Αποστολή συσκευής στο εξωτερικό για επισκευή

Μηνύματα
417
Reaction score
253
Έχω ένα παλιό discman το οποίο για συναισθηματικούς λόγους θα ήθελα να το επισκευάσω. Υπάρχει κάποιος στην Αμερική ο οποίος εξειδικεύεται σε αυτά (και ειδικά στο μοντέλο που έχω), το στέλνεις, το επισκευάζει και στο επιστρέφει. Τί συμβαίνει όμως με το τελωνείο στην περίπτωση αυτή;
Υπάρχει τρόπος/διαδικασία να δηλωθεί ότι έχει φύγει εξαρχής από Ελλάδα και στη συνέχεια 'επιστρέφει', ή θα πρέπει να πληρώσεις εκτελωνισμό σαν να το αγόρασες, επάνω σε κάποια τιμή που ο εκτελωνιστής θα ορίσει π.χ. ψάχνοντας στο ebay, οπότε θα διπλο/τριπλασιαστεί η τιμή επισκευής;
(Παλιά θυμάμαι όταν έπαιρνε κάποιος μια συσκευή μαζί του τη δήλωνε στο αεροδρόμιο στο τελωνείο ώστε να μην πληρώσει τελωνείο στην επιστροφή - υπάρχει κάτι αντίστοιχο όταν αυτό γίνεται ταχυδρομικά; )
 

Μηνύματα
400
Reaction score
370
Έχω ένα παλιό discman το οποίο για συναισθηματικούς λόγους θα ήθελα να το επισκευάσω. Υπάρχει κάποιος στην Αμερική ο οποίος εξειδικεύεται σε αυτά (και ειδικά στο μοντέλο που έχω), το στέλνεις, το επισκευάζει και στο επιστρέφει. Τί συμβαίνει όμως με το τελωνείο στην περίπτωση αυτή;
Υπάρχει τρόπος/διαδικασία να δηλωθεί ότι έχει φύγει εξαρχής από Ελλάδα και στη συνέχεια 'επιστρέφει', ή θα πρέπει να πληρώσεις εκτελωνισμό σαν να το αγόρασες, επάνω σε κάποια τιμή που ο εκτελωνιστής θα ορίσει π.χ. ψάχνοντας στο ebay, οπότε θα διπλο/τριπλασιαστεί η τιμή επισκευής;
(Παλιά θυμάμαι όταν έπαιρνε κάποιος μια συσκευή μαζί του τη δήλωνε στο αεροδρόμιο στο τελωνείο ώστε να μην πληρώσει τελωνείο στην επιστροφή - υπάρχει κάτι αντίστοιχο όταν αυτό γίνεται ταχυδρομικά; )
Υπάρχει κάποιος λόγος που το συγκεκριμένο δεν επισκευάζεται στην Ελλάδα;
 


Μηνύματα
2.765
Reaction score
1.191
Θα ήθελα και εγώ να ξέρω τι γίνεται με το τελωνείο. Στην Ιαπωνία υπάρχουν τα καλύτερα Service για Nikon μηχανές και το μόνο που με προβληματίζει είναι το Τελωνείο.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Θα ήθελα και εγώ να ξέρω τι γίνεται με το τελωνείο. Στην Ιαπωνία υπάρχουν τα καλύτερα Service για Nikon μηχανές και το μόνο που με προβληματίζει είναι το Τελωνείο.
Δε θα αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα. Υπάρχει σχετική διαδικασία που προβλέπει την εξαγωγή ενός αντικειμένου σε χώρες εκτός Ε.Ε., και την εκ νέου εισαγωγή του, χωρίς την παρέμβαση του τελωνείου. Τη γνωρίζουν οι μεταφορικές εταιρίες Courier, αρκεί να τους το ζητήσεις...
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.405
Reaction score
74.700
Δεν θα πρέπει να δηλωθεί το (ή κάποιο) κόστος της επισκευής για να φορολογηθεί στην επανεισαγωγή;
 

Μηνύματα
114
Reaction score
44
Δεν θα πρέπει να δηλωθεί το (ή κάποιο) κόστος της επισκευής για να φορολογηθεί στην επανεισαγωγή;
Δεν είναι απαραίτητο, καθώς πολλές φορές το κόστος επισκευής δεν το γνωρίζεις εκ των προτέρων.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Δεν είναι απαραίτητο, καθώς πολλές φορές το κόστος επισκευής δεν το γνωρίζεις εκ των προτέρων.
Εκτός αυτού, δε στέλνεις μια συσκευή απαραίτητα για επισκευή, μπορεί να είναι μόνο για έλεγχο π.χ. Που μπορεί να είναι δωρεάν. Σε κάθε περίπτωση, νομίζω ότι και σ' αυτό μπορούν να απαντήσουν οι εταιρίες ταχυμεταφορών..
 

Μηνύματα
2.765
Reaction score
1.191
Στα Ελ.Τα γίνεται η δήλωση αυτή ή μόνο στο τελωνείο ? Το πακέτο μου θα πάει Ουκρανία...
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Σκοπεύω να πουλήσω εξοπλισμό σε ιδιώτη στην Ταιβάν. Θα στείλω αεροπρικά με DHL.

Χρειάζεται εκτελωνισμός για την εξαγωγή; Θα πληρώσω κάποιο τέλος για την εξαγωγή;
 

Μηνύματα
1.232
Reaction score
2.044
Οχι.
Εχω στειλει πραγματα εκτος ε.ε. και απο την πλευρα μου δε χρειαστηκε να πληρωσω κατι εκτος των μεταφορικων.
 

Μηνύματα
765
Reaction score
964
Είναι ανάλογα τον όγκο του φορτίου ...Μέχρι 10-15 κιλά μπορεί να μην χρειάστηκε να κάνεις .Για μεγαλύτερα φορτία όμως πρέπει να κάνεις κ από εδώ εκτελωνισμο κ γίνεται εκτελωνισμος κ απτην άλλη πλευρά ...
 

Μηνύματα
3.115
Reaction score
10.308
Έχει σημασία , αν είναι καινουρια ή μεταχειρισμένα ;;; απο ιδιώτη ή επαγγελματία ;;

για Αμερική γιατί δεν ισχύει ;;;
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Είναι ανάλογα τον όγκο του φορτίου ...Μέχρι 10-15 κιλά μπορεί να μην χρειάστηκε να κάνεις .Για μεγαλύτερα φορτία όμως πρέπει να κάνεις κ από εδώ εκτελωνισμο κ γίνεται εκτελωνισμος κ απτην άλλη πλευρά ...
Εγώ θα στείλω συνολικά τρία κιβώτια, 65 κιλά το καθένα.
Η αποστολή θα γίνει ιδιωτικά.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.349
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top