Από nordost σε κάτι άλλο !!!

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Εγώ πάλι αναρωτιέμαι.. Όλη αυτή η διαδικασία, η προμήθεια καλωδίων για δοκιμές από τον αντιπρόσωπο, η επιστροφή τους, η αγορά του demo Kondo κλπ, πως έγινε;
Δεν είναι κλειστά αυτά τα καταστήματα;
Στέλνουν καλώδια για δοκιμές μέσω e shop;
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Φυσικότητα εννοώ το ότι αν κλείσω τα μάτια ακούω ότι πιο κοντινό έχω ακούσει στο φυσικό όργανο
Α, εγώ έχω πάψει να ακούω με κλειστά μάτια. :) Ακόμα και στην "optimal" θέση των ηχείων, το πιατίνι του διπλανού δωματίου το άκουσα με ανοιχτά μάτια. Σπίτσλες!
 


Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Χωρίς μετρητικά δεδομένα πάνω στην ισορροπία απόκρισης του setup όπου γίνονται οι δοκιμές,λέμε λόγια του...αέρος,
Εξ ου και η εμπλοκή των...ethernet αγωγών. :Α
Να ρωτήσω κάτι καλοπροαίρετα, την μουσική στο σπίτι σου την ακούς εσύ η τα όργανα μέτρησης, γιατί αν τα μηχανήματα ορίζουν το γούστο σου κάτι δεν πάει καλά, φιλικά πάντα
Λίγο δύσκολο έως και αδύνατο η κονσέρβα να προσομοιάζει σε φυσικό όργανο.
Εξαρτάται την κονσέρβα
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Να ρωτήσω κάτι καλοπροαίρετα, την μουσική στο σπίτι σου την ακούς εσύ η τα όργανα μέτρησης, γιατί αν τα μηχανήματα ορίζουν το γούστο σου κάτι δεν πάει καλά, φιλικά πάντα
Πάντα, πάντα
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Εγώ πάλι αναρωτιέμαι.. Όλη αυτή η διαδικασία, η προμήθεια καλωδίων για δοκιμές από τον αντιπρόσωπο, η επιστροφή τους, η αγορά του demo Kondo κλπ, πως έγινε;
Δεν είναι κλειστά αυτά τα καταστήματα;
Στέλνουν καλώδια για δοκιμές μέσω e shop;
Επικοινώνησα την στιγμή που άνοιξα το νήμα μου μίλησε ο Ιάσων για τα kimber ο Λέανδρος για τα konto και αν είχα και άλλη πρόταση θα το έκανα όσο για τα nordost είμαι πελάτης από δεκαετίες και μου τα έδωσαν.
Πήρα τους πωλητές και τους είπα ότι ενδιαφέρομαι να ακούσω τα καλώδια πάνω στο σύστημα μου αυτοί μου ζήτησαν να καταβάλω την αξία των καλωδίων σαν εγγύηση το έκανα μέσω τραπέζης ο ένας μου τα έφερε στον άλλο πήγα και το πήρα και τα nordost τα είχα πριν την κρίση και ελέω αυτής τα έχω ακόμα, κανείς δεν σου λέει όχι αν έχει την διάθεση να τα δώσει για δοκιμή αφου έχει δεμένο το γαιδαρό του.
Πάντα, πάντα
Στην ζωή μου έμαθα ότι αυτό που μου αρέσει δεν είναι αναγκαίο να αρέσει και στον άλλο, και σίγουρα είναι φιλικά, δεν έχω να μοιράσω τπτ με κανέναν
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Να ρωτήσω κάτι καλοπροαίρετα, την μουσική στο σπίτι σου την ακούς εσύ η τα όργανα μέτρησης, γιατί αν τα μηχανήματα ορίζουν το γούστο σου κάτι δεν πάει καλά, φιλικά πάντα

Εξαρτάται την κονσέρβα
Μπορεί να ισχύει και το αντίστροφο,να εξαρτάται από το...όργανο. :sneaky:
(με την παροιμιώδη μελωδία του)
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Να ρωτήσω κάτι καλοπροαίρετα, την μουσική στο σπίτι σου την ακούς εσύ η τα όργανα μέτρησης, γιατί αν τα μηχανήματα ορίζουν το γούστο σου κάτι δεν πάει καλά, φιλικά πάντα
Δεν ξερω αν καταλαβαινεις ακριβως τι θελεις να πεις, η αν δεν καταλαβαινω καλα εγω η αληθεια?

