Από nordost σε κάτι άλλο !!!




leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Εγώ πάντως στην θέση σού θα έψαχνα να βρω το νήμα τότε που έγραφε ο κύριος Στέφανος με την φυσαρμόνικα( για καλώδια ρευματος) και έγραφες όλα αυτά τα όμορφα που έχεις απαρνηθεί, και θα του ζητούσα μια δημόσια Συγγνώμη.
Είναι το λιγότερο που μπορείς να κάνεις, εάν υποθέσουμε ότι τώρα έχεις βρει το δρόμο σου.!!!!!
Φιλικά πάντα Ιάσων :drinks:
κι όχι μόνο...πριν από 11 μήνες μόνο!
Και τώρα, να εξηγήσω κι εγώ αυτό που είπα το βράδυ. Σε αντίθεση με ό,τι πίστευα στο παρελθόν σχετικά με τα καλώδια ρεύματος, χθες εξεπλάγην ευχάριστα. Οι διαφορές ήταν εύκολα αντιληπτές. Δεν συζητάμε για ένα ψιλογρέζι που φεύγει ή λίιιιγο αέρα ανάμεσα στα όργανα και τις φωνές, μιλάμε για τρισδιάστατη απεικόνιση, για γέμισμα της σκηνής με πληροφορία, για μετρημένο ήχο. Στέκομαι στο Neotech. Όπως παρατήρησε χθες ο aerinos κατά την ακρόαση, η διαφορά ανάμεσα στο μαύρο στοκ καλώδιο και το άσπρο του Λέανδρου ήταν αισθητή, όπως και αυτή ανάμεσα στο άσπρο και το Hydra. Η διαφορά ανάμεσα στο Hydra και το Neotech ήταν στις λεπτομέρειες. Όμως: αυτό που μου έμεινε απο το neotech είναι ότι η Πασπαλά ακουγόταν σταθερά περί τα 10 εκατοστά πίσω απο το αριστερό ηχείο και ένιωθα ότι τραγουδούσε "κοιτάζοντας" διαγώνια προς τα δεξιά και πίσω. Η ηχώ απο τη φωνή της γέμιζε όλη τη σκηνή, σχηματίζοντας ένα θόλο όπως το λέτε εσείς οι της ορολογίας ( :p ). Παρατήρησα και την υγρασία στη φωνή της, by the way.
Μετά τη χθεσινή ακρόαση λοιπόν και κατανοώντας το πόσο μπορεί να επηρρεάσει την αναπαραγωγή ακόμα και το καλώδιο ρεύματος ( και που? στο phono stage, ούτε καν στον ενισχυτή ), πιστεύω ότι το να ασχολείται κάποιος ( κι εγώ ) με το fine tuning του συστήματος σε ένα μη φροντισμένο χώρο, είναι σα να χτίζει σε σαθρά θεμέλια. Δεν είναι ότι κάποιος δίνει το καλύτερο στο σύστημα και περιμένει να ρυθμίσει και το χώρο. Αυτό το κάτι αλλάζει τόσο πολύ το τελικό αποτέλεσμα που - εδώ κατανοώ αυτό που λέει ο CostasEAR - όταν έρθει η ώρα της φροντίδας του χώρου, μπορεί το τελικό αποτέλεσμα να είναι λάθος, ενοχλητικό.
Ε, ένας απο τους λόγους που διαπραγματεύομαι το πάσο διαρκείας στο χώρο του blues έγινε και το να ακούσω το neotech στρωμένο!! Πάντως, αυτό που μου έκανε εντύπωση στο neotech δεν ήταν η ταχύτητα απόσβεσης ( άσχετα αν είναι κάτι που ψάχνω στην αναπαραγωγή ), αλλά αυτή η τρισδιάστατη απεικόνιση.
Εδώ δεν συζητάμε για απλή αλλαγή καλωδίων, αλλά εγκατάσταση νέου firmware στον μετατροπέα.
Υ.Σ. για να θυμούνται οι παλιότεροι και να ..μαθαίνουν οι νεότεροι στο site! :wink:
 
Last edited:



Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Πασχίζεις να πείσεις τα λάθος άτομα.
Άστον λίγο ακόμα, να το εμπεδώσει καλά, πριν αρχίσει να στοιβάζει κι αυτός στη λίστα ιγκνορ.
Χαλάει πολύ διαδικτυακό μελάνι και δεν κάνει.
Ασε που το έχουν κάνει άλλοι προηγουμένως, χωρίς εμφανή επιτυχία.

