ΒΟΗΘΑΤΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ



Μηνύματα
35
Reaction score
52
Λοιπόν μετά από διάβασμα και ψάξιμο να βάλουμε τα πράγματα σε μια σειρά και να βοηθήσουμε ή να βοηθηθούμε αν κάνω λάθος.
Το σαμπ της φωτο παραπάνω έχει 3 εισόδους.
Την input 1 την χρησιμοποιούμε όταν ο ενισχυτής μας δεν έχει έξοδο για σαμπ( pre-out ή LFE) και από το output πάμε στα ηχεία μας. (πολύ καλώδιο, δύσκολο στήσιμο)
Την input 2 όταν έχει έξοδο ο ενισχυτής με διπλό rca. Όταν έχει pre-out (όπως ο δικός μου) πάμε με μονό rca στην MONO είσοδο. Σε αυτή την περίπτωση ρυθμίζουμε το κροσάρισμα απο το high cut λίγο πάνω από την χαμηλότερη που δίνει ο κατασκευαστής των ηχείων μας ή με το αυτί μας ανάλογα και με την θέση του σαμπ.
Την input 3 (LFE) όταν ο ενισχυτής έχει έξοδο LFE ή pre-out. Σε αυτή την περίπτωση το high-cut των περισσότερων σαμπ απενεργοποιείται. Το κροσάρισμα γίνεται από τον ενισχυτή και μόνο.
Στην δική μου περίπτωση θα ξεκινήσω με την δεύτερη επιλογή και βλέπουμε. Θεωρώ (δεν το έχω βρει πουθενά) οτι όταν ένας ενισχυτής σου δίνει έξοδο για σαμπ μόλις την συνδέσεις θα κάνει ένα υποτυπώδες κροσάρισμα. Δεν ξέρω αν κόβει τα χαμηλά των ηχείων ή αν θεωρεί ότι δεν χρειάζεται. Δεν μπορεί η yamaha να βγάζει ενισχυτή και να τσιγκουνεύεται ένα crossover 10 ευρώ έναντι στην φήμη της. Στην τελική θα το έβαζε στην τιμή. Μπορεί να πέφτω πολύ έξω.
Από βδομάδα σκέφτομαι να πάρω το NS-SW300. Ελπίζω να μου αρκεί αν και έχω καταλάβει οτι τα 2 κερδάνε το 1 :D:drinks:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Θεωρώ (δεν το έχω βρει πουθενά) οτι όταν ένας ενισχυτής σου δίνει έξοδο για σαμπ μόλις την συνδέσεις θα κάνει ένα υποτυπώδες κροσάρισμα.
Να μην το θεωρείς. Πολλοί ενισχυτές δεν το κάνουν. Ίσως (ελπίζουμε) πως το κάνει ο Yamaha.
 

Μηνύματα
35
Reaction score
52
Να μην το θεωρείς. Πολλοί ενισχυτές δεν το κάνουν. Ίσως (ελπίζουμε) πως το κάνει ο Yamaha.
Νομίζω, (μου το είπαν και στον Νάκα), οτι η φωτό που έβαλε ο Θανάσης στο #33
1610619855400.png

οτι το Cut off 90Hz αναφέρεται στα ηχεία
Βέβαια δεν είναι ξεκάθαρο αλλά θα ήταν χαζό να κόβει το σαμπ στα 90Hz.
 

Μηνύματα
23
Reaction score
19
Τελικά μόνο η ίδια η εταιρία μπορεί να το αποσαφηνίσει αυτό.
Γνώμη μου είναι ότι θα έπρεπε να είναι κάπως πιο ξεκάθαρο στο manual.
 


Μηνύματα
206
Reaction score
221
ρε συ μου καψε τα roister αυτο :p
Κρίνοντας απο την φάτσα που έβαλες στο τελος του μηνύματος ελπίζω να κάνεις χαβαλέ, αν μιλάς σοβαρά πραγματικά λυπάμαι και ζητώ συγνώμη, θα παρακαλούσα τους διαχειριστές να σβήσουν το συγκεκριμένο βίντεο που ανέβασα μην έχουμε παρόμοιες περιπτώσεις. Ο λόγος που πρότεινα τα 70hz στον George papanastasiou είναι λόγω του ότι ο ενισχυτης του κροσάρει στα 90 hz, τα 70 hz είναι μία συχνότητα που είναι εύκολα αντιληπτή, δεν είναι απαγορευτική για το subwoofer και νομίζω ούτε για τα ηχεία.
 

