Αντικατάσταση PreAmp Jumpers σε Nad

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Κακως ανοιγουμε αυτη την συζητησ εδω αλλα αν θελεις φερε μια εταιρια που ξερεις να σου πω την αποψη μου Ξεκινα με μια σαν παραδειγμα
Δε νομίζω ότι πρέπει να το κάνω.

Για να καταλάβω Σάκη, εάν ένας άνθρωπος θέλει να προμηθευτεί ένα, ή πολλά μηχανήματα ήχου, χωρίς κανένα απολύτως συμβιβασμό στην ποιότητα, η μόνη λύση είναι να καταφύγει σε λύσεις do it yourself; Να αγνοήσει τις προτάσεις άλλων εταιριών;
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.241
Reaction score
1.107
Νικο, το ευκολοτερο πραγμα ειναι να ανοιξεις ενα μηχανμα ανεξαρτητως τιμης και να του βρεις "λαθη"
Οποιο μηχανημα και να ανοιξεις θα βρεθουν δεκαδες πραγματα τα οποια μπορεις να κανεις καλυτερα Οταν επισκευαζεις ενα μηχανημα εχεις να αλλαξεις ας πουμε εναν πυκνωτη δεν σε νοιαζει γιατι πολυ απλα δεν εχεις να το κανεις και να το πληρωσεις 100,000 φορες στην παραγωγη Λογικο δεν ειναι ?
ειναι προφανες οτι τα μηχανηματα που εχουμε στα χερια μας εχουν φαει ρετουσαρισμα ωστε να κατασκευαστουν με συμβιβασμους σε οτι αφορα το κοστος ....
[DOUBLEPOST=1535982239][/DOUBLEPOST]
Δε νομίζω ότι πρέπει να το κάνω.

Για να καταλάβω Σάκη, εάν ένας άνθρωπος θέλει να προμηθευτεί ένα, ή πολλά μηχανήματα ήχου, χωρίς κανένα απολύτως συμβιβασμό στην ποιότητα, η μόνη λύση είναι να καταφύγει σε λύσεις do it yourself; Να αγνοήσει τις προτάσεις άλλων εταιριών;

Οκ δεν θα το ελεγα Πιστευω οτι απο ενα σημειο και πανω πολλοι κατασκευαστες δεν κανουν συμβιβασμους στην ποιοτητα αλλα σιγουρα δεν μιλαμε για μηχανηματα που κοστιζουν ουτε 100 ευρω ουτε 200

παρολα αυτα αν ανοιξεις ενα μηχανημα που κοστιζει 15,000 ευρω πιστεψε με και παλι θα βρεις να κανεις καποια πραγματα καλυτερα που προυποθετει ας πουμε αντι το σασσι να ειναι 2U να γινει 3 Αυτο εξορισμου ειναι προβλημα για τον σχεδιαστη και την παραγωγη

σημαινει οτι σ εκαποιο σημειο στην αλυσιδα βρεθηκε καποιος να πει οτι δεν ξερω τι κανετε αλλα αυτο το μηχανημα θα βγει σε 2U αν θελεις για να μην υποβαθμιζει και τα μεγαλυτερα μηχανηματα της εταιριας τα οποια ειναι ηδη 3U

DIY ναι βεβαιως σαφως και συμφερει καλυτερα με δυο τρεις περαμετρους
1) θα πρεπει να ξερεις ακριβως τι θελεις απο πλευρας ηχου
2)Θα πρεπει να εισαι ετοιμος να ζησεις με τα οποια χουγια θα εχει το μηχανημα αυτο οψη μεγεθος κλπ
3) να εχεις καποιον να σου υλοποιησει ακριβως αυτο που θελεις
 
Last edited:

