Από nordost σε κάτι άλλο !!!

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Μάθημα ....Σκληρό μάθημα για όλους μας.
Δεν χρειάζεται να παθιάζεται κανείς μας με καμία θεωρία.
Όλα είναι ρευστά. ( και ας είναι αποδεδειγμένα με μαθηματικά ).
Για μένα θα μιλήσω ......
έχω κάνει τα πάντα by the book .
Κανείς δεν μπορεί να μου πει τίποτα. Το παραμικρό !
Το στερεοφωνικό πραγματικά κελαηδάει .
Κι όμως είμαι σίγουρος πως κάποιοι ακούνε καλύτερα από μένα και ας έχουν .....λάμπες.....κορνεσ......πικαπ.....καλωδια .....στηρικτικα.....κτλ.
Όλοι κάνουμε τις επιλογές που πιστεύουμε περισσότερο. Έτσι πορευόμαστε.....
Το κάνουμε για να νιώθουμε καλά εμείς και μόνο . Μάγκες είμαστε μόνο στους εαυτούς μας. Πουθενά άλλου.

Κανείς δεν έχει το δικαίωμα να είναι απόλυτος για τίποτα !


Έχω ακούσει πικαπ που έπαιζε καλύτερα από το πιο ακριβό CD player... ούτε θόρυβος επιφάνειας ούτε τίποτα.τελειος ηχος . Ευχάριστος . Μαγικός .
Δεν θα χλευάζω ποτέ αυτούς που ακούνε πικαπ !
Έχω ακούσει ηχείο κόρνας που έπαθα πλάκα .....απίστευτος ηχος .
Έχω ακούσει μεμβράνες με τόσο ζεστά μεσαία που έλεγες και ήταν εκεί μπροστά σου η τραγουδίστρια......εκεί ! Την έβλεπες.
Έχω ακούσει λαμπατο ενισχυτή που έσταζε μέλι.....
Έχω ακούσει Ηχειακι με 5ρι γουφερακι να έχει ένα μπασο .....ΤΕΡΑΣΤΙΟ . ναι το έχω ακούσει . Ήταν ο χώρος ? ήταν κάτι άλλο ? Το άκουσα.

Είναι άλλο πράγμα τι επιλογές κάνουμε και για ποιους λόγους .
Δεν έχω το δικαίωμα όμως να κατηγορώ κανέναν για τις επιλογές του...
Φίλε jiovani συμφωνώ απόλυτα, πιο απόλυτα δε γίνεται. Φυσικά και δεν πρέπει να κατηγορεί κανείς κανένα για τις επιλογές του. Φτάνει να γίνει συνείδηση σε όλους μας!
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Ένα τελευταίο Νικόλα θα ήθελα να πω, και αφορά εσένα και το μέλος Λέανδρος.

Έλεγες τοτε:

"Ναι, αλλά το θέμα ξεκίνησε για τη μη χρησιμότητα των καλωδίων ρεύματος. Άρα, αυτό που μας απασχολεί στη παρούσα φάση είναι εάν όπως είναι στημένο το καθένα απο αυτά τα συστήματα, αν λοιπόν αντικατασταθούν τα καλώδια ρεύματος με τα τυπικά μαύρα, αν θα έχουμε διαφορές ή όχι. Το αν η αφαίρεση των διαχυτών θα έχει μεγαλύτερο αντίχτυπο στο τελικό αποτέλεσμα έναντι των καλωδίων, είναι άλλο ζήτημα."

Λες αυτό ακριβώς που σου είπε ο Λέανδρος 100 φορές, με τη διαφορά ότι εδώ δε μιλάμε για καλώδιο ρεύματος. Και εσύ του απαντάς όπως του απαντάς.
Κατά τη δοκιμή που κάναμε στο σπίτι του Λέανδρου, επιβεβαιώθηκε ότι ακούγονται διαφορές. Επαναλαμβάνω, ποτέ δεν είπα ότι δεν ακούω διαφορές. Αυτό όμως που άκουσα κατά το σωστότερο στήσιμο των ηχείων, σβήνει απο τον χάρτη αυτό που άκουσα όταν αγόρασα τα καλώδια. Μπορεί τελειώνοντας με τα πειράματά μου και επαναφέροντας τα καλώδια, να ακούσω κάτι καλύτερο. Στο παιχνίδι όμως έχει μπει και η ισοστάθμιση, που με έχει πείσιε για τη χρησιμότητά της. Δεν αναφέρθηκα σ'αυτήν όμως, τουλάχιστον όχι σε αυτό το νήμα.

