Από που αγοράζουμε cd και βινύλια σε καλές τιμές;

Μηνύματα
228
Reaction score
162
Αναφέρομαι τόσο σε σφραγισμένα όσο και μεταχειρισμένα και για ψώνια από φυσικά και διαδικτυακά καταστήματα. Προσωπικά, δύσκολα θα ξοδέψω παραπάνω από 10€/CD και 15€/βινύλιο (άντε να φτάσω μέχρι 20€ σε ειδικές περιπτώσεις).
Για εμένα, εν αρχή ήταν το play.com. Για cd κυρίως, τα βινύλια δεν είχαν γίνει ακόμα hype. Μεταχειρισμένα cd σε κατάσταση καινούριου και νέες κυκλοφορίες σε άπαιχτες τιμές, ερχόντουσαν στην πόρτα σου μέχρι και από Αμερική, χωρίς να χρεώνονται μεταφορικά. Κάθε τόσο προσφορές, δούλευε πολύ και με sellers (πολλοί από αυτούς είναι και στο amazon). Άψογη εξυπηρέτηση. Αργότερα εξαγοράστηκε από την rakuten και μετά έκλεισε. Πλέον ιντερνετικά ψωνίζω σχεδόν αποκλειστικά από bandcamp, απευθείας από τις δισκογραφικές (ευρώπη) και ελάχιστα από discogs, συνυπολογίζοντας πάντα το κόστος των μεταφορικών. Το amazon δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.
Από φυσικά καταστήματα, όταν καταφέρω να ξεκλέψω λίγο χρόνο από τις υποχρεώσεις, θα περάσω σχεδόν αποκλειστικά από τον Ζαχαρία, λίγο public επειδή έχω κοντά μου και μπορεί να επισκεφθώ και κανένα παζάρι βινυλίων αλλά πολύ στοχευμένα σε συγκεκριμένους πάγκους.
Ελπίζω τα προηγούμενα να μη ληφθούν ως διαφήμιση.

Περιμένω με ενδιαφέρον νέες προτάσεις!
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Αναφέρομαι τόσο σε σφραγισμένα όσο και μεταχειρισμένα και για ψώνια από φυσικά και διαδικτυακά καταστήματα. Προσωπικά, δύσκολα θα ξοδέψω παραπάνω από 10€/CD και 15€/βινύλιο (άντε να φτάσω μέχρι 20€ σε ειδικές περιπτώσεις).
Για εμένα, εν αρχή ήταν το play.com. Για cd κυρίως, τα βινύλια δεν είχαν γίνει ακόμα hype. Μεταχειρισμένα cd σε κατάσταση καινούριου και νέες κυκλοφορίες σε άπαιχτες τιμές, ερχόντουσαν στην πόρτα σου μέχρι και από Αμερική, χωρίς να χρεώνονται μεταφορικά. Κάθε τόσο προσφορές, δούλευε πολύ και με sellers (πολλοί από αυτούς είναι και στο amazon). Άψογη εξυπηρέτηση. Αργότερα εξαγοράστηκε από την rakuten και μετά έκλεισε. Πλέον ιντερνετικά ψωνίζω σχεδόν αποκλειστικά από bandcamp, απευθείας από τις δισκογραφικές (ευρώπη) και ελάχιστα από discogs, συνυπολογίζοντας πάντα το κόστος των μεταφορικών. Το amazon δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.
Από φυσικά καταστήματα, όταν καταφέρω να ξεκλέψω λίγο χρόνο από τις υποχρεώσεις, θα περάσω σχεδόν αποκλειστικά από τον Ζαχαρία, λίγο public επειδή έχω κοντά μου και μπορεί να επισκεφθώ και κανένα παζάρι βινυλίων αλλά πολύ στοχευμένα σε συγκεκριμένους πάγκους.
Ελπίζω τα προηγούμενα να μη ληφθούν ως διαφήμιση.

Περιμένω με ενδιαφέρον νέες προτάσεις!
Απο discogs και με επιφυλαξεις απο Ebay διοτι σχεδον ολα τα καινουρια ειναι πλεον της πλακας CD-R!!

