Από nordost σε κάτι άλλο !!!

P

PMC

Guest
Γούστο; Τι εννοείς; Το χρώμα ή το πάχος των καλωδίων;
Αν ίσχυε ότι ο σωστός ( μετρημένος ) ηχος είναι αυτό που όλοι πρέπει να θέλουν και να έχουν τότε θα υπήρχε μόνο ενα ηχειο το οποίο θα μετρούςε απόλυτα σωστά.
Ένας προενισχυτης για να στα ισιώνει όλα .
Θα υπήρχε μόνο ένας ενισχυτης
Θα υπήρχε μόνο μια πηγή.
Ένα καλώδιο.

Τα πράγματα δεν είναι έτσι.
Υπάρχουν άπειρες τεχνολογίες ηχείων ,ενισχυτών,πηγών,........
Υπάρχει τεράστια ποικιλία !
Γιατί?
Γιατί να υπάρχει αυτή η τεράστια ποικιλία σε ένα τόσο απλό θέμα ?
1+1=2.....είπες .......
Γιατί να υπάρχουν τοοοοσες επιλογές.
Γιατί?

Γιατί δεν έχουμε μικρόφωνα στα αυτιά !!!
Δεν ακούμε όλοι ίδια.
Δεν μας αρέσουν οι ίδιοι ήχοι .
Τα ίδια τραγούδια ....
Δεν παίρνουμε όλοι την ίδια ικανοποίηση ακούγοντας κλασική η πανκ....

Η αναπαραγωγή της μουσικής είναι προσωπικο θέμα και ο καθένας μας επιλέγει οτι γουστάρει να ακούει με οποίο τρόπο του αρέσει .
Πρέπει να το καταλάβουμε όλοι και να σταματήσουμε να κουνάμε το δάχτυλο.....

Και είναι και το σωστό αυτό και πρέπει να αφήσουμε τον κάθε ακροατή να ακούει όπως θέλει και να ψάχνει να βρει αυτό που του αρέσει ....


Καλοί οι νόμοι της φυσικής καλά τα σχεδιαγράμματα και οι αποκρίσεις αλλά το προσωπικο γούστο είναι αυτό που επιλέγει πως θα ακούει ο κάθε ένας μας .

Καλό είναι να υπάρχει το σημείο αναφοράς ( φλατ απόκριση )αλλά μόνο ως σημείο και όχι σαν σκοπός.
Να τηρείς τους βασικούς κανόνες της στερεωφονιας αλλά να έχεις και το δικαίωμα του προσωπικού γούστου.
Το δικαίωμα στην επιλογή είναι καθήκον όλων μας να το προστατεύουμε.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.355
Reaction score
125.312
Το δικαίωμα στην επιλογή είναι καθήκον όλων μας να το προστατεύουμε.
Ναι, το λέει και το σύνταγμα. :tongue: :biggrin:

Βρε άσε μας παιδάκι μου με τα στουντιακα σου τα μόνιτορ τα τέρατα της PMC πακέτο με τα μεγαλύτερα σαμπ της svs, κέφια έχεις για επιλογές; Ο άλλος έχει κάτι 4-ιντσα, χωρίς σαμπ, ούτε στο πισί δε θα τα'βαζες! :gotcha:

Άντε να μη πάρω φόρα και δε σας ξεπλένει ούτε ο Δούναβης. 8-)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.398
Ολα λαθος στην αρχή. Βαριέμαι. Διάβασε το βιβλίο που αγόρασες, τα εξηγεί.
Καλό είναι να υπάρχει το σημείο αναφοράς ( φλατ απόκριση )αλλά μόνο ως σημείο και όχι σαν σκοπός.
Να τηρείς τους βασικούς κανόνες της στερεωφονιας αλλά να έχεις και το δικαίωμα του προσωπικού γούστου.
Το δικαίωμα στην επιλογή είναι καθήκον όλων μας να το προστατεύουμε.
Συμφωνώ. Αν θελει κάποιος μπορει να γυρίσει τα ηχεία να κοιτούν προς τον τοίχο. Αν του αρέσει, γιατι όχι;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.355
Reaction score
125.312
Αν θελει κάποιος μπορει να γυρίσει τα ηχεία να κοιτούν προς τον τοίχο. Αν του αρέσει, γιατι όχι;
Ας τα γυρίσει.
Έτσι κι αλλιώς, ούτε το ρέψιμο του αβουγουδού δε μπορούν να βγάλουν, ασχέτως καλωδίων. Ανάποδα μπορεί να είναι και καλύτερα, τουλάχιστον να βλέπεις τις γυαλιστερές τις μπανάνες. :tongue:

