Απο την αρχη...

Μηνύματα
120
Reaction score
3
Εστω πως καποιος,οπως εγω ας πουμε,αποφασιζει να κανει μια ανακαινιση στο σπιτι του.Και διαλεγει ενα απο τα δωματια του σπιτιου διαστασεων μ4,3 π3.5 υ2,8 να το κανει χωρο αφιερωμενο για μουσικη.
Εχω τις παρακατω αποριες..
α)ο χωρος ειναι,φυσικα οχι ιδανικος,αλλα τουλαχιστον καλος για ακροασεις?
β)ποιο θα ηταν κατα την γνωμη σας το καταληλοτερο δαπεδο?
γ)καποιες προτασεις για το ρευμα?εγκαταστασεις,καλωδια,κτλ

Ελπιζω να μην κουραζω,ευχαριστω εκ των προτερων.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.421
Reaction score
125.666
Απάντηση: Απο την αρχη...

ΙΜΗΟ πρέπει να απευθυνθείς σε ειδικό.

Γενικά, το ξύλινο δάπεδο δεν είναι ό,τι καλύτερο. Πλακάκι, μια χαρά είναι.

Κανένας χώρος δεν είναι "ιδανικός" από μόνος του. Χρειάζεται δουλίτσα...

Για ρεύμα, μια παροχή καλή από τον πίνακα αρκεί. Αν μπορείς να έχεις 2, ακόμα καλύτερα, ιδίως για την περίπτωση που θα χρησιμοποιήσεις ενισχυτικά που θα τραβάν πολύ πράμα, ή και φουλ εγκατάσταση βιντεοπροβολέα.

Για λοιπές καλωδιώσεις, προτείνω να υπάρχουν λούκια υποδαπέδια, διαμέτρου τουλάχιστον 3cm, από τα οποία να μπορείς να περάσεις ότι καλώδια θελήσεις.
 

Μηνύματα
120
Reaction score
3
Απάντηση: Απο την αρχη...

Και μαρεσει το ξυλινο δαπεδο....Για τον ιδανικο χωρο μαλλον δεν υπαρχει και σιγουρα δεν ειναι ο δικος μου.Αλλα σαν διαστασεις νομιζω πως ειναι καλυτερες απο το 6,5μ επι 6,5 μετρα της σαλονοτραπεζαριας ωστε να τα τοποθετουσα ολα εκει..Εξυπνη ιδεα τα λουκια τα υποδαπεδια.
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Σαφέστατα να απευθυνθείς σε ειδικό. Το κόστος σε σχέση με το αποτέλεσμα είναι πολύ μικρό.
 

Μηνύματα
120
Reaction score
3
Απάντηση: Απο την αρχη...

Μαλλον αυτο θα κανω Μιχαλη αρκει να βρω καποιων ΕΙΔΙΚΟ και οχι ειδικο,μην τυχει και το αποτελεσμα σε σχεση με το κοστος γινει πολυ μικρο..
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Απάντηση: Απο την αρχη...

Το πινακάκι με ιδανικούς λόγους διαστάσεων δωματίου ακρόασης και πιό αναλυτικά το παρακάτω pdf (μην ξεχάσεις να τις αναγάγεις σε μέτρα) θα βοηθήσουν γι αρχή:


http://www.homeacoustics.net/DealerSite/Downloads/HAASampleDA.pdf

Καλή διασκέδαση εύχομαι πάνω απ'όλα...
 

Μηνύματα
120
Reaction score
3
Απάντηση: Απο την αρχη...

εγινε μιχαλη σε ευχαριστω,μολις τ'αποφασισω θα σφυριξω...
 

Μηνύματα
120
Reaction score
3
Απάντηση: Απο την αρχη...

Φιλε μου Bhutia να σαι καλα για την σημαντικη βοηθεια και για την αφορμη για μελετη και πονοκεφαλο.....
 


Μηνύματα
120
Reaction score
3
Απάντηση: Απο την αρχη...

Θεραπευτη θα οπλιστω με κουραγιο και υπομονη και θα τα μελετησω
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Αν μπορέσεις να στηρίξεις πολύ σταθερά τα ηχεία στο τσιμέντο (εδώ σε θέλω) η καλύτερη λύση είναι το ξύλινο πάτωμα.
Ντύσε όσο μπορείς τους τοίχους με πίνακες (χωρίς τζάμι) και κουρτίνες και είσαι μια χαρά.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.667
Μηνύματα
2.869.460
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top