Αντοχη στον χρονο?

Ψηφιακη τεχνολογια με μεγαλυτερη αντοχη στον χρονο?

  • LCD

    Votes: 7 18,9%
  • LCOS/SXRD

    Votes: 8 21,6%
  • DLP

    Votes: 17 45,9%
  • Καμια

    Votes: 5 13,5%

  • Total voters
    37
Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
Απάντηση: Αντοχη στον χρονο?

βρε Κωστα εσυ τον Παννυ τον πηρες για να παιξεις επειδη εχει
τα κολπα,αφου τοχεις γραψει παμπολες φορες.Τουβαλες και την οθονη και βλεπεις.Οποτε τι καθεσαι και το αναλυεις ,αυτο δεν εχω καταλαβει.!!:114:
 


Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
Απάντηση: Αντοχη στον χρονο?

Ρε Δημητρη.....εδω 4 ατομα ημασταν για να δουμε τον marantz του Μπαμπη και τωρα με βγαζει ψευτη......
.....και θες να πω τι μου ειπε ο Πανος.....?

και που γραφω οτι γραφω πολυ ειναι μετα απο αυτο που εγραψε ο Μπαμπης....
σιγα,δεν σε εβγαλε ψευτη,πως το λες ετσι?εγω καταλαβα οτι επεσε η φωτεινοτητα της λαμπας και εσυ φωναζες αλλα ο Μπαμπης εκατσε και ειδε αλλες 2000 ωρες.
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: Αντοχη στον χρονο?

εγω εγραψα οτι ειναι για πεταμα ο marantz......και οσοι ηταν μπροστα το ειδαν.....

δεν εχει να κανει με φωτεινοτητα αυτο.....εχει να κανει με το chip-οπτικα

άλλα δεν λεω....

βαζω ΤΕΛΟΣ..!!!!!!!

ειδες Μητσομμμ..:116:

και γενικα τελος απο το θεμα.......
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.493
Reaction score
75.078
Re: Απάντηση: Αντοχη στον χρονο?

Γιά να δούμε! :103:
 

Μηνύματα
356
Reaction score
0
Απάντηση: Αντοχη στον χρονο?

εγω εγραψα οτι ειναι για πεταμα ο marantz......και οσοι ηταν μπροστα το ειδαν.....

δεν εχει να κανει με φωτεινοτητα αυτο.....εχει να κανει με το chip-οπτικα

άλλα δεν λεω....

βαζω ΤΕΛΟΣ..!!!!!!!

ειδες Μητσομμμ..:116:

και γενικα τελος απο το θεμα.......

"Εχει να κάνει με το Chip-οπτικά"... "άλλα δεν λέω"... "βαζω ΤΕΛΟΣ"....
Παπαριές Μαρίτσα μου.. Αιώνιος Κεφάλας. Ο μυστικισμός του ξερόλα, του ξέρω αλλά δεν σας λέω.... μια ζωή τσουτσούν νταχτιρντί ! :120:
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.261
Reaction score
8.823
Εγώ ψήφισα lcos-sxrd όχι με βάση τον προβολέα που έχω τώρα, αλλά με βάση τον προβολέα που θα ήθελα να αγοράσω μελλοντικά...κι επειδή 3τσιπο dlp δεν πρόκειται ποτέ να πάρω, γιατί μάλλον δε θα δούμε κανέναν κάτω απο 10 χιλιάρικα ποτέ, επειδή dlp που να έχει να προσφέρει κάτι καινούριο δεν έχω δει, επειδή κάποια στιγμή το 4k κανόνι της sony θα προσγειωθεί (κατά την πάγια τιμολογιακή τακτική της) σε γήινες τιμές, επειδή οι d-ila είναι σε ανοδική πορεία, βάζω Χ στους dlp. Μακάρι η TI να γυρίσει στο παιχνίδι και να μας προσφέρει κάτι καινούριο.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Αντοχη στον χρονο?

... μια ζωή τσουτσούν νταχτιρντί ! :120:
Οσο και αν ψαχνω το αρχαιο Ελληνικο υποβαθρο του ιδιοματισμου "τσουτσουν νταχτιρντι" δυστυχως δεν ανακαλυπτω τιποτα:203:
Να προκειται αραγε για φραση χαμενη στα βαθη των αιωνων με διαρκεια οσο αυτη των LCD?
 