Διαπιστώνω ότι σέβεσαι ακόμη τα Kimber σου. Για την προτίμησή σου στα mogami/belden που εσχάτως τα ευγγελίζεις δεν μου είπες κάτι. Σε κάθε περίπτωση, αφού αποδέχεσαι τη χρησιμότητα των καλωδίων, πρώτος εσύ, δε μπορείς να λες
Δεν δείχνω προτίμηση σε κανένα καλώδιο. Δείχνω προτίμηση στη καλύτερη δυνατή λειτουργία του συστήματός μου. Μέχρι στιγμής, λειτουργεί καλύτερα απο ποτέ.

Σαφώς και έχεις το δικαίωμα στο παρελθόν να επαινείς τον bryston, και τώρα να κοιτάς ενεργά ηχεία.
Δεν παύω να θεωρώ τους Bryston απίστευτα καλούς ενισχυτές. Και Value for money γι'αυτό που προσφέρουν. Όμως, δεν με αφήνει αδιάφορο η υλοποίηση ενός ενεργού ηχείου με πολυενίσχυση, χωρίς περιττές καλωδιώσεις και γιατί όχι, ισοστάθμιση. Πακέτο με ένα σετ που να αναλαμβάνει να παίξει τις χαμηλές συχνότητες. Μου φαίνεται πολύ λογικό Νίκο. Ειδικά σε κατηγορία τιμής 5~10Κ. Όπως μου φαίνεται λογικό ένα ενεργό των 1000€ να παίζει καλύτερα απο ένα ενισχυτή, ένα σετ παθητικά ηχεία και ένα σετ καλώδια. Δεν προτίθεμαι να αλλάξω σύστημα όμως, γιατί σέβομαι και εκτιμώ αυτό που έχω. Προσθήκες όμως, θα κάνω.
Η σύγκριση γίνεται πάντα με τους ίδιους όρους!
Τι συγκριτικό θα είναι αυτό?
δικής σου έμπνευσης και υλοποίησης??
αλλιώς δε συγκρίνεις κάνεις απλά πανηγυράκι για τα κολλητάρια!!
Άρα, ακόμα να καταλάβεις αυτό που λέω Λέανδρε. Αυτό που ακούω ΤΩΡΑ ( καλύτερα στημένα ηχεία έστω και με "απλά" καλώδια ) είναι σαφώς ανώτερο του ΠΡΙΝ ( "καλύτερα" καλώδια χωρίς καλά στημένα ηχεία ). Άρα, αν θέλεις να ακούσεις αυτό που ακούω, έτσι θα γίνει η δοκιμή, όπως ακριβώς τη περιγράφω τόσο καιρό. Αν μέχρι τότε έχω στρωθεί να κάνω και την ισοστάθμιση, τότε πολύ ευχαρίστως να ακούσουμε μαζί στην ίδια θέση των ηχείων τα "καλά" καλώδια με την ισοστάθμιση ΕΚΤΟΣ και τα απλά καλώδια με την ισοστάθμιση ΕΝΤΟΣ. Έτσι γίνονται οι συγκρίσεις.
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Οι δοκιμές έγιναν με την παρακάτω σειρά και αφορούσαν σύνδεση cd με pro ο pro με τον τελικό είχαν red dawn 1
Η περιγραφή θα είναι λίγο απλοϊκή και σύμφωνα με τα δικά μου γούστα.

1. Nordost red dawn 1
2. Kimber hero
3. Nordost red dawn 2
4. Kimber silver streak
5. kimber is 1011

a. Το red dawn ήταν το καλώδιο μου το οποίο είναι ένα κλασικό nordost 1ης γενιάς με έμφαση στην μέσο υψηλή περιοχή σε σημείο τσιριγματος άδειο χαμηλά και χωρίς όγκο.

