Αρχές του 2021 η πρώτη τηλεόραση 110 ιντσών από Samsung

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Να ομολογήσω ταπεινά εδώ οτι συχνά προτιμώ την εικόνα της 75" τιβί στα 2,50 απο αυτή του προβολέα στα 3,50; :o😞

Καλιμπραρισμένα όλα πρόσφατα, Samsung QLED τιβί vs. e-shift JVC, 137" 2.35:1, anamorphic lens.
Na υποθέσω ότι σε ικανοποιεί το φως της τ.ν ίσως λόγω της μη πλήρους συσκότισης του σαλονιού ή δεν βγάζει αρκετό φως για 137'!
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.636
Reaction score
77.055
To backlight συνήθως το έχουμε ψηλά γιατί παίζει όλη μέρα η tv και βλέπει και η γυναίκα και το παιδί με ανοιχτά παράθυρα.

Με το κατάλληλο καλιμπραρισμα νομίζω δεν έχεις θέμα.
Μπα. Έχεις.
έχεις:p

Να ομολογήσω ταπεινά εδώ οτι συχνά προτιμώ την εικόνα της 75" τιβί στα 2,50 απο αυτή του προβολέα στα 3,50; :o😞

Καλιμπραρισμένα όλα πρόσφατα, Samsung QLED τιβί vs. e-shift JVC, 137" 2.35:1, anamorphic lens.
''ωριμάζεις'' γι αυτό....:lol:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Na υποθέσω ότι σε ικανοποιεί το φως της τ.ν ίσως λόγω της μη πλήρους συσκότισης του σαλονιού.
Είναι πλήρης η συσκότιση το βράδυ καλέ. :p


-------------------------------------------------------


Σημαντικό ζήτημα για όποιον αλλάζει συχνά θέσεις είναι το πολύ flex που έχουν οι μεγάλες τιβίτσες. Πάνε οι εποχές των γερών πλαισίων.
 


Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
Μια τηλεόραση με 110 ίντσες σε αρκετά σπίτια δεν θα χωράει να μπει αν πρέπει να στρίψει.
Ειδικά αν πρέπει να ανεβεί από τις σκάλες.
Οπότε προβολέας! :biggrin:
το πιθανότερο είναι ότι όταν θα (και για να) είναι εμπορικά εκμεταλεύσιμες οι τηλεοράσεις στις 100"+ θα είναι εύκαμπτες.
μια χαρά θα περάσουν , λεφτά να έχεις...
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.340
Reaction score
30.714
Να ομολογήσω ταπεινά εδώ οτι συχνά προτιμώ την εικόνα της 75" τιβί στα 2,50 απο αυτή του προβολέα στα 3,50; :o😞

Καλιμπραρισμένα όλα πρόσφατα, Samsung QLED τιβί vs. e-shift JVC, 137" 2.35:1, anamorphic lens.
Εδω εγω με 65 και προτιμω την TV

Τα ελεγε ο @xfader χρονια πριν........
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Επίσης, ένας άλλος λόγος για προβολέα είναι η σωστή θέση των ηχείων, πίσω από την οθόνη...
Βάζεις δυο κεντρικά, ένα πάνω και ένα κάτω απο την οθόνη.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Επίσης, ένας άλλος λόγος για προβολέα είναι η σωστή θέση των ηχείων, πίσω από την οθόνη...
Τωρα κάτι τους είπες..!!
Ολοι ακούνε από το πάτωμα τους διαλόγους, έχουν μάθει έτσι..
Η αίσθηση και η λεπτομέρεια στον προβολέα είναι σε άλλο επίπεδο..
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Eμείς μιλάμε για σοβαρά κεντρικά όχι ηχομπάρες:fuckyou:
Βάλε ο,τι σου αρέσει, γιατι όχι; Σοβαρό, αστείο, χαμογελαστό, βάλε δυο, ένα πάνω, ένα κάτω.

Και μάλιστα δεν ειναι απαραίτητο να είναι και τα δυο μεγάλα. Μπορεί για παράδειγμα το επάνω κεντρικό να είναι το αμέσως μικρότερο μοντέλο του κάτω κεντρικού. Χρειαζεσαι μόνο ίδιο μιντ+τουίτερ (ή ίδια κόρνα για εσένα) για την κατευθυντικότητα.
Είμαι σχεδον αποφασισμένος. Τιβι στην επόμενη αναβάθμιση, κι ας εχω ανακλαστική επιφάνεια.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Eμείς μιλάμε για σοβαρά κεντρικά όχι ηχομπάρες:fuckyou:
οσα δεν φτανει η αλεπου...χεχε.!!!
...οσοι δεν εχουν χωρο για πολλες ιντσες ας παρουν να βλεπουν 80 ιντσες οι υπολοιποι δεν δικαολογουνται.
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Μια τηλεόραση με 110 ίντσες σε αρκετά σπίτια δεν θα χωράει να μπει αν πρέπει να στρίψει.
Ειδικά αν πρέπει να ανεβεί από τις σκάλες.
Οπότε προβολέας! :biggrin:
Ta λιφτ που ανεβάζουν υπέρδιπλες κρεβατοκαμαρες από τα μπαλκόνια τα έχεις ακουστά?
 
  • Like
Reactions: PMC

Μηνύματα
2.194
Reaction score
2.715
Η άποψη μου για νορμάλ σπιτι μια sony 75 ίντσες των 2000 ευρώ ή μια sony 85 ίντσες των 2500 ευρώ είναι αρκετή.
Τώρα αν έχεις ειδικό δωμάτιο cinema για ταινίες οκ πάρτε παραπανω.
 


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.659
Ta λιφτ που ανεβάζουν υπέρδιπλες κρεβατοκαμαρες από τα μπαλκόνια τα έχεις ακουστά?
Φυσικά τα έχω ακουστά και τα έχω δει εν δράσει.
Έχω φίλο που κάνει μετακομίσεις.
Είναι πολύ βολικά.
(Και θέλουν 200 ευρώ για πλάκα)
 


loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Να ομολογήσω ταπεινά εδώ οτι συχνά προτιμώ την εικόνα της 75" τιβί στα 2,50 απο αυτή του προβολέα στα 3,50; :o😞

Καλιμπραρισμένα όλα πρόσφατα, Samsung QLED τιβί vs. e-shift JVC, 137" 2.35:1, anamorphic lens.
Ο χώρος σου είναι ιδανικός από πολλές απόψεις για να δεις ταινίες, αλλά όχι για να ξεζουμίσεις τις δυνατότητες ενός προβολέα.
 


Μηνύματα
157
Reaction score
109
Διορθώσετε με αν λεω καποια τρελη κοτσανα...
Η σημαντικότερη τελευταια "αναβάθμιση" στην εικόνα δεν ειναι τo hdr( σε αυγκριση με την αναβαθμιση 1080 σε 4Κ), που αποδιδεται καλυτερα οταν μπορεις να χειραγωγήσεις μεμονομενα τον φωτισμό καθε πιξελ/μια μικρης περιοχης. +1 δλδ για τις τηλεοράσεις?
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.165
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top