Αυγά

Μηνύματα
1.417
Reaction score
1.186
Καταναλώνω αυγά από κότες ελευθέρας βοσκής και μόνο.
Έχουν τον κωδικό 1 μπροστά για να κατηγοριοποιούνται. Αυτά όμως δεν είναι βιολογικά
Όσα έχουν το 0 είναι βιολογικά (όσα έχω δει στη περιγραφή γράφουν πως είναι ελευθέρας)αλλά διασφαλίζουν πως είναι και ελευθέρας η μπορεί να είναι και αχυρώνα η κλωβοστοιχιας;
Ξέρει κανείς τι ισχύει;
 

Μηνύματα
1.519
Reaction score
2.868
Ο κωδικός "0" διασφαλίζει ότι οι κότες τρέφονται με τροφές που δεν περιέχουν φυτοφάρμακα και δεν χρησιμοποιούν ορμόνες, μέχρι εκεί.
Μπορεί να είναι ελευθέρας βοσκής, αχυρώνα ή κλωβοστοιχίας, δηλαδή δεν μας δίνει πληροφορίες για τον τρόπο ζωής της κότας χωρίς να υπάρχει κάποιος έξτρα κωδικός, τουλάχιστον αυτό γνωρίζω.
 

Μηνύματα
1.417
Reaction score
1.186
Αυτό ξέρω και γω + ότι μετά από εμβολιασμό η αντιβίωση θα πρέπει να έχουν περάσει κάποιες μέρες πριν καταναλωθεί το ίδιο το ζώο η παραγωγό του. Όποτε τι επιλέγουμε; 1 η 0 και βασιζόμαστε στα όσα γράφει η περιγραφή ότι και καλά μπορεί να είναι και ελευθέρας ταυτόχρονα
 

Μηνύματα
1.519
Reaction score
2.868
Αυτό ξέρω και γω. Όποτε τι επιλέγουμε; 1 η 0 και βασιζόμαστε στα όσα γράφει η περιγραφή ότι και καλά μπορεί να είναι και ελευθέρας ταυτόχρονα
Προτιμάμε πάντα το "0" αν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα, εκτός να γνωρίζουμε καλά τον παραγωγό και μας εξασφαλίσει ότι οι κότες είναι αποκλειστικά ελευθέρας βοσκής και δεν παίρνουν ορμόνες.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.357
Reaction score
27.494
Προσωπικά έχω πολλούς λόγους να μην εμπιστεύομαι κανέναν παραγωγό. Μοναδική εξαίρεση ένας φίλος που παράγει κηπευτικά και κρασί.
 


Μηνύματα
1.417
Reaction score
1.186
Όπα δε το διάβασα καλά πριν. Παραγωγό έγραψες που φυσικά εννοείς επαγγελματία.
Εννοείς λοιπόν να μη τρέφονται με βιολογικές τροφές οι κότες η να έχουν ορμόνες;
Το θεωρείς πιθανόν; Δεν υπάρχει έλεγχος; Είναι δειγματοληπτικός;
Αν μου το έλεγες για οπωροκηπευτικά θ το θεωρούσα πιθανότερο γιατί θεωρώ αν κοπεί δυσκολότερα ελέγχεται
Για μοιράσου τη σκέψη σου η τις γνώσεις σου
Βέβαια μάλλον θα πρέπει με αυτό το σκεπτικό να σταματήσουμε να τρώμε αλλά η κουβέντα είναι πάντα εποικοδομητική
Και για να πάμε λίγο τη κουβέντα παραπέρα αφού λένε προτιμάμε βιολογικά και ας είναι κλωβοστοιχιας
Δηλαδή ένας άνθρωπος που τρώει υγιεινά αλλά είναι όλη μέρα σε ένα καναπέ είναι υγιής;
Αντίστοιχα οι κότες αυτές είναι υγιής; Είναι καλύτερο λοιπόν μια κότα με λίπος αφού δε κινείται που έχει περάσει τόσο στρες λόγο εγκλεισμού, σίγουρα κάπως θα μεταφράζεται στο σώμα της από μια κότα που τρέχει όλη μέρα και μπορεί να τρώει και ορμόνες;
Το παν δεν είναι η άσκηση; Με αυτή δε θα αποβάλλεται μέρος της κακής διατροφής;
Υπάρχει έρευνα πάνω σε αυτό το κομμάτι;
Μου θυμίζει λίγο τα περί καφέ. Είναι γεμάτος φυτοφάρμακα αλλά αντισταθμίζεται μπροστά στις ευεργετικές ιδιότητες που παρουσιάζουν οι έρευνες ( Ειρωνικά το γράφω μιας και αμφιβάλλω για το καφέ αν έχει ευεργετικές ιδιότητες στον άνθρωπο πέρα από την ευχαρίστηση που προσφέρει, οπότε άλλο ένα παιχνίδι του μάρκετινγκ)
 
Last edited:

ika

News
Μηνύματα
14.330
Reaction score
13.204
Που βρίσκουμε την λίστα με όλους τους κωδικούς που εξηγεί το τι σημαίνουν?
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.247
Reaction score
78.172
μια κότα............ που έχει περάσει τόσο στρες λόγο εγκλεισμού,
πως μεταφράζεται δηλαδή το στρεσάρισμα μιας κότας στο κρέας ή στα αυγά? υπάρχει μελέτη?
 