Εγώ ακόμα περιμένω να μου πουν που έκανα το λάθος. Πότε είπα κάτι που δεν ισχύει. Έχω πολλή και επιμονή και υπομονή ( πια ).

Εγώ πάντως στην θέση σού θα έψαχνα να βρω το νήμα τότε που έγραφε ο κύριος Στέφανος με την φυσαρμόνικα( για καλώδια ρευματος) και έγραφες όλα αυτά τα όμορφα που έχεις απαρνηθεί, και θα του ζητούσα μια δημόσια Συγγνώμη.
Είναι το λιγότερο που μπορείς να κάνεις, εάν υποθέσουμε ότι τώρα έχεις βρει το δρόμο σου.!!!!!
Φιλικά πάντα Ιάσων :drinks:
Την ίδια παρατήρηση έκανε και ο Νίκος Τεγόπουλος πριν λίγες μέρες. Να θυμήσω ( και πάλι, όπως έκανα και στον Νίκο ) ότι ο κύριος Στέφανος υποστήριζε ότι δεν ακούγεται ΚΑΜΙΑ διαφορά απο τα καλώδια και προσπαθούσε να μας βγάλει όλους φαντασμένους και κουφούς. Μάλιστα, παρέθετε ως σύστημα αναφοράς κάποιο που είχε ως πηγή το Technics SL-PG480. Να σου πω την αλήθεια μου, έχω ακούσει και το 480 και το 770Α, όταν πήγαινα λύκειο. Το 770Α μάλιστα το άκουσα και με εξωτερικό dac ( audio alchemy dac in the box ). Περιττό να πω ότι το 770Α δεν πιάνει μπάζα μπροστά στον συνδυασμό που έχω τώρα ( και πολλούς που έχω αφήσει στην άκρη που όμως άκουσα μετά το 770Α ). Φυσικά, το 480 δεν έπιανε μπάζα ούτε καν στο 770Α.
Σημειωτέον δε ότι ακόμα και ο Κώστας έχει παραδεχτεί ότι τα καλώδια ακούγονται. Άρα, μήπως πρέπει να το ξανασκεφτείς για το ποιος πραγματικά πρέπει να ζητήσει συγνώμη; Γιατί, βαριέμαι μεν, αλλά αν με τσιτώσετε, μπορώ να ανατρέξω στους χαρακτηρισμούς του κυρίου Στέφανου και να δούμε ποιος προσέβαλε ποιον.


Εγώ θα του πρότεινα μιας και πλησιάζει, να βάλει ανήμερα του Πάσχα αυτο το τραγούδι με τους φαντάρους.Λογικά θα τους ακούσει να σουβλίζουν.
Αν ήταν μέσα στο μουσικό πρόγραμμα, θα προσπαθούσα να άκουγα τις σούβλες να γυρίζουν. Δεν φαντάζομαι πράγματα όμως. Αρκούμαι στη πληροφορία που έχει η ηχογράφηση, όσο μπορώ να να την ακούσω στο μεγαλύτερο ποσοστό της. Αποκυήματα της φαντασίας, ας τα γυρέψουν άλλοι.
Έλα, σαν παιδί του δημοτικού αντιδράς..
Γίνε σοβαρός όπως εγώ.. :roflmao::roflmao::roflmao:
Για την ακρίβεια, του γυμνασίου ωρέ. Αν αναφερόμουν στα του δημοτικού, θα έγραφα "5" :p :p :p
 





I

iason

Guest
Εγώ ακόμα περιμένω να μου πουν που έκανα το λάθος. Πότε είπα κάτι που δεν ισχύει. Έχω πολλή και επιμονή και υπομονή ( πια ).



