Από nordost σε κάτι άλλο !!!

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Αυτό είναι λάθος. Τα μάτια "ακούν" και μάλιστα επηρεάζουν αρκετά το τι "ακούει" κάποιος. Επιβεβαιωμένο από την ψυχο-επιστήμη. Μπορείς να το διαπιστώσεις ακούγοντας ένα κομμάτι χωρίς εικόνα κι έπειτα το ίδιο με το βίντεο-κλιπ του. Επίσης, αν έχεις μπροστά σου "όμορφα" και ακριβά μηχανήματα, θα "ακούσεις" σίγουρα καλύτερο ήχο (ή έτσι θα νομίζεις).

Είναι περισσότερο θέμα αισθητηριακό, μαζί με αυθυποβολή.
χαχαχαχα,αυτό είπα,αυτό προσπαθείς ν'αποδείξεις
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
δεν πήρα απάντηση στο τι ορίζεις ως κατασκευαστικά λάθη.
Δηλ. τα pro audio καλώδια έχουν κατασκευαστικά λάθη, ενώ π.χ. τα valhala είναι τέλεια. Μάλιστα.
Ακριβώς αυτό !!
Και δεν έχει να κάνει με pro audio ή τα Valhalla, έχει να κάνει με το ποσό εγγύτερα στον ορισμό του nocable είναι η κατασκευή του εκάστοτε καλωδίου.
Αν επιμένεις στη ψευδαίσθηση ότι το beldenακι παίζει όπως ένα acoustic Revive ένα kondo, ένα siltech, ένα nordost.. μπορείς να εξακολουθείς να ζεις στο δικό σου κόσμο.
Ο πραγματικός κόσμος είναι αλλιώς, πολύ αλλιώς!!
Μη προσπαθείς όμως να μαυρίσεις το άσπρο..
Ευχαριστώ!
!
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Την γριά την θυμάμαι αλλά δεν ήταν τις προάλλες έχουν περάσει αρκετοί μήνες, καλά νομίζω για πλάκα τα έλεγαν να πάρει sub, γενικά θυμάμαι πολλές βλακείες είχαν ειπωθεί τότε.
Βρε παιδιά δώστε μου ένα link, δεν το ξέρω αυτό.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.487
Με ρύθμιση των L και C.
Οι τιμές χωρητικότητας και επαγωγικοτητας των καλωδίων ηχείων, είναι πολύ μικρές για να προκαλέσουν οποιαδήποτε διαφορά στο κρος του ηχείου ή γενικά στην απόκριση του ηχείου.

Αντιθέτως με αυτό, ο λόγος αυτών των χαρακτηριστικών, καλούμενος και μιγαδική αντίσταση ή εμπέδηση, σε συνάρτηση με την ωμική αντίσταση του καλωδίου, μπορεί να προκαλέσει αισθητές αλλοιώσεις στο πλάτος, εφόσον ο ενισχυτής ισχύος δεν έχει ίδια συμπεριφορά σε διαφοροποιήσεις της εμπεδησης που βλέπει στην έξοδό του.

Θα έχετε παρατηρήσει πως ένας ας πούμε λαμπατος ενισχυτής παρουσιάζει κάποιες σχετικά μικρές διακυμάνσεις στην απόκριση στο φάσμα όταν γίνεται μέτρηση με σταθερό ωμικο φορτίο, αλλά αντιθέτως παρουσιάζει σημαντικές διαφοροποιήσεις όταν η απόκριση αυτή μετριέται με μεταβλητής εμπεδησης φορτίο στην έξοδό του, δίκην ηχείου.

Όσο πιο χάλιας είναι αυτός ο ενισχυτής, τόσο σημαντικότερες διακυμάνσεις θα παρουσιάσει σε μεταβλητής εμπεδησης φορτίο, και τόσο πιο διθυραμβικές κριτικές θα παίρνει στο TAS, και ανάμεσα σε αγράμματους οντιοφιλ.

