Απόδραση σε παράλληλο Σύμπαν (Τύφλα να 'χει το πικάπ)

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Τι ; Τώρα εμφανίζονται σε εμένα αλλά όχι σε εσένα (σε όλους σας) ; ή κάνεις πλάκα ; Μάλλον το δεύτερο.

Το μεγάλο ερώτημα με την Ηarvey είναι ότι "συνεργάστηκε¨με τον Αυστραλόβλαχο που λέει και ο Δεκέμβριος τον Cave. Ποιός "κέρδισε" απο την αίγλη ποιού, απο μια τέτοια κίνηση ; Ο Cave όπως έκανε ο Νταλάρας κάνει και αυτός ;
Ή όπως κάνανε στην Μποφίλιου κάποιοι στην αρχή της καριέρας της ; χα χα.

Κάτσε να εκδικηθώ και τον ψηλομύτη που δεν μου έβαλε το signing off των UB40 ... κάρτα ανεργίας απο το σάιτ χα χα. Είναι απο τα αβαντγκάρντ κομμάτια τους αυτό χα χα

Με τον Nick Cave είχαν κάποτε και αισθηματική σχέση πέραν της επαγγελματικής συνεργασίας. Το album "The Boatman's Call" περιέχει κομμάτια εμπνευσμένα υποτίθεται από τη διάλυση αυτής της σχέσης...So What ?
 

Μηνύματα
12.374
Reaction score
14.583
Με τον Nick Cave είχαν κάποτε και αισθηματική σχέση πέραν της επαγγελματικής συνεργασίας. Το album "The Boatman's Call" περιέχει κομμάτια εμπνευσμένα υποτίθεται από τη διάλυση αυτής της σχέσης...So What ?
Α. δεν τα ήξερα αυτά. Τότε αλλάζει το πράγμα. Είναι χειρότερο απο ότι νόμιζα χα χα. Hnadler ε ; Ξέβγαλμα για να προοδεύσει στην σκηνή. 😀 Παραήταν καλό κορίτσι φαίνεται και δε τους έκανε.

Αγαθό κοριτσάκι αυτή η Harvey. Όλα υποθέσεις μου φυσικά χωρίς να έχω στοιχεία (και έτσι μου αρέσει πάντα, να βλέπω πόσο μέσα πέφτω με τα ελάχιστα πάντα σοιχεία στην διάθεσή μου. Mind game εξάσκηση και guessing και όχι άλλα πράγματα που πιστεύουν για εμένα διάφοροι. ;) 😀).

Μιμειται λίγο στο Angelene την δικια μου την Ιkινγκερ του Τίλετ με καθυστερηση δεκαετιων (που σου είχα ποστάρει) ή μου φαίνεται ; χα χα
 
Last edited:

Μηνύματα
12.374
Reaction score
14.583
Μιμειται λίγο στο Angelene την δικια μου την Ιkινγκερ του Τίλετ με καθυστερηση δεκαετιων (που σου είχα ποστάρει) ή μου φαίνεται ; χα χα

ε, παρεάκι θα ήταν εκείνη την εποχή όλοι. (εκτός της Χαρβει φυσικά)
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.550
Reaction score
37.786
... για λογους ευταξιας, η πληρης προσφωνηση ειναι "βλαχοαυστραλος φλωρινιωτης" (αφενως - και αρχικως- προκυπτουσα λογω εστετ πολιτικης του ιδιου βλ. συναυλια στο Ισραηλ), (αφεταιρου) καθιστωντας το εξισου και κατ'αντιστοιχια αθλιο(αμεταφραστο ή και ταυτοχρονα abject/misery) με την ιδια την υπαρξη μου (ή εστω μια απο αυτες τις postlated υπαρξεις/οντοτητες).
(...) = δε χρειαζεται να επεκταθω. **σσ. σε καποια ευκαιρια οφειλω να αγορασω και το push the sky away 🐒 **
το ατομο κλειδι σε ολα αυτα ειναι ο Mick (Harvey).
 
