Αντικατάσταση Pioneer SC-LX76 με Denon AVC-X3800H

Μηνύματα
342
Reaction score
37
Έχω τον Pioneer SC-LX76 στημένο με ένα ταπεινό σύστημα 5.1 ηχείων και αναρωτιέμαι αν έχει νόημα η αντικατάσταση του με ένα νέο Denon AVC-X3800H.
Τα ηχεία είναι Xavian μπροστινά floorstanders και κεντρικό, Elac πίσω δορυφόροι και CAV 12ιντσο sub.
Ο αριθμός των ηχείων δύσκολα θα αυξηθεί, καθώς υπάρχει μόνο η δυνατότητα για δύο ακόμη μπροστινά, ψηλά στον τοίχο.
Οπότε το ερώτημα είναι αν θα υπάρξει σημαντική βελτίωση της ηχητικής ποιότητας, καθώς από πλευράς συνδεσιμότητας είμαι ήδη εντάξει.
 

Μηνύματα
2.804
Reaction score
423
Ο ενισχυτής σου είναι θωρηκτό απο δύναμη θα χάσεις πολύ. Δεν ξέρω πόσο εύκολα είναι τα ηχεία σου.
Αν δεν θες ντε και καλά hdmi 2.1 και έχεις λυμένα τα θέματα στριμαρισματος δεν βλέπω να κερδίζεις κάτι.
Εντάξει ψυχολογικά θα ξεφορτωθείς μηχάνημα δεκαετίας και θα ανανεώσεις τα φορμα. Αλλά μέχρι εκεί. Έχεις και λυμένα τα θέματα συνδεσυμοτητας.
Ενισχυτής 180 βατ ανά κανάλι δεν τον αλλάζεις για να πας στα 105.
 

Μηνύματα
2.804
Reaction score
423
Και εγώ σε ανάλογο προβληματισμό είμαι αλλά είμαι με 110 βατ ανά κανάλι όχι με 180. Τόσο ισχυρός ενισχυτής από Ελλάδα έχει 3Κ σήμερα. Ο 3800 πραγματική αξία έχει 850 όχι 1500 που έχει εδώ...
 

Μηνύματα
27.323
Reaction score
25.353
Η ισχύς των ολοκληρωμένων , ακόμα και των μεγαθηρίων του παρελθόντος δεν είναι το ζήτημα.
Οτι και αν ήταν ο 76 ,δεν παύει να είναι ολοκληρωμένος.
Δεν έχει σύγχρονα φορμά δεν έχει το ένα δεν έχει το άλλο. Το μόνο που έχει είναι ένα dts και ένα dolby true hd. Τέλος.
Δεν μπορεί να σταθεί δίπλα σε σύγχρονα μηχανήματα . Δυστυχώς.
ΟΜΩΣ αν το ζητούμενο δεν είναι ATMOS δεν συντρέχει κανένας λόγος να αλλαχθεί .
Εγώ που δεν ψάχνομαι για ATMOS δεν αλλάζω τον DENON AVP -A1HD .
 

Μηνύματα
4.466
Reaction score
7.742
Έχω τον Pioneer SC-LX76 στημένο με ένα ταπεινό σύστημα 5.1 ηχείων και αναρωτιέμαι αν έχει νόημα η αντικατάσταση του με ένα νέο Denon AVC-X3800H.
Τα ηχεία είναι Xavian μπροστινά floorstanders και κεντρικό, Elac πίσω δορυφόροι και CAV 12ιντσο sub.
Ο αριθμός των ηχείων δύσκολα θα αυξηθεί, καθώς υπάρχει μόνο η δυνατότητα για δύο ακόμη μπροστινά, ψηλά στον τοίχο.
Οπότε το ερώτημα είναι αν θα υπάρξει σημαντική βελτίωση της ηχητικής ποιότητας, καθώς από πλευράς συνδεσιμότητας είμαι ήδη εντάξει.
Σημαντική βελτίωση θα υπάρξει με τα εξής βήματα.
Παίρνεις τον denon που έχει βασικα το απμιξερ της Auro 3D δλδ το Auromatic, με αυτό θα ακούς αξιοπρεπώς όλα τα τραγούδια που σ αρέσουν. Επίσης το λογισμικό ισοστάθμισης θα είναι καλύτερο με δυνατότητα να αναβαθμίστεις σε dirac. Όσον αφορά την ενίσχυση 180watt βγάζει και ο denon νομίζω, καλό είναι να πάρεις έναν δυνατό ενισχυτή ξεχωριστό για τα 2 μπροστινά L-R κανάλια.
Καλό είναι να προσθέσεις 2 ηχεία ύψους μπροστά.
Καλό είναι να βάλεις ένα ακόμη σαμπ, διαγώνια κατά προτίμηση :biggrin:
Εγώ αυτά θα έκανα στην θέση σου 🙂
 

