Από nordost σε κάτι άλλο !!!


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.142
Reaction score
26.706
ιδιότητα αυτού που μοιάζει με τη φύση ή με κάποιο φυσικό πρότυπο
... δηλαδή ένα καλώδιο πάει ή φέρνει το σήμα πιο κοντά ή πιο μακρυά στην πραγματική φύση του ήχου
Και το λες σοβαρά αυτό ...
 
Last edited:

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.132
Λίγο δύσκολο έως και αδύνατο η κονσέρβα να προσομοιάζει σε φυσικό όργανο.
δεν μοιαζει ,οπως το λες ειναι τζον , η η αναπαραγωγη απ τα σεταπια ειναι 10 % της πραγματικης
μουσικης εστω και αν κανουν 500.000 εβρος ασ ειναι και πολυκαναλα και ιμερσιβια
Τα σεβη μου μεγαλο αυτι :drinks: :party::smile:
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
... δηλαδή ένα καλώδιο πάει ή φέρνει το σήμα πιο κοντά ή πιο μακρυά στην πραγματική φύση του ήχου
Και το λες σοβαρά αυτό ...
... απόλυτα όμως...
Πιο πολύ δε γίνεται!!
Δυστυχώς οποίος δεν έχει δοκιμάσει, απλά δεν έχει ακούσει ποτέ το σύστημα του.. ποτέ όμως!!
 
Last edited:



leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Σαν να ζω στον Μεσαίωνα...
Απερίγραπτος. Δεν περιγράφω άλλο.
όχι δε θα το έλεγα..
ζεις με τα belden & τα mogami..όλα απλά είναι!
εμέις τα κάνουμε πολύπλοκα!
είναι απόλυτα λογικό λοιπόν, τα γραφόμενα μου να σου φαίνονται κείμενα επιστημονικής φαντασίας!!
όταν δοκιμάσεις θα με θυμηθείς, άλλωστε σου έχω ανοιχτή πρόσκληση, όταν με το καλό έρθεις ξανά στα πάτρεία εδάφη του πειραιά, φέρνεις τα ic σου, και τα ακούς δίπλα στα kondo..τόσο απλά..
 

Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.775
... απόλυτα όμως...
Πιο πολύ δε γίνεται!!
Δυστυχώς οποίος δεν έχει δοκιμάσει, απλά δεν έχει ακούσει ποτέ το σύστημα του.. ποτέ όμως!!
Και ενώ ξέρεις ότι οι περισσότεροι έχουμε ακούσει καλώδια.
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.132
Αν θελετε μπορει να κανουμε ενα ''λιβε''
ετσι λεγεται στα ελληνικα λιβε :gamer:
να παρω το κλαρινο θελω και ενα πιανιστα και να παιξουμε ζωντανα brahms
μετα να το ακουσουμε απ οπου θελεται μονοκαναλο δικαναλο πολυκαναλο με ντιπιεσια ιμερσιβια τινταλια σποτιφια οτι θελεται δεν χαλαμε χατηρια
να ακουσουμε τη διαφορα του πραγματικου ηχου με τα σεταπια:drinks::)
 



P

PMC

Guest
Αυτοί που παίζουν είναι οι δικοί του.
Πιτσιρικάς έτσι έχασα ένα πεντακοσάρικο στην Ομόνοια........τα μ@υνια!
Μικρό παιδάκι οι ξεφτίλες !

Έτσι Νίκο μου ....παρακολούθησα πέντε παιχνίδια γρήγορα και το έβλεπα πάντα......όμως πάντα κάποιος προλάβαινε και έβαζε πριν από μένα . Όταν πρόλαβα εγώ ( μου έδωσαν τον χρόνο βέβαια ) πήρα τα αρχ.......μου.

Δεν ξανά έπαιξα τυχερό παιχνίδι στην ζωή μου ποτέ!
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
δεν μοιαζει ,οπως το λες ειναι τζον , η η αναπαραγωγη απ τα σεταπια ειναι 10 % της πραγματικης
μουσικης εστω και αν κανουν 500.000 εβρος ασ ειναι και πολυκαναλα και ιμερσιβια
Τα σεβη μου μεγαλο αυτι :drinks: :party::smile:
Αν θελετε μπορει να κανουμε ενα ''λιβε''
ετσι λεγεται στα ελληνικα λιβε :gamer:
να παρω το κλαρινο θελω και ενα πιανιστα και να παιξουμε ζωντανα brahms
μετα να το ακουσουμε απ οπου θελεται μονοκαναλο δικαναλο πολυκαναλο με ντιπιεσια ιμερσιβια τινταλια σποτιφια οτι θελεται δεν χαλαμε χατηρια
να ακουσουμε τη διαφορα του πραγματικου ηχου με τα σεταπια:drinks::)