hqdefault.jpg
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Καλό είναι να υπάρχει το σημείο αναφοράς ( φλατ απόκριση )αλλά μόνο ως σημείο και όχι σαν σκοπός.
Να τηρείς τους βασικούς κανόνες της στερεωφονιας αλλά να έχεις και το δικαίωμα του προσωπικού γούστου.
Το δικαίωμα στην επιλογή είναι καθήκον όλων μας να το προστατεύουμε.
Μόνο που ποτέ δεν μίλησα για φλατ απόκριση... Μίλησα για στερεοφωνική λειτουργία του συστήματος. Η οποία επηρεάζει όλες τις παραμέτρους που εξετάζουμε κατά τη δοκιμή καλωδίων ( και όχι μόνο ).
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Γούστο; Τι εννοείς; Το χρώμα ή το πάχος των καλωδίων;


Γιατί νομίζετε πως ως νηματοθέτης έχετε επιπλέον εξουσία-ιδιοκτησία στα γραφόμενα;
Δεν έχετε. Θα γράφει ο καθενας ο,τι νομίζει, και οι διαχειριστές εχουν το ρόλο του ελεγκτή, να διαγράψουν ή να μεταφέρουν κάποιο ποστ. Εσείς όχι.
Μπορείτε αν επιθυμείτε να αγνοήσετε κάποιον, ή να πατήσετε το Report. Αυτά.

Το πιο βασικό είναι να θυμόμαστε όλοι πως αυτα που γράφονται εδώ διαβάζονται και απο “πρωτάρηδες”, οι οποίοι μπορει να παρασυρθούν και να κάνουν τα λάθη που έχουμε κάνει όλοι στο παρελθόν, και μερικοί συνεχίζουν να τα κάνουν.
Δεν βλέπω το λαθος στην προσπάθεια που γίνεται να προειδοποιηθούν.
Δεν έχω καμμία εξουσία και καμμία αρμοδιότητα απλά λέω σε έντονο τόνο το ότι η συζήτηση πήρε άλλη πορεία και αν δεν μπορείτε να το καταλάβετε τι να πω

Θα σας πω αυτό αν θέλετε να προειδοποιήσετε τους πρωτάρηδες ( το οποίο δεν δέχομαι για τον εαυτό μου) όπως λέτε εσείς ανοίξτε ένα θέμα καλωδίων με όποιον τίτλο θέλετε γιατί πρέπει να μπήτε σε αυτό το θέμα και να το κάνετε Ροντέο, προσπάθησα να διαβάσω παρόμοια θέματα και πάλι η ίδια κατάσταση το μπουλινγκ πάει σύννεφο δεν μπορείτε εσείς επειδή σας αρέσει να παίζετε με low budget καλώδια να με πείσετε ότι έχετε δίκιο ο κόσμος προχωράει μπροστά δεν γυρνάει πίσω.
 


Μηνύματα
387
Reaction score
237
Δεν έχω καμμία εξουσία και καμμία αρμοδιότητα απλά λέω σε έντονο τόνο το ότι η συζήτηση πήρε άλλη πορεία και αν δεν μπορείτε να το καταλάβετε τι να πω

Θα σας πω αυτό αν θέλετε να προειδοποιήσετε τους πρωτάρηδες ( το οποίο δεν δέχομαι για τον εαυτό μου) όπως λέτε εσείς ανοίξτε ένα θέμα καλωδίων με όποιον τίτλο θέλετε γιατί πρέπει να μπήτε σε αυτό το θέμα και να το κάνετε Ροντέο, προσπάθησα να διαβάσω παρόμοια θέματα και πάλι η ίδια κατάσταση το μπουλινγκ πάει σύννεφο δεν μπορείτε εσείς επειδή σας αρέσει να παίζετε με low budget καλώδια να με πείσετε ότι έχετε δίκιο ο κόσμος προχωράει μπροστά δεν γυρνάει πίσω.
Εχεις απόλυτο δίκιο αλλα δυστυχώς δεν υπάρχουν διαχειριστές εδώ να καθαρίζουν τα νήματα και να διαγραφούν καφενειακές προσεγγίσεις άσχετων.
Πάμε λίγο στις δοκιμές των καλωδίων που είχες πάρει, τι συμπέρασμα έβγαλες;
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Τώρα με την βοήθεια ενός συμφουρίτη είμαι στην σωστή τοποθέτηση των ηχείων στον χώρο μου ( και τον ευχαριστώ θερμά για την συμβολή του) όταν θα τα έχω όλα μετρημένα αύριο θα βάλω τις ακίδες στα ηχεία και θα αρχίσω τις δοκιμές από την αρχή, επισης έχω κάποιο πρόβλημα με τον ένα τελικό και τον οποίο αποσύνδεσα και παίζω μόνο με τον ένα
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Υπάρχει κουμπάκι ignore. Όποιος δε θέλει να βλέπει αυτά που γράφω, ας το πατήσει. :)