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Δηλαδη σε ενα φτηνο ενισχυτη που πουλαει 100000 κοματια οι 400000 rca + wire για jumpers δεν υπολογιζεται;Δεν με ξενιζει αυτο που λες, με ξενιζει που το λες σε μενα μετα τα τοσα που ειπα για το κοτετσοσυρμα !!!
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.241
Reaction score
1.107
ΠΑραδειγμα το NAD που συζηταμε εχει μεσα ενα καρρο τεχνολογιες που τσπ προσδιδουν καποια πραγματα στο αποτελεσμα το οποιο φυσικα γινεται με καποιο κοστος ....Εφιαξε η NAD ας πουμε το δικο της discrete ολοκληρωμενο σε μοντουλι το εφιαξε ακριβως οπως ηθελε επελεξε ακριβως τα υλικα που ηθελε και το χρησιμοποιησε σαν μπαφερ στο volume

Ok μου αρεσει αυτο γενικα η πρακτικη αυτη υποσχεται πολυ καλα δυναμικα αλλα και καποιο θορυβο απο την λειτουργια του αλλα αυτο ειναι μεταξυ μας δεν το λεμε πουθενα.....
Για να το λειτουργησουμε αυτο φιαξαμε τοπικο τροφοδοτικο γιατι αυτο το μαθαμε απο τον 3020 και ξερουμε οτι και αυτο εχει να προσθεσει κατι στο αποτελεσμα βεβαια αυτο χρειαζεται αρκετους πυκνωτες για να δουλεψει και κοιταξαμε να βαλουμε τους πιο φτηνους αλλα προσοχη ουτε αυτο το λεμε
καπακι εκει που σχεδιαστηκε το μηχανημα κανει μονιμως κρυο ....οποτε οι φτηνιαρηδες πυκνωτες δεν τραβανε και κανα σπουδαιο ζορι ....Φυσικα παιζει και το σεναριο αλλες χωρες αν εχουν υψηλοτερες θερμοκαρασιες και τελικα το μηχανημα να αγκομαχαει αλλα ουτε αυτο το λεμε προς τα εξω δεν πανα γαμηθουνε ας ερθουν στην Αγγλια να το ακουσουν ....

επισης εχουμε ενα μηχανημα το οποιο δεν κανει να το φυλαξουμε στα γκαζια του γιατι αυτο θα επιρεασει την ηχητικου ταυτοτητα τι να κανουμε? τι να κανουμε ? Α ναι θα του βαλουμε ενα μετασχηματιστη ο οποιος δεν θα εχει ρευματα να τροφοδοτησει το μηχανημα σε φουλ ισχυ και θα το γεμιζει πραμορφωση για να το φυλαξει ....ουτε και αυτο το λεμε προς τα εξω ειναι εδω μονο για μεταξυ μας ασε που ο μετασχηματιστακος ειναι και πιο μικρος και πιο ελαφρυς και θα κοστιζει λιγοτερο η μεταφορα του ....

καταλαβες τωρα ?
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Οκ δεν θα το ελεγα Πιστευω οτι απο ενα σημειο και πανω πολλοι κατασκευαστες δεν κανουν συμβιβασμους στην ποιοτητα αλλα σιγουρα δεν μιλαμε για μηχανηματα που κοστιζουν ουτε 100 ευρω ουτε 200
Όταν κάποιος έχει την πρόθεση να μην κάνει συμβιβασμούς Σάκη, φυσικά και δεν έχει κατά νου να δώσει τα ποσά που αναφέρεις. Είναι λυπηρό, κάποιος να δίνει 15.000 €, και να ενέχει ο κίνδυνος της μη καθ' ολοκληρίαν άρτιας κατασκευής.

Επομένως εάν ο Χ αγοραστής επιμένει σ' αυτό, τι θα του σύστηνες, να το ανοίξει, και να αντικαταστήσει ότι του προταθει; Για μηχανήματα τέτοιου επιπέδου μιλώ, των 10, 15χιλ. €. Όχι των 100-200...
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.241
Reaction score
1.107
Δηλαδη σε ενα φτηνο ενισχυτη που πουλαει 100000 κοματια οι 400000 rca + wire για jumpers δεν υπολογιζεται;Δεν με ξενιζει αυτο που λες, με ξενιζει που το λες σε μενα μετα τα τοσα που ειπα για το κοτετσοσυρμα !!!
Σαφως κια υπολογιζονται Ο κατασκευαστης εχει σταθμισει αρχικα εαν εισοδος εξοδος pre +τελικου θα προσφερει μια επιπλεον δυνατοτητα στο μηχανημα του και αρα θα το κανει πιο ανταγωνιστικο στην κατηγορια του και προφανως μετα απο αυτο θα διαλεξει την πεπατημενη για να το υλοποιησει αρχικα γιατι αυτο ειναι γνωστο και φιλικο στους περισσοτερους χρηστες οσο αυτο δεν του εισαγει καποιο σοβαρο προβλημα και οσο αυτο ειναι κοστολογικα λογικο ...

