστω και στα ενεργα γουφερ της σειρας το χαμηλο τους δεν ειναι ποτε αρκετο.
Απο την αλλη εχουν σαν ατου , το μεγεθους τους και οτι σε αυτο το μεγεθος δυσκολα βρσκεις αλλα ηχεια να ανεβαινουν σε υψηλοτατες σταθμες χωρις να μπουκωνουν/παραμορφωνουν.
Ειναι καλη επιλογη για Home Cinema , για ανθρωπους με προβλημα χωρου και σαν πρωτα ηχεια.
Αυτα απο την 7χρονη συμβιωση μου με την σειρα 15 με τον ενεργο sub.
 


Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Έχω διαφορετική άποψη για τα συστήματα δορυφόρων και sub της Bose, για την σειρά 10 τουλάχιστον. Νομίζω ότι είναι από τα καλύτερα ηχεία στο μέγεθός τους και σε γενικές γραμμές αξιοπρεπέστατα.

...
 

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Έχω διαφορετική άποψη για τα συστήματα δορυφόρων και sub της Bose, για την σειρά 10 τουλάχιστον. Νομίζω ότι είναι από τα καλύτερα ηχεία στο μέγεθός τους και σε γενικές γραμμές αξιοπρεπέστατα.

...
Ετσι οπως τα λες Νικο.
Για το μεγεθος τους ειναι αξεπεραστα και φυσικα αξιοπρεπεστατα.
Τα χαρηκα πολυ ολα αυτα τα χρονια που τα ειχα.

Οταν ακουσα ομως απο κολωνες τα ιδια τραγουδια που μου αρεσαν , ανακαλυψα πολλα αλλα πραγματα που δεν ακουγα ή που μου πλασαρανε τα μποσακια με το δικο τους μοναδικο/χαρακτηριστικο τροπο.
Εκει τωρα ειναι πως θα το παρεις.
Εγω το πηρα λιγο βαρια και ηθελα κατι αλλο πιο αμεσο και αναλυτικο και εκει σταματησαν να με καλυπτουν.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Ένα παλαιότερο σύστημα με δορυφοράκια και υπογούφερ της Bose διαθέτει ένας φίλος μου και τα έχω ακούσει αρκετά. Η τρύπα στη μεσοχαμηλή περιοχή πρέπει να είναι όση η λίμνη της Βουλιαγμένης εκτός των άλλων προβλημάτων. Αγοράστηκαν από Αμερική πριν 13 χρόνια περίπου. Οι εντυπώσεις που έχω από αυτό το σύστημα είναι οι χειρότερες. Θα πω χαρακτηριστικά ότι ηχεία της KODA με 60 ευρώ αποδίδουν σε καλύτερα. Το μεγάλο γέλιο έπεσε όταν κάποια στιγμή του κάηκε το υπογούφερ και μου το έδωσε για επισκευή. Η αξία των δύο μεγαφώνων του sub, αν θυμάμαι καλά των 5 ιντσών, δεν υπερβαίνει με τίποτα τα 10 ευρώ. Τα τηλεφωνικά καλώδια είναι γομάρια σε σχέση με αυτά του υπογούφερ ενώ αντέχουν μεγάλη ισχύ επειδή διαθέτουν ένα σύστημα προστασίας με λάμπες που ανάβουν όταν η ισχύς ξεπεράσει κάποιο όριο. Τα συμπεράσματα για τη σοβαρότητα της κατασκευής δικά σας. Τη μόνη χρήση που μπορώ να δικαιολογήσω για τα ηχειάκια αυτά είναι σε πολύ μικρούς χώρους (βλέπε W.C.:128::128:) ή σε επαγγελματικούς χώρους.
 

Μηνύματα
272
Reaction score
1
Μάλλον δεν γίνεται τίποτα, Τον είχα πάει σε έναν μάστορα στο Παγκράτι στην Ιφικράτους (εκεί ήταν το επίσημο service όταν κυκλοφορούσαν) και δεν κατάφερε τίποτα.

ΜΦΧ,
Γιώργος

ΥΓ. :110: Μα τι έχουν τα ηχειάκια μου? Γιατί δεν σας αρέσουν :134:




Στειλε μου pm, αν θελεις να σε φερω σε επικοινωνια με εναν πολυ καλο τεχνικο. Θα στον φτιαξει και δεν θα ξοδεψεις πολλα.



Οταν τον φτιαξεις, τον παιρνεις παραμασχαλα και πηγαινεις να ακουσεις ηχεια (αν και το καλυτερο θα ηταν να τα ακουσεις στον χωρο σου).


.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Απάντηση: Re: Αντικατάσταση Magnum IA120

Έχω διαφορετική άποψη για τα συστήματα δορυφόρων και sub της Bose, για την σειρά 10 τουλάχιστον. Νομίζω ότι είναι από τα καλύτερα ηχεία στο μέγεθός τους και σε γενικές γραμμές αξιοπρεπέστατα.

...

Νικε ,διαφωνω!
Πολυ υπερτιμημενα ηχεια ,λογω του οτι ηταν τα πρωτα τοσο μικρα αλλα και πολυ ακριβα για αυτο που προσφερουν.
Εχω ακουσει πολλα σετακια που κοστιζουν το ενα τριτο και τα βαζουν κατω ευκολα.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Σε σχέση με ότι παρόμοιο έχω ακούσει εγώ, έπαιζαν πολύ καλύτερα. Αλλά για να το λες εσύ κάτι θα ξέρεις περισσότερο. :126:

...
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Μου αρέσουν οι πολιτισμένες συζητήσεις που έχουν ως βάση το σεβασμό στη γνώμη του άλλου. Άντε να συνεχίσουμε έτσι. Και μη φοβάστε δε ματιάζω...:116:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.295
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top