b. Το hero ειλικρινά με εντυπωσίασε παρά αυτά που ειχε πει ο Ιάσονας το έβαλα απλά για να το βάλω μάλλον ταίριαξε στο μηχάνημα μου πολύ όμορφες μέσο υψηλές πολυ χωρίς τσιρίγματα πιο γεμάτο στο μπάσο και τρομερά ισσοροπημένο και πολύ περισσότερη πληροφορία και σε σωστή τιμή καινούργιο 200€ για μένα είναι ένα καλώδιο που μπορώ να ακούω ώρες χωρίς να με κουράζει, σίγουρα θα το αγοράσω.

c. To red dawn 2 με που το βάζεις ακούγεται πιο εντυπωσιακό με πιο γεμάτο ήχο και πιο ισορροπημένο από το πρώτης γενιάς αλλά πάλι ψηλά φτάνει στο σημείο του τσιριχτού και χαμηλά είναι στα όρια του μπουμαρίσματος με την πάροδο του χρόνου άρχιζε να με κουράζει η τιμή του διπλάσια από το hero σίγουρα δεν είναι στην προτίμηση μου

d. To kimber silver streak το όπιο το πήρα μόνο για να το δω μεταξύ προ τελικού το έβαλα από περιέργεια μια που τ έβαλα μια που το έβγαλα ανύπαρκτο ψηλά υπερβολικό χαμηλά χωρίς όγκο εντελώς αδιάφορο.

e.Το kimber ks 1011 το ποιο εντυπωσιακό καλώδιο από όλα τιμή του συγκεκριμένου τελευταίο κομμάτι 700€ στην φιλοσοφία του hero ισορροπημένο παντού πλούσιο με όγκους απίστευτη πληροφορία σκηνή ειλικρινά με εντυπωσίασε δεν του λείπει τπτ βέβαια λόγου του χώρου μου κανονικά παίζει πιο χαμηλά στην στάθμη του ποντεσιόμετρου αλλιώς ακούς υπερβολικά δυνατά σε σχέση με τα άλλα ειδικά δε όταν άλλαξα το red dawn μεταξύ προ τελικού και έβαλα το hero το αποτέλεσμα έγινε ακόμα πιο εντυπωσιακό το hero μαλάκωσε ακόμα περισσότερο το συνολικό αποτέλεσμα ειδικά στο μέσο υψηλές, βέβαια σε αυτή την τιμή και με την παρούσα κατάσταση δεν ξέρω αν πρέπει να δώσω το ποσό των επτακοσίων ευρώ αν μπορούσα να το βρω μεταχειρισμενο στην μισή τιμή σίγουρα θα ήταν μια επιλογή μου.

Μεθαύριο θα έχω στα χέρια μου ένα Kondo KSL-VcII για το οποίο έχω ακούσει εξαιρετικά πράγματα τότε θα αποφασίσω.

Συγνώμη για την απλοϊκή προσέγγιση.
 


T

Tadakis

Guest
Μάθημα ....Σκληρό μάθημα για όλους μας.
Δεν χρειάζεται να παθιάζεται κανείς μας με καμία θεωρία.
Όλα είναι ρευστά. ( και ας είναι αποδεδειγμένα με μαθηματικά ).
Για μένα θα μιλήσω ......
έχω κάνει τα πάντα by the book .
Κανείς δεν μπορεί να μου πει τίποτα. Το παραμικρό !
Το στερεοφωνικό πραγματικά κελαηδάει .
Κι όμως είμαι σίγουρος πως κάποιοι ακούνε καλύτερα από μένα και ας έχουν .....λάμπες.....κορνεσ......πικαπ.....καλωδια .....στηρικτικα.....κτλ.
Όλοι κάνουμε τις επιλογές που πιστεύουμε περισσότερο. Έτσι πορευόμαστε.....
Το κάνουμε για να νιώθουμε καλά εμείς και μόνο . Μάγκες είμαστε μόνο στους εαυτούς μας. Πουθενά άλλου.

Κανείς δεν έχει το δικαίωμα να είναι απόλυτος για τίποτα !


Έχω ακούσει πικαπ που έπαιζε καλύτερα από το πιο ακριβό CD player... ούτε θόρυβος επιφάνειας ούτε τίποτα.τελειος ηχος . Ευχάριστος . Μαγικός .
Δεν θα χλευάζω ποτέ αυτούς που ακούνε πικαπ !
Έχω ακούσει ηχείο κόρνας που έπαθα πλάκα .....απίστευτος ηχος .
Έχω ακούσει μεμβράνες με τόσο ζεστά μεσαία που έλεγες και ήταν εκεί μπροστά σου η τραγουδίστρια......εκεί ! Την έβλεπες.
Έχω ακούσει λαμπατο ενισχυτή που έσταζε μέλι.....
Έχω ακούσει Ηχειακι με 5ρι γουφερακι να έχει ένα μπασο .....ΤΕΡΑΣΤΙΟ . ναι το έχω ακούσει . Ήταν ο χώρος ? ήταν κάτι άλλο ? Το άκουσα.