Ετσι είναι χρηστάρα , όπως τα λες.
Δεν υπήρξε , ούτε θα υπάρξει ποτέ ηχογραφημένο γεγονός που να φτάνει το αληθινό μουσικό γεγονός.
Γιατί καμία κονσέρβα δεν έχει την δυναμική περιοχή των φυσικών οργάνων. Και ούτε πρόκειται ποτέ να την πλησιάσει.
Δεν γίνεται. Κανένα μικρόφωνο δεν αντέχει τέτοιες στάθμες. Οχι να της μετατρέψει κιόλας. Ούτε και οι εγγραφείς έχουν τέτοιο δυναμικό περιθώριο ούτε οι κονσόλες , ούτε κανένα μηχάνημα, όσα κομπρέσιον και λίμιτερς να μπούν δεν υπάρχει περίπτωση να ακουστεί το ίδιο, το αυθεντικό μουσικό γεγονός με το ηχογραφημένο. Ας έχει και 800 κανάλια και τον υπερ υπολογιστή να κάνει χρέη DSP και ας έχει και 800 ηχεία σε array.
To live είναι live πάει και τέλειωσε. Τα άλλα είναι νάχαμε να λέγαμε.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.119
Reaction score
124.699
Ας έχει και 800 κανάλια και τον υπερ υπολογιστή να κάνει χρέη DSP και ας έχει και 800 ηχεία σε array.
To live είναι live πάει και τέλειωσε. Τα άλλα είναι νάχαμε να λέγαμε.
Βρε άμα έχει τα πολλαπλά τα κανάλια του και τις σαμπαρες του και τα ούλα του, σε ωραίες εγγραφές κάτι γίνεται, ξεγελιέται κάπως το αφτί, νιώθεις και την κρούση στο κορμί, έρχεται μια αίσθηση από λάιβ.

Συμβάλλει κι η εικόνα νομίζω. Άμα βλέπεις τη συναυλία στο πανί, ωραία μεγάλη εικόνα όμορφη, και σε πλαισιώνει κι ο ήχος με φουλ ιμερσιβ φιλινγκ και πλούσιος σε δυναμικά και στάθμες, βοηθάει ακόμα παραπάνω να σε βάλει μέσα στο δρώμενο, να ξεχαστείς, να το ζήσεις.

Όταν όμως ο άλλος ο καημένος έχει δγιό ηχειάκια μ'ενα γουφεράκι μικρότερο από τα μιντ του τερματογκαζι, και χωρίς σαμπ, τι να σου κάνουν τα καβλώδια βρε τενεκέ; :gotcha:

Φιλικά λέμε.
 
Last edited:

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Αν θελετε μπορει να κανουμε ενα ''λιβε''
ετσι λεγεται στα ελληνικα λιβε :gamer:
να παρω το κλαρινο θελω και ενα πιανιστα και να παιξουμε ζωντανα brahms
μετα να το ακουσουμε απ οπου θελεται μονοκαναλο δικαναλο πολυκαναλο με ντιπιεσια ιμερσιβια τινταλια σποτιφια οτι θελεται δεν χαλαμε χατηρια
να ακουσουμε τη διαφορα του πραγματικου ηχου με τα σεταπια:drinks::)
Πολύ όμορφο έργο. Αγαπημένο
 


Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Αν θελετε μπορει να κανουμε ενα ''λιβε''
ετσι λεγεται στα ελληνικα λιβε :gamer:
να παρω το κλαρινο θελω και ενα πιανιστα και να παιξουμε ζωντανα brahms
μετα να το ακουσουμε απ οπου θελεται μονοκαναλο δικαναλο πολυκαναλο με ντιπιεσια ιμερσιβια τινταλια σποτιφια οτι θελεται δεν χαλαμε χατηρια
να ακουσουμε τη διαφορα του πραγματικου ηχου με τα σεταπια:drinks::)
Απόλυτα σωστό. Έχω ένα τενόρο σαξόφωνο από παλιά που ασχολούμουν, στημένο εκεί, δίπλα στο ρακ. Καμιά φορά παίζω μερικές νότες έτσι για να μου θυμίζει τι εστί φυσικός ήχος και να προσγειώνομαι στην πραγματικότητα.....όχι, δεν μπορεί να αναπαραχθεί με κανένα ηχείο ανεξαρτήτως τιμής (τουλάχιστον το τενόρο σαξόφωνο, χα χα).
 

K

kimon

Guest
Πιτσιρικάς έτσι έχασα ένα πεντακοσάρικο στην Ομόνοια........τα μ@υνια!
Μικρό παιδάκι οι ξεφτίλες !

Έτσι Νίκο μου ....παρακολούθησα πέντε παιχνίδια γρήγορα και το έβλεπα πάντα......όμως πάντα κάποιος προλάβαινε και έβαζε πριν από μένα . Όταν πρόλαβα εγώ ( μου έδωσαν τον χρόνο βέβαια ) πήρα τα αρχ.......μου.

Δεν ξανά έπαιξα τυχερό παιχνίδι στην ζωή μου ποτέ!
Και γιατί στενοχωρείσαι; Αντίθετα, θα έπρεπε να χαίρεσαι, που πήρες ένα πολύτιμο μάθημα αρκετά φθηνά.
 

Μηνύματα
948
Reaction score
2.991
ο άλλος ο καημένος έχει δγιό ηχειάκια μ'ενα γουφεράκι μικρότερο από τα μιντ του τερματογκαζι, και χωρίς σαμπ, τι να σου κάνουν τα καβλώδια βρε τενεκέ; :gotcha:

Χτύπα αλύπητα μάστορα ... :biggrin:
 

Attachments


christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.132
Παντως για καλωδια ρευματος που αναφερθη πιο πανω το καλυτερο καλωδιο
Ειναι απο την κολονα της ΔΕΗ στον πινακα απο τον πινακα το ιδιο καλωδιο
στης πριζες του τοιχου που πεζ το σεταπιον απο της πριζες του τοιχου στα σιδια ενισχυτες κλπ
ΠΑΛΙ το ιδιο καλωδιο και θεμελιακη γειωση και απ ευθειας εκει που ειναι το σεταπιον 2 γειωσεις
Με αποτελεσμα 0,9ωμ αντισταση γκραν σουξε ησυχια διαστηματος του σεταπιου :)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.546
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top