Από TV ταυτόχρονα ήχος σε ενισχυτή στερεοφωνικού & ηχόμπαρα

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Καλησπέρα,
Όπως γράφω και στον τίτλο, πως θα μπορούσα να στείλω τον ήχο από την tv και να ακούω ταυτόχρονα από τα ηχεία που είναι συνδεδεμένα στον ενισχυτή καθώς και σε μια ηχόμπαρα που έχω.
Όταν δοκίμασα με έναν διαλαδωτή οπτικής ίνας που έχω, ο ήχος έβγαινε μόνο από την ηχόμπαρα. Έτσι λειτουργεί ο διακλαδωτης ή εγώ έκανα λάθος σύνδεση?
Σύνδεσα:

ΤV➡ΟΠΤ.ΙΝΑ➡ΔΙΑΚΛΑΔΩΤΗΣ↗↘ΜΙΑ ΟΠΤ. ΙΝΑ ΣΤΗΝ ΗΧΌΜΠΑΡΑ & ΜΊΑ ΟΠΤ. ΙΝΑ ΣΤΟ DAC ΠΟΥ ΣΥΝΔΈΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΕΝΙΣΧΥΤΉ.

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.
Σας ευχαριστώ πολύ!
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Κάποια γνώμη κάποιος για το τι δεν κάνω σωστά ή τι μπορεί να συμβαίνει?
 

TGD

Μηνύματα
7.262
Reaction score
7.281
Δοκίμασε συνδυασμούς επαφών και καλωδίων να δεις αν φταίει ο διακλαδωτής κι όχι ένα από τα οπτικά καλώδια.
Εάν εξακολουθεί να μην δουλεύει ο ενισχυτής ακόμα και στην άλλη επαφή και με άλλο καλώδιο, μήπως φταίει ο ενισχυτής;
Μήπως η τηλεόραση δίνει bitstream Dolby και ο ενισχυτής περιμένει PCM; Ή το ανάποδο;
 

Μηνύματα
305
Reaction score
306
Καλησπέρα,
Όπως γράφω και στον τίτλο, πως θα μπορούσα να στείλω τον ήχο από την tv και να ακούω ταυτόχρονα από τα ηχεία που είναι συνδεδεμένα στον ενισχυτή καθώς και σε μια ηχόμπαρα που έχω.
Όταν δοκίμασα με έναν διαλαδωτή οπτικής ίνας που έχω, ο ήχος έβγαινε μόνο από την ηχόμπαρα. Έτσι λειτουργεί ο διακλαδωτης ή εγώ έκανα λάθος σύνδεση?
Σύνδεσα:

ΤV➡ΟΠΤ.ΙΝΑ➡ΔΙΑΚΛΑΔΩΤΗΣ↗↘ΜΙΑ ΟΠΤ. ΙΝΑ ΣΤΗΝ ΗΧΌΜΠΑΡΑ & ΜΊΑ ΟΠΤ. ΙΝΑ ΣΤΟ DAC ΠΟΥ ΣΥΝΔΈΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΕΝΙΣΧΥΤΉ.

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.
Σας ευχαριστώ πολύ!
Αρχικά αντέστρεψε τις συνδέσεις μεταξύ διακλαδωτή ηχομπάρας και dac/ενισχυτή, βγάλε δηλαδή το βύσμα που είναι συνδεδεμένο στην ηχομπάρα και έχεις ήχο και συνέδεσέ το στο dac/ενισχυτή, αν μετά από αυτό έχεις ήχο από τον ενισχυτή και όχι στην ηχομπάρα, είναι πιθανό ο διακλαδωτής να δίνει σε μια μόνο έξοδο και να έχει κάποιο επιλογέα(εσωτερικά ή εξωτερικά) ή όντως να έχει κάποιο πρόβλημα.

Βεβαιώσου επίσης ότι ο dac/ενισχυτής λειτουργεί, συνδέοντας κάποια άλλη έξοδο οπτικής ίνας π.χ. από κάποιο cd, τσέκαρε επίσης εάν βλέπεις την κόκκινη δέσμη στην άκρη του των βυσμάτων ή και στις εξόδους του διακλαδωτή.

Τέλος έλεγξε, όπως λέει και παραπάνω ο TGD ,αν ματσάρουν οι ψηφιακές κωδικοποιήσεις σήματος.
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Καλησπέρα, επανέρχομαι.
Πρώτα από όλα ευχαριστώ για τις συμβουλές. Έκανα τις αυτές που γράφετε παραπάνω.
Κανένα αποτέλεσμα και με καλύτερο splitter με ρεύμα!
Ο ήχος συνεχίζει να "βγαίνει" μόνο στην ηχόμπαρα. Επίσης το περίεργο είναι ότι όταν δοκίμασα να "στείλω" ήχο από την TV στο DAC μέσω του splitter πάλι δεν είχα ήχο
(ΤV➡SPLITTER➡DAC➡ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΣΤΕΡΕΟΦΩΝΙΚΟΎ)

Ενώ απευθείας από
TV➡DAC➡ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ
έχω κανονικότατα ήχο στα ηχεία του στερεοφωνικού.

-Άρα το ότι δεν "βγαίνει" ήχος ταυτόχρονα σε
ηχόμπαρα + στερεοφωνικό
μήπως έχει σχέση:
- Με κάποιες ρυθμίσεις της τηλεόρασης (το έψαξα ήδη λιγάκι)
- Με το ότι δεν λειτουργεί έτσι ένα splitter δηλ να στέλνει ταυτόχρονα τον ήχο? Από όσο όμως έχω διαβάσει όλα τα σχετικά sites γράφουν ότι αυτήν την δουλειά κάνει. Και όχι μόνο να γλιτώσεις το βάλε-βγάλε τις οπτικες ινες.