Την ίδια παρατήρηση έκανε και ο Νίκος Τεγόπουλος πριν λίγες μέρες. Να θυμήσω ( και πάλι, όπως έκανα και στον Νίκο ) ότι ο κύριος Στέφανος υποστήριζε ότι δεν ακούγεται ΚΑΜΙΑ διαφορά απο τα καλώδια και προσπαθούσε να μας βγάλει όλους φαντασμένους και κουφούς. Μάλιστα, παρέθετε ως σύστημα αναφοράς κάποιο που είχε ως πηγή το Technics SL-PG480. Να σου πω την αλήθεια μου, έχω ακούσει και το 480 και το 770Α, όταν πήγαινα λύκειο. Το 770Α μάλιστα το άκουσα και με εξωτερικό dac ( audio alchemy dac in the box ). Περιττό να πω ότι το 770Α δεν πιάνει μπάζα μπροστά στον συνδυασμό που έχω τώρα ( και πολλούς που έχω αφήσει στην άκρη που όμως άκουσα μετά το 770Α ). Φυσικά, το 480 δεν έπιανε μπάζα ούτε καν στο 770Α.
Σημειωτέον δε ότι ακόμα και ο Κώστας έχει παραδεχτεί ότι τα καλώδια ακούγονται. Άρα, μήπως πρέπει να το ξανασκεφτείς για το ποιος πραγματικά πρέπει να ζητήσει συγνώμη; Γιατί, βαριέμαι μεν, αλλά αν με τσιτώσετε, μπορώ να ανατρέξω στους χαρακτηρισμούς του κυρίου Στέφανου και να δούμε ποιος προσέβαλε ποιον.




Αν ήταν μέσα στο μουσικό πρόγραμμα, θα προσπαθούσα να άκουγα τις σούβλες να γυρίζουν. Δεν φαντάζομαι πράγματα όμως. Αρκούμαι στη πληροφορία που έχει η ηχογράφηση, όσο μπορώ να να την ακούσω στο μεγαλύτερο ποσοστό της. Αποκυήματα της φαντασίας, ας τα γυρέψουν άλλοι.


Για την ακρίβεια, του γυμνασίου ωρέ. Αν αναφερόμουν στα του δημοτικού, θα έγραφα "5" :p :p :p
Αλλάζεις θέσεις σαν Υαλοκαθαριστήρας, δεν σε βρίσκω πουθενά. ;)
Τέλος πάντων, δεν έχω και κανένα λόγω να το συνεχίσω ο καθένας κρίνεται από αυτά που γράφει.
:thumbsup:
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
κι όχι μόνο...πριν από 11 μήνες μόνο!
Kαι ίσχυαν. Ποτέ δεν είπα ότι δεν άκουσα όλα αυτά στο σύστημά σου. Ποτέ δεν είπα ότι δεν άκουσα διαφορές στου Blues. Παραβλέπεις όμως ( αν και δεν απάντησες σωστά, το ξέρουμε και οι δύο ) το τί συνέβη στο σπίτι με διάχυση ( δεν λέω όνομα ιδιοκτήτη σεβόμενος την επιθυμία του να μην αναφερθεί, βλέπεις τηρώ όσα λέω ;) ). Ξέρουμε και οι δύο πολύ καλά, ότι αυτό που ακούσαμε όταν επανήλθε ο δεξίς διαχύτης, δεν το κάνει κανένα καλώδιο.
Με όλα αυτά που άκουσα τόσο στο δικό σου σπίτι, όσο και στου Blues, όσο και - το αποκορύφωμα λόγω διάχυσης, βλέπεις συμφωνούμε σε αυτό - στο σπίτι με τη διάχυση, έβγαλα το συμπέρασμα ότι ο χώρος έχει σημαντικότερη βαρύτητα σε αυτό που ακούμε. Και άρχισα να ψάχνομαι περισσότερο. Η ισοστάθμιση που έχω αρχίσει να ευαγγελίζομαι, δεν είναι τίποτα άλλο παρά η διαχείρηση προβλημάτων που πηγάζουν απο τον χώρο.
Τώρα, αν θεωρείς ότι τα έχω γυρίσει για κάποιο λόγο, πες μου ειλικρινά: Αυτά που λέω περί mono test, ισχύουν ναι ή όχι; Αυτό δηλαδή που λέω περί της ισορροπίας των καναλιών, είναι κάτι που μου το έχουν φυτέψει οι Θεσσαλονικείς και έχω γίνει κλίκα τους ( που στη τελική και να είχα γίνει κλίκα τους, με γεια μου με χαρά μου. Σε σεβάστηκα ως εν δυνάμει φίλο, εσύ όχι ) ή είναι κάτι που ισχύει; Πάντα μιλώντας για στερεοφωνικό ήχο, άσε τα πολυκάναλα στην άκρη για να μη μπλεχτούμε.