Μηνύματα
295
Reaction score
837
Κρίνοντας απο την φάτσα που έβαλες στο τελος του μηνύματος ελπίζω να κάνεις χαβαλέ, αν μιλάς σοβαρά πραγματικά λυπάμαι και ζητώ συγνώμη, θα παρακαλούσα τους διαχειριστές να σβήσουν το συγκεκριμένο βίντεο που ανέβασα μην έχουμε παρόμοιες περιπτώσεις. Ο λόγος που πρότεινα τα 70hz στον George papanastasiou είναι λόγω του ότι ο ενισχυτης του κροσάρει στα 90 hz, τα 70 hz είναι μία συχνότητα που είναι εύκολα αντιληπτή, δεν είναι απαγορευτική για το subwoofer και νομίζω ούτε για τα ηχεία.
No worries Fns777,μπορείς να με αποζημιώσεις με την αγορά δεύτερου υποβαθυφώνου ,κατά προτίμηση καλύτερης απόδοσης από το ταπεινό yamaha ns-sw200 που σήμερα έχω....:D:dance2:(πλάκα κάνω,καμμία ζημιά δεν έγινε)
 

Μηνύματα
213
Reaction score
119
Νομίζω, (μου το είπαν και στον Νάκα), οτι η φωτό που έβαλε ο Θανάσης στο #33 View attachment 195942
οτι το Cut off 90Hz αναφέρεται στα ηχεία
Βέβαια δεν είναι ξεκάθαρο αλλά θα ήταν χαζό να κόβει το σαμπ στα 90Hz.
Νομίζω πως έχεις μπερδευτεί λίγο.
Στην περίπτωσή σου με τον ενισχυτή που πήρες και για το sub της γιαμάχα που φαίνεται στο ποστ 43:

Το SUB out του ενισχυτή βγάζει πάντα από 90 χέρτζ και κάτω.
Η έξοδος ηχείων του ενισχυτή σου βγάζει πάντα πλήρες φάσμα. Αυτό που αναρωτήθηκαν κάποιοι είναι αν συνδέοντας κάτι στην sub out, ο ενισχυτής το ανιχνεύει και στέλνει από 90 χερτζ και πάνω στα τελικά του στάδια για να παίζουν έτσι τα ηχεία. Απίθανο. Θα το γράφανε στο μανουαλ.

Η είσοδος LFE του σαμπ δέχεται μόνο κροσαρισμένο σήμα γιατί εσωτερικά συνδέεται απ΄ ευθείας στον ενισχυτή του σαμπ προσπερνώντας το κρος του.
Η είσοδος L, R του σαμπ (με τα βύσματα rca) δεν παρακάμπτει το κρος του σαμπ, δέχεται σήμα πλήρους φάσματος (από τις εξόδους προενίχυσης κάποιου ενισχυτή πχ), το κροσάρει και το περνάει στον ενισχυτή του σαμπ.
Η είσοδος ηχείων του σαμπ επίσης δέχεται ακροσάριστο σήμα από τις εξόδους ηχείων οποιουδήποτε ενισχυτή, το υποβαθμίζει, το κροσάρει και το περνάει στον ενισχυτή του σαμπ.
Αν τώρα (όπως στην περίπτωση του συγκεκριμένου) το σαμπ έχει και εξόδους για ηχεία, αυτές παίρνουν άμεσα σήμα από τις εισόδους ηχείων του σαμπ και το περνάνε απ΄ ευθείας ακροσάριστο στις εξόδους του. Γι΄ αυτό και αν συνδεθεί έτσι, ακούς μουσική από τα ηχεία σου ακόμη και με το σαμπ εκτός ρεύματος.
 
Last edited:

blackhill66

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
329
Reaction score
240
Κρίνοντας απο την φάτσα που έβαλες στο τελος του μηνύματος ελπίζω να κάνεις χαβαλέ, αν μιλάς σοβαρά πραγματικά λυπάμαι και ζητώ συγνώμη, θα παρακαλούσα τους διαχειριστές να σβήσουν το συγκεκριμένο βίντεο που ανέβασα μην έχουμε παρόμοιες περιπτώσεις. Ο λόγος που πρότεινα τα 70hz στον George papanastasiou είναι λόγω του ότι ο ενισχυτης του κροσάρει στα 90 hz, τα 70 hz είναι μία συχνότητα που είναι εύκολα αντιληπτή, δεν είναι απαγορευτική για το subwoofer και νομίζω ούτε για τα ηχεία.
Πλάκα έκανα οκ αλλά τρανταξε το σύμπαν
 