Επίσης, όσο πιο χάλιας είναι αυτός ο ενισχυτής, τόσο σημαντικότερες θα είναι οι ακουστες διαφορές που θα έχει με εναλλαγές καλωδίων ηχείων, δηλαδή είναι ο,τι καλύτερο για να βγάλει τις χροιές των καβλωδίων, κατά τους ίδιους όντιοφιλ φίλους μας.

Φακτς οφ φακιν λάιφ.



ΥΓ. 1. Γνώσεις γυμνασίου.

ΥΓ. 2. Μορφωμένοι άνθρωποι στο χώρο του όντιο, όπως ας πούμε μηχανικοί ήχου και θαμώνες στο ASR, δεν έχουν σε καμία υπόληψη αυτά τα ακριβά και γυαλιστερά ξερατά του όντιο που εκθειάζει το TAS και ταυτόχρονα ρίχνουν σε κάθε νύξη για καλωδιώσεις μια πυκνή χολή, που θα σας στεναχωρεσω πολύ αν την αναπαραξω...
 
Last edited:

Μηνύματα
7.262
Reaction score
11.812
Ακριβώς αυτό !!
Και δεν έχει να κάνει με pro audio ή τα Valhalla, έχει να κάνει με το ποσό εγγύτερα στον ορισμό του nocable είναι η κατασκευή του εκάστοτε καλωδίου.
Αν επιμένεις στη ψευδαίσθηση ότι το beldenακι παίζει όπως ένα acoustic Revive ένα kondo, ένα siltech, ένα nordost.. μπορείς να εξακολουθείς να ζεις στο δικό σου κόσμο.
Ο πραγματικός κόσμος είναι αλλιώς, πολύ αλλιώς!!
Μη προσπαθείς όμως να μαυρίσεις το άσπρο..
Ευχαριστώ!
!
Λέανδρε, κανένα καλώδιο δεν είναι για όλα τα συστήματα. Σωστά; Πρέπει δηλαδή να ταιριάζουν τα χαρακτηριστικά τους και όλα αυτά να ικανοποιούν το γούστο του ακροατή ( γιατί, όλα γι'αυτό γίνονται ). Τί παραπάνω περιμένεις ότι θα δώσει το όποιο καλώδιο αναφέρεις σε σχέση με ένα καλώδιο που καλύπτει τα χαρακτηριστικά που πρέπει να καλύπτει για τον ρόλο που θα παίξει στο σύστημα προκειμένου να κάνει τη δουλειά του ( μεταφορά του σήματος ) σε συνδυασμό με ισοστάθμιση;
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
..μα εάν σας συμβεί κάτι, ποιος θα ηγηθεί των ερυθρών στην προσπάθειά τους για ανακατάληψη των χειμερινών ανακτόρων του leningrad που τώρα βρίσκεται στα χέρια των μανσεβίκων;
Χωρίς εσάς κινδυνεύει ολόκληρη η Οχτωβριανή Επανάσταση.

Γ' αυτό σας λέω, αφήστε τα καπιταλιστικά κατασκευάσματα και δώστε όλες τις δυνάμεις σας στον κοινό σκοπό, αυτόν της επικρατησης της παγκόσμιας Κομμούνας.

Νο pasaran Κύριε Χάρη..
Ωω μα μη χάνετε την ψυχραιμία σας και κάνετε τα ίδια λάθη με εμένα. Εδώ μιλάμε για αξιόπιστες δοκιμές καλωδίων, ας περιοριστούμε λοιπόν σε αυτό.