Μηνύματα
1.496
Reaction score
1
Εγώ ψήφισα lcos-sxrd όχι με βάση τον προβολέα που έχω τώρα, αλλά με βάση τον προβολέα που θα ήθελα να αγοράσω μελλοντικά...κι επειδή 3τσιπο dlp δεν πρόκειται ποτέ να πάρω, γιατί μάλλον δε θα δούμε κανέναν κάτω απο 10 χιλιάρικα ποτέ, επειδή dlp που να έχει να προσφέρει κάτι καινούριο δεν έχω δει, επειδή κάποια στιγμή το 4k κανόνι της sony θα προσγειωθεί (κατά την πάγια τιμολογιακή τακτική της) σε γήινες τιμές, επειδή οι d-ila είναι σε ανοδική πορεία, βάζω Χ στους dlp. Μακάρι η TI να γυρίσει στο παιχνίδι και να μας προσφέρει κάτι καινούριο.
Nομίζω ο ότι ο Ανδρέας εννοεί ποιά τεχνολογία έχει τις λιγότερες φθορές στο χρόνο(σαν κατασκευή) μέχρι σήμερα και όχι ποια έχει κάνει (ή θα κάνει) τη μεγαλύτερη πρόοδο σε εικόνα.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.261
Reaction score
8.823
Nομίζω ο ότι ο Ανδρέας εννοεί ποιά τεχνολογία έχει τις λιγότερες φθορές στο χρόνο(σαν κατασκευή) μέχρι σήμερα και όχι ποια έχει κάνει (ή θα κάνει) τη μεγαλύτερη πρόοδο σε εικόνα.
Sorry δεν το κατάλαβα. Αν δεν απατώμαι έχεις ανοίξει και καθαρίσει μπόλικους προβολείς έτσι δεν είναι; Δεν έχει να κάνει με την ποιότητα κατασκευής αυτό το πράγμα κι όχι μόνο με την τεχνολογία; Υπάρχει ο dlp με την ξεκολλημένη φέτα στον χρωματικό τροχό, υπάρχει ο lcd με μπόλικη σκόνη στο πάνελ του κ.ο.κ. Έτσι δεν είναι; Έχει να κάνει αυτό το πράγμα αποκλειστικά με την τεχνολογία προβολής; Υποθέτω ότι σαν τους crt μόνο οι led μπορούν να σταθούν κάποια στιγμή σε σταθερότητα.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.471
Reaction score
94.517
Απάντηση: Re: Αντοχη στον χρονο?

Sorry δεν το κατάλαβα. Αν δεν απατώμαι έχεις ανοίξει και καθαρίσει μπόλικους προβολείς έτσι δεν είναι; Δεν έχει να κάνει με την ποιότητα κατασκευής αυτό το πράγμα κι όχι μόνο με την τεχνολογία; Υπάρχει ο dlp με την ξεκολλημένη φέτα στον χρωματικό τροχό, υπάρχει ο lcd με μπόλικη σκόνη στο πάνελ του κ.ο.κ. Έτσι δεν είναι; Έχει να κάνει αυτό το πράγμα αποκλειστικά με την τεχνολογία προβολής; Υποθέτω ότι σαν τους crt μόνο οι led μπορούν να σταθούν κάποια στιγμή σε σταθερότητα.
Γι' αυτό σε συμπαθώ Γιώργο μου. :116:
 

Nelsy

Ιεράπετρα
Μηνύματα
5.204
Reaction score
2.874
Απάντηση: Re: Αντοχη στον χρονο?

Υποθέτω ότι σαν τους crt μόνο οι led μπορούν να σταθούν κάποια στιγμή σε σταθερότητα.
Γι' αυτό σε συμπαθώ Γιώργο μου. :116:
...το τυρί το είδες Γιάννη...την φάκα όμως δεν την πρόσεξες....'κάποια στιγμή' έγραψε ο loggeo....και έτσι είναι,δεν συμφωνείς;

Οσο και αν ψαχνω το αρχαιο Ελληνικο υποβαθρο του ιδιοματισμου "τσουτσουν νταχτιρντι" δυστυχως δεν ανακαλυπτω τιποτα:203:
Να προκειται αραγε για φραση χαμενη στα βαθη των αιωνων με διαρκεια οσο αυτη των LCD?
Κύριε Ιδρυτά για τα μάτια σας μόνο...αποκλειστικά:103:

Τσουτσού νταχτιρντί είναι η χαριτωμένη μαλακία έπειτα από μισοπετυχημένο ραντεβού. Δεν μπόρεσες να πηδήξεις αλλά βλέπεις πως είσαι σε καλό δρόμο και από την χαρά σου βαράς μια παχιά που παραπέμπει στο νταχτιρντί στο κέφι.
(Ο σύζυγος-μικρασιατικής καταγωγής προς την σύζυγο)

-Τασία ο κανακάρης μας χτες άργησε να γυρίσει το βράδυ και όταν σε κάποια φάση σηκώθηκα για να αρμέξω τη σαύρα μου ήταν κλειδωμένος στο μπάνιο. Σήμερα που τον είδα ξύπνησε με 3 σπυριά στα μούτρα του.

