Από nordost σε κάτι άλλο !!!


Μηνύματα
296
Reaction score
546
Παίδες κάνετε σαν τους vegetarians όταν με βλέπουν να τρώω παιδάκια έτσι και εσείς όταν ακούτε για καλώδια βγάζετε σπυριά, αφού κάνουν διαφορά είτε σας αρέσει είτε όχι.
Άλλα προσπαθούν να σου δείξουν τα παιδιά, δεν είναι θέμα σπυριών για τα καλώδια. Απλά επειδή φαίνεται να μην τα λαμβάνεις υπ όψιν, (προφανώς η τελική απόφαση είναι δική σου) έχει πάρει αυτήν την πορεία το thread.
+ ότι ένα μικρόφωνο σε όλη αυτήν την επένδυση μηχανημάτων που έχει γίνει, κοστίζει πολύ λίγο.

Και εμένα το νήμα που άνοιξα λεγόταν "επιλογή ηχείων και ενισχυτή" και έλεγα τα δικά μου, αλλά πολύ χάρηκα για κάποια "ηχητικά χαστούκια" / συμβουλές που μου δόθηκαν. Με γλίτωσαν από πολλά χρήματα και απόψεις που είχα που βασίζονταν σε random παρατηρήσεις που βασίζονταν σε ψυχολογικά κριτήρια και δίχως στοιχεία.

Γνώμη μου ρίξε μια ματιά πάλι εδώ...
Τελικά το χαλί για τι σκοπό μπήκε?

Φϊλε νηματοθέτη.

Η άποψη μου είναι ότι τα καλώδια αποτελούν τυχηματικό ισοσταθμιστή απόκρισης συχνότητας (και σε περιορισμένο βαθμό)

Ακούγονται (κάποιες) διαφορές , μετά από διαδικασία ψυχικού καταναγκασμού ακρόασης και με άπειρο κόπο ( κατ εμένα , και με πολύ χαμένο χρόνο).

Το χειρότερο είναι ότι πας τελείως κατά τύχη και χαοτικά. Πολλές φορές βαδίζεις προς τα πίσω .

Είναι σαν να έχεις μία ασθένεια και να θέλεις να πάρεις φάρμακα κατά τύχη χωρίς εξετάσεις / χωρίς γνωμάτευση , μήπως και κάποιο κάνει κάτι.

Και να ξεκινάς από τα ακριβότερα φάρμακα .. επειδή πιστεύεις ότι είναι καλύτερα .
Αν δεν μετρήσεις πως θα ξέρεις αν ακούς καλά? Δηλαδή μπορεί να σου φαίνεται ότι ακούς ωραία αλλά να μην έχεις ακούσει ποτέ ας πουμε από τα 60hz και κάτω...
Θα το δεις στην μέτρηση και θα προσπαθήσεις να βρεις τρόπο να το βελτιώσεις. Τότε θα ακούς καλύτερα που μέχρι τότε νόμιζες ότι άκουγες υπέροχα.

Δεν ξερω αυτό μου φαίνεται πιο λογικό..

Αλλιώς οι αλλαγές που κάνεις δεν βασίζονται πλήρως σε τυχαία κριτήρια? (Εκτός αν εφαρμόζεις κανόνες όπως το τρίγωνο ακρόασης κλπ)
Ειδικά με τα καλώδια που σε κάθε σύστημα θα παίξουν διαφορετικά. Πως θα ξέρεις τι να προτείνεις ή τι να αγοράσεις? Και καλύτερα να πιστεύεις πως ακούς, επειδή είναι πλήρως υποκειμενικό, πάλι δεν ξέρεις αν εκμεταλλεύεσαι τις πλήρεις δυνατότητες του συστήματός σου.

Το αυτί σου πιθανόν την πρώτη φορά που αγόρασες ηχοσύστημα να κατάφερε να διακρίνει διαφορές καθώς πριν πιθανόν να άκουγες απο ένα ραδιόφωνο μουσική. Αλλα για να προσεγγίσεις το βέλτιστο δεν είναι δεδομένο ότι χρειάζεσαι μετρητικά όργανα, να φτιάξεις τον χώρο σου (γιατί τον ακούς και αυτόν) και να κάνεις την απαραίτητη ισοστάθμιση? (καθώς ναι μεν το ηχείο κάνει κάποιες χιλιάδες ευρώ αλλά δεν σημαίνει ότι παίζει παντού σε κάθε χώρο καλά, όπως και τα εν λόγω καλώδια).