Last edited:


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.550
Reaction score
37.786
(σορρυ ετρωγα) δια την αποκατασταση του μελαν(ι)ου...τον Νικ Κειβ τον εκραζα απο πριν γινει μοδα (να τον κραζουν), και βεβαια Κειβ (τοσο με Bad Seeds οσο και Birthday Party +) δεν ειναι πολλοι που να εχουν ακουσει τοσο (ή και περισσοτερο) απο 'μενα, γιατι κραξιμο χωρις αγαπη, το μισο κραξιμο παει χαμενο. 🐒
(οπως και αγαπη διχως κρα...παει η μιση αγαπη στραφι)
γιατι για μια μαυρη ψυχη αναπνεουμε.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Το ξεκίνημα παιγνιδιού με πολυκαναλικά προϋποθέτει οριστικό ξεκαθάρισμα λογαριασμών με τη διευθέτηση στα δικαναλικά τα οποία εννοείται θα παραμένουν.

Τελικό στάδιο στο setup με το πικάπ ήταν η αύξηση διάστασης στο στερεοφωνικό τρίγωνο με στόχο να επεκταθεί περαιτέρω η ηχητική σκηνή επιτυγχάνοντας το ... kanakiani effect - τιμής ένεκεν για τις προτιμήσεις του προσφιλούς μέλους.

Στο συγκεριμένο setup δεν γινόταν απλώς να μεγαλώσει η απόσταση μεταξύ των main με τη θέση ακρόασης να πήγαινε λίγο πιο πίσω ώστε να γίνει ξανά ισόπλευρο το τρίγωνο. Κάθε μετακίνηση προς τα πίσω για τη θέση ακρόασης δημιουργούσε ανισορροπίες όπως έχει διαπιστωθεί με πολλαπλούς πειραματισμούς.Η μόνη εναλλακτική θα ήταν να μεγαλώσει η απόσταση με παράλληλη οπισθοχώρηση των ηχείων λίγο πιο κοντά στα οπίσθια προς εκείνα τοιχώματα και να διαπιστωνόταν μέσω λήψεων με πόση θα μπορούσαμε να ξεφύγουμε, δηλαδή χωρίς σοβαρές ανισορροπίες στην απόκριση.

Διατηρώντας τα πιο πρόσφατα στοιχεία ως προς την τοποθεσία σε καθένα sub κατά την χρήση των Triton πάμε στο συμβιβασμό να συνδεθεί καθένας τελικός στο αντίστοιχο ηχείο με καλώδιο λίγο μεγαλύτερου μήκους.

Εδώ φαίνεται ένα ενδιάμεσο στάδιο πειραματισμού με τα HS-8 οπισθοχωρημένα :
active.JPG


Παρακάτω η οριστική μορφή με πικάπ ξανά στη θέση του και τα Triton :
vinyl setup light.JPG


Η οριστική πλευρά στο στερεοφωνικό τρίγωνο έχει φτάσει πλέον τα 270 εκατοστόμετρα...

Λήψη περιστρεφόμενου μικροφώνου με τα επιμέρους κανάλια εκπέμποντα μαζί και sweep 20-200 Hz , εννοείται χωρίς την παραμικρή εφαρμογή φίλτρων EQ οπουδήποτε στο φάσμα :
L+R.png


Μικρός τονισμός στη ζώνη τρίτης προς τέταρτη οκτάβα που κάθε άλλο παρά ενοχλούσε κατά τις ακροάσεις. Ούτως ή άλλως και να ενοχλούσε ήταν εύκολα διαχειρίσιμος.

Στο θέμα του spectrogram διερευνήθηκε περαιτέρω η αμοιβαία εξουδετέρωση ιδιορρυθμών χώρου στις πρώτες οκτάβες υπό τη νέα διευθέτηση και με βαθυπερατό για τα sub sta 80 Hz, δηλαδή χωρίς ν'αφηνόταν ο χώρος να υποστηρίξει ενέργεια χαμηλών υπό χαμηλότερο ύψος βαθυπερατού όπως είχε γίνει σε προηγούμενο στάδιο

Διάφορα στάδια πειραματισμού :
spectro exp1.png

spectro exp2.png


Το οριστικό με τη μικρότερη δυνατή ανταπόκριση από τον χώρο πάντα χωρίς EQ και χωρίς την παραμικρή ακουστική φροντίδα :
1684061076792.png
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.282
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top