Just for the record, όπως συνηθίζουμε να λέμε στην ορεινή Γορτυνία, ο όρος είναι μενσεβικοι και όχι μανσεβικοι.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Όχι, ο ανάδρομος Ερμής.. :p
Θα πω την αλήθεια μπορεί να ήταν τυχαίο, μπορεί και ένα φτηνό καλώδιο των 10€ να το έκανε η και ένα πολύ ακριβότερο των 50 η 100 ευρώ, το θέμα είναι πως με κάποιο που κόστιζε λιγότερα έκανα τη δουλειά μου ενώ το άλλο αποδείχτηκε προβληματικό, ειλικρινά όμως πιστεύω πως ο καθένας μπορεί να χαλάει τα λεφτά του όπως θέλει δεν νομίζω να έχει κανείς πρόβλημα με αυτό, όταν όμως προσπαθεί να πείσει τους άλλους ότι με κάποιο σεβαστό ποσό θα βελτιώσει τον ήχο του με το τάδε καλώδιο ενώ θα πρέπει να έχει κάνει πρώτα ένα σωρό άλλα σημαντικότερα πράγματα (που δεν στοιχίζουν και τίποτα τα περισσότερα) το πράγμα γίνεται λιγάκι ύποπτο, παν μέτρον άριστον έλεγαν οι αρχαίοι ημών πρόγονοί μας που σημαίνει ότι 100 ευρώ για κάποιο καλώδιο high-end είναι υπεραρκετά! :focus:
Δε νομίζεις φίλε μας ότι φάσκεις και αντιφάσκεις??
Λες ο καθένας μπορεί να χαλάσει τα χρήματα του όπως θέλει αλλά από την άλλη λες ότι προσπαθούν να σε πείσουν για τα καλώδια, ποιοί προσπαθούν να πείσουν ποιους?
Ποιος ορίζει ως μέτρο της τσέπης του άλλου το κατοσταρικο??
Οι "άλλοι" με τα καλώδια ή εσύ με τους "υπόλοιπους άλλους"???
Σε νήμα σύγκρισης ic, απαντούν συνήθως όσοι έχουν την αντίστοιχη εμπειρία και θέλουν να βοηθήσουν, ή όσοι θέλουν να μάθουν για αυτό...
Όχι όσοι δηλώνουν ότι ακούν με καλώδια του 2€ το μέτρο και εκφέρουν άποψη για καλώδια που δεν έχουν ακούσει ποτέ, και ούτε πρόκειται ν΄ακούσουν το πιο πιθανό, αλλά είναι απόλυτα πεποισμενοι ότι δεν ακούγονται!!
Αν δεν πιστεύεις ότι τα καλώδια ακούγονται είναι δικαίωμα σου, μη προσπαθείς όμως εσύ να πείσεις τους υπολοίπους που ακούνε διαφορές ότι είναι τρελοί κι εσύ ο λογικός, σε ένα νήμα που στο φινάλε δε σε αφορά απ τη στιγμή που θεωρείς ότι δεν υπάρχουν διαφορές μεταξύ του belden κι ενός kimber..
 
Last edited:

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Θα πω το εξής, αυτό που με ενδιαφέρει είναι να φτιάξω το σύστημα μου έτσι ώστε να μην κάνω εντυπωσιακές αλλαγές στον χώρο θα προσπαθήσω να κάνω κάποιες έξυπνες κινήσεις ώστε να έχω κάποια ήχο απορροφητικά αποτελέσματα, δεν με ενδιαφέρει να έχω την απόλυτη στερεοφωνικά όπως λέει ο αστροναύτης, αυτό που θέλω απλοϊκά και ας ειρωνεύονται κάποιοι είναι να έχω έναν ομαλό γλυκό ήχο να ρέει στον χώρο, να αράζω στον καναπέ είτε από την μια άκρη είτε από την άλλη να διαβάζω το βιβλίο μου ή να χαζεύω στο τάμπλετ , όταν δεν υπάρχει η δυνατότητα ενός δωματίου μουσικής ώστε να μπεις σε ποιο πολύπλοκες διαδικασίες ότι και να λέμε είναι εκ του περιττού, στο τέλος το αυτί μας ακούει και όχι τα μικρόφωνα αν είναι αρεστό σε εμάς όλα τα αλλά περιττεύουν,
 