Είναι άλλο πράγμα τι επιλογές κάνουμε και για ποιους λόγους .
Δεν έχω το δικαίωμα όμως να κατηγορώ κανέναν για τις επιλογές του...
Έχω ακριβως την ίδια άποψη με εσένα. Αυτό θα περίμενα να πρεσβεύει η εδώ κοινότητα. Ένα ανοιχτό σε απόψεις και εμπειρίες χώρος. Δυστυχώς εδώ και μερικά χρόνια έχει απλώς φτασει να είναι περιβάλλον για μόνιμα οπαδικές συμπεριφορές (ναι στα πικαπ, οχι στα πικαπ κλπ.) έντονη αγένεια και σωρεία κόμπλεξ. Αυτό σε συνδυασμό με τη μόνιμη παρουσία μερικών αυλικών και μερικών θυμάτων (αυτούς που ακολούθησαν τους δογματικούς και σιωπηλά κλαίνε για τις αποφάσεις αλλά φωναχτά συνεχίζουν να τις υποστηρίζουν) σε κάθε νήμα που ανοίγει έχει γίνει πεδίο για τις σχετικές με τη ψυχική υγεία και κοινωνιολογία επιστήμες.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Κατά τη δοκιμή που κάναμε στο σπίτι του Λέανδρου, επιβεβαιώθηκε ότι ακούγονται διαφορές. Επαναλαμβάνω, ποτέ δεν είπα ότι δεν ακούω διαφορές. Αυτό όμως που άκουσα κατά το σωστότερο στήσιμο των ηχείων, σβήνει απο τον χάρτη αυτό που άκουσα όταν αγόρασα τα καλώδια. Μπορεί τελειώνοντας με τα πειράματά μου και επαναφέροντας τα καλώδια, να ακούσω κάτι καλύτερο. Στο παιχνίδι όμως έχει μπει και η ισοστάθμιση, που με έχει πείσιε για τη χρησιμότητά της. Δεν αναφέρθηκα σ'αυτήν όμως, τουλάχιστον όχι σε αυτό το νήμα.



Δεν δείχνω προτίμηση σε κανένα καλώδιο. Δείχνω προτίμηση στη καλύτερη δυνατή λειτουργία του συστήματός μου. Μέχρι στιγμής, λειτουργεί καλύτερα απο ποτέ.



Δεν παύω να θεωρώ τους Bryston απίστευτα καλούς ενισχυτές. Και Value for money γι'αυτό που προσφέρουν. Όμως, δεν με αφήνει αδιάφορο η υλοποίηση ενός ενεργού ηχείου με πολυενίσχυση, χωρίς περιττές καλωδιώσεις και γιατί όχι, ισοστάθμιση. Πακέτο με ένα σετ που να αναλαμβάνει να παίξει τις χαμηλές συχνότητες. Μου φαίνεται πολύ λογικό Νίκο. Ειδικά σε κατηγορία τιμής 5~10Κ. Όπως μου φαίνεται λογικό ένα ενεργό των 1000€ να παίζει καλύτερα απο ένα ενισχυτή, ένα σετ παθητικά ηχεία και ένα σετ καλώδια. Δεν προτίθεμαι να αλλάξω σύστημα όμως, γιατί σέβομαι και εκτιμώ αυτό που έχω. Προσθήκες όμως, θα κάνω.


Άρα, ακόμα να καταλάβεις αυτό που λέω Λέανδρε. Αυτό που ακούω ΤΩΡΑ ( καλύτερα στημένα ηχεία έστω και με "απλά" καλώδια ) είναι σαφώς ανώτερο του ΠΡΙΝ ( "καλύτερα" καλώδια χωρίς καλά στημένα ηχεία ). Άρα, αν θέλεις να ακούσεις αυτό που ακούω, έτσι θα γίνει η δοκιμή, όπως ακριβώς τη περιγράφω τόσο καιρό. Αν μέχρι τότε έχω στρωθεί να κάνω και την ισοστάθμιση, τότε πολύ ευχαρίστως να ακούσουμε μαζί στην ίδια θέση των ηχείων τα "καλά" καλώδια με την ισοστάθμιση ΕΚΤΟΣ και τα απλά καλώδια με την ισοστάθμιση ΕΝΤΟΣ. Έτσι γίνονται οι συγκρίσεις.
Καλώς Νικόλα. Τώρα νομίζω μιλάς σωστά.