Μηνύματα
1.417
Reaction score
1.186
πως μεταφράζεται δηλαδή το στρεσάρισμα μιας κότας στο κρέας ή στα αυγά? υπάρχει μελέτη?
Το ψάρι αν δε το σκοτώσεις όσο γρηγορότερα μπορείς χάνει τη νοστιμιά του. Προφανώς κάτι επηρεάζεται στη χημεία του σώματος όσο το ζωο στρεσαρεται.
Αν αυτή η διαφορά στη χημεία μπορεί να επηρεάσει αυτον που το καταναλωνει δεν είμαι ειδικός για να το γνωρίζω γι αυτό κάνουμε τη κουβέντα
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.992
Reaction score
84.416
πως μεταφράζεται δηλαδή το στρεσάρισμα μιας κότας στο κρέας ή στα αυγά? υπάρχει μελέτη?
Κι όμως ισχύει. Αλλάζει η ορμονική ισορροπία και τα ιχνοστοιχεία, με συνέπεια τη χαμηλότερη ποιότητα στο κρέας.

Effects of production systems on the carcass and meat quality characteristics of spent laying hens - ScienceDirect
 

TGD

Μηνύματα
7.391
Reaction score
7.384
Δεν υπάρχουν βιολογικά κοτόπουλα σε κλωβους. Το βιολογικό κοτόπουλο θα πρέπει απαραιτήτως να είναι ελευθέρας βοσκής και μάλιστα σε περιοχή χαρακτηρισμένη (πιστοποιημένη) ως κατάλληλη για το σκοπό αυτό. Οι τροφές που δίδονται στα κοτόπουλα θα πρέπει να είναι πιστοποιημένες ως βιολογικές.
 

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.588
Reaction score
5.866
Να πούμε εδώ ότι οι κότες είναι απολύτως παμφάγα ζώα ή αλλιώς δεν θα θέλατε να ξέρετε τι μπορεί να φάει μια κότα που είναι πραγματικά ελεύθερη να φάει ό,τι βρίσκει.
Ισχύει.
Έχω γίνει μάρτυρας τρελλού συμβάντος επί αυτού γυρνώντας παλιότερα από το χωριό (Καρπενήσι), όπου σε κάποιο από τα χωριά χαμηλά κοντά στους πρόποδες, τάιζε στην αυλή της κότες... φελιζόλ! Και τα ζα το έτρωγαν!
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.357
Reaction score
27.494
Όπα δε το διάβασα καλά πριν. Παραγωγό έγραψες που φυσικά εννοείς επαγγελματία.
Εννοείς λοιπόν να μη τρέφονται με βιολογικές τροφές οι κότες η να έχουν ορμόνες;
Το θεωρείς πιθανόν; Δεν υπάρχει έλεγχος; Είναι δειγματοληπτικός;
Αν μου το έλεγες για οπωροκηπευτικά θ το θεωρούσα πιθανότερο γιατί θεωρώ αν κοπεί δυσκολότερα ελέγχεται
Για μοιράσου τη σκέψη σου η τις γνώσεις σου
Βέβαια μάλλον θα πρέπει με αυτό το σκεπτικό να σταματήσουμε να τρώμε αλλά η κουβέντα είναι πάντα εποικοδομητική
Και για να πάμε λίγο τη κουβέντα παραπέρα αφού λένε προτιμάμε βιολογικά και ας είναι κλωβοστοιχιας
Δηλαδή ένας άνθρωπος που τρώει υγιεινά αλλά είναι όλη μέρα σε ένα καναπέ είναι υγιής;
Αντίστοιχα οι κότες αυτές είναι υγιής; Είναι καλύτερο λοιπόν μια κότα με λίπος αφού δε κινείται που έχει περάσει τόσο στρες λόγο εγκλεισμού, σίγουρα κάπως θα μεταφράζεται στο σώμα της από μια κότα που τρέχει όλη μέρα και μπορεί να τρώει και ορμόνες;
Το παν δεν είναι η άσκηση; Με αυτή δε θα αποβάλλεται μέρος της κακής διατροφής;
Υπάρχει έρευνα πάνω σε αυτό το κομμάτι;
Μου θυμίζει λίγο τα περί καφέ. Είναι γεμάτος φυτοφάρμακα αλλά αντισταθμίζεται μπροστά στις ευεργετικές ιδιότητες που παρουσιάζουν οι έρευνες ( Ειρωνικά το γράφω μιας και αμφιβάλλω για το καφέ αν έχει ευεργετικές ιδιότητες στον άνθρωπο πέρα από την ευχαρίστηση που προσφέρει, οπότε άλλο ένα παιχνίδι του μάρκετινγκ)
Είναι πολύ μεγάλη συζήτηση που δεν έχω ατράνταχτα στοιχεία για να την υποστηρίξω. Το μόνο που θα αναφέρω, ενδεικτικά, είναι ότι τα επώνυμα λάδια, οίνοι κ.ά. περνούν συνέχεια από ελέγχους, ενώ των ανώνυμων παραγωγών σπάνια και των λιγότερο γνωστών μόνο αν βρίσκονται σε ράφια σούπερ μάρκετ.
Όσο για το στρες στα ζώα και ψάρια, δεν γνωρίζω αν επηρεάζει και την ποιότητα εκτός από τη γεύση. Προσωπικά υποθέτω ότι επιδρά σε κάθε άτομο διαφορετικά, όπως και στους ανθρώπους άλλωστε, οπότε δεν μπορεί να γίνει σωστή συστηματική μελέτη.
 

