Αποριες για την γραμμη πίνακα

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Γεια σας..

Εχω τραβηξει γραμμη απο πινακα. Η σειρα ειναι η εξής ..
Ρελε(ο οποιος εχει 3 θεσεις... Πανω μεση κατω. Επί ευκαιριας εαν γνωριζει την διαφορα πανω με κατω καποιος ας μου πει)
Διακοπτης ολου του σπιτιού
Και ασφάλεια

Εβαλα ξεχωριστη ασφαλειοθηκη η οποια μπηκε αναμεσα απο ασφαλεια και διακοπτη(συγκεκριμενα στο κατω μέρος οπου έρχεται το ρευμα στην ασφαλεια) ... Μηπως έπρεπε να μπει αναμεσα διακοπτη κ ρελε;

Το περιεργο ειναι πως ενω ειχα τραβηξει την ασφαλεια της γραμμης hifi οταν εκαναμια αλλαγη σε iec... Επεσε ο γενικος. ειναι φυσιολογικο; ευχαριστώ
 

Μηνύματα
138
Reaction score
57
Γεια σας..

Εχω τραβηξει γραμμη απο πινακα. Η σειρα ειναι η εξής ..
Ρελε(ο οποιος εχει 3 θεσεις... Πανω μεση κατω. Επί ευκαιριας εαν γνωριζει την διαφορα πανω με κατω καποιος ας μου πει)
Διακοπτης ολου του σπιτιού
Και ασφάλεια

Εβαλα ξεχωριστη ασφαλειοθηκη η οποια μπηκε αναμεσα απο ασφαλεια και διακοπτη(συγκεκριμενα στο κατω μέρος οπου έρχεται το ρευμα στην ασφαλεια) ... Μηπως έπρεπε να μπει αναμεσα διακοπτη κ ρελε;

Το περιεργο ειναι πως ενω ειχα τραβηξει την ασφαλεια της γραμμης hifi οταν εκαναμια αλλαγη σε iec... Επεσε ο γενικος. ειναι φυσιολογικο; ευχαριστώ
Φίλε μου δεν υπάρχει ρελέ διαρροής με 3 θέσεις,μάλλον για μεταγωγικό διακόπτη 3 θέσεων πρόκειται,θα σε συμβούλευα να μήν "παίζεις'' με το ρεύμα,γιατί σκοτώνει.
Φώναξε κάποιον σωστό επαγγελματία ηλεκτρολόγο για να έχεις το κεφάλι σου ''ήσυχο''.
 

Μηνύματα
1.729
Reaction score
787
Ουτε φυσικα πεφτει ο γενικος. Οι διακοπτες δεν πεφτουν απο μονοι τους. Παίζεις με πράγματα επικίνδυνα που δεν κατέχεις...
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
ευχαριστω πολυ για την βοηθεια. δεν εκανα καποιο πειραμα ουτε βαζω χερι καπου... απλα αποριες εκφραζω.ευχαριστω
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.734
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top