Αντικατάσταση zenzor3 με vocal

Μηνύματα
268
Reaction score
129
Παιδιά γειά σας ξανά.
Όπως λέει και ο τίτλος σκέφτομαι να βάλω τα zenzor3 πίσω, και να βάλω 2 vocal μπροστά δεξιά και αριστερά.
Θα ήθελα τη γνώμη σας όσον αφορά το ηχητικό αποτέλεσμα αν θα είναι καλύτερο.
Ο χώρος του δωματίου είναι 12τετραγωνικα σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων.
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.824
Εχεις ήδη ένα vocal ως κεντρικό και θα γίνουν τρία πλέον μπροστά; Πέραν του αισθητικού που θα ναι κάπως περίεργο και πρωτότυπο, κοιτώντας τα χαρακτηριστικά δε βλέπω κάποια διαφορά, δεν ξέρω όμως πως θα ανταποκριθούν ως προς την διασπορά και κατευθυντικότητα στην αναπαραγωγή μουσικής, δεν έχω εμπειρία η γνώση σε παρόμοιο στήσιμο.
 

Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Παιδιά γειά σας ξανά.
Όπως λέει και ο τίτλος σκέφτομαι να βάλω τα zenzor3 πίσω, και να βάλω 2 vocal μπροστά δεξιά και αριστερά.
Θα ήθελα τη γνώμη σας όσον αφορά το ηχητικό αποτέλεσμα αν θα είναι καλύτερο.
Ο χώρος του δωματίου είναι 12τετραγωνικα σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων.
Τι πρόβλημα έχεις με τα zensor 3 μπροστά?
Είναι κάτι που δεν σου αρέσει??
 

Μηνύματα
268
Reaction score
129
Κανένα πρόβλημα δεν έχω με τα zenzor 3 απλά πάμε για 7.1 από 5.1
[DOUBLEPOST=1534089366][/DOUBLEPOST]Έχουν 2 πενταρια.
Όσον αφορά την αισθητική δεν έχω πρόβλημα με αυτό,απλά ούτως η άλλως θα τα αλλάξω απλά σκέφτηκα ότι το νοcal είναι μεγαλυτερο ηχείο από το 3.
[DOUBLEPOST=1534089504][/DOUBLEPOST]
Εχεις ήδη ένα vocal ως κεντρικό και θα γίνουν τρία πλέον μπροστά; Πέραν του αισθητικού που θα ναι κάπως περίεργο και πρωτότυπο, κοιτώντας τα χαρακτηριστικά δε βλέπω κάποια διαφορά, δεν ξέρω όμως πως θα ανταποκριθούν ως προς την διασπορά και κατευθυντικότητα στην αναπαραγωγή μουσικής, δεν έχω εμπειρία η γνώση σε παρόμοιο στήσιμο.
Γι'αυτό ρωτάω πως θα ακούγεται, όχι ότι αποφάσισα τώρα να τα πάρω .
 

Μηνύματα
2.127
Reaction score
5.590
Εγώ θα σου προτείνω να πας για zensor 5 για front για τον χώρο σου,για να μπορείς να ακούς και μουσική σε stereo mode, με αυτά.
 

Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Εγώ θα έλεγα για τα τετραγωνικά που θέλει να καλύψει να τα έκανε όλα zensor 3.
 

Μηνύματα
268
Reaction score
129
Σαν χαρακτηριστικά των 2 ηχείων vocal και zenzo5 δεν έχουν μεγάλη διαφορά έχουν όμως στην τιμή.
Τα ηχεία είναι περίπου τα ίδια, 2 πενταρια ηχεία έχουν το καθένα με κοντινά χαρακτηριστικά,απλά το vocal έχει 2 πενταρια σε σχέση με το zenzor3 που έχει ένα επταρι ηχείο ,λίγο καλύτερη ευαισθησία υπέρ του vocal κατεβαίνει λίγο παρακάτω υπέρ του vocal ποιο πολλά db υπέρ του vocal συνολικά το vocal έχει σύνολο επιφάνειας 10 ιντζες ενώ το 3 έχει 7ιντζες και κάπως έτσι το αντιλαμβάνομαι.
 

Μηνύματα
268
Reaction score
129
Για να καταλάβω καλύτερα ,νόμιζα ότι όλα τα ηχεία της σειράς είναι και για μουσική και για hc.
Όμως όπως λέει ο φιλος K. ROMPOTIS ότι μπορεί να υπάρχει πρόβλημα διασποράς και κατευθυντικοτητας.
Δηλαδή το vocal είναι μόνο για τις φωνές;
 



Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.824
Για να καταλάβω καλύτερα ,νόμιζα ότι όλα τα ηχεία της σειράς είναι και για μουσική και για hc.
Όμως όπως λέει ο φιλος K. ROMPOTIS ότι μπορεί να υπάρχει πρόβλημα διασποράς και κατευθυντικοτητας.
Δηλαδή το vocal είναι μόνο για τις φωνές;
Δεν λέω ότι είναι αποκλειστικά για τις φωνές, εξάλλου full range είναι, απλά τα κεντρικά έχουν αυτή την οριζόντια διάσταση πιο μεγάλη προφανώς για να καλύπτουν μεγαλύτερο εύρος sweet spot, με τα κεντρικά ως κυρίως ηχεία μπροστά μπορεί να έχεις πρόβλημα ανακλάσεων ή κι άλλα προβλήματα αναλόγως την απόστασή τους απ τους τοίχους, δε νομίζω ότι ενδείκνυνται για στήσιμο κυρίως ηχείων.
 


Μηνύματα
268
Reaction score
129
K. ROMPOTIS το λέω αυτό επειδή στα μόνιτορ ηχεία που έχουν διπλές μονάδες όπως τα presonus e-66 δεν προορίζονται για κεντρικά αλλά για μουσικη.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.424
Reaction score
74.793
το λέω αυτό επειδή στα μόνιτορ ηχεία που έχουν διπλές μονάδες όπως τα presonus e-66 δεν προορίζονται για κεντρικά αλλά για μουσικη.
Είναι σχεδιασμένα για πρακτικούς λόγους τοποθέτησης στο studio. Δεν είναι μόνο "για μουσική".

Αυτό που ισχύει συχνά (και στα δικά μου Focal LCR που είναι έτσι τοποθετημένα ενώ παλιότερα ήταν κάθετα), είναι στενότερο on axis sweet spot.
Δεν είναι πρόβλημα αν εσύ κάθεσαι στο κέντρο ενώ υπάρχουν πλεονεκτήματα. ;):D
 

Μηνύματα
3.668
Reaction score
5.504
Είναι σχεδιασμένα για πρακτικούς λόγους τοποθέτησης στο studio. Δεν είναι μόνο "για μουσική".

Αυτό που ισχύει συχνά (και στα δικά μου Focal LCR που είναι έτσι τοποθετημένα ενώ παλιότερα ήταν κάθετα), είναι στενότερο on axis sweet spot.
Δεν είναι πρόβλημα αν εσύ κάθεσαι στο κέντρο ενώ υπάρχουν πλεονεκτήματα. ;):D
Με προλαβες. Να συμπληρωσω οτι και να μην καθεσαι στο κεντρο δεν ειναι το τελος του κοσμου. Αναλογα με το χωρο κιολας ισως να παιξουν καλυτερα ακομα και για στερεοφωνική ακρόαση. Για home cinema μη σου πω οτι ολα ετσι επρεπε να βγαίνουν.
 







Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.687
Μηνύματα
2.869.953
Members
37.945
Νεότερο μέλος
konstantinos2k
Top