Μηνύματα
7.262
Reaction score
11.812
Θα πω το εξής, αυτό που με ενδιαφέρει είναι να φτιάξω το σύστημα μου έτσι ώστε να μην κάνω εντυπωσιακές αλλαγές στον χώρο θα προσπαθήσω να κάνω κάποιες έξυπνες κινήσεις ώστε να έχω κάποια ήχο απορροφητικά αποτελέσματα, δεν με ενδιαφέρει να έχω την απόλυτη στερεοφωνικά όπως λέει ο αστροναύτης, αυτό που θέλω απλοϊκά και ας ειρωνεύονται κάποιοι είναι να έχω έναν ομαλό γλυκό ήχο να ρέει στον χώρο, να αράζω στον καναπέ είτε από την μια άκρη είτε από την άλλη να διαβάζω το βιβλίο μου ή να χαζεύω στο τάμπλετ , όταν δεν υπάρχει η δυνατότητα ενός δωματίου μουσικής ώστε να μπεις σε ποιο πολύπλοκες διαδικασίες ότι και να λέμε είναι εκ του περιττού, στο τέλος το αυτί μας ακούει και όχι τα μικρόφωνα αν είναι αρεστό σε εμάς όλα τα αλλά περιττεύουν,
Αυτό που περιγράφεις δεν επιτυγχάνεται με καλώδια, αλλά με φροντίδα χώρου.
Ως προς τη σύγκριση μεταξύ αυτιού και μικροφώνου, το μικρόφωνο δεν επηρεάζεται απο αυτά που πιστεύουμε, λέει την ωμή αλήθεια. ;)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.376
Reaction score
79.463
Ως προς τη σύγκριση μεταξύ αυτιού και μικροφώνου, το μικρόφωνο δεν επηρεάζεται απο αυτά που πιστεύουμε, λέει την ωμή αλήθεια. ;)
Οπότε δεν το χρησιμοποιούμε εξ ορισμού.
Διότι η πίστη είναι το πιο σημαντικό σε αυτο το μάταιο κόσμο.
 


Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Βρε παιδιά δώστε μου ένα link, δεν το ξέρω αυτό.



Τελικά έκανα εγώ λάθος, δεν έχουν περάσει αρκετοί μήνες, είχε δίκιο ο Khas:



 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.487
Genelec 8341A SAM™ Studio Monitor Powered Speaker CEA-2034 Spinorama Predicted In-room Respons...png


Κι εδώ βλέπουμε ένα σκατοηχείο που μετράει υπέροχα, αλλά που να ξέρεις αν θα σ'αρέσει κιόλας; :tongue:

Παπαριές, θα σ'αρέσει. Ακόμα και το αν θα σ'αρέσει, μετριέται. Γνώσεις πανεπιστημίου. 8-)
 

Μηνύματα
27.250
Reaction score
25.238
Ο Μάρκου ας πούμε που είχε τη δυνατότητα να δει τη γη από τα 15.000 πόδια, την έβλεπε επίπεδη, άρα θα είναι!
Ποιά 15000 ρε χαμένε? Από τα 35000 . Και ναι ρε είσαι και συ ψεκασμένος.
 

TGD

Μηνύματα
7.190
Reaction score
7.216
ΥΓ. 1. Γνώσεις γυμνασίου.
Μεγάλε σε ποιο γυμνάσιο πήγες και σου δίδαξαν μιγαδική εμπέδηση; Γιατί εγώ μέχρι Κίρκοφ και Ωμ έμαθα...

Αυτό άσχετο με τη διόρθωση στη φυσική. Τα λες σωστά, αλλά οι ειρωνείες μπορούν να λείπουν.
 

Μηνύματα
27.250
Reaction score
25.238
View attachment 159556

Κι εδώ βλέπουμε ένα σκατοηχείο που μετράει υπέροχα, αλλά που να ξέρεις αν θα σ'αρέσει κιόλας; :tongue:

Παπαριές, θα σ'αρέσει. Ακόμα και το αν θα σ'αρέσει, μετριέται. Γνώσεις πανεπιστημίου. 8-)
Εμένα ρε μάστορη δεν μου αρέσει το όνομά του, τι θα κάνουμε τώρα? μου θυμίζει γενετήσια πράξη. :lolsign:
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Δε νομίζεις φίλε μας ότι φάσκεις και αντιφάσκεις??
Λες ο καθένας μπορεί να χαλάσει τα χρήματα του όπως θέλει αλλά από την άλλη λες ότι προσπαθούν να σε πείσουν για τα καλώδια, ποιοί προσπαθούν να πείσουν ποιους?
Ποιος ορίζει ως μέτρο της τσέπης του άλλου το κατοσταρικο??
Οι "άλλοι" με τα καλώδια ή εσύ με τους "υπόλοιπους άλλους"???
Σε νήμα σύγκρισης ic, απαντούν συνήθως όσοι έχουν την αντίστοιχη εμπειρία και θέλουν να βοηθήσουν, ή όσοι θέλουν να μάθουν για αυτό...
Όχι όσοι δηλώνουν ότι ακούν με καλώδια του 2€ το μέτρο και εκφέρουν άποψη για καλώδια που δεν έχουν ακούσει ποτέ, και ούτε πρόκειται ν΄ακούσουν το πιο πιθανό, αλλά είναι απόλυτα πεποισμενοι ότι δεν ακούγονται!!
Αν δεν πιστεύεις ότι τα καλώδια ακούγονται είναι δικαίωμα σου, μη προσπαθείς όμως εσύ να πείσεις τους υπολοίπους που ακούνε διαφορές ότι είναι τρελοί κι εσύ ο λογικός, σε ένα νήμα που στο φινάλε δε σε αφορά απ τη στιγμή που θεωρείς ότι δεν υπάρχουν διαφορές μεταξύ του belden κι ενός kimber..
Φαύλος κύκλος, απορώ γιατί υπερασπίζεσαι με τόσο σθένος τις απόψεις σου περί καλωδίων;
Εκτός και αν έχεις να κερδίσεις κάτι από αυτό..
 

Μηνύματα
7.262
Reaction score
11.812
Δε νομίζεις φίλε μας ότι φασκεις και αντιφασκεις??
Λες ο καθένας μπορεί να χαλάσει τα χρήματα του όπως θέλει αλλά από την άλλη λες ότι προσπαθούν να σε πείσουν για τα καλώδια, ποιοί προσπαθούν να πείσουν ποιους?
Ποιος ορίζει ως μέτρο της τσέπης του άλλου το κατοσταρικο??
Οι "άλλοι" με τα καλώδια ή εσύ τους "υπόλοιπους άλλους"???
Σε νήμα συγκρίσης ic, απαντούν συνήθως όσοι έχουν την αντίστοιχη εμπειρία και θέλουν να βοηθήσουν, ή όσοι θέλουν να μάθουν για αυτό...
Όχι όσοι δηλώνουν ότι ακούν με καλώδια του 2€ το μέτρο και εκφέρουν άποψη για καλώδια που δεν έχουν ακούσει ποτέ, και ούτε πρόκειται ν΄ακούσουν το πιο πιθανό, αλλά είναι απόλυτα πεποισμενοι ότι δεν ακούγονται!!
Αν δεν πιστεύεις ότι τα καλώδια ακούγονται είναι δικαίωμα σου, μη προσπαθείς όμως εσύ να πείσεις τους υπολοίπους που ακούνε διαφορές ότι είναι τρελοί κι εσύ ο λογικός, σε ένα νήμα που στο φινάλε δε σε αφορά απ τη στιγμή που θεωρείς ότι δεν υπάρχουν διαφορές μεταξύ του belden κι ενός kimber..
Ε, πες μας ντε ότι είμαστε άσχετοι, άρα δεν έχουμε δικαίωμα να μιλάμε..!! Οι περισσότεροι βέβαια έχουμε ακούσει ακριβά καλώδια. Τέλος, κανείς δεν είπε ότι δεν ακούγονται, αλλά οι απόψεις κυμαίνονται απο το ότι απαιτούνται να προηγηθούν άλλα βήματα έως ότι δεν είναι χρήσιμα. Μη τα λες όπως σε βολεύει ( όπως έκανες και για τη ψηφιακή αναπαραγωγή ).
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.963
Reaction score
20.483
Με ρύθμιση των L και C. Που φυσικά δεν είναι απολύτως ελεγχόμενα, αφού εξαρτώνται και από τα χαρακτηριστικ
Τι είναι το "L" και "C";

Edit: Απάντησε ο Κώστας.
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.337
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top