Μηνύματα
27.323
Reaction score
25.353
Όσον αφορά την ενίσχυση 180watt βγάζει και ο denon νομίζω,
Σιγά μην βγάζει και 200 .
Αν βγάζει 100 είναι ζήτημα. Για 105 τον δίνουν με δύο κανάλια οδηγούμενα , αν δεν κάνω λάθος.
Αν παίξει μόνο κεντρικό και surrounds μπορεί και να βγάλει 80-90 watts .
Αλλά μέχρι εκεί . Τίποτα παραπάνω.
Αν θέλουμε ισχύ δεν βασιζόμαστε ποτέ σε ολοκληρωμένο.
Φίλος που πήρε τον denon avr -a1h , γελάει με τα θεωρητικά 150 watts στο κανάλι του A1 ,που δεν είναι φυσικά ούτε κάν τόσα. καμιά 80αριά είναι και με το ζόρι . Μ"αρέσει που έλεγα να τον αγοράσω και γώ . Τι διάολο να πάρω ?
 

Μηνύματα
4.466
Reaction score
7.742
Σιγά μην βγάζει και 200 .
Αν βγάζει 100 είναι ζήτημα. Για 105 τον δίνουν με δύο κανάλια οδηγούμενα , αν δεν κάνω λάθος.
Αν παίξει μόνο κεντρικό και surrounds μπορεί και να βγάλει 80-90 watts .
Αλλά μέχρι εκεί . Τίποτα παραπάνω.
Αν θέλουμε ισχύ δεν βασιζόμαστε ποτέ σε ολοκληρωμένο.
Φίλος που πήρε τον denon avr -a1h , γελάει με τα θεωρητικά 150 watts στο κανάλι του A1 ,που δεν είναι φυσικά ούτε κάν τόσα. καμιά 80αριά είναι και με το ζόρι . Μ"αρέσει που έλεγα να τον αγοράσω και γώ . Τι διάολο να πάρω ?
Το ξέρω ότι δεν βγάζει στην πράξη τόσα για αυτό του είπα να οδηγήσει τα μπροστινά με έναν δυνατό ενισχυτή.
 

Μηνύματα
27.323
Reaction score
25.353
Βασικά όχι μόνο τα LEFT -RIGHT , αλλά όλη την τριάδα , με άλλον τελικό .
Να ξφορτώσει όσο γίνεται τον ολοκληρωμένο.
Εδώ εγώ δουλεύω τελικούς , άλλους για τα left right και άλλον για τα center sourounds .
Και πάλι όταν τον ξεφορτώνω , τον POA A1-HD πάλι βλέπω ότι αναπνέει . Μιλάμε για τελικό 10χ150/8 , 10χ300/4 .
Κτήνος με 4 μετ/στες και δέκα κανάλια ανεξάρτητα , με 10 πλακέτες . Με 8 tranzistors στο κάθε κανάλι , και με ξεχωριστή τροφοδοσία το κάθε κανάλι , αφού οι πολλαπλοί μετ/στές βγάζουν πολλαπλές τάσεις και rails για τα όποια κανάλια.
60 κιλά τέρας . Ασήκωτος . Ούτε δύο άτομα δεν τον σηκώνουν εύκολα . Τρείς άνθρωποι τον βάλαμε στο ρακ .
 
Last edited:


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.689
Μηνύματα
2.870.020
Members
37.943
Νεότερο μέλος
belg1960
Top