Ασύρματο δίκτυο-ενίσχυση σήματος

Μηνύματα
1.219
Reaction score
7
Την καλημέρα μου σε όλους!
Σε μια διώροφη κατοικία μένουμε κάποια άτομα φίλοι και συνάδελφοι και έχουμε εγκαταστήσει ένα ασύρματο δίκτυο για internet.
Γραμμή τηλεφώνου υπάρχει μόνο στο ένα διαμέρισμα και στα άλλα στέλνουμε σήμα ασύρματα.(Μη φανταστείτε πολλά άτομα τρεις είμαστε οι ενδιαφερόμενοι εγώ που έχω τη γραμμή και άλλοι δύο.)
Στον ένα που είναι στον ίδιο όροφο είναι μια χαρά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
Στο δεύτερο άτομο επειδή βρίσκεται στον κάτω όροφο, το σήμα μόλις που φτάνει εκεί.
Για την ακρίβεια πρέπει να κάθεται ακριβώς πίσω από την εξώπορτα για να έχει internet μόλις απομακρυνθεί internet γιοκ.
Υπάρχει κάποιος τρόπος να ενισχυθεί λίγο το σήμα(δε θέλει πολύ,λίγο) για να μην ξεροσταλιάζει ο άνθρωπος πίσω από την πόρτα;
Η συσκευή που έχουμε είναι modem-router Air Live της Ovislink Corp.
Κάτι είδα στο internet για μεγαλύτερη κεραία από αυτή που ήδη έχει αλλά κάνει περισσότερα χρήματα από το modem!
Υπάρχει καμιά καλύτερη λύση.
Κάποιος αναμεταδότης ίσως που να μην κάνει μια περιουσία.
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
Thomas Πήρα απο το Mediamarkt μια hama 8dbi εξωτερική κεραία που προσαρμόζει σχεδόν σε όλα τα routers της αγοράς.

Εχω σήμα σε 3 ορόφους ανετα.

Καλό θα είναι να πάς το router σου στο mediamarkt ή ακόμα καλίτερα στο PLAISIO και να δείτε τι κεραία μπορείτε να ταιριάσετε.

Κόστος αυτής που πήρα εγώ 29.99 ευρώ αν θυμάμαι καλά πρίν 8 μήνες ίσως τώρα να είναι και φθηνότερες.
 



Μηνύματα
50
Reaction score
0
Προσοχή με τις κεραίες. Μην βάζετε παραπάνω dbi απ' οσα πραγματικά χρειάζεστε, για λόγους υγείας. Καλύτερα ένας repeater.
 



Μηνύματα
388
Reaction score
0
Μπορω να σου χαρισω μια omni 8db και να κανεις την δουλεια σου.
Το θεμα ειναι ομως οτι μπορεις να βρεις λυση και με το setup που εχεις τωρα, ψαξτε λιγο τα καναλια που παιζετε διοτι στους 802.11b ο 'θορυβος' ειναι παρα πολυ μεγαλος....
Αλλαξε καναλι και δες διαφορες, επισης μπορεις μετρησεις σημα με αυτο το προγραμμα..... http://www.netstumbler.com/downloads/

Oτι αλλες αποριες εχεις μπορεις να ρωτησεις αλλα σε καμια περιπτωση μην ασχοληθεις με repeter και μεγαλυτερη κεραια... δεν θα δεις διαφορες διοτι μαζι με το signal αυξανεται και το noise....
 

Μηνύματα
39
Reaction score
0
Προσοχή με τις κεραίες. Μην βάζετε παραπάνω dbi απ' οσα πραγματικά χρειάζεστε, για λόγους υγείας. Καλύτερα ένας repeater.
Απο που το βγάζεις αυτό το συμπέρασμα? Τα dpi είναι η ενίσχυση (gain) που δίνει η κεραία στο σήμα. Το ίδιο το σήμα δεν αλλάζει! Για λόγους υγείας που λές πρέπει να ρυθμίζουν τα mWatt που βγάζει το route ή access point!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.652
Μηνύματα
2.870.362
Members
37.933
Νεότερο μέλος
daemon76
Top