Από φτηνά pc speakers σε active.

Μηνύματα
65
Reaction score
20
Η ερώτηση μου είναι αν υπάρχουν εξαρτήματα για να μπορέσω να έχω τις ευκολίες των pc speakers με active ηχεία?

Καιρό τώρα τη βγάζω με pc speakers,
Ειναι φτηνά, ασύρματα, ανοίγουν και κλείνουν με το λαπτοπ, παίζουν με τη τηλεόραση, δεν ανησυχείς αν χαλάσουν κλπ.

Μέχρι που άκουσα σε ένα σπίτι, active speakers yamaha hs8 νομίζω. Ήταν μια εμπειρία που θα ήθελα να τη ζω και στο σπίτι μου.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει πχ κεντρικός διακόπτης που να μπορώ να ανοίγω τα ηχεία χωρίς να χρειάζεται να πηγαίνω πίσω από τα ηχεία και να τα κλείνω ένα ένα?
Μπορώ να τα συνδέσω ταυτόχρονα και στη τηλεόραση κλπ

Τα θέλω κυρίως για ακρόαση μουσικής (ροκ, tech) αλλά να κάνουν και καμία άλλη δουλειά γιατί δεν θέλω να γεμίσω διαφορετικά ηχεία και καλώδια.
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.136
Reaction score
18.945
Πολλά ενεργά ηχεία έχουν λειτουργία stand by mode. Όταν δεχτούν ηχητικό σήμα ανοίγουν αυτόματα. Αν κλείσεις το pc μετά απο λίγο μπαίνουν πάλι σε stand by mode από μόνα τους. Και τα ενεργά sub το ίδιο.
 

Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Μπορείς πολύ όμορφα να πάρεις ένα πολυμπριζο με master slave και όταν ανοίγεις το pc η την τηλεόραση να ανοίγουν τα ηχεία.
Εξαιρετική επιλογή τα εν λόγω ηχεία στην τιμή τους .
 

gid

Μηνύματα
7.411
Reaction score
8.652
Πολλά ενεργά ηχεία έχουν λειτουργία stand by mode. Όταν δεχτούν ηχητικό σήμα ανοίγουν αυτόματα. Αν κλείσεις το pc μετά απο λίγο μπαίνουν πάλι σε stand by mode από μόνα τους. Και τα ενεργά sub το ίδιο.
Αυτό ισχυρίζεται πως έχει και το δικό μου το Roister sub, αλλά αν δεν του δώσεις ισχυρό σήμα, δεν ανοίγει... Αν δηλαδή η μουσική παίζει σιγά, σαν συντροφιά ενώ κάνω κάτι άλλο, το σαμπ δεν χαμπαριάζει. Τα 'καναν θάλασσα αυτοί που το σχεδίασαν. Οπότε αξίζει να το δοκιμάσει κανείς αυτό στην πράξη αν μπορεί πριν την αγορά.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Τα δικά μου τα έχω σε ένα πολύμπριζο με διακόπτη, μαζί με την οθόνη του υπολογιστή και ανοίγω και τα τρία μαζί.
+1.

Απλά πράγματα, όλα πάνω σε ένα πολυμπριζο και ανοίγουν με ένα διακόπτη.

Ουαν ρινγκ του ρουλ δεμ ολ!
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.136
Reaction score
18.945
Αυτό ισχυρίζεται πως έχει και το δικό μου το Roister sub, αλλά αν δεν του δώσεις ισχυρό σήμα, δεν ανοίγει... Αν δηλαδή η μουσική παίζει σιγά, σαν συντροφιά ενώ κάνω κάτι άλλο, το σαμπ δεν χαμπαριάζει. Τα 'καναν θάλασσα αυτοί που το σχεδίασαν. Οπότε αξίζει να το δοκιμάσει κανείς αυτό στην πράξη αν μπορεί πριν την αγορά.
Δεν γνωρίζω αν όλα έχουν την ίδια ''ευαισθησία'' η' όχι, πάντως καλό είναι να ξέρει ο φίλος πως υπάρχει και αυτή η επιλογή. Απ' την άλλη... και αυτό με το πολύμπριζο μια χαρά λύση είναι. Εγώ αφήνω τα sub στο stand by έτσι κι αλλιώς σαν δικλίδα ασφαλείας γιατί πολλές φορές ξεχνάω κι αφήνω τα πολύμπριζα ανοιχτά.
 
Last edited:

gid

Μηνύματα
7.411
Reaction score
8.652
Δεν γνωρίζω αν όλα έχουν την ίδια ''ευαισθησία'' η' όχι, πάντως καλό είναι να ξέρει ο φίλος πως υπάρχει και αυτή η επιλογή. Απ' την άλλη... και αυτό με το πολύμπριζο μια χαρά λύση είναι. Εγώ αφήνω τα sub στο stand by έτσι κι αλλιώς σαν δικλίδα ασφαλείας γιατί πολλές φορές ξεχνάω κι αφήνω τα πολύμπριζα ανοιχτά.
Εσύ είσαι μια χαρά αν έχεις standby με λογική ευαισθησία. Εγώ αναγκάζομαι να το βάζω στο ΟΝ, κι αν το ξεχάσω έχω σοβαρό θέμα, γιατί τα τζιμάνια οι σχεδιαστές δεν έβαλαν ψύκτρα, μου είπε ο τεχνικός τους ότι βασίστηκαν για ψύξη στη ροή αέρα κατά τη λειτουργία μέσα από την οπή ανάκλασης (πόση είναι πια κι αυτή η ροή...), αλλά αν το σαμπ κάθεται γιατί σταμάτησα να ακούω μουσική για 1-2 ώρες και δεν το έχω κλείσει, δεν υπάρχει καμία ροή, και ανεβάζει πολύ θερμοκρασίες.... >:(
 


