Αρκάς


Μηνύματα
29.073
Reaction score
23.098
ΜΕΤΑΛΛΑΓΜΕΝΟΣ ΑΡΚΑΣ ΑΠΟ ΖΑΙΟΥΣ.....

ΤΑ ΣΥΡΙΖΟΤΡΟΛ ΕΧΟΥΝ ΦΑΕΙ ΤΑ ΛΥΣΣΑΚΑ ΤΟΥΣ....

 



Μηνύματα
29.073
Reaction score
23.098
Η ΓΕΛΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΓΡΑΦΙΚΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΖΑΙΩΝ ΕΦΤΑΣΑΝ ΤΟΝ ΑΡΚΑ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ.....

ΤΩΡΑ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΕ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΟΙΡΑ....

ΤΟΥΣ ΧΡΩΣΤΑΕΙ ΠΟΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ...
 



Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Διότι ο μάρκος ήταν αυτός που μαζικοποίησε και γαλούχησε μία ολόκληρη γενιά όχι στο κακό χιούμορ αλλά στο "no humor". Οι άνθρωποι απέκτησαν την ικανότητα να γελούν με κάτι που δεν είναι αστείο, κι αυτό δεν είναι εύκολο χρειάζεται εκπαίδευση.

Για να γίνω πιο σαφής, υπάρχει το κακό-εύκολο χιούμορ. Κυρίως θα βασιστεί σε κρύα αστειάκια συχνά σεξιστικού περιεχομένου. Εκεί έχτισε καριέρα μπένυ χιλ, λίγο χουφτώματα σε γυμνά γκομενάκια, λίγο κυνηγητό, καμία αδερφάρα με φτερά, λίγες κλοτσιές και ξύλο και το απαραίτητο "laugh track" ώστε ο θεατής να ξέρει πως πρέπει να γελάσει και είμαστε έτοιμοι. Τέτοιο τύπου χιούμορ είναι αυτό:
arkas2.jpg


Κάποιος μπορεί να γελάσει με αυτό, το δέχομαι δεν τον κατηγορώ, αυτό μπορεί. Στο κάτω κάτω της γραφής, όπως είχε πει κι ένας σοφός φίλος "η τσόντα και η κωμωδία είναι θέμα γούστου".

Έχουμε όμως φύγει από αυτό το επίπεδο και έχουμε περάσει στο "καθόλου χιούμορ". Εκεί το δρόμο χάραξε ο τεράστιος μάρκος σεφερλής δημιουργώντας μία cult χιλιάδων πιστών που όχι μόνο γελούν αλλά αναπαράγουν και αυτά που λέει. Το κοινό αυτό χρησιμοποίησε ο αρκας για να πλασάρει τα δικά του "αναστεία" του τύπου:
arkas3.jpg

arkas1.jpg




Όπως είπα στο πρώτο σκίτσο μπορώ να καταλάβω κάποιον που γέλασε, μπορεί να τον λυπάμαι λιγουλάκι αλλά τον καταλαβαίνω. Στα δύο αυτά όμως όποιος γέλασε χρήζει ιατρικής παρακολούθησης διότι είναι τουλάχιστο ανόητα. Ένα ζευγάρι μέσης ηλικίας στο άκουσμα πως ένας μικρός θα γίνει πρωθυπουργός θέλει να εγκαταλείψει τη χώρα. Σε 30 χρόνια θα γίνει πρωθυπουργός, υπάρχει βάσιμη πιθανότητα να μη ζείτε, δε χρειάζεται να φύγετε ακόμα. Στο επόμενο ο χάρος έχει αδερφή τη χάρη, μάλιστα εγώ που είμαι ο νίκος έχω αδερφή τη νίκη.

Υπάρχουν λοιπόν σοβαροί άνθρωποι που γελούν με αυτά, άλλωστε σε εμένα τα έστειλε φίλος ώστε να τα μοιραστεί μαζί μου και να γελάσουμε παρέα.

Ο αρκάς λοιπόν, όποιος κι αν είναι, χρωστά πλέον πολλά στον γίγαντα μάρκο σεφερλή.
 



Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
...αποκλειεται να ειναι ο ιδιος ανθρωπος που εγραψε ισοβιτη σοου μπισνες κλπ...
Δε θέλω να μπω σε θεωρίες συνωμοσίας αλλά κι εγώ τείνω να το πιστέψω. Το άλλο που απλά μπορεί να ισχύει είναι πως ένας 70αρης δεν μπορεί να έχει την ίδια οξυδέρκεια που είχε στα 30 του.
 