Κατα την αποψη μου περισσοτερο επιβαρυνει η διαδρομη του σηματος να την φερουν εξω στην πισω οψη παρα τα βυσματα η τα jumper αυτο σαφως και εχει καποιο ρολο στις επιδοσεις του μηχανηματος τα jumper οχι

Ειναι γνωστο οτι στα Εγγλεζικα ο ορος crosstalk δεν υπαρχει δες τα ΝΑΙΜ ας πουμε ....Αδιαφορουν μεχρι και σημερα και συχνα σε πολυ ακριβα μηχανηματα για την υπερπηδηση που υπαρχει μεταξυ πηγων αλλα και το χειροτερο μεταξυ των δυο καναλιων ....

Στην διαδρομη στο τυπωμενο γιανα φτασει απο τον προ πισω και απο εκει στον τελικο ευκολα η γραμμη αυτη στον δρομο θα τσιμπαει διαφορα αλλα επειδη αυτα δεν μπορει να τα ακουσει ο καθενας δεν το λεμε προς τα εξω

Συν οτι αυτα τα ψιλα μπροστα στον γενικοτερο χαρκτηρα του μηχανηματος που εχιε υποστει και ενα fine tuning για να ενασυγκεριμενο κοινο και συγκεριμενες μουσικες κατηγοριες ειναι πραγματα οπου στο συνολο τους ο ακροατης θα αδιαφορησει
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
ΠΑραδειγμα το NAD που συζηταμε εχει μεσα ενα καρρο τεχνολογιες που τσπ προσδιδουν καποια πραγματα στο αποτελεσμα το οποιο φυσικα γινεται με καποιο κοστος ....Εφιαξε η NAD ας πουμε το δικο της discrete ολοκληρωμενο σε μοντουλι το εφιαξε ακριβως οπως ηθελε επελεξε ακριβως τα υλικα που ηθελε και το χρησιμοποιησε σαν μπαφερ στο volume

Ok μου αρεσει αυτο γενικα η πρακτικη αυτη υποσχεται πολυ καλα δυναμικα αλλα και καποιο θορυβο απο την λειτουργια του αλλα αυτο ειναι μεταξυ μας δεν το λεμε πουθενα.....
Για να το λειτουργησουμε αυτο φιαξαμε τοπικο τροφοδοτικο γιατι αυτο το μαθαμε απο τον 3020 και ξερουμε οτι και αυτο εχει να προσθεσει κατι στο αποτελεσμα βεβαια αυτο χρειαζεται αρκετους πυκνωτες για να δουλεψει και κοιταξαμε να βαλουμε τους πιο φτηνους αλλα προσοχη ουτε αυτο το λεμε
καπακι εκει που σχεδιαστηκε το μηχανημα κανει μονιμως κρυο ....οποτε οι φτηνιαρηδες πυκνωτες δεν τραβανε και κανα σπουδαιο ζορι ....Φυσικα παιζει και το σεναριο αλλες χωρες αν εχουν υψηλοτερες θερμοκαρασιες και τελικα το μηχανημα να αγκομαχαει αλλα ουτε αυτο το λεμε προς τα εξω δεν πανα γαμηθουνε ας ερθουν στην Αγγλια να το ακουσουν ....

επισης εχουμε ενα μηχανημα το οποιο δεν κανει να το φυλαξουμε στα γκαζια του γιατι αυτο θα επιρεασει την ηχητικου ταυτοτητα τι να κανουμε? τι να κανουμε ? Α ναι θα του βαλουμε ενα μετασχηματιστη ο οποιος δεν θα εχει ρευματα να τροφοδοτησει το μηχανημα σε φουλ ισχυ και θα το γεμιζει πραμορφωση για να το φυλαξει ....ουτε και αυτο το λεμε προς τα εξω ειναι εδω μονο για μεταξυ μας ασε που ο μετασχηματιστακος ειναι και πιο μικρος και πιο ελαφρυς και θα κοστιζει λιγοτερο η μεταφορα του ....

