Απορία σχετικά με το Mode σε δικαναλο ενισχυτή

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Καλησπέρα!
Ποιος θα μπορούσε να μου λύσει την απορια σχετικά με το Mode σε αυτόν τον δικαναλο ενισχυτή?
Και κυρίως για την επιλογή REV . Μήπως σημαίνει Reversal ή Reverce? Αντιστροφή δηλ στα ηχεία μιας και ο ενισχυτής εχει Α και Β ? Όποιος γνωρίζει σας παρακαλώ ας διαφωτίσει την άγνοια μου!
Σας παραθέτω και την σχετική φωτό!
Ευχαριστω
 

Attachments


Μηνύματα
261
Reaction score
80
Καλησπέρα!
Ποιος θα μπορούσε να μου λύσει την απορια σχετικά με το Mode σε αυτόν τον δικαναλο ενισχυτή?
Και κυρίως για την επιλογή REV . Μήπως σημαίνει Reversal ή Reverce? Αντιστροφή δηλ στα ηχεία μιας και ο ενισχυτής εχει Α και Β ? Όποιος γνωρίζει σας παρακαλώ ας διαφωτίσει την άγνοια μου!
Σας παραθέτω και την σχετική φωτό!
Ευχαριστω
Κανείς δεν ξέρει ή δεν έχει ιδεα περί τίνος πρόκειται?
 



audioj

Επαγγελματίας
Μηνύματα
327
Reaction score
75
Αντιστρεφει το αριστερο και το δεξι καναλι των εισοδων, δλδ το αριστερο καναλι το παει στο δεξι καναλι του τελικου σταδιου και το δεξι καναλι στο αριστερο καναλι του τελικου σταδιου. Το εικονιζομενο πρεπει να ειναι sanyo,δεν θυμαμαι μοντελο.
 
Last edited:

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
Προφανως ειναι αναστροφη των καναλιων.......η μια επιλογη ειναι για κανονικο στερει,η αριστερη για μονοφωνικη λειτουργια (και τα δυο ηχεια το ιδιο) και η rev η ανατσροφη των καναλιων. Παντως αν δεν βαριεσαι βελε τον τυπο του ενισχυτη και με ενα googlaρισμα θα το βρουμε σιγουρα.
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Αντιστρεφει το αριστερο και το δεξι καναλι των εισοδων, δλδ το αριστερο καναλι το παει στο δεξι καναλι του τελικου σταδιου και το δεξι καναλι στο αριστερο καναλι του τελικου σταδιου. Το εικονιζομενο πρεπει να ειναι sanyo,δεν θυμαμαι μοντελο.
Κι εμένα σε κάτι τέτοιο πάει ο νους μου, αντιστροφή δηλαδή! Ο ενισχυτής είναι ένας fisher (made in Japan) του '82, του προηγούμενου αιώνα :)
Τώρα αν όντως είναι reverse , αντιστροφή δηλ, και τα αυτιά μου ακούν καλά, ειναι σωστή η εξής διαπίστωση μου ή ξεγελιεμαι Ποια είναι αυτή: ότι στην επιλογή stereo o ήχος είναι πιο "γεμάτος" ενώ στη επιλογή Rev aκουγονται πιο ευδιάκριτα ή ψηλές συχνότητες.
Προφανως ειναι αναστροφη των καναλιων.......η μια επιλογη ειναι για κανονικο στερει,η αριστερη για μονοφωνικη λειτουργια (και τα δυο ηχεια το ιδιο) και η rev η ανατσροφη των καναλιων. Παντως αν δεν βαριεσαι βελε τον τυπο του ενισχυτη και με ενα googlaρισμα θα το βρουμε σιγουρα.
Το μοντέλο του ενισχυτή είναι ένας FISHER CA 110
....ο Δαίμονας του πληκτρολογίου!!!
" ή ψηλες συχνότητες"
οι
 
Last edited:

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
Κι εμένα σε κάτι τέτοιο πάει ο νους μου, αντιστροφή δηλαδή! Ο ενισχυτής είναι ένας fisher (made in Japan) του '82, του προηγούμενου αιώνα :)
Τώρα αν όντως είναι reverse , αντιστροφή δηλ, και τα αυτιά μου ακούν καλά, ειναι σωστή η εξής διαπίστωση μου ή ξεγελιεμαι Ποια είναι αυτή: ότι στην επιλογή stereo o ήχος είναι πιο "γεμάτος" ενώ στη επιλογή Rev aκουγονται πιο ευδιάκριτα ή ψηλές συχνότητες.

Το μοντέλο του ενισχυτή είναι ένας FISHER CA 110
....ο Δαίμονας του πληκτρολογίου!!!
" ή ψηλες συχνότητες"
οι

το μυστηριο λυνεται εδω........

 


Μηνύματα
520
Reaction score
2.343
Το μυστήριο λύνεται επίσης αν βάλεις ροζ θόρυβο στο αριστερό ή στο δεξί κανάλι και δεις με την επιλογή REV αν γίνεται Reverse το σήμα.
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.552
Reaction score
37.802
Γιανννη, οταν ακους με πλατη στο μεγαφωνο, οπως λεμε με πλατη στο μικροφωνο.
 


Μηνύματα
261
Reaction score
80
καλά το μυστήριο δε λύνεται εδώ, αλλά λύνεται στο manual του ενισχυτή
View attachment 154428
Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον! Σύμφωνα με όλα αυτά που γράφετε και με βάση αυτό που καταλαβαίνω κι εγώ ηχητικά αλλά και μέσα στην άγνοια μου έτσι είναι! Αρε με "πρόσωπο" γυρίζω στην επιλογή Stereo και με "πλατη" στα ηχεία, βάζω την επιλογή Rev ? ( Αυτό πιο πολύ μπασκετ μου θυμίζει - Post Up & Face Up - χαχαχα) .
Με την ευκαιρία βρήκε κάποιος σε ηλεκτρονική μορφή το manua!? Διότι εγώ μετά από τόσες δεκαετίες δεν μπορώ να το βρω που το είχα καταχωνιασμενο!
Ευχαριστώ και πάλι!
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.603
Μηνύματα
2.865.611
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top