Αν θέλεις όμως σταμάτα να αναφέρεσαι σε "καλωδιαδες," καλωδιολάγνους" στην "άλλη πλευρά" κ.λ.π. Δεν πιστεύω ότι αυτοί οι χαρακτηρισμοί ταιριάζουν στο δικό σου χαρακτήρα, μην τους αντιγραφείς, (τους χαρακτηρισμούς εννοώ, μην πάει κάπου αλλου το μυαλό σου), τον υποβαθμίζεις και δε σου ταιριάζει. Είμαι σίγουρος γ' αυτό.

Καλό σου βράδι..
Δυστυχώς εδώ και μερικά χρόνια έχει απλώς φτασει να είναι περιβάλλον για μόνιμα οπαδικές συμπεριφορές (ναι στα πικαπ, οχι στα πικαπ κλπ.) έντονη αγένεια και σωρεία κόμπλεξ. Αυτό σε συνδυασμό με τη μόνιμη παρουσία μερικών αυλικών και μερικών θυμάτων (αυτούς που ακολούθησαν τους δογματικούς και σιωπηλά κλαίνε για τις αποφάσεις αλλά φωναχτά συνεχίζουν να τις υποστηρίζουν) σε κάθε νήμα που ανοίγει έχει γίνει πεδίο για τις σχετικές με τη ψυχική υγεία και κοινωνιολογία επιστήμες.
Έτσι! Αν όμως αποφασίσουμε ΟΛΟΙ μας να σεβόμαστε τις απόψεις ΟΛΩΝ, τότε θα εκλείψουν αυτά τα φαινόμενα, και το Avsite θα γίνει απίστευτα φιλικότερο και ευχάριστο. Δε νομίζω να αμφιβάλλει κανείς σ' αυτό..
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
387
Reaction score
237
Οι δοκιμές έγιναν με την παρακάτω σειρά και αφορούσαν σύνδεση cd με pro ο pro με τον τελικό είχαν red dawn 1
Η περιγραφή θα είναι λίγο απλοϊκή και σύμφωνα με τα δικά μου γούστα.

1. Nordost red dawn 1
2. Kimber hero
3. Nordost red dawn 2
4. Kimber silver streak
5. kimber is 1011

a. Το red dawn ήταν το καλώδιο μου το οποίο είναι ένα κλασικό nordost 1ης γενιάς με έμφαση στην μέσο υψηλή περιοχή σε σημείο τσιριγματος άδειο χαμηλά και χωρίς όγκο.

b. Το hero ειλικρινά με εντυπωσίασε παρά αυτά που ειχε πει ο Ιάσονας το έβαλα απλά για να το βάλω μάλλον ταίριαξε στο μηχάνημα μου πολύ όμορφες μέσο υψηλές πολυ χωρίς τσιρίγματα πιο γεμάτο στο μπάσο και τρομερά ισσοροπημένο και πολύ περισσότερη πληροφορία και σε σωστή τιμή καινούργιο 200€ για μένα είναι ένα καλώδιο που μπορώ να ακούω ώρες χωρίς να με κουράζει, σίγουρα θα το αγοράσω.

c. To red dawn 2 με που το βάζεις ακούγεται πιο εντυπωσιακό με πιο γεμάτο ήχο και πιο ισορροπημένο από το πρώτης γενιάς αλλά πάλι ψηλά φτάνει στο σημείο του τσιριχτού και χαμηλά είναι στα όρια του μπουμαρίσματος με την πάροδο του χρόνου άρχιζε να με κουράζει η τιμή του διπλάσια από το hero σίγουρα δεν είναι στην προτίμηση μου

d. To kimber silver streak το όπιο το πήρα μόνο για να το δω μεταξύ προ τελικού το έβαλα από περιέργεια μια που τ έβαλα μια που το έβγαλα ανύπαρκτο ψηλά υπερβολικό χαμηλά χωρίς όγκο εντελώς αδιάφορο.