Μηνύματα
20.232
Reaction score
14.767
Σήμερα αγόρασα αβγά απο τη γνωστή μου φάρμα - ελεύθερης βοσκής ?- δεν έχουν σφραγίδα η αριθμους επάνω.
Ζητησα 20 αβγά.Μου πρότεινε αυτά στη συσκευασία του 1 κιλού και μου λέει είναι περίπου το ίδιο: 17-20 περιλαμβάνει.

Πηρα 10 ξέχωρα και 1 κιλο.Γι αβγά μιλάμε.

Τα 10 αβγά 4 €. - 1 κιλό αβγά σε χάρτινο καλαθάκι : 7 €

Νεο τρόπος πωλησης αυτός : 1 κιλό αυγά ποικιλου μεγέθους.( Τα μέτρησα στο σπίτι και ήταν 17 στο σύνολο.)

Τα 10 αβγα ζυγιζαν ca. 635 gr.

Πριν λίγο καιρό πληρώναμε τα 10 αβγά 3,5 € στο αυτόματο μηχάνημα που διαθέτουν για τις ώρες που είναι κλειστό το κιόσκι .

Την επόμενη φορά θα την ρωτήσω που βοσκούν οι κότες για να πάω να τις επισκεφτώ.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.955
Reaction score
43.737
Έχω 15 κότες και ένα κόκορα, τις ταΐζω σιτάρι θκιάσμ παραγωγής, έχω στη κουζίνα ένα κάδο που εκεί μαζεύω ότι περισσεύει από φαγητά, φλούδες από φρούτα που καθαρίζω, μαρούλια κλπ. και τις ταΐζω διάφορες άλλες πρασινάδες που περισσεύουν.
Εντάξει δεν είναι καθόλου εύκολο να έχεις τις δικές σου κότες, θέλει να έχεις συνέχεια το νου σου, θέλουν καθαρισμό πολύ συχνά το εσωτερικό χώρο που κοιμούνται, το εξωτερικό χώρο, να αλλάζεις άχυρα στις φωλιές που γεννάνε και γενικά θέλουν κανά δγιό ώρες τη μέρα να είσαι εκεί.
Αλλά τα αυγά που παίρνω δεν έχουν απολύτως καμία σχέση με αυτά στα ράφια του σούπερ μάρκετ, ακόμα και τα βιολογικά, οπότε Χαλάλι!!
Παραγωγή έχω γύρω στα 10-12 αυγά τη μέρα
 

Μηνύματα
13.074
Reaction score
15.117
Έχω 15 κότες και ένα κόκορα, τις ταΐζω σιτάρι θκιάσμ παραγωγής, έχω στη κουζίνα ένα κάδο που εκεί μαζεύω ότι περισσεύει από φαγητά, φλούδες από φρούτα που καθαρίζω, μαρούλια κλπ. και τις ταΐζω διάφορες άλλες πρασινάδες που περισσεύουν.
Εντάξει δεν είναι καθόλου εύκολο να έχεις τις δικές σου κότες, θέλει να έχεις συνέχεια το νου σου, θέλουν καθαρισμό πολύ συχνά το εσωτερικό χώρο που κοιμούνται, το εξωτερικό χώρο, να αλλάζεις άχυρα στις φωλιές που γεννάνε και γενικά θέλουν κανά δγιό ώρες τη μέρα να είσαι εκεί.
Αλλά τα αυγά που παίρνω δεν έχουν απολύτως καμία σχέση με αυτά στα ράφια του σούπερ μάρκετ, ακόμα και τα βιολογικά, οπότε Χαλάλι!!
Παραγωγή έχω γύρω στα 10-12 αυγά τη μέρα
Όλοι οι υπόλοιποι δεν θυμόμαστε κάν την γεύση του αυγού. :D Θυμάμαι μικρός που μας είδνε η μάνα μας - τίποτε το ιδιαίτερο κιόλας - ήταν πολύ διαφορετικά.

Χθές ευτυχώς ήρθαν ντομάτες απο την Κρήτη εδώ στη λαική και κατάλαβα κάπως ότι τρώω ντομάτα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.868
Μηνύματα
2.879.584
Members
37.960
Νεότερο μέλος
Paixtis25
Top