Το κακό της ιστορίας που θέλουν να σου δείξουν πιστεύω τα άλλα παιδιά είναι ότι το καλώδιο είναι ο πιο τυχαίος παράγοντας και μικρές επιρροές έχει στο τελικό αποτέλεσμα που δικαιολογούν τις διαφορές στην τιμή του. Που με άλλες αλλαγές και προσεγγίσεις θα είχες σημαντικά καλύτερα αποτελέσματα...όχι επειδή το πιστεύουν σαν άποψη, αλλά επειδή θα μπεις στην διαδικασία να βρεις στοχευμένα τι σου φταίει, ή αν δεν σου φταίει κάτι, πως μπορείς να βελτιώσεις το ήδη καλό σύστημά σου. Μόνο προς το καλύτερο, χωρίς πισογυρίσματα, χωρίς τυχαίες παρεμβάσεις
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Άλλα προσπαθούν να σου δείξουν τα παιδιά, δεν είναι θέμα σπυριών για τα καλώδια. Απλά επειδή φαίνεται να μην τα λαμβάνεις υπ όψιν, (προφανώς η τελική απόφαση είναι δική σου) έχει πάρει αυτήν την πορεία το thread.
+ ότι ένα μικρόφωνο σε όλη αυτήν την επένδυση μηχανημάτων που έχει γίνει, κοστίζει πολύ λίγο.

Και εμένα το νήμα που άνοιξα λεγόταν "επιλογή ηχείων και ενισχυτή" και έλεγα τα δικά μου, αλλά πολύ χάρηκα για κάποια "ηχητικά χαστούκια" / συμβουλές που μου δόθηκαν. Με γλίτωσαν από πολλά χρήματα και απόψεις που είχα που βασίζονταν σε random παρατηρήσεις που βασίζονταν σε ψυχολογικά κριτήρια και δίχως στοιχεία.

Γνώμη μου ρίξε μια ματιά πάλι εδώ...
Τελικά το χαλί για τι σκοπό μπήκε?
Θα το πω απλά είμαι λάτρης του δικάναλου και εκεί θα πορεύομαι.
Δεν θέλω να μου ορίζουν τα μηχανήματα τι ακούω καταντάει ψυχαναγκασμός, όσο αφορά την περιποίηση του χώρου μόλις τελείωσα την ανακαίνιση του σπιτιού και αυτή την στιγμή δεν μπορώ να κάνω κάτι, μετά την κρίση θα γίνουν βήματα για την ηχητική κατά το μέτρο του οικιακού χώρου
 

I

iason

Guest
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Άλλα προσπαθούν να σου δείξουν τα παιδιά, δεν είναι θέμα σπυριών για τα καλώδια. Απλά επειδή φαίνεται να μην τα λαμβάνεις υπ όψιν, (προφανώς η τελική απόφαση είναι δική σου) έχει πάρει αυτήν την πορεία το thread.
+ ότι ένα μικρόφωνο σε όλη αυτήν την επένδυση μηχανημάτων που έχει γίνει, κοστίζει πολύ λίγο.

Και εμένα το νήμα που άνοιξα λεγόταν "επιλογή ηχείων και ενισχυτή" και έλεγα τα δικά μου, αλλά πολύ χάρηκα για κάποια "ηχητικά χαστούκια" / συμβουλές που μου δόθηκαν. Με γλίτωσαν από πολλά χρήματα και απόψεις που είχα που βασίζονταν σε random παρατηρήσεις που βασίζονταν σε ψυχολογικά κριτήρια και δίχως στοιχεία.