e.Το kimber ks 1011 το ποιο εντυπωσιακό καλώδιο από όλα τιμή του συγκεκριμένου τελευταίο κομμάτι 700€ στην φιλοσοφία του hero ισορροπημένο παντού πλούσιο με όγκους απίστευτη πληροφορία σκηνή ειλικρινά με εντυπωσίασε δεν του λείπει τπτ βέβαια λόγου του χώρου μου κανονικά παίζει πιο χαμηλά στην στάθμη του ποντεσιόμετρου αλλιώς ακούς υπερβολικά δυνατά σε σχέση με τα άλλα ειδικά δε όταν άλλαξα το red dawn μεταξύ προ τελικού και έβαλα το hero το αποτέλεσμα έγινε ακόμα πιο εντυπωσιακό το hero μαλάκωσε ακόμα περισσότερο το συνολικό αποτέλεσμα ειδικά στο μέσο υψηλές, βέβαια σε αυτή την τιμή και με την παρούσα κατάσταση δεν ξέρω αν πρέπει να δώσω το ποσό των επτακοσίων ευρώ αν μπορούσα να το βρω μεταχειρισμενο στην μισή τιμή σίγουρα θα ήταν μια επιλογή μου.

Μεθαύριο θα έχω στα χέρια μου ένα Kondo KSL-VcII για το οποίο έχω ακούσει εξαιρετικά πράγματα τότε θα αποφασίσω.

Συγνώμη για την απλοϊκή προσέγγιση.
εχω την εντύπωση ότι καταρχάς οι δοκιμές θα έπρεπε να γίνουν δοκιμάζοντας τα καλώδια ανάμεσα των pro-τελικού, κρατώντας σταθερό το ic της πηγής
Επιλέγοντας το καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα , δοκιμάζεις μετα την συνδεση της πηγής
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
εχω την εντύπωση ότι καταρχάς οι δοκιμές θα έπρεπε να γίνουν δοκιμάζοντας τα καλώδια ανάμεσα των pro-τελικού, κρατώντας σταθερό το ic της πηγής
Επιλέγοντας το καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα , δοκιμάζεις μετα την συνδεση της πηγής
Αύριο ξανά για επιβεβαίωση γιατί μετά από ένα σημείο χάνεις την μπάλα ήξερα από πριν τι σημαίνει 1011 απλά σήμερα τα πήγα με σειρά επισης δεν είχα ανοίξει το hero έχω δοκιμάσει όλα πριν με καλώδιο στο cd το 1011 και σήμερα έβαλα το hero που το θεωρώ ιδανικό
 

Μηνύματα
387
Reaction score
237
Αύριο ξανά για επιβεβαίωση γιατί μετά από ένα σημείο χάνεις την μπάλα ήξερα από πριν τι σημαίνει 1011 απλά σήμερα τα πήγα με σειρά επισης δεν είχα ανοίξει το hero έχω δοκιμάσει όλα πριν με καλώδιο στο cd το 1011 και σήμερα έβαλα το hero που το θεωρώ ιδανικό
καταλαβαίνω δεν είναι καθόλου εύκολη διαδικασία, από ένα σημείο και μετα είναι πολύ κουραστικό, συνδέεις, ξεσυνδεεις...απλά αφού κατέληξες στην kimber, δοκίμασε τις διάφορες μεταξύ πηγής-προ, προ-τελικού