Μηνύματα
35
Reaction score
52
Νομίζω πως έχεις μπερδευτεί λίγο.
Στην περίπτωσή σου με τον ενισχυτή που πήρες και για το sub της γιαμάχα που φαίνεται στο ποστ 43:

Το SUB out του ενισχυτή βγάζει πάντα από 90 χέρτζ και κάτω.
Η έξοδος ηχείων του ενισχυτή σου βγάζει πάντα πλήρες φάσμα. Αυτό που αναρωτήθηκαν κάποιοι είναι αν συνδέοντας κάτι στην sub out, ο ενισχυτής το ανιχνεύει και στέλνει από 90 χερτζ και πάνω στα τελικά του στάδια για να παίζουν έτσι τα ηχεία. Απίθανο. Θα το γράφανε στο μανουαλ.

Η είσοδος LFE του σαμπ δέχεται μόνο κροσαρισμένο σήμα γιατί εσωτερικά συνδέεται απ΄ ευθείας στον ενισχυτή του σαμπ προσπερνώντας το κρος του.
Η είσοδος L, R του σαμπ (με τα βύσματα rca) δεν παρακάμπτει το κρος του σαμπ, δέχεται σήμα πλήρους φάσματος (από τις εξόδους προενίχυσης κάποιου ενισχυτή πχ), το κροσάρει και το περνάει στον ενισχυτή του σαμπ.
Η είσοδος ηχείων του σαμπ επίσης δέχεται ακροσάριστο σήμα από τις εξόδους ηχείων οποιουδήποτε ενισχυτή, το υποβαθμίζει, το κροσάρει και το περνάει στον ενισχυτή του σαμπ.
Αν τώρα (όπως στην περίπτωση του συγκεκριμένου) το σαμπ έχει και εξόδους για ηχεία, αυτές παίρνουν άμεσα σήμα από τις εισόδους ηχείων του σαμπ και το περνάνε απ΄ ευθείας ακροσάριστο στις εξόδους του. Γι΄ αυτό και αν συνδεθεί έτσι, ακούς μουσική από τα ηχεία σου ακόμη και με το σαμπ εκτός ρεύματος.
Με απογοητεύεις φιλε Τάκη,:errwhat:
Ευχαριστώ όμως γιατί ξεκαθάρισαν λίγο ακόμα στο μυαλό μου κάποια πράγματα.
Θεώρησα οτι στην sub out βγάζει πλήρες σήμα και σε αφήνει να το κροσάρεις εσύ από την κρος του σαμπ. Δεν ήξερα οτι βγάζει πάντα 90 και κατω.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Έθιξες την ευαισθησία μου και ουχί σε db/w/m😅
Εκανα την άσκηση με ανοικτό sub, τα woofer των Dali άρχισαν τη δόνηση στα 70 hz ή έτσι αντιλήφθηκα εγώ τουλάχιστον.... Μήπως δεν έχω τελικά hyper audio fraction of the millisecond nano sensitive audio system? (Πες μου ειλικρινά Γιάγκο, κινδυνεύει η Giant?)
Τα 70Hz είναι 30Hz κάτω από τη συχνότητα αποκοπής του 701 (100 μας είπες), αν τελικά αυτή θα ίσχυε και για τα ηχεία και όχι μόνο το σαμπ και ταυτόχρονα 34Hz πάνω από το κατώτατο άκρο απόκρισης του ηχείου σου όπως αυτό προδιαγραφεται από τον κατασκευαστή (36Hz +-3db),αν αυτό θα έπαιζε ακροσσαριστο.
Αποτέλεσμα δηλαδή, Χ ημίχρονο, Χ τελικό και χωρίς σκορ μάλιστα...
@Dimifoot ,εσυ τι καταλαβαίνεις από αυτό;
(πέραν του ότι μόνο με κανονική μέτρηση θα βγει ασφαλές αποτέλεσμα, αυτό ξέρω πως θα το πεις)
 

