ΒΟΗΘΑΤΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Νομίζω είναι ευκολότερο να δω τη Αναπαράσταση του Αγγελόπουλου... 🙄
Αντε να δοκιμάσω..
Το θέμα ειναι να μη γίνουμε "Θίασος"...
Άντε δοκίμαζε, μη βαριέσαι, μικρό παιδί είσαι.. :tongue:
 






Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Αυτό ακριβώς ήθελα να ρωτήσω διαβάζοντας το νήμα.
Ένα sub που έχει αυτού του είδους εισόδους-εξόδους για να μπορεί να συνδεθεί με ενισχυτή που δε διαθέτει pre-out για sub, όταν του δώσεις σήμα από τον ενισχυτή και επάνω του συνδέσεις και τα όποια ηχεία, κανονικά δεν κάνει το ίδιο το σαμπ την αποκοπή που του έχεις ορίσει στο ρυθμιστικό του ανάμεσα σε αυτό και τα ηχεία???
ή περνάει full range σήμα στα ηχεία?
Το κάνει.
Και η Yamaha έχει 3-4 μοντέλα με αυτή τη συνδεσμολογία.
Δεν το κάνει ,όπως και η πλειοψηφία των subs με εισοδοεξόδους high level.


..από το user manual του ns-sw200

image_2021-01-12_214831.png
 





Μηνύματα
23
Reaction score
19
Αν όντως το κάνει τότε θα πέσει μεγάλη ανακατάταξη στα μηχανάκια.
Ήδη έχω ξεκινήσει και το περνάω πλαγίως στη σύζυγο.
 

Μηνύματα
449
Reaction score
379
Δεν το κάνει ,όπως και η πλειοψηφία των subs με εισοδοεξόδους high level.


..από το user manual του ns-sw200

View attachment 195772
Αλλη μια απορία, αν μπορείται να με βοηθήσετε παρακαλώ.
έστω ότι έχουμε δύο μικρούς δορυφόρους, ένα σαμπ με αυτή τη δυνατότητα σύνδεσης, και έναν stereo ενισχυτή.
Αν τους δορυφόρους δε τους συνδέσουμε στο sub αλλά στην έξοδο τον ηχείων του ενισχυτή ΜΑΖΙ με τα καλώδια του σαμπ. Δηλαδή να φεύγουν 2 καλώδια από κάθε ακροδέκτη του ενισχυτή, τα οποία θα καταλήγουν σε δορυφόρο και σαμπ αντίστοιχα.
Ο ενισχυτής θα ζορίζεται περισσότερο ή το ίδιο? καθώς το σαμπ απλά κάνει passthrough απότι καταλαβαίνω.
Και μήπως στο τέλος είναι καλύτερη αυτή η σύνδεση ώστε να μην μπαίνει στη μέση και το sub το οποίο μπορεί και να χαλάει το σήμα?? Ή εκεί μπλέκονται ωμικές αντιστάσεις δορυφόρων & sub, και τα βρίσκει σκούρα ο ενισχυτής???
Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 


Μηνύματα
213
Reaction score
119
Αλλη μια απορία, αν μπορείται να με βοηθήσετε παρακαλώ.
έστω ότι έχουμε δύο μικρούς δορυφόρους, ένα σαμπ με αυτή τη δυνατότητα σύνδεσης, και έναν stereo ενισχυτή.
Αν τους δορυφόρους δε τους συνδέσουμε στο sub αλλά στην έξοδο τον ηχείων του ενισχυτή ΜΑΖΙ με τα καλώδια του σαμπ. Δηλαδή να φεύγουν 2 καλώδια από κάθε ακροδέκτη του ενισχυτή, τα οποία θα καταλήγουν σε δορυφόρο και σαμπ αντίστοιχα.
Ο ενισχυτής θα ζορίζεται περισσότερο ή το ίδιο? καθώς το σαμπ απλά κάνει passthrough απότι καταλαβαίνω.
Και μήπως στο τέλος είναι καλύτερη αυτή η σύνδεση ώστε να μην μπαίνει στη μέση και το sub το οποίο μπορεί και να χαλάει το σήμα?? Ή εκεί μπλέκονται ωμικές αντιστάσεις δορυφόρων & sub, και τα βρίσκει σκούρα ο ενισχυτής???
Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Το ίδιο. Συνήθως στο σαμπ είναι συνδεδεμένες εσωτερικά οι είσοδοι - έξοδοι χάι λέβελ. Δηλαδή αν συνδέσεις τις εξόδους του ενισχυτή στις εξόδους του σαμπ αντί στις εισόδους, θα δουλέψει κανονικά.
 

Μηνύματα
449
Reaction score
379
Το ίδιο. Συνήθως στο σαμπ είναι συνδεδεμένες εσωτερικά οι είσοδοι - έξοδοι χάι λέβελ. Δηλαδή αν συνδέσεις τις εξόδους του ενισχυτή στις εξόδους του σαμπ αντί στις εισόδους, θα δουλέψει κανονικά.
Όχι άλλο ρωτάω.
Πού είναι καλύτερα να συνδεθούν οι δορυφόροι.
Στο sub ή στον ενισχυτή.
 


Μηνύματα
23
Reaction score
19
Όχι άλλο ρωτάω.
Πού είναι καλύτερα να συνδεθούν οι δορυφόροι.
Στο sub ή στον ενισχυτή.
Εναλλακτικά, αν ο ενισχυτής υποστηρίζει σύνδεση για 2 ζεύγη ηχείων (Α&Β) μπορείς στη σύνδεση Α να έχεις τους δορυφόρους και στη σύνδεση Β το sub και ορίζεις τον ενισχυτή να παίζει σε διάταξη ΑΒ μαζί.
Βέβαια έτσι έχω την αίσθηση οτι προκαλείται κόπωση στο μηχάνημα αλλά είναι μια λύση που κάποιοι επιλέγουν (κυρίως σε παλιούς ενισχυτές).
 


Μηνύματα
295
Reaction score
837
Το θέμα ειναι να μη γίνουμε "Θίασος"...
Άντε δοκίμαζε, μη βαριέσαι, μικρό παιδί είσαι.. :tongue:
Έθιξες την ευαισθησία μου και ουχί σε db/w/m😅
Εκανα την άσκηση με ανοικτό sub, τα woofer των Dali άρχισαν τη δόνηση στα 70 hz ή έτσι αντιλήφθηκα εγώ τουλάχιστον.... Μήπως δεν έχω τελικά hyper audio fraction of the millisecond nano sensitive audio system? (Πες μου ειλικρινά Γιάγκο, κινδυνεύει η Giant?)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.294
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top