κι επίσης, δοκίμασε και καλώδια ρεύματος, αν δεν το εχεις κανει ακομα. Θα εκπλαγείς ευχάριστα
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Αύριο ξανά για επιβεβαίωση γιατί μετά από ένα σημείο χάνεις την μπάλα ήξερα από πριν τι σημαίνει 1011 απλά σήμερα τα πήγα με σειρά επισης δεν είχα ανοίξει το hero έχω δοκιμάσει όλα πριν με καλώδιο στο cd το 1011 και σήμερα έβαλα το hero που το θεωρώ ιδανικό
Αν θέλει σώνει και καλά κάποιος να ασχοληθεί με καλώδια, το hero είναι ένα καλό καλώδιο. Τα select δείχνουν τη μαγκιά τους ειδικά αν παίξουν με select. Αν δηλαδή σου άρεσε το 1011, που να το ακούσεις μαζί με ένα 1011 ( εγώ το είχα ακούσει με το 1111 σε προ τελικό, ενώ το 1011 ήταν στη πηγή ). Θυμάμαι ότι η στερεοφωνική εικόνα ήταν ασύλληπτη γι'αυτά που είχα ακούσει μέχρι τότε. Δεν τα αγόρασα ( πήρα το 1016 απο Αμερικη καθώς έχω συγγενή εκεί και είπα να τον εκμεταλλευτώ ). Έκτοτε δεν είχα ξαναπάρει τέτοια στερεοφωνική εικόνα, Μέχρι που έβγαλα τα ηχεία 1.5m απο τον μπροστινό τοίχο ( τα πήρα αγκαλια δηλαδή ) και άκουσα πιατίνι στην εξόπορτα, στην άκρη του διπλανού δωματίου :p
Για τη τάξη των πραγμάτων, να αναφέρω ότι όταν έβγαλα τα ηχεία στο 1.5m έπαιζε το 1016 προ τελικό, το xlo utp2 ( xlr ) στη πηγή και τα 8TC στα ηχεία.
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
καταλαβαίνω δεν είναι καθόλου εύκολη διαδικασία, από ένα σημείο και μετα είναι πολύ κουραστικό, συνδέεις, ξεσυνδεεις...απλά αφού κατέληξες στην kimber, δοκίμασε τις διάφορες μεταξύ πηγής-προ, προ-τελικού

κι επίσης, δοκίμασε και καλώδια ρεύματος, αν δεν το εχεις κανει ακομα. Θα εκπλαγείς ευχάριστα
Δεν τολμάω να συζητήσω καν για καλώδια ρεύματος θα με φάνε ζωντανό χα χα έχω τακτοποιήσει το θέμα με τα ρεύματα απλά λόγω κρίσης δεν μπορώ να πάω να τα πάρω
 


Μηνύματα
387
Reaction score
237
Πάντως, να το πω κι ας κινδυνεύω να πεταχτούν πάλι οι καφενόβιοι, τα καλώδια ήταν στρωμένα; Αν δεν ήταν, άσε τα να παίξουν μερικες ώρες και κανε πάλι δοκιμή
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Χμ, δεν θυμάμαι. Μπορεί να είχα ακούσει τα 1010 και 1110, πάει καιρός. :p
Μετά την δοκιμή των kondo θα έχω αποκρυσταλλώσει την αποψή μου
Πάντως, να το πω κι ας κινδυνεύω να πεταχτούν πάλι οι καφενόβιοι, τα καλώδια ήταν στρωμένα; Αν δεν ήταν, άσε τα να παίξουν μερικες ώρες και κανε πάλι δοκιμή
Τα nordost είναι στρωμένα τα kimber όχι
 

Μηνύματα
387
Reaction score
237
Μετά την δοκιμή των kondo θα έχω αποκρυσταλλώσει την αποψή μου

Τα nordost είναι στρωμένα τα kimber όχι
αν τα πήρες από την u,timate, αποκλείεται να μην σου είπαν να τα αφήσεις να παίξουν μερικες ώρες πριν τα ακούσεις, σωστα;
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Ναι μου ειπαν να τα αφήσω να παίζουν και τα έχω όλη μέρα και παίζουν
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Μάθημα ....Σκληρό μάθημα για όλους μας.
Δεν χρειάζεται να παθιάζεται κανείς μας με καμία θεωρία.
Όλα είναι ρευστά. ( και ας είναι αποδεδειγμένα με μαθηματικά ).
Για μένα θα μιλήσω ......
έχω κάνει τα πάντα by the book .
Κανείς δεν μπορεί να μου πει τίποτα. Το παραμικρό !
Το στερεοφωνικό πραγματικά κελαηδάει .
Κι όμως είμαι σίγουρος πως κάποιοι ακούνε καλύτερα από μένα και ας έχουν .....λάμπες.....κορνεσ......πικαπ.....καλωδια .....στηρικτικα.....κτλ.
Όλοι κάνουμε τις επιλογές που πιστεύουμε περισσότερο. Έτσι πορευόμαστε.....
Το κάνουμε για να νιώθουμε καλά εμείς και μόνο . Μάγκες είμαστε μόνο στους εαυτούς μας. Πουθενά άλλου.