Μηνύματα
23
Reaction score
19
Η είσοδος ηχείων του σαμπ επίσης δέχεται ακροσάριστο σήμα από τις εξόδους ηχείων οποιουδήποτε ενισχυτή, το υποβαθμίζει, το κροσάρει και το περνάει στον ενισχυτή του σαμπ.
Αν τώρα (όπως στην περίπτωση του συγκεκριμένου) το σαμπ έχει και εξόδους για ηχεία, αυτές παίρνουν άμεσα σήμα από τις εισόδους ηχείων του σαμπ και το περνάνε απ΄ ευθείας ακροσάριστο στις εξόδους του. Γι΄ αυτό και αν συνδεθεί έτσι, ακούς μουσική από τα ηχεία σου ακόμη και με το σαμπ εκτός ρεύματος.
Οπότε δηλαδή ούτε με αυτή τη σύνδεση υπάρχει κρος και τα ηχεία παίζουν πλήρες φάσμα. Το μόνο που αλλάζει είναι οτι ενεργοποιείται και το σαμπ να παίζει χαμηλές;
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Τα 70Hz είναι 30Hz κάτω από τη συχνότητα αποκοπής του 701 (100 μας είπες), αν τελικά αυτή θα ίσχυε και για τα ηχεία και όχι μόνο το σαμπ και ταυτόχρονα 34Hz πάνω από το κατώτατο άκρο απόκρισης του ηχείου σου όπως αυτό προδιαγραφεται από τον κατασκευαστή (36Hz +-3db),αν αυτό θα έπαιζε ακροσσαριστο.
Αποτέλεσμα δηλαδή, Χ ημίχρονο, Χ τελικό και χωρίς σκορ μάλιστα...
@Dimifoot ,εσυ τι καταλαβαίνεις από αυτό;
(πέραν του ότι μόνο με κανονική μέτρηση θα βγει ασφαλές αποτέλεσμα, αυτό ξέρω πως θα το πεις)
Πιθανόν να κροσάρει, και με την κλίση του κρος των 100Hz να νιώθει κίνηση στα 70Hz, λογικό φαίνεται.
Αν δεν είμαι μπροστά ή δεν δω μετρήσεις δεν μπορώ να ξέρω.
 

Μηνύματα
295
Reaction score
837
Τα 70Hz είναι 30Hz κάτω από τη συχνότητα αποκοπής του 701 (100 μας είπες), αν τελικά αυτή θα ίσχυε και για τα ηχεία και όχι μόνο το σαμπ και ταυτόχρονα 34Hz πάνω από το κατώτατο άκρο απόκρισης του ηχείου σου όπως αυτό προδιαγραφεται από τον κατασκευαστή (36Hz +-3db),αν αυτό θα έπαιζε ακροσσαριστο.
Αποτέλεσμα δηλαδή, Χ ημίχρονο, Χ τελικό και χωρίς σκορ μάλιστα...
@Dimifoot ,εσυ τι καταλαβαίνεις από αυτό;
(πέραν του ότι μόνο με κανονική μέτρηση θα βγει ασφαλές αποτέλεσμα, αυτό ξέρω πως θα το πεις)
Η "μέτρηση" έγινε ως εξης: mirroring του link YouTube μέσω κινητού στην tv, με το αριστερό χέρι να θωπεύει το woofer και τα μάτια στην οθόνη για να δω σε πόσα Hz αρχίζει η δόνηση. Νομίζω το εγχείρημα είναι τουλάχιστον αναξιόπιστο. Το λέω για να μην παραπλάνησω άθελά μου τον οποιοδήποτε...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Η "μέτρηση" έγινε ως εξης: mirroring του link YouTube μέσω κινητού στην tv, με το αριστερό χέρι να θωπεύει το woofer και τα μάτια στην οθόνη για να δω σε πόσα Hz αρχίζει η δόνηση. Νομίζω το εγχείρημα είναι τουλάχιστον αναξιόπιστο. Το λέω για να μην παραπλάνησω άθελά μου τον οποιοδήποτε...
Και το Σαμπ συνδεδεμένο αλλα με κατεβασμένη ένταση στο μηδεν;
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Πιθανόν να κροσάρει, και με την κλίση του κρος των 100Hz να νιώθει κίνηση στα 70Hz, λογικό φαίνεται.
Αν δεν είμαι μπροστά ή δεν δω μετρήσεις δεν μπορώ να ξέρω.
Και εμένα το μυαλό μου εκεί πήγε, απλά δεν ήξερα πως να διατυπώσω αυτό με το κρος και την κλίση του.

Από την άλλη.. Δεν παίζει κάποιο ρόλο και η στάθμη που παίζει ο ενισχυτής;
Λεω μήπως, αν επαναληφθεί το πείραμα με το ποτενσιομετρο του Yamaha πιο ψηλά, αισθανθεί κίνηση του γουφερ του ηχείου κάτω από τους 70;
 
Last edited:



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.075
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top