Γνώμη μου ρίξε μια ματιά πάλι εδώ...
Τελικά το χαλί για τι σκοπό μπήκε?
Εσύ τελικά πού γλύτωσες η μάλλον σε γλύτωσαν οι έμπειροι μικρόφωνο πήρες?
Σε ένα τυπικό σαλόνι εκτός απο αυτόν που ακούει μουσική ζουν και άλλοι άνθρωποι οι οποίοι ενδεχομένως να γουστάρουν χαλι στο πάτωμα για να μην κρυώνουν τα ποδαράκια τούς.
Τι δεν καταλαβαίνεις:whistling::whistling::whistling:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.345
Reaction score
125.285
Σε ένα τυπικό σαλόνι εκτός απο αυτόν που ακούει μουσική ζουν και άλλοι άνθρωποι οι οποίοι ενδεχομένως να γουστάρουν χαλι στο πάτωμα για να μην κρυώνουν τα ποδαράκια τούς.
Τι δεν καταλαβαίνεις:whistling::whistling::whistling:
Παντόφλες. Και κάλτσες μάλλινες άμα λάχει.
Τιδεκαταλαβαίνεις εσύ.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Εσύ τελικά πού γλύτωσες η μάλλον σε γλύτωσαν οι έμπειροι μικρόφωνο πήρες?
Σε ένα τυπικό σαλόνι εκτός απο αυτόν που ακούει μουσική ζουν και άλλοι άνθρωποι οι οποίοι ενδεχομένως να γουστάρουν χαλι στο πάτωμα για να μην κρυώνουν τα ποδαράκια τούς.
Τι δεν καταλαβαίνεις:whistling::whistling::whistling:
Το μικροφωνο σωζει και ας μην αλλαξεις τιποτα μεσα στον χωρο!Ειναι κατι σαν την ονειροπαγιδα που σε φυλαει απο το κακο ενα πραμα! :dance2:

Και παλι δεν μπορω να καταλαβω τι κακο κανει ενα χοντρο χαλι σε εναν χωρο,αν ο χωρος εξ'αρχης βεβαια ειναι σχετικα γυμνος και το χαλι τοποθετηθει στη σωστη θεση...Πολλα ηχεια εχουν προβληματα στην κατακορυφη πολικη συμπεριφορα ετσι και αλλιως,σε συχνοτητες που απορροφα ως συνηθως ενα χαλι.
 


Μηνύματα
296
Reaction score
546
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Εσύ τελικά πού γλύτωσες η μάλλον σε γλύτωσαν οι έμπειροι μικρόφωνο πήρες?
Σε ένα τυπικό σαλόνι εκτός απο αυτόν που ακούει μουσική ζουν και άλλοι άνθρωποι οι οποίοι ενδεχομένως να γουστάρουν χαλι στο πάτωμα για να μην κρυώνουν τα ποδαράκια τούς.
Τι δεν καταλαβαίνεις:whistling::whistling::whistling:
αν διάβαζες τα μηνύματα θα έβλεπες ότι ρωτάω αν έχει κάποιο ηχητικό ρόλο η προσθήκη του...
επίσης μπορείς να συνεισφέρεις στο θέμα αντί να μιλάς με αυτόν τον τρόπο.
εκτός αν ρώτησα κάτι τόσο αξιοπεριέργο.
 

Μηνύματα
7.256
Reaction score
11.799
Παίδες κάνετε σαν τους vegetarians όταν με βλέπουν να τρώω παιδάκια έτσι και εσείς όταν ακούτε για καλώδια βγάζετε σπυριά, αφού κάνουν διαφορά είτε σας αρέσει είτε όχι.
Τα είπε ο @applesgr παραπάνω. Εγώ θα σταθώ στο ότι βλέπεις γύρω σου εχθρούς που για κάποιο λόγο ( όπως πιστεύεις ) αντιπαθούν τα καλώδια, σαν να τους έχουν κηρύξει τον πόλεμο. Πρόσεξε τα εξής:
α) Αν δεν στήσεις σωστά ισόπλευρο τρίγωνο, δεν μπορείς να αξιολογήσεις στερεοφωνική εικόνα. Φυσικά και θα ακούσεις διαφορές, αλλά ποτέ δεν θα ακούσεις αυτό που πρέπει. Έχει να κάνει με τη λειτουργία - συνεργασία των ηχείων μεταξύ τους.
β) Λες ότι έχεις βάλει τα ηχεία στα 18 εκατοστά απο τον μπροστινό τοίχο ( αυτόν δηλαδή που είναι πίσω τους ). Πρόσεξε τις μετρήσεις απο τον δικό μου χώρο:
Ηχεία 15 εκατοστά μακριά απο τον μπροστινό τοίχο:

1586189111697.png


Ηχεία κολλητά στον τοίχο:

1586189162368.png


Η τελευταία μέτρηση μάλιστα είναι πριν μετρήσω και στήσω τα ηχεία όπως σου έχω περιγράψει τις προηγούμενες ημέρες. Σύντομα θα κάνω νέες μετρήσεις προκειμένου να κάνω κάποιες διορθώσεις και με την ευκαιρία, να δείξω τη πρόοδο που - είμαι σίγουρος ότι - έχω κάνει.