Αν ενδιαφερεσαι εχω προφιλ στο discogs με jazz CDs που διαθετω προς πωληση.
 

Μηνύματα
228
Reaction score
162
Αν ενδιαφερεσαι εχω προφιλ στο discogs με jazz CDs που διαθετω προς πωληση.
[/QUOTE]
Ευχαριστώ, θα το έχω υπόψιν αν και τα ακούσματά μου είναι περισσότερο rock/metal.
 




Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
- Μοναστηράκι στο τέλος του ωραρίου, και όχι τις νέες παραλαβές,,, και αυτές θα παλιώσουν με νέα πτώση τιμών αυτή την φορά,,,

,,, όταν ανοίξουν φυσικά και με γάντια, διότι είναι υγειονομικές βόμβες,,, τόσα χέρια από τόσα κράτη έχουν περάσει
 

Μηνύματα
232
Reaction score
109
- Discogs
- Recordsale.de (13 ευρώ μεταφορικά ό,τι πάρεις)
- Ζαχαρίας
- Amazon/magpie για φθηνά cd
- Ένα τρομερό δισκάδικο στο Αμβούργο που δεν θυμάμαι το όνομα του
- Sound Station στην Κοπεγχάγη

Μόνο μεταχειρισμένα
 

Μηνύματα
228
Reaction score
162
- Discogs
- Recordsale.de (13 ευρώ μεταφορικά ό,τι πάρεις)
- Ζαχαρίας
- Amazon/magpie για φθηνά cd
- Ένα τρομερό δισκάδικο στο Αμβούργο που δεν θυμάμαι το όνομα του
- Sound Station στην Κοπεγχάγη

Μόνο μεταχειρισμένα
Το musicmagpie παλιότερα δεν έστελνε Ελλάδα. Έχει αλλάξει αυτό;
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
Το musicmagpie παλιότερα δεν έστελνε Ελλάδα. Έχει αλλάξει αυτό;
Όχι, δεν έχει αλλάξει. Το κοίταξα ξανά πριν λίγες μέρες.
Έχει όμως τόσο καλές προσφορές, που αν κάποιος θέλει να πάρει ποσότητα, ίσως αξίζει να κοιτάξει την επιλογή κάποιου forwarder, υπάρχουν ένα σωρό.

Αν μπορείς δηλαδή να αγοράσεις 20 CD με 60€, ίσως αξίζει να δώσεις άλλα 15€ για να στα στείλουν.

Αρκεί βέβαια να σε καλύπτει ο κατάλογος, γιατί αυτά που είναι σε προσφορά τα περισσότερα είναι αρκετά mainstream.
 





Μηνύματα
1.391
Reaction score
1.083
Στην εφηβεία μου ('85-'95) αγόραζα από όλα τα γνωστά δισκάδικα του κέντρου, Μοναστηράκι (απ' όλους) και πολύ από εξωτερικό. Κοίταζα αγγελίες στο Record Collector για μαγαζιά & ιδιώτες και έπαιρνα δίσκους (rock/metal/punk) που εδώ δεν τους έβρισκα ούτε μεταχειρισμένους. Aπό 2000 και μετά άρχισαν οι online παραγγελίες, μέχρι το 2010 περίπου χρησιμοποιούσα πολύ το Αγγλικό Amazon γιατί είχε πολλές προσφορές. Επειδή θεωρώ τις τιμές ακριβές αγοράζω απ' όπου βρίσκω προσφορές, δεν είμαι σταθερός πελάτης πουθενά. Έχω όμως ελαττώσει πολύ τις αγορές εδώ και χρόνια, κάποτε έπαιρνα 10 δίσκους/μήνα, τώρα 10/χρόνο.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
Τι είναι ο forwarder; Δεν το κατέχω...
Είναι μια εταιρεία η οποία αναλαμβάνει να παραλάβει την παραγγελία σου και μετά να σου τη στείλει εκεί που θες.

Οπότε, αν θες να παραγγείλεις από ένα κατάστημα που δεν στέλνει Ελλάδα, το στέλνεις σε μια τοπική διεύθυνση (του forwarder) και μετά αυτοί το στέλνουν σε σένα.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.296
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top