Μηνύματα
29.073
Reaction score
23.098
Διότι ο μάρκος ήταν αυτός που μαζικοποίησε και γαλούχησε μία ολόκληρη γενιά όχι στο κακό χιούμορ αλλά στο "no humor". Οι άνθρωποι απέκτησαν την ικανότητα να γελούν με κάτι που δεν είναι αστείο, κι αυτό δεν είναι εύκολο χρειάζεται εκπαίδευση.

Για να γίνω πιο σαφής, υπάρχει το κακό-εύκολο χιούμορ. Κυρίως θα βασιστεί σε κρύα αστειάκια συχνά σεξιστικού περιεχομένου. Εκεί έχτισε καριέρα μπένυ χιλ, λίγο χουφτώματα σε γυμνά γκομενάκια, λίγο κυνηγητό, καμία αδερφάρα με φτερά, λίγες κλοτσιές και ξύλο και το απαραίτητο "laugh track" ώστε ο θεατής να ξέρει πως πρέπει να γελάσει και είμαστε έτοιμοι. Τέτοιο τύπου χιούμορ είναι αυτό:
ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΕΝΑ ΜΕΤΡΟ.....

ΠΟΥ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΧΕΙ ΧΑΘΕΙ.

ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΤΟΥ ΤΑΧΑ "ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΟΡΘΟΥ" ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΙΣ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ

ΟΝΟΜΑΖΕΙ ΤΟ ΚΑΜΑΚΙ "ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΠΑΡΕΝΟΧΛΗΣΗ".

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΑΝΕΚΔΟΤΑ ΜΕ ΕΒΡΑΙΟΥΣ, ΜΑΥΡΟΥΣ, ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ, ΧΟΝΤΡΟΥΣ,

ΛΕΠΤΟΥΣ, ΨΗΛΟΥΣ, ΚΟΝΤΟΥΣ ΚΛΠ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ΑΝΕΚΔΟΤΑ.

ΜΕ ΤΟΝ ΣΕΦΕΡΛΗ ΔΕΝ ΓΕΛΑΕΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΑΣΤΕΙΟΥ

ΑΛΛΑ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΗΣ ΜΑΛΑΚΙΑΣ ΤΟΥ ΤΑΧΑ ΑΣΤΕΙΟΥ.

ΟΠΩΣ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΚΑΙ Ο ΓΕΩΡΓΟΥΣΟΠΟΥΛΟΣ ΠΟΛΥ ΠΑΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΟΡΙΑ

ΤΟΥ ΜΠΟΥΡΛΕΣΚ.

ΘΑ ΤΡΙΖΟΥΝ ΤΑ ΚΟΚΚΑΛΑ ΤΟΥ ΛΟΥΙ ΝΤΕ ΦΥΝΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΤΑΧΑ ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟ

ΤΟΥ ΑΣΤΕΙΟΥ.

ΤΟ ΑΞΙΟΠΕΡΙΕΡΓΟ ΤΗΣ ΥΠΟΘΕΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΚΤΟΣ ΠΟΛΥ ΛΙΓΩΝ

ΣΧΕΔΟΝ ΑΝΥΠΑΡΚΤΩΝ ΕΞΑΙΡΕΣΕΩΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΝΑΛΟΓΕΣ

ΧΟΝΤΡΑΔΕΣ ΤΟΥ ΛΑΖΟΠΟΥΛΟΥ ΜΕ ΤΙΣ ΓΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΓΕΡΟΥΣ ΠΟΥ ΚΛΑΝΟΥΝ.

ΑΣΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΠΑΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΣΥΓΧΩΡΕΜΕΝΟΥΣ ΠΑΝΟΥΣΗ ΚΑΙ ΚΛΥΝ.

ΜΗΠΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΚΟΙΝΟ ΤΟΥΣ ΑΝΗΚΕ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΚΑ ΣΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ

ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ? ΜΗΠΩΣ ΛΕΩ........:whistling:
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Πρώτον εγώ δεν είπα ποτέ το: σεφερλής και αρκάς το ίδιο. Θα ήταν άδικο για τον μάρκο καθώς από την αρχή μας συστήθηκε αυτό που είναι, δεν πούλησε ποτέ κάτι διαφορετικό. Από την αρχή έβγαλε τα βυζιά και τον κώλο της εκάστοτε γυναίκας του στη σκηνή και σε συνδυασμό με το χοντρό και άκομψο "χιούμορ" του κατάφερε να φάει παντεσπάνι. Μαγκιά του, σαξές στόρι.