Με όλα που φαίνονται στις παραπάνω μετρήσεις ( που είναι ακουστά ), τα οποία μέσες άκρες αντιμετωπίζεις κι εσύ στον χώρο σου, τί σε κάνει να πιστεύεις ότι έχεις τα σωστά κριτήρια για να διαλέξεις παρελκόμενα;
Στα γραφήματα πρόσεξε τη συμπεριφορά τόσο στις χαμηλές, όσο και τις μεσαίες συχνότητες. Και όλες αυτές οι διαφορές με μετακίνηση μόλις 15 εκατοστών. Κανείς απο εμάς που σου κολλάμε δεν τρέφει κάποιου είδους μίσος προς τα καλώδια. Και εσφαλμένα ( πιθανώς και επιτηδευμένα ) τίνει να αναχθεί η συζήτηση σε αντιδικία μεταξύ φίλων και εχθρών του καλωδίου. Άσε δε που όσοι σου προσβάλουμε τα καλώδια, έχουμε μετρήσεις του χώρου μας να σου παραθέσουμε. Και δεν κολλώνουμε να τις παραθέσουμε, να τις συζητήσουμε και να κάνουμε και καζούρα ο ένας στον άλλο, αλλά παράλληλα να αλληλοβοηθηθούμε. Οι περισσότεροι ( αν όχι όλοι ) που σου λέμε είτε να μην ασχοληθείς με τα καλώδια είτε να μην ασχοληθείς ακόμα, γνωρίζουμε τί συμβαίνει στον χώρο μας, έχουμε φάει τα σκ@τά, άλλοι τα έχουν διορθώσει και άλλοι το παλεύουμε. Όχι για να μετράνε καλύτερα τα μηχανάκια μας και επειδή μας νοιάζουν οι μετρήσεις, αλλά γιατί όταν ένα σύστημα στηθεί σωστά και αρχίσει να μετράει καλά, σημαίνει ότι πληροί τις προϋποθέσεις για να παίξει και καλά. Αν νομίζεις ότι κάνω λάθος, ξανακοίτα τα γραφήματα, απο τις μεσαίες και κάτω. Και μη μου πεις ότι δεν σου λένε τίποτα αυτά τα σκαμπανεβάσματα... Εκτώς αν βάζεις καλώδια και δεν εξετάζεις πόσο ογκώδη και ελεγχόμενα μπάσα παίρνεις απο την αλλαγή ή πόσο "φυσικές" μεσαίες ακούς.
 

I

iason

Guest
αν διάβαζες τα μηνύματα θα έβλεπες ότι ρωτάω αν έχει κάποιο ηχητικό ρόλο η προσθήκη του...
επίσης μπορείς να συνεισφέρεις στο θέμα αντί να μιλάς με αυτόν τον τρόπο.
εκτός αν ρώτησα κάτι τόσο αξιοπεριέργο.
Θα σού απαντήσει ο mentor απο το απέναντι γκρουπ τι κάνει το χαλί.
Επίσης μην τούς γλυκοκοιτας,για να μπεις στο γκρουπ και να γίνεις αποδεκτός πρέπει να έχεις 9 Σαμπ.
Σε κάθε γωνιά απο δύο και ενα να κάθεσαι πάνω.
Εάν τα έχεις,τότε έχεις ελπίδες διάφορετικα.............:banned:
Παντόφλες. Και κάλτσες μάλλινες άμα λάχει.
Τιδεκαταλαβαίνεις εσύ.
Όλος ο κόσμος δε ζει μόνος τού....
Εσύ το καταλάβεις :headbang:
 