Όπως το πατάμε κι εμείς. ;)

Ωστόσο:

1. Αν δεν τους "αρέσουν" αυτά που λέω, καλό θα είναι να γνωρίζουν ότι πρόκειται για τα δεδομένα στο οντιο, τα οποία αδιαφορούν πλήρως για το αν είναι "αρεστά" ή όχι, απλώς ισχύουν. 8-)

2. Αν δε τους αρέσει ο χαρακτήρας μου, επειδή ασπούμε μιλάω "απότομα", ας μη βγαίνουν για μπύρες μαζί μου. Δε τους θέλω κιόλας! :gotcha:

Δεν επιδιώκω να κάνω επιπρόσθετες φιλίες από εδώ, για πτι φουρ και ανόητες αλληλοκολακείες, χαϊδεύοντας αυτιά και "σεβόμενος" απόψεις του πωπού. Μου αρκούν κάτι γεροπαράξενοι φίλοι που έχω, σα τον Κόγια, τον κουφού, τον Μάρκου, και όλους όσους ξέρετε καλά πως βγαίνω για μπύρες, με κάθε ευκαιρία. Με τιμάει η παρέα των φίλων μου, και αυτοί είναι που με ανέχονται και γω αυτούς. 8-)

Κι επιτέλους, όταν σας λείπουν επιχειρήματα, σταματήστε να ασχολείστε με την προσωπικότητά μου, ναι, ξέρω, είμαι κούκλος, αλλά εδώ γράφουμε περί όντιο. :tongue:
Υπάρχει κουμπάκι ignore. Όποιος δε θέλει να βλέπει αυτά που γράφω, ας το πατήσει. :)

Όπως το πατάμε κι εμείς. ;)

Ωστόσο:

1. Αν δεν τους "αρέσουν" αυτά που λέω, καλό θα είναι να γνωρίζουν ότι πρόκειται για τα δεδομένα στο οντιο, τα οποία αδιαφορούν πλήρως για το αν είναι "αρεστά" ή όχι, απλώς ισχύουν. 8-)

2. Αν δε τους αρέσει ο χαρακτήρας μου, επειδή ασπούμε μιλάω "απότομα", ας μη βγαίνουν για μπύρες μαζί μου. Δε τους θέλω κιόλας! :gotcha:

Δεν επιδιώκω να κάνω επιπρόσθετες φιλίες από εδώ, για πτι φουρ και ανόητες αλληλοκολακείες, χαϊδεύοντας αυτιά και "σεβόμενος" απόψεις του πωπού. Μου αρκούν κάτι γεροπαράξενοι φίλοι που έχω, σα τον Κόγια, τον κουφού, τον Μάρκου, και όλους όσους ξέρετε καλά πως βγαίνω για μπύρες, με κάθε ευκαιρία. Με τιμάει η παρέα των φίλων μου, και αυτοί είναι που με ανέχονται και γω αυτούς. 8-)

Κι επιτέλους, όταν σας λείπουν επιχειρήματα, σταματήστε να ασχολείστε με την προσωπικότητά μου, ναι, ξέρω, είμαι κούκλος, αλλά εδώ γράφουμε περί όντιο. :tongue:


Πώς βγαίνεις με τον Μάρκου για μπύρες αφού αυτός μένει Αθήνα κι εσύ Θεσσαλονίκη, δίνετε ραντεβού στη Λάρισα;; :idk:
 


Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
Δεν μπορώ να βοηθήσω τον νηματοθέτη στην επιλογή ic.Το νήμα βέβαια πάει στους γνωστούς δρόμους.Και πλέον το πάνε οι ακόλουθοι δεν χρειάζονται οι "καλοι". Βρε σύ αστροναύτη έχεις καταλάβει ότι εχεις γράψει πάνω απ το 50% των μηνυμάτων; Εκπροσωπείς κάποιους; Εχεις πάρει φατούρα την δουλειά; Εχεις απλά πιστέψει οπως έχεις ο ιδιος ομολογήσει.Είσαι ο πρώτος που θα υπερθεματίσει για σαμπ και ενεργά. Δεν έχεις τίποτα απ αυτά. Μας λες ότι τοποθέτησες σωστά τα ηχεία και είδες το φως.Ναι αλλά δεν πρότεινες στον gdresios το ψηφιακό μέτρο.Αυτό κάνει την διαφορά.Κουνάει και τους φαντάρους. Πάλι καλά που δεν ανακάλυψες τον τροχό ,θα πρότεινες ρόδες και ζάντες.