Παρακαλώ για οποιαδήποτε βοήθεια.
Ευχαριστώ
 

TGD

Μηνύματα
7.262
Reaction score
7.281
Αυτή τη δουλειά κάνει το splitter.
Άρα μένει να τσεκαρεις το φορμά ήχου που δίνει η tv και δέχεται ο ενισχυτής. Οι συνήθεις επιλογές είναι bitstream και PCM.
 

Μηνύματα
305
Reaction score
306
Εκείνο που με παραξενεύει, είναι ότι λες έχεις κανονικά ήχο TV➡DAC➡ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ, ενώ δεν έχεις ήχο αν μεσολαβήσει το spliter, αυτό λογικά σημαίνει καταρχήν ότι η κωδικοποίηση μεταξύ TV➡DAC δεν έχει πρόβλημα, δεν γνωρίζω αν το spliter αλλάζει αυτόματα την κωδικοποίηση, σαν εικασία μπορεί να είναι μια εξήγηση, αλλά το λέω με επιφύλαξη, ίσως πρέπει να δεις τα χαρακτηριστικά λειτουργίας του spliter.

Η ηχομπάρα μπορεί να αναγνωρίζει αυτόματα την όποια κωδικοποίηση, έτσι σ΄αυτή την σύνδεση να μην δημιουργείτε πρόβλημα, ίσως επίσης το DAC να έχει δυνατότητες ρύθμισης της κωδικοποίησης, δύσκολο βέβαια γιατί μάλλον θα το ανέφερες.
 

Μηνύματα
12.583
Reaction score
14.712
Καλησπέρα, επανέρχομαι.
Πρώτα από όλα ευχαριστώ για τις συμβουλές. Έκανα τις αυτές που γράφετε παραπάνω.
Κανένα αποτέλεσμα και με καλύτερο splitter με ρεύμα!
Ο ήχος συνεχίζει να "βγαίνει" μόνο στην ηχόμπαρα. Επίσης το περίεργο είναι ότι όταν δοκίμασα να "στείλω" ήχο από την TV στο DAC μέσω του splitter πάλι δεν είχα ήχο
(ΤV➡SPLITTER➡DAC➡ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΣΤΕΡΕΟΦΩΝΙΚΟΎ)

Ενώ απευθείας από
TV➡DAC➡ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ
έχω κανονικότατα ήχο στα ηχεία του στερεοφωνικού.

-Άρα το ότι δεν "βγαίνει" ήχος ταυτόχρονα σε
ηχόμπαρα + στερεοφωνικό
μήπως έχει σχέση:
- Με κάποιες ρυθμίσεις της τηλεόρασης (το έψαξα ήδη λιγάκι)
- Με το ότι δεν λειτουργεί έτσι ένα splitter δηλ να στέλνει ταυτόχρονα τον ήχο? Από όσο όμως έχω διαβάσει όλα τα σχετικά sites γράφουν ότι αυτήν την δουλειά κάνει. Και όχι μόνο να γλιτώσεις το βάλε-βγάλε τις οπτικες ινες.

Παρακαλώ για οποιαδήποτε βοήθεια.
Ευχαριστώ
Εγώ πάντως ένα σπλίτερ που έχω διαλέγεις (με ένα πολύ μικρό τηλεκοντρόλ που έχει) που στέλνεις (ή απο που λαμβάνεις δεν θυμάμαι ) αλλιώς δνε παίζει. Έχω μια μικρή υποψία ότι δεν δουλεύουν τα σπλίτερ έτσι ή εγώ δεν είχα βρεί τότε ; (πάλι δεν θυμάμαι). Νομίζω δεν είχα βρεί κάτι να δουλεύει έτσι.
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
950
Reaction score
978
Και το δικό μου σπλίτερ με usb εχει 4 εξόδους αλλά οχι ταυτόχρονα! Δεν ξέρω μήπως η ηχόμπαρα επιστρέφει σήμα ακύρωσης. Χρειάζεσαι repeater με ρεύμα, συνήθως αυτά έχουν και 4κ hdmi μαζί και κοστίζουν!
 


Μηνύματα
261
Reaction score
80
Λοιπόν διαβάστε τα νεότερα!
Σε μια τελευταία προσπάθεια μου να αναστήσω τις συνδέσεις το αποτέλεσμα ήταν επιτυχές!
Πολύ περιεργο επειδή έκανα τα πάντα με τον ίδιο τρόπο.
Μόνο να επισημάνω δύο λεπτομέρειες :
- Στο splitter σύνδεσα τις οπτ. ίνες σε διπλανές εξόδους (το splitter έχει 3 Εξόδους)
- Είχα απενεργοποιημενα το DAC και την Ηχόμπαρα και αφού πρώτα συνέδεσα τις Ίνες τότε ενεργοποίησα πρώτα το DAC και έπειτα την Ηχόμπαρα

...και τότε "βγήκε" ήχος ταυτόχρονα και από τα ηχεία του στερεοφωνικού και από την ηχόμπαρα.

Άρα μήπως η Ηχόμπαρα με κάποιο τρόπο μπλοκαρει το DAC σε περίπτωση που ενεργοποιηθεί πριν από αυτό.
Αν γνωρίζει κάποιος γνώστης ας μας το εξηγήσει για να μην κάνουμε ενέργειες στην τύχη και να ξέρουμε πως λειτουργουν οι συνδέσεις.

Ευχαριστώ ειλικρινά για την βοήθειά σας! :)
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.636
Μηνύματα
2.870.369
Members
37.924
Νεότερο μέλος
daemon76
Top