Μηνύματα
7.256
Reaction score
11.799
Όλος ο κόσμος δε ζει μόνος τού....
Εσύ το καταλάβεις :headbang:
Αυτό που λες, είναι η ιστορία της audio ζωής μου. Αλλά: αν είναι διατεθειμένος να στρώσει τη κατάσταση στον χώρο του ( που αυτό αντιλαμβάνομαι ), πρέπει με κάποιο τρόπο να καταλάβει ότι πρέπει να ακολουθήσει μια συγκεκριμένη σειρά, χωρίς να πετάει χρήματα απο'δω κι απο'κει. Τα καλώδια που επιλέγει μπορεί να είναι τα σωστά για τις ανάγκες του, μπορεί και όχι ( αφήνω στην άκρη τις δικές μου απόψεις για τα καλώδια ). Ακόμα και παρεμβάσεις αν πάει να κάνει στον χώρο, θα πρέπει να τις κάνει με μελέτη απο ειδικό και όχι "βάζω εδώ ένα διαχύτη, βάζω εκεί μια απορρήφηση", με το μάτι. Ο χώρος του θα μιλήσει και θα πει που πρέπει να πάει το κάθε τι, γα να το κάνει αυτό όμως, θα πρέπει πρώτα να "ερωτηθεί".
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
Παίδες κάνετε σαν τους vegetarians όταν με βλέπουν να τρώω παιδάκια
Πάντως, εάν όταν σε βλέπουν οι vegetarians να τρως παιδάκια κι όχι παϊδάκια βγάζουν μόνο σπυριά αντί να βγάζουν τα τηλέφωνά τους για να καλέσουν την αστυνομία, τότε δεν ξέρω ποιος έχει το μεγαλύτερο πρόβλημα, εσύ ή αυτοί.

:roflmao:
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
Θα σού απαντήσει ο mentor απο το απέναντι γκρουπ τι κάνει το χαλί.
Επίσης μην τούς γλυκοκοιτας,για να μπεις στο γκρουπ και να γίνεις αποδεκτός πρέπει να έχεις 9 Σαμπ.
Σε κάθε γωνιά απο δύο και ενα να κάθεσαι πάνω.
Εάν τα έχεις,τότε έχεις ελπίδες διάφορετικα.............:banned:

Όλος ο κόσμος δε ζει μόνος τού....
Εσύ το καταλάβεις :headbang:
Σοβαρά επιχειρήματα, καθόλου προσωπική επίθεση (και στα δύο μηνύματα που μου έχεις κάνει quote).
Δεν καταλαβαίνω το γιατί, εσύ γνωρίζεις καλύτερα.
Εκτός αν διαφωνείς με το περιεχόμενο των μηνυμάτων, θα μπορούσες τότε να δώσεις κάποια σοβαρή απάντηση καθώς από αυτά που γράφεις για εμένα δεν επωφελείται κανείς.

Μην ξεχνάς ότι έκανα κάποιες εύλογες ερωτήσεις και προσπάθησα να βοηθήσω το μέλος του φόρουμ όσο μπορώ με ότι ξέρω, χωρίς να ειρωνεύομαι.
Το μικροφωνο σωζει και ας μην αλλαξεις τιποτα μεσα στον χωρο!Ειναι κατι σαν την ονειροπαγιδα που σε φυλαει απο το κακο ενα πραμα! :dance2:

Και παλι δεν μπορω να καταλαβω τι κακο κανει ενα χοντρο χαλι σε εναν χωρο,αν ο χωρος εξ'αρχης βεβαια ειναι σχετικα γυμνος και το χαλι τοποθετηθει στη σωστη θεση...Πολλα ηχεια εχουν προβληματα στην κατακορυφη πολικη συμπεριφορα ετσι και αλλιως,σε συχνοτητες που απορροφα ως συνηθως ενα χαλι.
Δεν σώζει ζωές, απλά μπορείς να δεις που το σύστημά σου υστερεί για να το κάνεις καλύτερο. Δεν συμφωνείς?

Δεν γνωρίζω αν κάνει κακό η όχι. Γι αυτό και η ερώτησή μου ήταν τι ηχητικό ρόλο έχει και αν λόγω του πάχους του μπορεί να φέρει αποτελέσματα.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Τα είπε ο @applesgr παραπάνω. Εγώ θα σταθώ στο ότι βλέπεις γύρω σου εχθρούς που για κάποιο λόγο ( όπως πιστεύεις ) αντιπαθούν τα καλώδια, σαν να τους έχουν κηρύξει τον πόλεμο. Πρόσεξε τα εξής:
α) Αν δεν στήσεις σωστά ισόπλευρο τρίγωνο, δεν μπορείς να αξιολογήσεις στερεοφωνική εικόνα. Φυσικά και θα ακούσεις διαφορές, αλλά ποτέ δεν θα ακούσεις αυτό που πρέπει. Έχει να κάνει με τη λειτουργία - συνεργασία των ηχείων μεταξύ τους.
β) Λες ότι έχεις βάλει τα ηχεία στα 18 εκατοστά απο τον μπροστινό τοίχο ( αυτόν δηλαδή που είναι πίσω τους ). Πρόσεξε τις μετρήσεις απο τον δικό μου χώρο:
Ηχεία 15 εκατοστά μακριά απο τον μπροστινό τοίχο:

View attachment 160396

Ηχεία κολλητά στον τοίχο:

View attachment 160397

Η τελευταία μέτρηση μάλιστα είναι πριν μετρήσω και στήσω τα ηχεία όπως σου έχω περιγράψει τις προηγούμενες ημέρες. Σύντομα θα κάνω νέες μετρήσεις προκειμένου να κάνω κάποιες διορθώσεις και με την ευκαιρία, να δείξω τη πρόοδο που - είμαι σίγουρος ότι - έχω κάνει.

Με όλα που φαίνονται στις παραπάνω μετρήσεις ( που είναι ακουστά ), τα οποία μέσες άκρες αντιμετωπίζεις κι εσύ στον χώρο σου, τί σε κάνει να πιστεύεις ότι έχεις τα σωστά κριτήρια για να διαλέξεις παρελκόμενα;
Στα γραφήματα πρόσεξε τη συμπεριφορά τόσο στις χαμηλές, όσο και τις μεσαίες συχνότητες. Και όλες αυτές οι διαφορές με μετακίνηση μόλις 15 εκατοστών. Κανείς απο εμάς που σου κολλάμε δεν τρέφει κάποιου είδους μίσος προς τα καλώδια. Και εσφαλμένα ( πιθανώς και επιτηδευμένα ) τίνει να αναχθεί η συζήτηση σε αντιδικία μεταξύ φίλων και εχθρών του καλωδίου. Άσε δε που όσοι σου προσβάλουμε τα καλώδια, έχουμε μετρήσεις του χώρου μας να σου παραθέσουμε. Και δεν κολλώνουμε να τις παραθέσουμε, να τις συζητήσουμε και να κάνουμε και καζούρα ο ένας στον άλλο, αλλά παράλληλα να αλληλοβοηθηθούμε. Οι περισσότεροι ( αν όχι όλοι ) που σου λέμε είτε να μην ασχοληθείς με τα καλώδια είτε να μην ασχοληθείς ακόμα, γνωρίζουμε τί συμβαίνει στον χώρο μας, έχουμε φάει τα σκ@τά, άλλοι τα έχουν διορθώσει και άλλοι το παλεύουμε. Όχι για να μετράνε καλύτερα τα μηχανάκια μας και επειδή μας νοιάζουν οι μετρήσεις, αλλά γιατί όταν ένα σύστημα στηθεί σωστά και αρχίσει να μετράει καλά, σημαίνει ότι πληροί τις προϋποθέσεις για να παίξει και καλά. Αν νομίζεις ότι κάνω λάθος, ξανακοίτα τα γραφήματα, απο τις μεσαίες και κάτω. Και μη μου πεις ότι δεν σου λένε τίποτα αυτά τα σκαμπανεβάσματα... Εκτώς αν βάζεις καλώδια και δεν εξετάζεις πόσο ογκώδη και ελεγχόμενα μπάσα παίρνεις απο την αλλαγή ή πόσο "φυσικές" μεσαίες ακούς.
Αυτό σου λέω, αυτό που κάνεις είναι αρρώστια διαγράμματα, πλανήτες, δορυφόροι η Αφροδίτη είναι στον Ερμή βρίσκεις το δέντρο και χάνεις το δάσος όλη μέρα βελτιώσεις διορθώσεις και ξανά μανά μουσική τελικά ακούς η κάθε μέρα πρώτα κανείς το καρδιογράφημα να δεις αν τελικά είναι το ιδεατό.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.351
Δηλαδή:

“Βελτιώσεις” με καλώδια=Καλό

Βελτιώσεις με επιστημονικό τρόπο=
Αυτό σου λέω, αυτό που κάνεις είναι αρρώστια διαγράμματα, πλανήτες, δορυφόροι η Αφροδίτη είναι στον Ερμή βρίσκεις το δέντρο και χάνεις το δάσος όλη μέρα βελτιώσεις διορθώσεις και ξανά μανά μουσική τελικά ακούς η κάθε μέρα πρώτα κανείς το καρδιογράφημα να δεις αν τελικά είναι το ιδεατό.
Το “τελικά μουσική ακούς” επιστρατεύεται μόνο στην δεύτερη περίπτωση.