Αλλάζεις θέσεις σαν Υαλοκαθαριστήρας, δεν σε βρίσκω πουθενά. ;)
Τέλος πάντων, δεν έχω και κανένα λόγω να το συνεχίσω ο καθένας κρίνεται από αυτά που γράφει.
:thumbsup:
Φυσικά και έχω αλλάξει θέση Ιάσωνα. Άφησα στην άκρη τις χαϊφιντελίστικες μπούρδες του less is more, του καλωδίου - απο μηχανής θεού και ασχολούμαι με το πως θα βελτιώσω την απόδοση του συστήματός μου επί της ουσίας. Και η ουσία είναι ότι πρωταρχικό ρόλο παίζει ο χώρος, οι επιρροές αυτού. ΠΟΤΕ όμως δεν είπα ότι δεν ακούγονται τα καλώδια. Μάλιστα, προχθές ανέφερα ότι επανέφερα ( επίτηδες, το ομολογώ ) τα kimber στο σύστημά μου και άκουσα κι εγώ διαφορές. Απλά συμπλήρωσα ότι αυτά που άκουσα, θέλω να δω αν και κατά πόσο μπορώ να τα επιτύχω με άλλο τρόπο, που θα μου κόστιζε φθηνότερα. Που βλέπεις ότι έχω αλλάξει θέση με τη κακή έννοια;
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Το απροσάρμοστο που έβαλε φωτό ο ear.
Αμα μιλατε ετσι ατεκμηριωτα πως θα προχωρησει η συζητηση βρε παιδια ?
βαλτε ενα πιντιεφ , μια φωτο εστω ... εγω ας πουμε αμα γροικω γκρετα ο Νους μου παει επαε
3047affbc8b911470c446a61d2ab351b.jpg

:drinks:
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Και για να μη το κουράζουμε. Πείτε μου που κάνω λάθος. Όχι ως προς ποιες θέσεις έχω αλλάξει. Απο τη στιγμή που διαπιστώνω ότι έλεγα κάτι λάθος, έχω το σθένος να το παραδεχτώ, να το ομολογήσω και να συνδράμω όποιον νέο με τις εμπειρίες μου, χωρίς κανένα όφελος, χωρίς καμία ανάγκη ούτε αυτοεπιβεβαίωσης, ούτε ένταξης σε ένα σύνολο - αγέλη, ούτε αυτοπροβολής. Στην ουσία κύριοι. Που κάνω λάθος;
 


Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Και για να μη το κουράζουμε. Πείτε μου που κάνω λάθος. Όχι ως προς ποιες θέσεις έχω αλλάξει. Απο τη στιγμή που διαπιστώνω ότι έλεγα κάτι λάθος, έχω το σθένος να το παραδεχτώ, να το ομολογήσω και να συνδράμω όποιον νέο με τις εμπειρίες μου, χωρίς κανένα όφελος, χωρίς καμία ανάγκη ούτε αυτοεπιβεβαίωσης, ούτε ένταξης σε ένα σύνολο - αγέλη, ούτε αυτοπροβολής. Στην ουσία κύριοι. Που κάνω λάθος;
Ελεος .!! Φτάνει. Τα είπες , δεν ακούν δεν καταλαβαίνουν. Τιδεγκαταλαβαίνς? :gotcha: :headbang:
 

Μηνύματα
947
Reaction score
2.990
Αλλάζεις θέσεις σαν Υαλοκαθαριστήρας, δεν σε βρίσκω πουθενά. ;)
Τέλος πάντων, δεν έχω και κανένα λόγω να το συνεχίσω ο καθένας κρίνεται από αυτά που γράφει.
:thumbsup:

Ο αστροναύτης έχει πέσει θύμα απαγωγής, ότι γράφει είναι υπό την απειλή όπλου

.
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Όταν θα κάτσει ο έρμος ο gdresios και ακούσει αυτά που λέω, τότε να δούμε πόσους θα πάρει με τις πέτρες. Σίγουρα όχι εμένα. Εγώ έχω τη συνείδησή μου καθαρή, έκανα το καθήκον μου. Περιμένω κύριοι.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top