Αφιερωμένο στον Βλάση

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.731
Reaction score
7.518
Απάντηση: Αφιερωμένο στον Βλάση

Κυριος στον λογο του ο φιλος μας ο Μιχαλης!!!!!!ευγε νεε μου!!!!!


Εν τω μεταξυ προσπαθω να σκεφτω τι μηχανηματα ειχες πριν δυο χρονια οταν ειχα ερθει για ενα interconect...

Θυμαμαι τοτε ειχες τον Cary 05 τον λαμπατο προ,τα τρανζιστορατα μονομπλοκια επισης της Cary,ηχεια τα Αμερικανικα του Χατζη(τα ξεχασα βρε),καλωδιακια της Audience -au 24-....

Και τοτε ομως επαιζες πολυ ωραια φιλαρακι.....ηθελες απλα λιγη μποτια θυμαμαι παραπανω και το εψαχνες το θεμα......τωρα ομως πρεπει να την εχεις ετσι???

Ωραιο πραμα βρε παιδι μου .......τα παλιοστερεα!!!!!!!!!!!!:143::143::143:
 

Μηνύματα
1.998
Reaction score
140
μιχαλη συγχαρητήρια και απο μένα :444:
τα sony είναι χάρμα οφθαλμού , δεν θα ήθελα να τα ακούσω
τελευταία ψάχνω και εγώ τέτοια vintage αριστουργήματα κυρίως ιαπωνικά αλλά φοβάμαι λίγο την περίπτωση βλάβης

πάντως ο μιχαλης είναι απο τους ανθρώπους του audiophile που έχει ακούσει εκατοντάδες συσκευές
τέτοια τρέλα
 

themiloc

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.069
Reaction score
257
Να ρωτήσω, τα ενισχυτικά είναι με τους ίδιους πυκνωτές από το '91?
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Ωραίος! Πολύ ωραίος!

Με τι σκέφτεσαι να αντικαταστήσεις τους AR ?

Όλα τα Usher είναι "αδικημένα" καθώς προσφέρουν πολλά σε λογικό κόστος.
 


Μηνύματα
1.860
Reaction score
371
Απάντηση: Re: Αφιερωμένο στον Βλάση

Να ρωτήσω, τα ενισχυτικά είναι με τους ίδιους πυκνωτές από το '91?
Θέμη ναι και σε πληροφορώ ότι παίζουν εξαιρετικά.
Δεν ξέρω αν η ποιότητα τους έχει να κάνει μ' αυτό ή το ότι έχουν χρησιμοποιηθεί ελάχιστα όλα αυτά τα χρόνια.

Χωρίς να θέλω να ανοίξω νέα συζήτηση εδώ, φαίνεται ότι οι πυκνωτές κρατούν πολύ περισσότερο από ότι πιστεύουμε. Τουλάχιστον η εμπειρία μου με τόσα παλιά μηχανήματα αυτό έχει δείξει. Γι' αυτό μην τρελαινόμαστε τόσο με την ηλικία των πυκνωτών.
 

Μηνύματα
1.860
Reaction score
371
Απάντηση: Re: Αφιερωμένο στον Βλάση

Με τι σκέφτεσαι να αντικαταστήσεις τους AR ?
Κώστα σκέφτομαι τους Audio Research Ref 220, γιατί λόγω υψηλότερης ευαισθησίας συνδυάζονται καλύτερα με τον προ Ref-3
 

Μηνύματα
1.860
Reaction score
371
Απάντηση: Αφιερωμένο στον Βλάση

Κυριος στον λογο του ο φιλος μας ο Μιχαλης!!!!!!ευγε νεε μου!!!!!


Εν τω μεταξυ προσπαθω να σκεφτω τι μηχανηματα ειχες πριν δυο χρονια οταν ειχα ερθει για ενα interconect...

Θυμαμαι τοτε ειχες τον Cary 05 τον λαμπατο προ,τα τρανζιστορατα μονομπλοκια επισης της Cary,ηχεια τα Αμερικανικα του Χατζη(τα ξεχασα βρε),καλωδιακια της Audience -au 24-....

Και τοτε ομως επαιζες πολυ ωραια φιλαρακι.....ηθελες απλα λιγη μποτια θυμαμαι παραπανω και το εψαχνες το θεμα......τωρα ομως πρεπει να την εχεις ετσι???

Ωραιο πραμα βρε παιδι μου .......τα παλιοστερεα!!!!!!!!!!!!:143::143::143:
Βλάση πρέπει να ήταν αυτό :



Με τα Montana EPS-2 και χωρίς βέβαια τα Guarneri Homage που τα κράτησα πολύ λίγο.
Πολύ ωραίο σύστημα, ειδικά με τους μεγάλους μονομπλόκ Cary CAD-211 που είχα λίγο αργότερα. Να φανταστείς ότι έμεινα μαζί του περίπου 2 χρόνια (ρεκόρ!!!)
 