να κουρδιζουμε δηλαδη πχ και τα μοτερ με το αυτι? τις οθονες υπολογιστων με το ματι?

Παντα τα μηχανηματα οριζουν το σωστο και οχι εμεις φυσικα.
Αν γουσταρω δηλαδη ν ακουω αμπασα και με τσιριδες, ειναι το σωστο? ν ακουνε ολοι ετσι? ειμαι σωστος?
 


Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Μπορεί να ισχύει και το αντίστροφο,να εξαρτάται από το...όργανο. :sneaky:
Πάντα για μουσικά όργανα μιλάμε
Δεν ξερω αν καταλαβαινεις ακριβως τι θελεις να πεις, η αν δεν καταλαβαινω καλα εγω η αληθεια?

να κουρδιζουμε δηλαδη πχ και τα μοτερ με το αυτι? τις οθονες υπολογιστων με το ματι?

Παντα τα μηχανηματα οριζουν το σωστο και οχι εμεις φυσικα.
Αν γουσταρω δηλαδη ν ακουω αμπασα και με τσιριδες, ειναι το σωστο? ν ακουνε ολοι ετσι? ειμαι σωστος?
Άρα θες να μου πεις ότι το κάποιος δεν μπορεί να ξεχωρίσει τις τσιρίδες και το άμπασσο και περιμένει την επιβεβαίωση του οργάνου τότε η μόνη λύση είναι ο ΩΡΛ
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Να ρωτήσω κάτι καλοπροαίρετα, την μουσική στο σπίτι σου την ακούς εσύ η τα όργανα μέτρησης, γιατί αν τα μηχανήματα ορίζουν το γούστο σου κάτι δεν πάει καλά, φιλικά πάντα
Η μέτρηση σου λέει πολλά πράγματα για το πως λειτουργεί το σύστημα και σε βοηθά να το τιουνάρεις ώστε να παίξει κατά το μέγιστο των δυνατοτήτων του. Μπορεί εσύ να νομίζεις ότι το έχεις ρυθμίσει σωστά, οι μετρήσεις να σου λένε το αντίθετο, να το στήσεις να παίζει (πιο) σωστά και να πάθεις τη πλάκα σου. Παθών.

Πάντα για μουσικά όργανα μιλάμε
Βέβαια, δεν μπορείς να ζητήσεις απο τον μουσικό να παίξει το όργανο όπως σου αρέσει. Δεν μπορείς να κάνεις eq στο βιολί για παράδειγμα. Το κακό βέβαια ξεκινά όταν δεν καταλαβαίνεις ότι άμεσα ή έμμεσα κάνεις eq, μερικές φορές χωρίς να το καταλαβαίνεις καν. Βλέπε: επιδράσεις του χώρου.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Λοιπόν όπως προείπα ο κλήρος πέφτει στο kondo, έχοντα δοκιμάσει αρκετά καλώδια με την περιοχή των 1200€ μια γνώμη για όλα τα καλώδια σας είπα, τώρα για το συγκεκριμένο έχω να πω τα εξής, τρομεροοοοο καλώδιο σε σχέση με kimber 1011 που είναι και ο ανταγωνιστής του λόγω και τιμής στην λιανική, είναι κατά πρώτον τρομερά ισορροπημένο είτε ψηλά είτε στη μέση είτε χαμηλά τπτ δεν υπερβάλει έναντι του άλλο, που σε σχέση το 1011 υστερεί στην μέση σε σχέση με την πάνω και κάτω περιοχή, το kondo έχει μια τρομερή διαφάνεια πληροφορία και τρομερή φυσικότητα στα όργανα κομμάτι που υστερεί το 1011, στα μηχανήματα μου που έχουν μια ταχύτητα και είναι πιο τραχιά έρχεται σαν από μηχανής θεός και τους δίνουν μια αναλογικότητα και έναν άλλο χαρακτήρα που κάνουν τον ήχο ακόμα πιο γλυκό ειδικά σε εμένα που στο παρελθόν είχα δυο τρία cd micromega τα οποία λάτρευα μου ξανά θύμισαν την τότε εποχή, στα μπάσα είναι τόσο όσο σε αντίθεση με τα kimber τα οποία υπερβάλουν λίγο χαμηλά, και τελευταίο είναι η σκηνή είναι το μοναδικό καλώδιο το οποίο η σκηνή είναι ανάμεσα στα δυο ηχεία είναι δηλαδή εκεί που πρέπει όλα τα υπόλοιπα έφερνα την σκηνή προς την θέση ακρόασης άλλο λιγότερο και άλλο περισσότερο, ένα έχω να πω είμαι πολύ ευχαριστημένος γιατί βρήκα ένα IC έτσι όπως το σκεφτόμουν σε μια σούπερ τιμή για αυτό που αξίζει, και όσο αφορά τα nordost μέχρι και το Frey που έχω ακούσει τα περνάει σταματημένα βέβαια όλα αυτά είναι υποκειμενικά (εννοώ την σύγκριση καλωδίων konto nordost για να μην παρεξηγηθούμε τι σημαίνει υποκειμενικό).

