Αυτό,το...κάτι άλλο...






Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.566
Reaction score
37.866
η εικονα της πεθερας ειναι στερεοτυπικη... δηλωνω αλληλεγγυος 🐒
-κοιτα ασουμε, μπορει κανεις να πει στη συζηγο "οπως δεν λεω εγω για τη σμερνα τη μανα σου, μη λες και εσυ για καλωδια μου". Βεβαια επιλεγω να ειμαι ασφαλης και monophonic.
 





Μηνύματα
12.495
Reaction score
14.648
Στο θέμα του ύπνου τώρα, δεν αρκεί μονάχα η ποσότητα σε ώρες αλλά παίζει σπουδαίο ρόλο η κατανομή αυτών των ωρών στη διάρκεια του εικοσιτετραώρου. Ο οργανισμός μας χρειάζεται την κατάσταση ύπνου προκειμένου να επισκευάσει με δικές του δυνάμεις τα ζωτικά του συστήματα.Αυτή η διαδικασία δεν διαδραματίζεται ταυτόχρονα για όλα αλλά σε στάδια. Συγκεκριμένα τις πρώτες μεταμεσονύκτιες ώρες επισκευάζονται φθορές στο καρδιαγγειακό σύστημα , το ανοσοποιητικό και στις μεταβολικές διεργασίες, γι αυτό κι έχει τόση σημασία ο βραδινός ύπνος έναντι άλλων ωρών της ημέρας.
Εδώ είναι Ελλάδα, όλοι τρώνε μπριζόλες κατά τις 11 το βράδυ και πάνε για ύπνο.

Ο Μάσκ δεν βλέπω να τα λαμβάνει αυτά υπόψιν του, όταν θα πάμε στον Αρη.

:D
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Εδώ είναι Ελλάδα, όλοι τρώνε μπριζόλες κατά τις 11 το βράδυ και πάνε για ύπνο.

Ο Μάσκ δεν βλέπω να τα λαμβάνει αυτά υπόψιν του, όταν θα πάμε στον Αρη.

:D
Τότε αδίκως θα τους έφταιγε κάτι άλλο άμα θα χρειάζονταν από μικρότερη ηλικία κάρο ουσίες για να ρύθμιζαν δυσλειτουργίες του οργανισμού.

Δεν χρειάζεται να πάμε στον... Άρη για να διεκδικούσαμε καθένας μας καλύτερη ποιότητα στη ζωή και το θάνατο.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.232
Reaction score
27.029
6/7 δεν τρώω τίποτα απολύτως τα βράδια. Ωστόσο μού είναι αδύνατον να κοιμηθώ νωρίτερα από τις 02:00΄ και αδύνατον να μείνω στο κρεββάτι περισσότερο από 4-5 ώρες. Δεν μπορώ με τίποτα να το αλλάξω αυτό.
 

Μηνύματα
12.495
Reaction score
14.648
καλύτερη ποιότητα στη ζωή και το θάνατο
Λίγοι ενδιάφέρονται πραγμματικά ή έχουν ένα τέτοιο objective. Και το χειρότερο όλων είναι ότι νομίζουν ότι το έχουν σαν σκοπό.
4-5 ώρες
Όταν γερνάει ο άνθρωπος.... :D :D 😍
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
6/7 δεν τρώω τίποτα απολύτως τα βράδια. Ωστόσο μού είναι αδύνατον να κοιμηθώ νωρίτερα από τις 02:00΄ και αδύνατον να μείνω στο κρεββάτι περισσότερο από 4-5 ώρες. Δεν μπορώ με τίποτα να το αλλάξω αυτό.
Λίγοι ενδιάφέρονται πραγμματικά ή έχουν ένα τέτοιο objective. Και το χειρότερο όλων είναι ότι νομίζουν ότι το έχουν σαν σκοπό.

Όταν γερνάει ο άνθρωπος.... :D :D 😍
Δεν είναι γενικώς κατά τη γνώμη μου τόσο το γήρας όσο η συνταξιοδότηση χωρίς εναλλακτική απασχόληση με κάποιο άλλο αντικείμενο στο οποίο να εστίαζε τις διανοητικές του ικανότητες στον ίδιο βαθμό με την προηγούμενη εργασία.
 