Δεν είναι συνετό να συγκρίνουμε διαφορετικές χρονικές και ιστορικές περιόδους όπως και διαφορετικούς πολιτισμούς. Δεν είναι κακό κάποιος το 1920 να γελά με τις τούμπες του σαρλό αν το κάνει όμως ακόμα το 2020 κάτι δεν πάει καλά με το ανθρώπινο είδος. Ομοίως αν κάποιος θεωρεί σήμερα αστείο το να παρουσιάζεται κάποιος ομοφυλόφιλος με φτερά και πούπουλα και, σύμφωνα πάντα με το στερεότυπο, να είναι καλλιτέχνης, μόδιστρος κτλ κι όχι πχ "ψυκτικός από το περιστέρι", τότε συγγνώμη αλλά είναι πίθηκος. Τσάμπα τα τόσα χρόνια εξέλιξης.

Ήμουν φανατικός πολέμιος του λαζόπουλου τότε που μεσουρανούσε με τους μήτσους διότι με όπλο το χιούμορ έφτιαχνε μία κοινωνία οι οποία μιμούταν τους χαρακτήρες του αντί να συμβαίνει το αντίθετο. Ο λαζόπουλος δηλαδή δεν αντέγραφε την πραγματικότητα αλλά τη δημιουργούσε. Δεν μπορούσα όμως να μην παραδεχτώ πως υπήρχε καλλιτεχνικό επίπεδο. Στο πρόσφατο παρελθόν η σαφής πολιτική θέση του υπέρ κομματικού σχηματισμού ήταν τουλάχιστο απαράδεκτη καθώς δεν επιτρέπεται να χρησιμοποιείς ένα δημόσιο μέσο (δε με ενδιαφέρει αν το κανάλι ήταν ιδιωτικό η ελεύθερη τηλεόραση είναι δημόσιο μέσο) για προπαγάνδα.

Η διαφωνία μου όμως με τον αρκά δεν είναι πολιτική, ούτε τον έκρινα για το κακό χιούμορ. Όπως είπα "η τσόντα και η κωμωδία είναι θέμα γούστου". Δεν είναι αστείος ή τουλάχιστο είναι αντίστοιχα αστείος με το σεφερλή, έχουν το ίδιο κοινό ρε αδερφέ. Πως να το κάνουμε? Τώρα αν παρεισέφρησαν και κάποιοι νεοφιλελέ σε αυτό για πολιτική εκμετάλλευση είναι άλλο θέμα. Εκεί πρέπει να βγει η σώτη τριανταφύλλου να τους επαναφέρει στην τάξη, δεν είναι δικό μου πρόβλημα, δεν ασχολούμαι με αρίστους.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Είναι άλλο πράμα να λες
μου αρέσει ο Αρκάς όσο μου αρέσει ο Σεφερλής
και άλλο πράμα να λές
''έχουν το ίδιο κοινό ρε αδερφέ. Πως να το κάνουμε;''

Το πρώτο είναι η γνώμη σου και καλά κάνεις,
το δεύτερο είναι μια αφελής γενίκευση.
 


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Είναι άλλο πράμα να λες
μου αρέσει ο Αρκάς όσο μου αρέσει ο Σεφερλής
και άλλο πράμα να λές
''έχουν το ίδιο κοινό ρε αδερφέ. Πως να το κάνουμε;''

Το πρώτο είναι η γνώμη σου και καλά κάνεις,
το δεύτερο είναι μια αφελής γενίκευση.
Μα και τα δύο είναι γνώμη μου. Δεν είμαι σοφός ή άριστος, τη γνώμη μου καταθέτω. Δε ζητώ από κανένα να με ακολουθήσει. Όποιος νομίζει πως εδώ γράφει κάτι περισσότερο από τη γνώμη του πάλι χρειάζεται γιατρό ;) .
 


K

kimon

Guest
Είναι γεγονός ότι οι αστήρικτες γνώμες δεν ενδιαφέρουν ( ή ωφελούν ) κανέναν, ούτε καν αυτόν που τις εκφέρει.Ο Κλιντ Ήστγουντ , ως Dirty Harry , εκφραζόταν πιο καυστικά επί του θέματος : " Opinions are like arseholes ; everybody has got one "
 

gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Στα δύο αυτά όμως όποιος γέλασε χρήζει ιατρικής παρακολούθησης διότι είναι τουλάχιστο ανόητα.
Είναι πολλοί εκείνοι που έχουν τόσο μεγάλη ιδέα για τον εαυτό τους που θεωρούν την προσωπική τους άποψη ισχυρότερη όλων των άλλων. Δεν είναι πολλοί όσοι πιστεύουν πως όσοι δεν τη συμμερίζονται "χρήζουν ιατρικής παρακολούθησης".
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.162
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top