Ελπίζω με την αλλαγή και των καλωδίων ρεύματος να έχω ακόμα καλύτερα αποτελέσματα ήδη έχω κλείσει ένα μεταχειρισμένο Vincent που μου πρότεινε ο leandros ελπίζω να βρω και άλλα για να έχω σε όλα τα μηχανήματα κάτι καλύτερο από τα μαύρα.
Αγαπητέ έκανες άριστη επιλογή. Καλοάκουστο και πάντα με υγεία.
Έχω δοκιμάσει σετ kondo xlr - ηχείων αρκετές μέρες και ο μόνος λόγος που δεν τα κράτησα ήταν ότι ήθελα να τα ξαναδοκιμάσω αφού θα τελείωνα με την περιποίηση του χώρου μου.
Τώρα με το καλό να περάσουμε (ελπίζω) αυτή την δυσάρεστη περίοδο για όλους μας να ξεκινήσουμε πάλι να εργαζόμαστε και μετά θα έχουμε καιρό για αυτά πάλι :)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Άρα θες να μου πεις ότι το κάποιος δεν μπορεί να ξεχωρίσει τις τσιρίδες και το άμπασσο και περιμένει την επιβεβαίωση του οργάνου τότε η μόνη λύση είναι ο ΩΡΛ
Φιλικά πάντα
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Όταν πάω να
Η μέτρηση σου λέει πολλά πράγματα για το πως λειτουργεί το σύστημα και σε βοηθά να το τιουνάρεις ώστε να παίξει κατά το μέγιστο των δυνατοτήτων του. Μπορεί εσύ να νομίζεις ότι το έχεις ρυθμίσει σωστά, οι μετρήσεις να σου λένε το αντίθετο, να το στήσεις να παίζει (πιο) σωστά και να πάθεις τη πλάκα σου. Παθών.



Βέβαια, δεν μπορείς να ζητήσεις απο τον μουσικό να παίξει το όργανο όπως σου αρέσει. Δεν μπορείς να κάνεις eq στο βιολί για παράδειγμα. Το κακό βέβαια ξεκινά όταν δεν καταλαβαίνεις ότι άμεσα ή έμμεσα κάνεις eq, μερικές φορές χωρίς να το καταλαβαίνεις καν. Βλέπε: επιδράσεις του χώρου.
Δεν μου αρέσει να μου ορίζει ένα μηχάνημα αν ακούω σωστά, γιατί το μηχάνημα το έχει ρυθμίσει ένας άνθρωπος ο οποίος μπορεί να έχει αλλά γούστα από εμένα
Φιλικά πάντα
Πάντα
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Ρε σεις σταματηστε επιτελους να φαγωνεστε και αφηστε τον ανθρωπο να πραξει οπως γουσταρει!Πειτε τη γνωμη σας 1 -2 φορες και παρατηστε το αν δεν θελει.Δικαιωμα του ειναι και εσεις το καθηκον σας το κανατε...

Αντε μην ξεκινησω κανα νημα "Το δυσκολο και πανακριβο,σωστα φτιαγμενο,πολυκαναλο!" :p
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Όταν πάω να

Δεν μου αρέσει να μου ορίζει ένα μηχάνημα αν ακούω σωστά, γιατί το μηχάνημα το έχει ρυθμίσει ένας άνθρωπος ο οποίος μπορεί να έχει αλλά γούστα από εμένα
Ξεκινάμε απο τα βασικά. Ό,τι τιουνάρισμα και αν έχει κάνει ο κατασκευαστής, το τελικό τιουνάρισμα ( προς το καλό ή το χειρότερο ) το κάνει ο χώρος. Συνεχίζουμε με το ότι ο μετρητικός εξοπλισμός δεν έχει σαν σκοπό το να καθορίσει το σύστημα πως θα ακούσεις, αλλά το πως θα τιουνάρεις όσο το δυνατόν με περισσότερη ακρίβεια το σύστημα. Ή έστω θα επιβεβαιώσεις το τιουνάρισμα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Δεν μου αρέσει να μου ορίζει ένα μηχάνημα αν ακούω σωστά, γιατί το μηχάνημα το έχει ρυθμίσει ένας άνθρωπος ο οποίος μπορεί να έχει αλλά γούστα από εμένα
:headbang:

Τι λες τώρα; :lolsign: :lolsign: :lolsign:

Το μηχάνημα δεν εχει ρύθμιση, το μηχάνημα μετράει συχνότητες (απλοποιημένα στα λεω-και όχι μόνο). Δεν εχει σχέση με γούστα.

Τόσο αστοιχείωτος;

Φιλικά πάντα.


Και θέλετε και καλώδια :roflmao:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ρε σεις σταματηστε επιτελους να φαγωνεστε και αφηστε τον ανθρωπο να πραξει οπως γουσταρει!Πειτε τη γνωμη σας 1 -2 φορες και παρατηστε το αν δεν θελει.Δικαιωμα του ειναι και εσεις το καθηκον σας το κανατε...

Αντε μην ξεκινησω κανα νημα "Το δυσκολο και πανακριβο,σωστα φτιαγμενο,πολυκαναλο!" :p
Δεν γίνεται για χάρη του άμεσα ενδιαφερομένου που ακολουθεί τη δική του οδό και καλώς κάνει εφόσον τον ικανοποιεί.
Αλλά για χάρη όσων αναγνωστών δεν έχουν βρει ακόμα το...δικό τους δρόμο.
:headbang:

Τι λες τώρα; :lolsign: :lolsign: :lolsign:

Το μηχάνημα δεν εχει ρύθμιση, το μηχάνημα μετράει συχνότητες (απλοποιημένα στα λεω-και όχι μόνο). Δεν εχει σχέση με γούστα.
Η πλάκα είναι ότι προβλέπονται και διαφοροποιημένες βαθμονομήσεις ανάλογα με τον τρόπο χρήσης.
Όπως και...customized διορθώσεις.
Πάντα για μουσικά όργανα μιλάμε

Άρα θες να μου πεις ότι το κάποιος δεν μπορεί να ξεχωρίσει τις τσιρίδες και το άμπασσο και περιμένει την επιβεβαίωση του οργάνου τότε η μόνη λύση είναι ο ΩΡΛ
Μπορεί κάλλιστα να μη δίνει την πρέπουσα σημασία και προσοχή σε ανισορροπίες ανάμεσα στα κανάλια πάνω στη θέση ακρόασης - και δεν ομιλώ περί...τηλεοπτικών.

Άλλοι μιλούν για όργανα
και άλλοι για μελωδίες
των αγωγών μας ο καημός
γυρνά και σε κηδείες.
:whistling:
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Δεν γίνεται για χάρη του άμεσα ενδιαφερομένου που ακολουθεί τη δική του οδό και καλώς κάνει εφόσον τον ικανοποιεί.
Αλλά για χάρη όσων αναγνωστών δεν έχουν βρει ακόμα το...δικό τους δρόμο.
+1

Συνεχίστε, εγώ μόλις έβαλα Willie Nelson και σας διαβάζω αραχτός στο μπαλκόνι. Με τσιγαράκι, καφεδάκι και λαπτοπάκι!
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Επικοινώνησα την στιγμή που άνοιξα το νήμα μου μίλησε ο Ιάσων για τα kimber ο Λέανδρος για τα konto και αν είχα και άλλη πρόταση θα το έκανα όσο για τα nordost είμαι πελάτης από δεκαετίες και μου τα έδωσαν.
Πήρα τους πωλητές και τους είπα ότι ενδιαφέρομαι να ακούσω τα καλώδια πάνω στο σύστημα μου αυτοί μου ζήτησαν να καταβάλω την αξία των καλωδίων σαν εγγύηση το έκανα μέσω τραπέζης ο ένας μου τα έφερε στον άλλο πήγα και το πήρα και τα nordost τα είχα πριν την κρίση και ελέω αυτής τα έχω ακόμα, κανείς δεν σου λέει όχι αν έχει την διάθεση να τα δώσει για δοκιμή αφου έχει δεμένο το γαιδαρό του.
Αυτά που αγόρασες τελικά, πώς τα παρέλαβες;
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.306
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top