καταλαβες τωρα ?
Σε ποιον απευθυνεσαι
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.241
Reaction score
1.107
Βρε Νικο πραγματικα το πας πολυ μακρυα ....χανει ετσι η συζητηση το νοημα της .....

βρες ενα μηχανημα ολοκληρωμενο Accuophase καινουργιο σημερινης αξιας 15,000 .... Ειναι προφανες οτι ολοι θα θελαμε ολα τα σιδερικα πισω να ειναι WBT και μενα μου αρεσουν παρα πολυ .....Ομως αυτο ανεβαζει τοκοστος 1000 ακομα ευκολα και μαλλον εχω πει και λιγα

Δεν σημαινει οτι αυτα που φοραει το Accuphase ειναι μαπα αλλα τα WBT ειναι καλυτερα

Βγαζεις νοημα ?
[DOUBLEPOST=1535983988][/DOUBLEPOST]
Σε ποιον απευθυνεσαι
Ενα απλο γενικο παραδειγμα που αφορα την ποιοτητα και την σχεδιαση

Ωχ δεν πιστευω να τον σχεδιασες εσυ ?
Δεν ειχα προθεση να σε προσβαλω:drinks::drinks::drinks::drinks::drinks::drinks:
να καλαμπουριζουμε και λιγο ....
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Βρε Νικο πραγματικα το πας πολυ μακρυα ....χανει ετσι η συζητηση το νοημα της .....

βρες ενα μηχανημα ολοκληρωμενο Accuophase καινουργιο σημερινης αξιας 15,000 .... Ειναι προφανες οτι ολοι θα θελαμε ολα τα σιδερικα πισω να ειναι WBT και μενα μου αρεσουν παρα πολυ .....Ομως αυτο ανεβαζει τοκοστος 1000 ακομα ευκολα και μαλλον εχω πει και λιγα

Δεν σημαινει οτι αυτα που φοραει το Accuphase ειναι μαπα αλλα τα WBT ειναι καλυτερα

Βγαζεις νοημα ?
[DOUBLEPOST=1535983988][/DOUBLEPOST]
Ενα απλο γενικο παραδειγμα που αφορα την ποιοτητα και την σχεδιαση

Ωχ δεν πιστευω να τον σχεδιασες εσυ ?
Δεν ειχα προθεση να σε προσβαλω:drinks::drinks::drinks::drinks::drinks::drinks:
να καλαμπουριζουμε και λιγο ....
Τέλος πάντων Σάκη, για να κλείσω τη συμμετοχή μου στο συγκεκριμένο θέμα, δεν έχω τις γνώσεις να προσφέρω κάτι άλλωστε, θα πω το εξης: είναι άλλο πράγμα να δώσει κάνεις πολλά χρήματα και να αγοράσει ένα κακοσχεδιασμένο μηχάνημα, και άλλο πράγμα, να πάρει κατι που έχει σχεδιαστεί/υλοποιηθεί σωστά, αλλά επιδέχεται βελτιώσεων, επειδή ο κατ/στης προσπάθησε να κρατήσει το κόστος κτήσης χαμηλότερα.

Θέλω να πιστεύω ότι οι μεγάλοι κατασκευαστές ενεργούν σύμφωνα με τη δεύτερη περίπτωση.

Χάρηκα που τα είπαμε, να είσαι καλά..
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.241
Reaction score
1.107
Δεν μπορεις να φανταστεις ποσα απο αυτα τα ακριβα μηχανηματα ειναι κακοσχεδιασμενα και παρολα αυτα υπαρχει μια μεριδα ακροατων που τα λατρευει .....
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Καλησπέρα!