Μηνύματα
12.495
Reaction score
14.648
Δεν είναι γενικώς κατά τη γνώμη μου τόσο το γήρας όσο η συνταξιοδότηση χωρίς εναλλακτική απασχόληση με κάποιο άλλο αντικείμενο στο οποίο να εστίαζε τις διανοητικές του ικανότητες στον ίδιο βαθμό με την προηγούμενη εργασία.
Είναι και αυτό .... είναι και άλλα πολλά (για όλους μας).
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.232
Reaction score
27.029
Όταν γερνάει ο άνθρωπος.... :D :D 😍
Δεν είναι γενικώς κατά τη γνώμη μου τόσο το γήρας όσο η συνταξιοδότηση χωρίς εναλλακτική απασχόληση με κάποιο άλλο αντικείμενο στο οποίο να εστίαζε τις διανοητικές του ικανότητες στον ίδιο βαθμό με την προηγούμενη εργασία.
Δεν είμαι ακόμα συνταξιούχος, δυστυχώς. Μπορείτε να είστε βέβαιοι ότι, αν ήμουν, θα είχα μεγαλύτερη ευχέρεια προς διευθέτηση τέτοιων "λεπτομερειών".
Συμπληρώνω ότι το >+02:00΄ μού συμβαίνει από 30 χρονών. Η γενικότερη δυσκολία να κοιμηθώ μού συμβαίνει από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου.
 

Μηνύματα
12.495
Reaction score
14.648
Δεν είμαι ακόμα συνταξιούχος, δυστυχώς. Μπορείτε να είστε βέβαιοι ότι, αν ήμουν, θα είχα μεγαλύτερη ευχέρεια προς διευθέτηση τέτοιων "λεπτομερειών".
Συμπληρώνω ότι το >+02:00΄ μού συμβαίνει από 30 χρονών. Η γενικότερη δυσκολία να κοιμηθώ μού συμβαίνει από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου.
Ότι οι ηλικιωμένοι χρειάζονται λιγότερες ώρες ύπνου, απο ότι ξέρω είναι μύθος. Συμπληρώνουν τις ώρες έλλειψης αυτού του νυχτερινού με ύπνο την ημέρα, αλλά όπως είπε και ο Bhutia ο νυχτερινός ύπνος στην ουσία δεν αναπληρώνεται ιδίως αυτός μεταξύ 2 και 5 π.μ. οπου πέφουμε σε βαθύ ύπνο. Οι λόγοι της δυσκολίας στον ύπνο είναι ιατρικοί ή/και συνήθως ψυχολογικοί.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.748
Reaction score
83.539
Ότι οι ηλικιωμένοι χρειάζονται λιγότερες ώρες ύπνου, απο ότι ξέρω είναι μύθος. Συμπληρώνουν τις ώρες έλλειψης αυτού του νυχτερινού με ύπνο την ημέρα, αλλά όπως είπε και ο Bhutia ο νυχτερινός ύπνος στην ουσία δεν αναπληρώνεται ιδίως αυτός μεταξύ 2 και 5 π.μ. οπου πέφουμε σε βαθύ ύπνο. Οι λόγοι της δυσκολίας στον ύπνο είναι ιατρικοί ή/και συνήθως ψυχολογικοί.


Using data from the UK Biobank for participants primarily of European ancestry aged 38–73 years, including 94% white people, we identified a nonlinear association between sleep, with approximately 7 h as the optimal sleep duration, and genetic and cognitive factors, brain structure, and mental health as key measures.
 

Μηνύματα
12.495
Reaction score
14.648
Ιδίως αλλαγές στο brain structure (είτε γενετικά, είτε απο άλλες αιτίες) , το πιστεύω ότι σχετίζεται καθώς εμπειρικά το γνωρίζω απο δύο ανθρώπους στο κοντινό μου περιβάλλον και τα αποτελέσματα των αξονικών τους που έτυχε να διαβάσω και παρουσιάζουν έντονα συμπτώματα διαταρχής ύπνου κλπ που αναφέραμε. :D
 
Last edited:


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.712
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top