Απο το αυτοκίνητο στο σαλόνι!

Μηνύματα
7.461
Reaction score
3
Λοιπόοοοον. Αφού τα 2δρομα που είχα στο αυτοκίνητο δεν θελει να τα πάρει κανεις αποφάσισα να δοκιμάσω να τα κάνω σαλονάτα. Το θέμα ειναι οτι δεν παίρνουμε απλά ξύλα, φτιάνουμε ένα κουτί και τελείωσε. Θέλει ειδικές διαστάσεις, ντά;

Ζητώ την βοήθεια λοιπόν όσων κατέχουν κάποια πραγματάκια να μου δώσουν τα φώτα τους μπας και βγάλω άκρη.

Τα μεγάφωνα είναι αυτά

http://www.audiotec-fischer.com/englisch/produkte/brax/lautsprecher.html

Στην κατηγορία Graphic Pro. Εκεί θα δείτε και το mid/bass και το tweeter καθώς και τα 2 crossover (4 στο σύνολο, είναι ξεχωριστά ανά μεγάφωνο). Εχετε καμια ιδέα; :prof:
 




Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.121
Reaction score
20.630
Αυτά τα δεδομένα, χωρίς ούτε το ολικό Q, δεν φτάνουν. Πάντως, πειραματίσου με μια κλειστή καμπίνα, γύρω στα 15-20 λίτρα.
 

Μηνύματα
7.461
Reaction score
3
Κανα 2 άτομα που μίλησα μαζί τους μου πρότεινα 25 λίτρα αλλα όχι κλειστή καμπίνα. Εστειλα μάλιστα email στην Audiotech-Fischer για να μαθω τις παραπάνω πληροφορίες για τα μεγάφωνα και μου απάντησαν μονο για

"Vented Box" με 8 cm2. Εννοούν το εμβαδόν της τρύπας αν ειναι bass-reflex?

Πιθανότατα. Επίσης το θέμα "κλειστή καμπίνα" μου το είπε και ο RDoherty σε κάποια PMs που ανταλλάξαμε καθώς και άλλοι. Θα δούμε.

Υλικό που προτείνετε; Επίσης να ντύσω την κούτα εσωτερικά με υαλοβάμβακα ή πετροβάμβακα; ή Ρικοφόν;

Crossover θα βάλω τα δικά του.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.121
Reaction score
20.630
"Vented Box" με 8 cm2. Εννοούν το εμβαδόν της τρύπας αν ειναι bass-reflex?
Προφανώς, αλλά δεν αρκεί. Χρειάζεται ο καθορισμός και του μήκους του σωλήνα reflex.

Για την καμπίνα προτείνω τις μασίφ ξύλινες επιφάνειες που έχει το Practiker, σε ένα πάχος της τάξης των 25mm. Ρικοφόν.
 

Μηνύματα
7.461
Reaction score
3
Thanks Κώστα. Θα αρχίσω να το ψάχνω απο αύριο να δούμε τι μπορεί να γίνει ;-)
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.935
Reaction score
12.621
Προφανώς, αλλά δεν αρκεί. Χρειάζεται ο καθορισμός και του μήκους του σωλήνα reflex.
Του τα έλεγα κι εγώ τις προάλλες, και μάλιστα στείλαμε νέο mail στους γερμανούς όπου ζητάμε όλες τις απαραίτητες πληροφορίες, αλλά απάντηση δεν πήραμε (μάλλον τρέχουν λόγω διαγωνισμών).
 


Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
.... το θέμα "κλειστή καμπίνα" μου το είπε και ο RDoherty

Οπως εχουν τα πραγματα δεν εχεις αλλη επιλογη απο κλειστο. Περι τα 24 λιτρα.
Οι διαστασεις καλο ειναι να υπακουουν στην σχεση 1.6 : 1 : 0.6 (Υψος : Βαθος : Πλατος)

Crossover θα βάλω τα δικά του.

Ναι αλλα οσο πιο μακρυα γινεται απο τους μαγνητες των μεγαφωνων.
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: Re: Απο το αυτοκίνητο στο σαλόνι!

Crossover θα βάλω τα δικά του.

Ναι αλλα οσο πιο μακρυα γινεται απο τους μαγνητες των μεγαφωνων.
Αφού θα κάνεις που θα κάνεις κατασκευή των ηχείων κάνε τα Cross εξωτερικά. Μέσα σε ένα ξύλινο κουτάκι το οποίο θα έχεις επενδύσεις με αλουμινόχαρτο και από πάνω κάποιο μονωτικό Έτσι θα δημιουργήσεις ένα κλωβό Faraday και θα ησυχάσεις από τις παρεμβολές...:happy_4:
 

Μηνύματα
7.461
Reaction score
3
Σκεφτόμουνα για δεύτερη καμπίνα, κάτω απο αυτή των μεγαφώνων. Χμ... Με βλέπω να τρέχω περισσότερο καιρό απ'όσο περίμενα ^_^

Goodie Goodie :-D Ωρα για δουλειά :)
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Σκεφτόμουνα για δεύτερη καμπίνα, κάτω απο αυτή των μεγαφώνων.

Ε οχι κι ετσι. Απλα ενα ξυλινο κουτακι Piggy back στην πλατη του Ηχειου, οπου θα βαλεις και τα βυσματα. Κανε το Ηχειο ετσι ωστε να μπορεις να παιξεις με την ποσοτητα του υλικου αποσβεσης.

Goodie Goodie :-D Ωρα για δουλειά :)
Καλα αποτελεσματα.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.935
Reaction score
12.621
Σε μισό λεπτό θα σας βάλω φωτογραφίες των crossover να δείτε για ποιο λόγο ΔΕΝ μπορούν να κλειστούν σε κουτί.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.935
Reaction score
12.621
ΗΤ1 (ένα crossover για κάθε tweeter)







Kαι ΤΤ1, ένα crossover για κάθε mid.







 

Μηνύματα
7.461
Reaction score
3
Εν ολίγοις οι διαστάσεις των crossover (τέσσερα στον αριθμό) είναι 6εκ x 15,8εκ x 20,1εκ...

είναι λίγο κτηνάκια :)
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Οταν σου ειπα Λαμπρο οτι θα ασχολεισαι κανα μηνα , μου ελεγες κατι για τριημερα κ.λ.π.!!
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.684
Μηνύματα
2.869.877
Members
37.944
Νεότερο μέλος
beetlejeans
Top