Έχω το Nad 356bee. Όπως γνωρίζουν όσοι ξέρουν το μηχάνημα, η σύνδεση του τμήματος προενίσχυσης και τελικού γίνεται με jumperάκια. Αρκετοί ισχυρίζονται ότι αυτά είναι της πλάκα και ότι ο ενισχυτής ωφελείται τα μέγιστα εάν αυτά αντικατασταθούν από καλύτερης ποιότητας καλώδια. Τι πιστεύετε εσείς; Έχετε να προτείνετε τέτοια καλωδιάκια; Εγώ έχω βρει αυτά: https://www.audioquest.com/accessories/audio-enhancements/preamp-jumpers

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
Ηλια τι αποφασισες ; :laugh:
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.448
Reaction score
15.163
...σκαει η behringer με το ιδιο τσιπακι και στο ψηφιακο και στο αναλογικο με την μονη διαφορα οτι εβαλε μεσα ενα inverter να ανεβασει την ταση στο σταδιο εξοδου απο 5V που εχουν οι αλλοι σε 18+18 .... Παρε και ακου με 67 ευρω και θα σου πεσουν τα αυτια ....τοσο απλα
Θα βγω λίγο εκτός θέματος.. αλλά σε ποιο dac/audio interface αναφέρεσαι;;;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.637
Reaction score
12.238
Βρε Νικο πραγματικα το πας πολυ μακρυα ....χανει ετσι η συζητηση το νοημα της .....

βρες ενα μηχανημα ολοκληρωμενο Accuophase καινουργιο σημερινης αξιας 15,000 .... Ειναι προφανες οτι ολοι θα θελαμε ολα τα σιδερικα πισω να ειναι WBT και μενα μου αρεσουν παρα πολυ .....Ομως αυτο ανεβαζει τοκοστος 1000 ακομα ευκολα και μαλλον εχω πει και λιγα

Δεν σημαινει οτι αυτα που φοραει το Accuphase ειναι μαπα αλλα τα WBT ειναι καλυτερα

Αναφερομαι στο αν υπαρχει καποιος τεχνικος η αλλης μορφης επιστημονας ο οποιος θα μου δειξει μια μελετη η μια σπουδη πανω στο θεμα η οποια θα μου αποδυκνειει αρχικα που ακριβως θα βοηθησει μια τετοια κινηση τι θα αλλαξει απο τεχνικης πλευρας μεγεθη απλα νουμερα κλπ

Και κατα δευτερον αν υπαρχει καποιος αλλος επιστημονας προφανως αλλης ειδικοτητας ο οποιος θα μας εξηγησει εαν ο ανθρωπινος οργανισμος εγκεφαλος αυτια και οτι αλλο συμετεχει εχει την ικανοτητα να μπορει να ξεχωρισει την διαφορα μεταξυ της καταστασης Α και της καταστασης Β στο δεδομενο μηχανημα / συστημα .
Μισό για να καταλάβουμε...
Τόσες απαντήσεις για τα <<σιδερικά>> που γεφυρώνουν τα RCA στην πλάτη ενός ενισχυτή, ότι δεν κάνουν ηχητική διαφορά, και τώρα λες πως τα WBT είναι καλύτερα από τα μαμίσια της Accuphase.
Τι σημαίνει το <<καλύτερα>> από την στιγμή που όπως λες ούτε η αντίσταση αλλά ούτε και η ελάχιστη διαφορά χωρητικότητας μπορούν να κάνουν την διαφορά?

Αν θες πες μας ποια η τεχνική διαφορά μεταξύ των δύο που δικαιολογεί το <<καλύτερα>.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.874
Reaction score
4.442
Οι μετρήσεις δεν αποτυπώνουν πάντα αυτό που ακούμε, αυτο είναι δεδομένο.
Είναι ενα διχτυ ασφαλείας αλλά όχι μία πλήρης περιγραφή της πραγματικοτητας.

Οι συζητήσεις εδώ και στο "ακριβό DAC αξίζει ή αγορά " τουλαχιστον
δείχνουν πόσο πολύπλοκο είναι το φαινόμενο της μουσικής αναπαραγωγής.

