Απόσταση ακρόασης Klipsch Heresy III

  • Thread starter amoustakas
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Μηνύματα
49
Reaction score
4
Καλημέρα στο φόρουμ. Πρόκειται να στήσω τα Klipsch Heresy III (99db, 12" γούφερ + κόρνες mid και τουίτερ) σε έναν ορθογώνιο χώρο 6.25 Χ 7.25 Χ 3.15. Τα ηχεία αναγκαστικά πρέπει να στηθούν στη μεγάλη πλευρά. Ο ενισχυτής είναι αυτός (SET 18 βατ με EL34). Τα ηχεία θα στηθούν με τις εργοστασιακές βάσεις στο πάτωμα, κολλητά στον πίσω τοίχο και σε ίδια απόσταση από τους πλαϊνούς τοίχους. Τι διαστάσεις πρέπει να έχει το τρίγωνο ακρόασης υπό αυτά τα δεδομένα; Ευχαριστώ για τη βοήθεια.
Καλησπέρα φίλε, επειδή ενδιαφέρομαι κ'εγώ να τα πάρω, πορείς να μου στείλεις ένα link να δω τις εργοστασιακές βάσεις; Ξέρεις αν τις φέρνει κάποιος Ελλάδα;
 

A

amoustakas

Guest
Καλησπέρα φίλε, επειδή ενδιαφέρομαι κ'εγώ να τα πάρω, πορείς να μου στείλεις ένα link να δω τις εργοστασιακές βάσεις; Ξέρεις αν τις φέρνει κάποιος Ελλάδα;
Τα Heresy πωλούνται με τις βιδωμένες στο ηχείο κοντές ξύλινες βάσεις που βλέπεις που δίνουν μια κλίση προς τα πάνω. Αυτές τις βάσεις εννοώ. Δεν τα δοκίμασα σε κανονικές βάσεις.
 

Μηνύματα
49
Reaction score
4
Τα Heresy πωλούνται με τις βιδωμένες στο ηχείο κοντές ξύλινες βάσεις που βλέπεις που δίνουν μια κλίση προς τα πάνω. Αυτές τις βάσεις εννοώ. Δεν τα δοκίμασα σε κανονικές βάσεις.
Α, ok ευχαριστώ, αυτό το έχω δει.
 

A

amoustakas

Guest
Οφ αξις, εξαιρετική απόκριση στις 30 μοίρες. Φεύγει και κείνο το σπάσιμο στους 2.5 χιλιοκυκλους, σούπερ. Άστο να κοιτάει μπροστά, μη το στρίβεις να σε κοιτάει. Μια χαρά. Το φτιαξαν έτσι, για να παίζει σωστά στη γωνία και να κοιτάζει ευθεία.
Εφόσον η μέτρηση του off axis λέει κάτω ισχύει η τοποθέτηση χωρίς να σε κοιτάει το ηχείο ή το πρότεινες επειδή θεώρησες ότι η μέτρηση αφορά τις 30 μοίρες πλάγια;
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.269
Reaction score
1.350
Ναι ο,τι σου ειπε ο Κωστας (και ο αλλος Κωστας) , κολλητα στον πισω τοιχο (τα ηχεια) χωρις καθολου κλιση προς τα μεσα και η θεση ακροασης κολλητα στον πισω τοιχο. Αλλιως , μπασο δεν θα παρεις.
Βεβαια ετσι, η αποσταση ακροασης θα ειναι 6-6,5 μετρα αλλα δοκιμασε και θα δεις οτι οσο απομακρύνεσαι απο τον πισω τοιχο (για τη θεση ακροασης μιλαω) τοσο θα μειωνεται το χαμηλο.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.991
Ως προς την κλήση των ηχείων, προτείνω παράλληλα μεταξύ τους!
Ο Λόγος?
Κατ αρχάς δεν χάνουμε στο κομμάτι υψηλών.
Επίσης μεγαλώνει η σκηνική παρουσία,
και το κυριότερο μεγαλώνουν, με τον τρόπο αυτό, την αίσθηση (μοναδικό προσόν της κόρνας), ότι η φωνή ακούγεται ακριβώς στο κέντρο και ξεχωρίζει (Όπως ακριβώς αν διαθέτουμε ένα άριστα ρυθμισμένο και ποιοτικό κεντρικό), με τα υπόλοιπα όργανα διάσπαρτα εδώ και εκεί σε μία τεράστια εικονική απόσταση από το κέντρο και μάλιστα σε μεγαλύτερη από την πραγματική των ηχείων.

Κάνε λοιπόν μία δοκιμή , απλά σαν πειραματισμό και ανέφερε για το αποτέλεσμα....

Ως προς το χαμηλό, αν έχουν τα πράγματα έτσι όπως αναφέρετε (70 hz και άνω δηλαδή), μήπως θα βοηθούσε η προσθήκη sub?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Οι κόρνες γενικότερα είναι σχεδιασμένες για ένα και μοναδικό στήσιμο. Να σε κοιτάνε στα μάτια. Μόνο έτσι λειτουργεί χωρίς να ακυρώνει ο κυματοδηγός τους.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.049
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top