-Ισίδωρε μου είχε ραντεβουδάκι χτες ο γιόκας μας! Μεγαλώνει, ξετσουτσουνεύει το καμάρι μου.

-Αχά πάλι στο τσουτσου νταχτιρντί ήταν δηλαδή…:204:
 

Μηνύματα
2.256
Reaction score
249
Απάντηση: Αντοχη στον χρονο?

δηλαδη μπορουμε να πουμε οτι πχ μετα απο 2000 ωρες οι πιο σταθεροι στις περισσοτερες παραμετρους θα ειναι οι dlp; για να βγει και τιποτε απο την κουβεντα οχι μονο να μαλωνουμε (νετε)
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.493
Reaction score
75.078
Ναι. Με τα μέχρι τώρα στοιχεία.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
Απάντηση: Αντοχη στον χρονο?

hmmmm ????? ...αντοχη στον χρονο ? ως προς τι ? αφου εκτος led (και αυτα ισως)
ολα τα αλλα σε μια 3τια ειναι σχεδον μουσικων επιδοσεων....
Περα της καταρας της τεχνλοογικης πορειας-βελτιωσης
θα ελεγα dlp , Μιας και ο 4800 μου δουλευει ακομα, αντιθετα ενας 100αρης χιτατσι εχει καψει οθονη* εδω και πολλα πολλα χρονια.
Δεν βλεπεται αναμενος, βεβαια τα lcd εχουν βελτιωθει περισοτερο απο τα dlp, αλλα και παλι σαν τεχνολογια απλα την προτιμω.....



*οταν προβαλει λευκα κανει την οθονη προβολης σαν καμενη
 

Μηνύματα
1.496
Reaction score
1
Sorry δεν το κατάλαβα. Αν δεν απατώμαι έχεις ανοίξει και καθαρίσει μπόλικους προβολείς έτσι δεν είναι; Δεν έχει να κάνει με την ποιότητα κατασκευής αυτό το πράγμα κι όχι μόνο με την τεχνολογία; Υπάρχει ο dlp με την ξεκολλημένη φέτα στον χρωματικό τροχό, υπάρχει ο lcd με μπόλικη σκόνη στο πάνελ του κ.ο.κ. Έτσι δεν είναι; Έχει να κάνει αυτό το πράγμα αποκλειστικά με την τεχνολογία προβολής; Υποθέτω ότι σαν τους crt μόνο οι led μπορούν να σταθούν κάποια στιγμή σε σταθερότητα.
Βλαβες παθαίνουν όλοι ,ηλεκτρονικές συσκευές είναι ,ποτέ δεν ξέρεις τι θα προκύψει σε βάθος χρόνου. Οι crt είναι οι βασιλιάδες μακράν...ενας crt μπορεί να περάσει σαν κληρονομιά στον απόγονο σου :116:.
Νομίζω μετά έρχονται οι DLP λόγω της απλότητας του οπτικού τους. Εχουνε μιά σταθερή απεικόνιση σε βάθος χρόνου ικανή να σε συντροφεύσει για αρκετά χρόνια..
Οι SXRD/DILA απο την εμπειρία μου και μόνο, έχουν πολύ καλή αντοχή στο χρόνο με διαφορά απο τους DLP την απάιτηση για πιο συχνό καλιμπράρισμα (αλλάζει η χρωματική τους ισορροπία ,το gamma κ.τ.λ).
Οι LCD είναι της Κυριακής χαράς και της Δευτέρας λύπης :114:. Μιλάμε για αστείους χρόνους αντοχής. Απο τις 200-300 ώρες η πτώση σε όλες τις παραμέτρους της εικόνας είναι δραματική.Μετα τις 1000 δε ,οφείλεις να κάνεις τα σχέδια σου για αντικατάσταση..
Απο την άλλη έχουν και τα θετικά τους. Δεν ξοδεύεσαι για λάμπα..

Επίσης απο προβολείς που έχω ανοίξει κατά περιόδους θα προσπαθήσω να κάνω μια αναφορά


Sony
Oσο και αν μου κάθεται κάπως σαν εταιρία οφείλω να ομολογήσω ότι η ποιότητα κατασκευής στους προβολείς της είναι αξεπέραστή .Δεν κάνει τσιγγουνιές σε τίποτα απολύτως.