Ισως στο μέλλον με την ανάπτυξη της τεχνητής νοημοσύνης...
 


east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.241
Reaction score
1.107
Μισό για να καταλάβουμε...
Τόσες απαντήσεις για τα <<σιδερικά>> που γεφυρώνουν τα RCA στην πλάτη ενός ενισχυτή, ότι δεν κάνουν ηχητική διαφορά, και τώρα λες πως τα WBT είναι καλύτερα από τα μαμίσια της Accuphase.
Τι σημαίνει το <<καλύτερα>> από την στιγμή που όπως λες ούτε η αντίσταση αλλά ούτε και η ελάχιστη διαφορά χωρητικότητας μπορούν να κάνουν την διαφορά?

Αν θες πες μας ποια η τεχνική διαφορά μεταξύ των δύο που δικαιολογεί το <<καλύτερα>.

Η αναφορα μου εχει να κανει με την οψη την αισθηση και γενικα την πολυ υψηλη ποιοτητα κατασκευης Αν θεωρεις οτι μπορουμε να στησουμε ενα νημα το οποιο θα αναλυει με περιπου τον ιδιο τροπο τι διαφορα εχουν τα σιδερικα της Accuphase με αυτα της WBT στον ηχο ειμαι .....διαθεσιμος :lolsign::lolsign::lolsign::lolsign::lolsign:
[DOUBLEPOST=1536050646][/DOUBLEPOST]
Οι μετρήσεις δεν αποτυπώνουν πάντα αυτό που ακούμε, αυτο είναι δεδομένο.
Είναι ενα διχτυ ασφαλείας αλλά όχι μία πλήρης περιγραφή της πραγματικοτητας.

Οι συζητήσεις εδώ και στο "ακριβό DAC αξίζει ή αγορά " τουλαχιστον
δείχνουν πόσο πολύπλοκο είναι το φαινόμενο της μουσικής αναπαραγωγής.

Ισως στο μέλλον με την ανάπτυξη της τεχνητής νοημοσύνης...

Οι διαφορα με μεταξυ των μετρησεων και αυτου που λεει ο ακροατης ειναι μονο το "εμενα ετσι μου αρεσει " και οι συγκεκριμενες συνθηκες .....

Ενας σκληρος ενισχυτης με γλυκα edgy αν θελεις ηχεια τελικα μπορει και να βγαζει ενα ισοροπημενο αποτελεσμα
Ενας ανθρωπος που ακουει καθαρα ροκ μουσικη σου λεει οτι τα musical fidelity παιζουν παπαδες ....Ομως αν τα βαλεις παιξουν γλυκια ποπ jazz που χρειαζεσαι γλυκο και μαλακο χαμηλο καθαρα μεσαια και αερινα πριμα τα πανε παρα πολυ χαλια εκει ενας YAmaha θα πηγαινε 10 φορες καλυτερα

Αρα οι αποψεις ειναι κατα κανονα πολωμενες ,,,παρολα αυτα αν το ψαξεις στις μετρησεις ολα αυτα καταγραφονται απιστευτα ευκολα ....

Πολλοι Εγγλεζικοι ενισχυτες δουλευουν ακομα σχεδον σε ταξη Β αν δεις το πακετο αρμονικων και παραμορφωσεων που βγαζουν θα δεις οτι σαν εικονα ειναι πολυ κοντα στις παραμορφωσεις που εισαγουν οι κιθαριστες στις ηλεκτρικες τους κιθαρες Εξ ορισμου λοιπον τα μηχανηματα αυτα εχουν συναφη ηχο με το συγκεριμενο μουσικο θεμα ..... ενισχυτες που ειναι σωστα πολωμενοι σε ταξη ΑΒ η και πιο πανω ειναι αδυνατον να αναπαραξουν τοσο καλα αυτη την χροια ....

Παραδοξο δεν ειναι αυτο ? σχεδιαστες και τεχνικοι δινουν καθημερινο αγωνα και μαχη κατα την διαρκεια της σχεδιασης η της επισκευης για να εξαλειψουν τις παραμορφωσεις απο το κυκλωμα και απο πισω τους αυτη η φαρα οι κιθαριστες τις ξαναβαζουν μεσα με αυτο που παιζουν .....unreal ......
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.735
Μηνύματα
2.874.237
Members
37.940
Νεότερο μέλος
greemlin
Top