Μηνύματα
27.362
Reaction score
25.399
Απάντηση: Αφιερωμένο στον Βλάση

Mπράβο Μιχάλη , απλά μπράβο.
Και ξανά μπράβο για την υπομονή και επιμονή να βρείς ta-er1, ta-en1.
Είναι μηχανήματα , ήταν - θα είναι , αναφοράς.Απόδειξη πως οχι μόνο μπορούν όταν θέλουν οι μεγάλοι, αλλά μπορούν και να σβύσουν κάποιους άλλους.
Ελπίζω μόνο να είναι για ευρώπη , και οχι japan 100v γιατί εκεί τα πράγματα ζορίζουν.
Οι πυκνωτές καλής ποιότητας δεν αδειάζουν- ξεραίνονται τόσο εύκολα.Μην σε ανησυχεί καθόλου.Αυτό που λογικά θα σε ανησυχεί είναι η ζέστη που θα βγάζουν ιδίως το καλοκαίρι.
Μπράβο.
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Αφιερωμένο στον Βλάση

Μην ποσταρεις συνεχεια φωτο.............................














Σερνεται περαιωση και ειναι πολυ κολλητικη
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Αφιερωμένο στον Βλάση



Το Dared που βλεπω ειναι ο προ η το Phono
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
Απάντηση: Αφιερωμένο στον Βλάση

μιχαλη , ωραια δουλεια:126:
 


Μηνύματα
1.860
Reaction score
371
Απάντηση: Αφιερωμένο στον Βλάση

Το Dared που βλεπω ειναι ο προ η το Phono
Μάνο είναι ο προ. Καλός για τα λεφτά του αλλά όχι για τα γούστα μου. Ήχος κλασσικής λάμπας, χωρίς πολύ διαφάνεια αλλά με μουσικότητα, που σε κάποιους βέβαια μπορεί να αρέσει. Ίσως για κάποια συστήματα με λεπτό και φωτεινό χαρακτήρα.

Καλό αυτό με τη ''Περαίωση''

Γιάννη τα SONY είναι τα demo κομμάτια που είχε φέρει η Ελληνική αντιπροσωπία. Οπότε 230V.
Όσο για ζέστη, βγάζουν μεν σαν τάξη Α' που είναι αλλά πολύ λιγότερη από τα λαμπάτα που έχω.
 

themiloc

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.069
Reaction score
257
Re: Απάντηση: Re: Αφιερωμένο στον Βλάση

Θέμη ναι και σε πληροφορώ ότι παίζουν εξαιρετικά.
Δεν ξέρω αν η ποιότητα τους έχει να κάνει μ' αυτό ή το ότι έχουν χρησιμοποιηθεί ελάχιστα όλα αυτά τα χρόνια.

Χωρίς να θέλω να ανοίξω νέα συζήτηση εδώ, φαίνεται ότι οι πυκνωτές κρατούν πολύ περισσότερο από ότι πιστεύουμε. Τουλάχιστον η εμπειρία μου με τόσα παλιά μηχανήματα αυτό έχει δείξει. Γι' αυτό μην τρελαινόμαστε τόσο με την ηλικία των πυκνωτών.
MILES δεν μπορείς να καταλάβεις πως παίζουν παλιοί πυκνωτές αν δεν βάλεις καινούργιους και όσο πιο λίγο παίζει ένα μηχάνημα τόσο το χειρότερο για τούς πυκνωτές του.
 

Μηνύματα
1.860
Reaction score
371
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Αφιερωμένο στον Βλάση

MILES δεν μπορείς να καταλάβεις πως παίζουν παλιοί πυκνωτές αν δεν βάλεις καινούργιους και όσο πιο λίγο παίζει ένα μηχάνημα τόσο το χειρότερο για τούς πυκνωτές του.
Οκ όταν αισθανθώ την ανάγκη, θα τους αλλάξω και θα είμαστε όλοι ευχαριστημένοι.
Ας μην χαλάσουμε το θέμα όμως ανοίγοντας κουβέντα για πυκνωτές.
 


Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Αφιερωμένο στον Βλάση

Μάνο είναι ο προ. Καλός για τα λεφτά του αλλά όχι για τα γούστα μου. Ήχος κλασσικής λάμπας, χωρίς πολύ διαφάνεια αλλά με μουσικότητα, που σε κάποιους βέβαια μπορεί να αρέσει. Ίσως για κάποια συστήματα με λεπτό και φωτεινό χαρακτήρα.
Τον εχω και οδηγει classD τελικο οποτε την ψυχροτητα που τους αποδιδουν εγω δεν την εχω.Και μου καθεται πολυ καλα στο αυτι.Ισορροπια των αντιθετων
 

Μηνύματα
1.860
Reaction score
371
Απάντηση: Αφιερωμένο στον Βλάση

Τον εχω και οδηγει classD τελικο οποτε την ψυχροτητα που τους αποδιδουν εγω δεν την εχω.Και μου καθεται πολυ καλα στο αυτι.Ισορροπια των αντιθετων
Ακριβώς αυτό που είπα. Τον ταίριαξες με τα σωστά συνοδά (classD) και το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό.

Η χημεία είναι το παν!!!
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.649
Μηνύματα
2.870.828
Members
37.928
Νεότερο μέλος
Spirand
Top