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Κακά τα ψέματα με τα ενεργά studio monitors θα έχεις ένα μπλεξιματάκι με τα καλώδια, ό,τι κι αν κάνεις. Αν σε ενοχλεί αυτό πραγματικά και δεν μπορείς να το παραβλέψεις, θα πρέπει να κοιτάξεις για ασύρματα. Όμως η τιμή ανεβαίνει όπως είναι φυσικό. Να ένα παράδειγμα σε Yamaha https://www.skroutz.gr/s/7836366/Yamaha-NX-N500.html.
 

Μηνύματα
65
Reaction score
20
Κακά τα ψέματα με τα ενεργά studio monitors θα έχεις ένα μπλεξιματάκι με τα καλώδια, ό,τι κι αν κάνεις. Αν σε ενοχλεί αυτό πραγματικά και δεν μπορείς να το παραβλέψεις, θα πρέπει να κοιτάξεις για ασύρματα. Όμως η τιμή ανεβαίνει όπως είναι φυσικό. Να ένα παράδειγμα σε Yamaha https://www.skroutz.gr/s/7836366/Yamaha-NX-N500.html.
Αυτή την επιλογή δεν την είχα δει.
Πάντως το μπάτζετ μου είναι στο 500αρικο
Θα το κοιτάξω
 

Μηνύματα
65
Reaction score
20
Έχοντας τον ίδιο προβληματισμό, κατέληξα στα παρακάτω και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

https://www.skroutz.gr/s/11659824/Edifier-S2000-Pro.html

Τα Edifier πρέπει να είναι πολύ καλά ηχεία ή πρέπει να πληρώνουν πολλά για διαφήμιση
βλέπω τα προτείνουν σε κάθε άρθρο που μιλάει για ηχεία τέτοιου είδους
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Εμένα δεν μου γεμίζουν το μάτι και δεν θα έπαιρνα. Μάλλον έχω καταλήξει εκεί έπειτα από ανάγνωση των χαρακτηριστικών τους.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Τα Edifier πρέπει να είναι πολύ καλά ηχεία ή πρέπει να πληρώνουν πολλά για διαφήμιση
βλέπω τα προτείνουν σε κάθε άρθρο που μιλάει για ηχεία τέτοιου είδους
Ισχύουν μάλλον και τα δύο. Υπάρχει ένα παράλογο hype στην Ελλάδα για τα edifier, σίγουρα όμως δεν είναι άσχημα. Δεν είναι δικτυακά παρά μόνο BT και δεν τα λες και φθηνά. Αποτελούν όμως μία επιλογή, κυρίως αν ικανοποιούν σε εμφάνιση.
 


Μηνύματα
65
Reaction score
20
Βασικά εδώ είσαι
https://www.skroutz.gr/s/4982611/JBL-LSR310S.html
https://www.skroutz.gr/s/16457471/JBL-305P-MkII.html
Όπως πολύ σωστά είπε ο Πέτρος πιο πάνω τα βάζεις όλα σε ένα πολυπριζο και καθαρισες.
Αυτά τα είχα υπόψη μου, είναι πιο μαζεμένα , φτηνότερα και νομίζω το 5αρι γενικότερα είναι πιο λογικό για τα μικρά σπίτια που μπορούμε να αντέξουμε εδώ στο Λονδίνο που μένω .

Ελπίζω μόνο να κατεβαίνουν χαμηλά γιατί sub δύσκολο να πάρω
 

Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Αυτά τα είχα υπόψη μου, είναι πιο μαζεμένα , φτηνότερα και νομίζω το 5αρι γενικότερα είναι πιο λογικό για τα μικρά σπίτια που μπορούμε να αντέξουμε εδώ στο Λονδίνο που μένω .

Ελπίζω μόνο να κατεβαίνουν χαμηλά γιατί sub δύσκολο να πάρω
Για tech και ροκ που ακούς τα 5ιντζα δεν θα είναι αρκετα.
Το 8αρι βουτάει καλύτερα και φορτίζει καλύτερα μικρούς χώρους.
 


Μηνύματα
65
Reaction score
20
Τελικά αυτή τη στιγμή σκέφτομαι να τολμήσω και να παω σε λύση 8αριου και στη χειρότερη που είναι μεγάλο το επιστρέφω.
Είμαι μεταξύ

jbl 308p mkii
Yamaha hs8
mackie mr824s

Σημείωση δεν κάνω παραγωγή μουσικής.
Τα θέλω μόνο για ακρόαση μουσικής
Έχει κανείς άποψη συγκριτικά αυτά τα τρία?
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.716
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top