Benq
Το απόλυτο VFM .Τι να πεί κανείς για τη σειρά 8720,W9000-10000,W5000-W20000 και που να σταθεί?Στη φακουδάρα ,στο οπτικό που είναι αστακός ,στη ψύξη του ,όπως και να τους δείς είναι πληθωρικοί σε όλα τους.

Panasonic -Sanyo
Πολύ καλή κατασκευή και για τις δύο εταιρίες (δυστυχώς ασχολήθηκαν με λάθος τεχνολογία - κανείς δεν μπορεί να τις κατηγορήσει για τα απαράδεκτα δανεικά panel της epson).Αν έπρεπε να ξεχωρίσω μία απο τις δύο αυτή είναι η Sanyo (δυστυχώς σταμάτησε να ασχολείται με το άθλημα).

Optoma
Εβγαλε (και βγάζει) κατά περιόδους καταπληκτικής ποιότητας προβολείς ,άλλα έχει δώσει και αρκετούς κινέζικης αρχιτεκτονικής.

Epson
:608:
Δεν θα σχολιάσω την ποιότητα κατασκευής .Απλα θα πώ ότι εάν ένας benq w5000 κόστιζε 2000 ευρώ ,το καλύτερο μοντέλο της espon θα έπρεπε να βγεί μεταξύ 400 και 800 ευρώ. Κινεζιά παλιάς κοπής σε όλα της. Δυστυχώς δεν λέει να αλλάξει πολιτική με τίποτις.
 

Μηνύματα
27.650
Reaction score
25.937
Απάντηση: Αντοχη στον χρονο?

Ωραία , thanks νίκο , γιατί ψαχνόμουνα με ολα αυτά που διάβασα για τον 9000 , και έλεγα μήπως ξεκρεμάσω τον w5000 για κάτι άλλο. Αλλά τελικά δεν με βλέπω.
Μια λαμπίτσα , αν χρειαστεί την έχω , και είμαι μόλις στις 1600 ώρες και κάτι ψιλά.
Δεν το κουνάω ρούπι.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.471
Reaction score
94.517
Απάντηση: Re: Αντοχη στον χρονο?

...το τυρί το είδες Γιάννη...την φάκα όμως δεν την πρόσεξες....'κάποια στιγμή' έγραψε ο loggeo....και έτσι είναι,δεν συμφωνείς;
Φυσικά. Αφού οι crt είναι αποδεδειγμένα λειτουργικές αρχαιολογίες, ελπίζω και οι led να το καταφέρουν κάποτε. :136:
 

Μηνύματα
2.256
Reaction score
249
Απάντηση: Αντοχη στον χρονο?

θα συμφωνησω για την ποιοτητα κατασκευης των sanyo που ηταν και made in japan με τον tegonik και εν μερει για τους epson γιατι ο 700αρης που ειχα δεν παρουσιασε προβλημα 4 χρονια που τον ειχα (μιλαω για κατι ιδιαιτερα ορατο)
 

Μηνύματα
120
Reaction score
6
Απάντηση: Αντοχη στον χρονο?

Πολύ πλάκα το θέμα ρε Ανδρέα.!!
Για άλλη μια φορά βλέπουμε τόσους καταρτισμένους και έμπειρους ανθρώπους στην βιντεοπροβολή ,να έχουν τόσο διαφορετική γνώμη. Φαντάζομαι να μπαίνει στο θέμα κάποιο νέο μέλος για να πάρει μια γεύση όσον αφορά την αξιοπιστία των προβολέων. Θα μπερδεύτηκε τόσο που θα πάρει πόδι μια ώρα γρηγορότερα!:103:
Η όλη φάση μου θυμίζει ένα παλιό άρθρο του Αντώνη Πανούτσου στο περιοδικό ''ΜΟΤΟ'' πριν από 25 χρόνια! περίπου. Το άρθρο είχε σχέση με τα λάδια κινητήρα : Τι υπάρχει στην αγορά ,τι κατηγορίες,ποιότητες, τιμές ,αντοχή στο χρόνο κλπ. Κι αφού μας έκανε μια ωραία παρουσίαση ,που φάνηκε ότι το έψαξε πολύ το θέμα ...καταλήγει: ''Πάντως εγώ όταν πρόκειτε για τη δική μου μηχανή χρησιμοποιώ το ''τάδε'' λιπαντικό. Γιατί? Γιατί μ'αρέσει πολύ το μπουκάλι του - έχει ωραία χρώματα''.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.895
Μηνύματα
2.880.732
Members
37.960
Νεότερο μέλος
Paixtis25
Top