Αξιόπιστα καταστήματα εξωτερικού

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Δεν βρήκα παρόμοιο θέμα. Το θεωρώ χρήσιμο οπότε είπα να ανοίξω ένα.

Εδώ θα βάζουμε καταστήματα εξωτερικού που έχουμε κάνει συναλλαγή και είμαστε ευχαριστημένοι από τις υπηρεσίες τους.
Λίγα λόγια στο "γιατί" δεν θα ήταν κακή ιδέα.

- - - - -

Να ξεκινήσω εγώ με το

Πήρα κάποια πράγματα που δεν έβρισκα εδώ.
Άμεση επικοινωνία, φιλικοί και καλό follow up.
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
https://www.md-sound.de/
Πήρα τα klipsch στη χαμηλότερη τιμή που γινόταν , το μόνο Γερμανικό κατάστημα που δεν μου χρέωσε 24% ΦΠΑ αλλά 19%.
Μεταφορικά της πλάκας, 30 ευρώ για δυο κυρίως και ένα κεντρικό, έφτασαν σε 3 μέρες, καλή εξυπηρέτηση μέσω mail .
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.464
Πολυ Γνωστο και ο λογος που σε αρκετες περιπτώσεις επεσαν και οι τιμες στα Ελληνικά καταστήματα.Προσφατη αγορα τα presonus τα οποια έφτασαν σε λιγες ημέρες με καλη συσκευασια,επισης στα θετικά οτι στο support της παραγγελίας έχει ατομο με Ελληνικο ονομα,προφανως για να μπορει να συνεννοηθει κάποιος άνετα.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063

αν στείλεις μέιλ...σου κάνουν κ ανοφισιαλ ψαλίδι στις τιμές του σάιτ
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.116
Reaction score
30.058
https://www.md-sound.de/
Πήρα τα klipsch στη χαμηλότερη τιμή που γινόταν , το μόνο Γερμανικό κατάστημα που δεν μου χρέωσε 24% ΦΠΑ αλλά 19%.
Μεταφορικά της πλάκας, 30 ευρώ για δυο κυρίως και ένα κεντρικό, έφτασαν σε 3 μέρες, καλή εξυπηρέτηση μέσω mail .

Εξαρτάται από τον όγκο των συναλλαγών που έχουν με Ελλάδα. Μέχρι 3.000 ευρώ ετησίως, εάν θυμάμαι σωστά, χρεώνουν τον δικό τους ΦΠΑ.
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Εξαρτάται από τον όγκο των συναλλαγών που έχουν με Ελλάδα. Μέχρι 3.000 ευρώ ετησίως, εάν θυμάμαι σωστά, χρεώνουν τον δικό τους ΦΠΑ.
Είχα ψαχτεί παρά πολύ , όλα τα γνωστά καταστήματα ήχου της Γερμανίας που συνήθως τα βρίσκεις και στο idealo.de για 1300€ παραγγελία μου χρέωναν 24% , το επιβεβαίωνε διπλά κάθε φορά και στο site πριν πληρώσω άλλαζε σε 24 και μέσω mail όταν ρωτούσα μ έλεγαν 24%. Το μόνο που δεν άλλαξε και εννοείται έγινε κ επιβεβαίωση μέσω mail ήταν όπως είπα το
md sound .
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.116
Reaction score
30.058
Είχα ψαχτεί παρά πολύ , όλα τα γνωστά καταστήματα ήχου της Γερμανίας που συνήθως τα βρίσκεις και στο idealo.de για 1300€ παραγγελία μου χρέωναν 24% , το επιβεβαίωνε διπλά κάθε φορά και στο site πριν πληρώσω άλλαζε σε 24 και μέσω mail όταν ρωτούσα μ έλεγαν 24%. Το μόνο που δεν άλλαξε και εννοείται έγινε κ επιβεβαίωση μέσω mail ήταν όπως είπα το
md sound .

Εννοώ όλες οι συναλλαγές τους με τη χώρα μας να είναι μέχρι ένα (χαμηλό, δεν είμαι απολύτως βέβαιος αλλά νομίζω ότι είναι στις 3.000 ευρώ) ετήσιο όριο. Τα μικρομάγαζα δεν το πιάνουν άρα μπορούν να σου πωλούν με τον γερμανικό ΦΠΑ, ενώ το Thomman λχ προφανώς όχι.


Κι εγώ όταν είχα αγοράσει το μακρινό 2006 τα Klipsch RF7 από το πολύ καλό hifisound, μου είχαν χρεώσει τον γερμανικό φπα αν και τότε είχαμε κι εμείς μόνο 19% οπότε η διαφορά θα ήταν αμελητέα.
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Εννοώ όλες οι συναλλαγές τους με τη χώρα μας να είναι μέχρι ένα (χαμηλό, δεν είμαι απολύτως βέβαιος αλλά νομίζω ότι είναι στις 3.000 ευρώ) ετήσιο όριο. Τα μικρομάγαζα δεν το πιάνουν άρα μπορούν να σου πωλούν με τον γερμανικό ΦΠΑ, ενώ το Thomman λχ προφανώς όχι.


Κι εγώ όταν είχα αγοράσει το μακρινό 2006 τα Klipsch RF7 από το πολύ καλό hifisound, μου είχαν χρεώσει τον γερμανικό φπα αν και τότε είχαμε κι εμείς μόνο 19% οπότε η διαφορά θα ήταν αμελητέα.
Λογικά ισχύει αυτό , η παραγγελία έγινε Δεκέμβριο οποτε φαντάζομαι τα μεγαλύτερα καταστήματα είχαν συμπληρώσει το όριο με τη χώρα μας . Θα ψαχτώ τώρα που είμαστε νωρίς στο 2022 μήπως δίνουν κ τα μεγαλύτερα με 19%
 


Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.534
...καλημερα,
εχει παραγγειλει καποιος απο εδω? (προσφατα, παλαιοτερα)
ευχαριστω :)
Ναι, πήρα πριν από ένα περίπου χρόνο το πρώτο μου Umik-1 μια χαρά εξυπηρέτηση και αποστολή χωρίς κανένα πρόβλημα.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.453
Reaction score
5.550
SoundImports.eu που ρωτάς @Decembered είναι οκ σε όλα (πώληση + service).
Audiophonics.fr επίσης κομπλέ
Alternate.de
mindfactory.de
computeruniverse.at
kolumbus24.com
hifisound.de

όλα τους εξαιρετικά.
Amazon (de, fr, uk) δεν αναφέρω γιατί είναι αυτονόητο.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top