Κανείς δεν έχει το δικαίωμα να είναι απόλυτος για τίποτα !


Έχω ακούσει πικαπ που έπαιζε καλύτερα από το πιο ακριβό CD player... ούτε θόρυβος επιφάνειας ούτε τίποτα.τελειος ηχος . Ευχάριστος . Μαγικός .
Δεν θα χλευάζω ποτέ αυτούς που ακούνε πικαπ !
Έχω ακούσει ηχείο κόρνας που έπαθα πλάκα .....απίστευτος ηχος .
Έχω ακούσει μεμβράνες με τόσο ζεστά μεσαία που έλεγες και ήταν εκεί μπροστά σου η τραγουδίστρια......εκεί ! Την έβλεπες.
Έχω ακούσει λαμπατο ενισχυτή που έσταζε μέλι.....
Έχω ακούσει Ηχειακι με 5ρι γουφερακι να έχει ένα μπασο .....ΤΕΡΑΣΤΙΟ . ναι το έχω ακούσει . Ήταν ο χώρος ? ήταν κάτι άλλο ? Το άκουσα.

Είναι άλλο πράγμα τι επιλογές κάνουμε και για ποιους λόγους .
Δεν έχω το δικαίωμα όμως να κατηγορώ κανέναν για τις επιλογές του...
Έτσι ακριβώς φίλε. Ειδικά αυτό που υπογράμμισα το έζησα πριν 1-1,5 μήνα περίπου. Πήγα σε ένα φίλο που έχει αυτά τα σκατ@λάκια :p της PMC ( τι παλιοεταιρία και αυτή ε? :geek: ) με τα 4,5 γούφερ. Απίστευτο μπάσο και σκηνή χαοτική αλλά και παράλληλα ήταν και ο λόγος που ψήθηκα να ασχοληθώ λίγο πιο σοβαρά με το πικάπ μου ;):)

... το ξένο είναι πιο γλυκό .

,
Καλά αρχηγέ μου εσύ είσαι champions league!! :hi::hi:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Επιπρόσθετα, όπως έχω ξαναπεί, το χαστούκι το έφαγα όταν πήρα τη πρώτη μέτρηση με το μικρόφωνο και συνειδητοποίησα ότι άκουγα στο γάμο του Καραγκιόζη.
Παρακαλούνται οι συμμετέχοντες στο νήμα να μην κάνουν ποτέ μέτρηση με μικρόφωνο στον χώρο τους, κρίμα ειναι να τρώνε χαστούκια.

Και αν κάνουν κάποιοι άλλοι για λογαριασμό τους, ας τους πουν πως είναι μια χαρά, και να μην την ανεβάσουν εδώ. Καλύτερα ας ζουν όλοι στο παραμύθι τους.

Τέλος, ας στήνουν τα ηχεία στον χώρο με το αυτί και την εμπειρία. Σίγουρο αποτέλεσμα.
 

Μηνύματα
387
Reaction score
237
Παρακαλούνται οι συμμετέχοντες στο νήμα να μην κάνουν ποτέ μέτρηση με μικρόφωνο στον χώρο τους, κρίμα ειναι να τρώνε χαστούκια.

Και αν κάνουν κάποιοι άλλοι για λογαριασμό τους, ας τους πουν πως είναι μια χαρά, και να μην την ανεβάσουν εδώ. Καλύτερα ας ζουν όλοι στο παραμύθι τους.

Τέλος, ας στήνουν τα ηχεία στον χώρο με το αυτί και την εμπειρία. Σίγουρο αποτέλεσμα.
ειρωνεύτηκες δικό μου ποστ χωρίς καν να με ξέρεις, τωρα μπαίνεις πάλι να ειρωνευτείς όποιον νομίζεις ότι σε παίρνει.. 15.000 μηνύματα φίλε μου εχεις γράψει εδω, το χεις κάψει εντελώς όμως
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Εσύ έχεις ειρωνευτεί και χλευάσει όσους δεν θέλουν να πετάνε τα λεφτά τους και αφήνεις υπονοούμενα με τα προηγούμενα posts σου, ότι θέλει θα γράφει ο καθένας εφόσον δεν προσβάλλει τους άλλους και οι άλλοι είναι αρκετά έξυπνοι για να καταλάβουν.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.614
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top