Αmerican Bar




Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
θενξ Μπιλ!
Σωστός.
Αν και ραουτ -ερ το λένε και οι οχι μπαστουνόβλαχοι εγγλέζοι.
... γκουντ του νο....
ραουτερ νομιζω προφερουν τη φρεζα ;;
επειδη χαζευω που και που στο γιουτουμπ κατασκευες.. εχω μια τετοια αισθηση.
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
συγνωμη.. διευκρινιστική: προφέρεται ρουτερ ή ραουτερ;
Και τα δύο είναι σωστά. Προσωπικά, αν και πλήρως αμερικανοεκπαιδευμένος* απο μικρός, ανατριχιάζω με τα ράουτερζ.


*Μαμά, μπαμπάς, εγώ και ο αδελφός μου σε αμερικάνικα σχολεία.
 



Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
Often. Πώς προφέρεται;:acute:
και τα 2 (με τ και χωρις) ειναι σωστα ... το ειχα κοιταξει παλια... δεν θυμαμαι λεπτομεριες..
το gif δεν εχει βρεθει απάντηση.. εχει επικρατησει γκιφ έναντι του τζιφ.
 



xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.103
Και τα δύο είναι σωστά. Προσωπικά, αν και πλήρως αμερικανοεκπαιδευμένος* απο μικρός, ανατριχιάζω με τα ράουτερζ.
Ειλικρινά δεν έχω καταλάβει γιατί οι Αμερικανοί που κυνηγάνε την ευκολία το λένε (οι περισσότεροι) ράουτερ.

Often. Πώς προφέρεται;:acute:
Το t συνήθως το προφέρουν αυτοί που είναι των αρχών και των τύπων. Θεωρούν την παλιά προφορά σωστότερη.
Ο Πορτοσάλτε (για όσους ξέρουν τον τρόπο ομιλίας του) αν ήταν Άγγλος θα το τόνιζε κιόλας. :biggrin:
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Κλεβοντας την εκφραση αλλου μελους απο off topics σε αλλο νημα και πιστευοντας οτι εχει ζουμι ανοιγω αυτο εδω οσοι πιστοι...
Εδω και αρκετο καιρο βλεποντας ταινιες χωρις ή και με ξενους υποτιτλους παρατηρω ολο και περισσοτερα περιεργα που διδαχτικα διαφορετικα στο φροντηστηριο ... αλλα παρατηρω και αποκλισεις απο χωρα και τοποθεσια...
Οποτε εχω και πολλες αποριες σε εκφρασεις περαν της προφορας και ποτε η σωστοτερη εαν υπαρχει και που πρεπει να χρησιμοποιειται...
Παμε λοιπον...απο ταινιες δεν ειπαμε΄;
1)Watch ή see movie ?
2) ποτε... recall /remember?
3) επισης το often ? (λεμε ομως παντα το t στο after) το λενε;
to be continued...
Y.Σ. αλλαχτε εαν ΄΄εχοχλει΄΄ για καποιο λογο ο τιτλος.
 
Last edited:

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Ειλικρινά δεν έχω καταλάβει γιατί οι Αμερικανοί που κυνηγάνε την ευκολία το λένε (οι περισσότεροι) ράουτερ.



Το t συνήθως το προφέρουν αυτοί που είναι των αρχών και των τύπων. Θεωρούν την παλιά προφορά σωστότερη.
Ο Πορτοσάλτε (για όσους ξέρουν τον τρόπο ομιλίας του) αν ήταν Άγγλος θα το τόνιζε κιόλας. :biggrin:
εχω ανοιξει σχετικο νημα εαν διευκολυνει μεταφερετε το εκει ... :)
 



Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Εχω δει(ακουσει) να καταριπτονται τα παντα ολα απο τις επισημες ετυμολογιες στην καθημιλουμενη παντως...
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Τις περισσοτερες φορες για αμερικανικες παραγωγες
See movie
recall an event
remember my name ,remember where i put something ...(νομιζω ομως οτι παλι στην αμερικη πολυ recall και εδω)
Often (με Τ)
Οι αποδοσεις στην ελληνικη δεν ειναι αντιστοιχιζονται παντα θα χαθουμε ετσι :unsure: ...
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.103
Κλεβοντας την εκφραση αλλου μελους απο off topics σε αλλο νημα και πιστευοντας οτι εχει ζουμι ανοιγω αυτο εδω οσοι πιστοι...
Εδω και αρκετο καιρο βλεποντας ταινιες χωρις ή και με ξενους υποτιτλους παρατηρω ολο και περισσοτερα περιεργα που διδαχτικα διαφορετικα στο φροντηστηριο ... αλλα παρατηρω και αποκλισεις απο χωρα και τοποθεσια...
Οποτε εχω και πολλες αποριες σε εκφρασεις περαν της προφορας και ποτε η σωστοτερη εαν υπαρχει και που πρεπει να χρησιμοποιειται...
Παμε λοιπον...απο ταινιες δεν ειπαμε΄;
1)Watch ή see movie ?
2) ποτε... recall /remember?
3) επισης το often ? (λεμε ομως παντα το t στο after) το λενε;
to be continued...
Y.Σ. αλλαχτε εαν ΄΄εχοχλει΄΄ για καποιο λογο ο τιτλος.

Δεν υπάρχουν στάνταρ κανόνες στην καθομιλουμένη σε όλα αυτά που διαφέρουν. Ακόμα κι αν αφήσουμε τις διαφορές της μιας και της άλλης πλευράς του Ατλαντικού, αυτά που ξέρουμε ως American English δεν μπορούν να "βάλουν τάξη" στις ιδιαιτερότητες κάθε Πολιτείας των ΗΠΑ, ή των εθνικοτήτων, ή των ηλικιών, ή των αστών/χωρικών κτλ.

Ένας μπούσουλας του "σωστού" είναι η χρήση της γλώσσας από τους εκφωνητές των ειδησεογραφικών καναλιών.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.062
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top