:lolsign: :lolsign: :lolsign:
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Παιδες , το νου σας !
οι μικροφονικοι πσηφιακοι πιντιεφακηδες
οχι μονο ντη μπουχαρα
-
και το τραπεζακι δα σας 'ε' βαλουνε να βγαλετε
...
και τοτε ? που θ' αποτεινετε την μπυρα σας , τον καφε , το μαλτ σας ?
:drinks:
 


Μηνύματα
7.256
Reaction score
11.799
Αυτό σου λέω, αυτό που κάνεις είναι αρρώστια διαγράμματα, πλανήτες, δορυφόροι η Αφροδίτη είναι στον Ερμή βρίσκεις το δέντρο και χάνεις το δάσος όλη μέρα βελτιώσεις διορθώσεις και ξανά μανά μουσική τελικά ακούς η κάθε μέρα πρώτα κανείς το καρδιογράφημα να δεις αν τελικά είναι το ιδεατό.

Έχω να κάνω ηχητική μέτρηση απο τον Ιανουάριο αν θυμάμαι καλά. Η τελευταία φορά που ασχολήθηκα με τον ήχο στον χώρο μου, ήταν όταν αγόρασα τον laser μετρητή αποστάσεων ( πριν περίπου ένα μήνα δηλαδή, επένδυση μόλις 30€ ) και έβαλα τα ηχεία εκεί ακριβώς που τα έχω υπολογίσει, με περισσότερη ακρίβεια. Έκτοτε, ακούω μουσική. Αυτός είναι και ο λόγος που ενώ ξέρω τί θα ακούσω όταν βελτιώσω σύμφωνα με τον οδηγό του @Bhutia , διαρκώς το αναβάλω.
Σε αντίθεση με όσα προφανώς πιστεύεις, η μέτρηση και ρύθμιση των παραμέτρων του χώρου σου θα γίνει μια φορά. Μια φορά θα έρθει ο μάστορας στον χώρο σου, μια φορά θα στήσεις τα υλικά που θα βελτιώσουν πραγματικά και μετρήσιμα την απόδοση του συστήματός σου και μετά θα μπορέσεις να ακούσεις πραγματικά τη συμβολή ( και σε ποιο βαθμό ) των λατρευτών ως φαίνεται καλωδίων. Βέβαια, τότε θα είσαι και σε θέση να καταλάβεις αυτό που χτυπιόμαστε να λέμε οι δήθεν εχθροί των καλωδίων. Τότε θα καταλάβεις ότι χρειάζεται να σκάσεις πολύ λιγότερα απο όσα υπολογίζεις σε καλώδια. Εύχομαι να το καταλάβεις πριν έχεις χώσει ένα σκασμό χρήματα σε αυτά. Με μια σημαντική διαφορά: θα έχεις κι εσύ μετρήσεις που θα πιστοποιούν τη καλύτερη λειτουργία του συστήματός σου και δεν θα αρκείσαι σε οντιοφιλίστικες ακροαματικές διαδικασίες τιουναρίσματος. Τότε και μόνο τότε θα καταλάβεις ότι το αυτί είναι για να απολαμβάνει τη μουσική και όχι για να ρυθμίζει το σύστημα.
Και όταν κάνεις τη μαγκιά να ξεκρεμάσεις τα βελτιωτικά του χώρου και αφήσεις μόνα τους τα καλώδια να παίξουν ( ή και να βάλεις ακριβότερα και "καλύτερα" ), τότε θα καταλάβεις όλα αυτά σου λέμε τόσες μέρες. Κάνε ό,τι καταλαβαίνεις λοιπόν. Εμείς σου εξηγήσαμε ποια είναι η λογική και ορθή σειρά και για ποιους λόγους.
Adios απο εμένα, ώρα να απολαύσω Tom Jones. :p
 

Μηνύματα
7.256
Reaction score
11.799
A! Και που είστε: Μη πει κανένας μπάμιας και πει ότι κάνω αβάντα στους μάστορες. Θα είναι για πολλές καρπαζιές και τραγικά πολλά γέλια.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.240
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top