Στους ακόλουθους,κλακαδόρους κλπ δεν υπάρχει κλασική ιεραρχία. π.χ από δεκανέας να γίνεις κάποια στιγμή επιλοχίας και αργότερα λοχαγός κλπ.
Το ταβάνι είναι το ¨γενίτσαρος". ;)
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.915
Πως γίνεται όσοι έχουν λύσει τα θέματα αντηχήσεων, τονικής ισορροπίας, διαμόρφωσης και "θεραπείας" του χώρου με ό,τι πιο μοντέρνο προσφέρει η σύγχρονη τεχνολογία του ήχου, να μην ασχολούνται με τα καλώδια, δεν μπορώ να το καταλάβω.
Οι μόνοι δηλαδή που θα μπορούσαν να ακούσουν πραγματικά διαφορές σε καλώδια, απλά δεν ασχολούνται χα χα...Μήπως πρέπει να αναθεωρήσουμε κάποιες απόψεις;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.398
Πως γίνεται όσοι έχουν λύσει τα θέματα αντηχήσεων, τονικής ισορροπίας, διαμόρφωσης και "θεραπείας" του χώρου με ό,τι πιο μοντέρνο προσφέρει η σύγχρονη τεχνολογία του ήχου, να μην ασχολούνται με τα καλώδια, δεν μπορώ να το καταλάβω.
Οι μόνοι δηλαδή που θα μπορούσαν να ακούσουν πραγματικά διαφορές σε καλώδια, απλά δεν ασχολούνται χα χα...Μήπως πρέπει να αναθεωρήσουμε κάποιες απόψεις;
Είναι φτωχοί. Ή και κουφοί. Κυριως όμως φτωχοί. Πιο φτωχοί απο τους “άλλους”.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.944
Reaction score
20.445
ο κόσμος προχωράει μπροστά δεν γυρνάει πίσω.
Ο κόσμος προχωράει μπροστά, αγοράζοντας καλώδια των €1000/μέτρο; :idk:
Για τον κόσμο δεν ξέρω, οι τσέπες των εταιριών παραγωγής αυτών των καλωδίων, σίγουρα πάνε "μπροστά" - μην σου πω και "βαθιά" για να χωρέσουν όλα αυτά τα χρήματα που κερδίζουν.
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
μ αρεσει που ολες οι συζητησεις περι ηχου καταληγουν σε 2 φρασεις. Παρτε mogami ή παρτε ενεργα.

Αυτο δειχνει την ματαιοδοξια του hifi και γτ οι τυροπιτες ειναι τριγωνες. Θα προτιμουσα να καταληγαμε σε τυροπιτες μπας και μαθαιναμε καμια μυστικη συνταγη.

ps: μακαρι ο κοσμος να πηγαινε πισω. 2500χρονια πισω. Πινανε κρασια και ακουγαν μουσικη χωρις καλωδια :p
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Και άλλοι πολλοί που δεν γνωρίζετε προσωπικά τα έχουν λυμένα όλα αυτά τα θέματα εδώ και πάρα πολύ καιρό αλλά γουστάρουν να παίζουν και με κάνα καλώδιο. Το δικό σας πρόβλημα ποιο είναι ακριβώς για την τόσο μεγάλη απαξία του μηνύματος ;
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Δεν μπορώ να βοηθήσω τον νηματοθέτη στην επιλογή ic.Το νήμα βέβαια πάει στους γνωστούς δρόμους.Και πλέον το πάνε οι ακόλουθοι δεν χρειάζονται οι "καλοι". Βρε σύ αστροναύτη έχεις καταλάβει ότι εχεις γράψει πάνω απ το 50% των μηνυμάτων; Εκπροσωπείς κάποιους; Εχεις πάρει φατούρα την δουλειά; Εχεις απλά πιστέψει οπως έχεις ο ιδιος ομολογήσει.Είσαι ο πρώτος που θα υπερθεματίσει για σαμπ και ενεργά. Δεν έχεις τίποτα απ αυτά. Μας λες ότι τοποθέτησες σωστά τα ηχεία και είδες το φως.Ναι αλλά δεν πρότεινες στον gdresios το ψηφιακό μέτρο.Αυτό κάνει την διαφορά.Κουνάει και τους φαντάρους. Πάλι καλά που δεν ανακάλυψες τον τροχό ,θα πρότεινες ρόδες και ζάντες.

Στους ακόλουθους,κλακαδόρους κλπ δεν υπάρχει κλασική ιεραρχία. π.χ από δεκανέας να γίνεις κάποια στιγμή επιλοχίας και αργότερα λοχαγός κλπ.
Το ταβάνι είναι το ¨γενίτσαρος". ;)
Διαφωνείς με κάτι που είπα; Θεωρείς ότι είπα κάτι ανακριβές, κάτι που δεν αποδεικνύεται;
 




Staff online

  • spylab
    Shalom
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.435
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top