ΒΟΗΘΑΤΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Και εμένα το μυαλό μου εκεί πήγε, απλά δεν ήξερα πως να διατυπώσω αυτό με το κρος και την κλίση του.

Από την άλλη.. Δεν παίζει κάποιο ρόλο και η στάθμη που παίζει ο ενισχυτής;
Λεω μήπως, αν επαναληφθεί το πείραμα με το ποντεσιομετρο του Yamaha πιο ψηλά, αισθανθεί κίνηση του γουφερ του ηχείου κάτω από τους 70;
Ναι
 


Μηνύματα
295
Reaction score
837
Στρωσου στη δουλειά Παπαναστασίου!!!


Καημό το έχω να γράψω μια φορά το ποτενσιόμετρο σωστά και όχι ποντεσιόμετρο...
Το διόρθωσα πάντως!!
Εχω δυνατότητες κι εγώ σαν το ποτενς/ σιομετρο αγαπητέ Haris!
Ανακεφαλαιωση:Αυξανω το volume του ενισχυτή, έχοντας το volume του sub στο μηδεν και στήνω καραούλι με το χέρι στο woofer για να δω στα ποσα Hz αρχίζει να πάλλεται, σωστά;
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Εχω δυνατότητες κι εγώ σαν το ποτενς/ σιομετρο αγαπητέ Haris!
Ανακεφαλαιωση:Αυξανω το volume του ενισχυτή, έχοντας το volume του sub στο μηδεν και στήνω καραούλι με το χέρι στο woofer για να δω στα ποσα Hz αρχίζει να πάλλεται, σωστά;
Σωστά!
Από την αρχή θα ανεβάσεις το volume έτσι ;
Πριν αρχίσει να παίζει το βίντεο.
Φρόντισε να έχει σημαντική διαφορά προς τα πάνω το βολιουμ σε σχέση με την προηγούμενη...
Όχι όμως και να κουφαθείς!
Και πες μας πού αρχίζεις να ηδουgνίζεσαι!!
 

Μηνύματα
295
Reaction score
837
Σωστά!
Από την αρχή θα ανεβάσεις το volume έτσι ;
Πριν αρχίσει να παίζει το βίντεο.
Φρόντισε να έχει σημαντική διαφορά προς τα πάνω το βολιουμ σε σχέση με την προηγούμενη...
Όχι όμως και να κουφαθείς!
Και πες μας πού αρχίζεις να ηδουgνίζεσαι!!
Οκ, θα ενημερώσω τον πλανήτη μετά το πέρας του εγχειρήματος. Μήπως να συμβουλευτώ πρώτα τον γκουρού του hyper transformer micro fiber cern authorized αναλογικού ήχου; 😂🙄😊
 



Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Οκ, θα ενημερώσω τον πλανήτη μετά το πέρας του εγχειρήματος. Μήπως να συμβουλευτώ πρώτα τον γκουρού του hyper transformer micro fiber cern authorized αναλογικού ήχου; 😂🙄😊
Έχει πάει για ιαματικά λουτρά αυτός..
Μετά του Αγίου Βαλεντίνου πάλι.. Βοήθειά μας!
βρε σαταναδες.. ο χριστιανος νηματοθετης ψαχνει πικαπ για την κορη του ... 🐒
Εάν βγει πάντως συμπέρασμα από αυτό, θα είναι χρήσιμο για τον νηματοθετη, αν αυτό θα ισχύει για όλους τους Yamaha.
 

Μηνύματα
295
Reaction score
837
Έχει πάει για ιαματικά λουτρά αυτός..
Μετά του Αγίου Βαλεντίνου πάλι.. Βοήθειά μας!

Εάν βγει πάντως συμπέρασμα από αυτό, θα είναι χρήσιμο για τον νηματοθετη, αν αυτό θα ισχύει για όλους τους Yamaha.
Βαρύ φορτίο μου αναθετετε Haris... Σας έχει κυνηγήσει ποτέ η yakuza/yamaha?
 



Μηνύματα
23
Reaction score
19
Το πιθανότερο είναι να ισχύει αυτό που περιγράφει ο Takis στο μήνυμα #130 δηλαδή η έξοδος Sub στέλνει κάτω από 90 και τα ηχεία παίζουν πλήρες φάσμα.
Νομίζω είχε αναφερθεί και σε διπλανό φόρουμ από επαγγελματία.

Επίσης εάν ενθυμούμαι ορθώς, το είχε αναφέρει και ο Dimifoot πριν μερικούς μήνες σε ερώτηση κατά πόσο καταφέρνουν οι δικάναλοι τη διαχείριση του Sub και η απάντηση ήταν "Όχι ιδανικά".
 

Μηνύματα
295
Reaction score
837
Σωστά!
Από την αρχή θα ανεβάσεις το volume έτσι ;
Πριν αρχίσει να παίζει το βίντεο.
Φρόντισε να έχει σημαντική διαφορά προς τα πάνω το βολιουμ σε σχέση με την προηγούμενη...
Όχι όμως και να κουφαθείς!
Και πες μας πού αρχίζεις να ηδουgνίζεσαι!!
Λοιπόν, η μέτρηση έγινε με σταθερό το volume του ενισχυτή. Πρώτη φάση, subwoofer on με ένταση 0,
Σωστά!
Από την αρχή θα ανεβάσεις το volume έτσι ;
Πριν αρχίσει να παίζει το βίντεο.
Φρόντισε να έχει σημαντική διαφορά προς τα πάνω το βολιουμ σε σχέση με την προηγούμενη...
Όχι όμως και να κουφαθείς!
Και πες μας πού αρχίζεις να ηδουgνίζεσαι!!
Καλησπέρα μας,σας....Το πείραμα έγινε,με λύπη μου σας πληροφορώ ότι τα woofer των Dali πάλλονται ακριβώς το ίδιο είτε το sub είναι ανοικτό ,είτε κλειστό.Να υποθέσω ότι πάει περίπατο το σενάριο αποκοπής του ενισχυτή στα 100hz?
Το μόνο σίγουρο είναι ότι κατά την ακρόαση μουσικής όταν μπαίνει το sub(με το volume στις 11 η ώρα περίπου)το αποτέλεσμα είναι θεαματικά καλύτερο.Αυτάάάάά....
 

Μηνύματα
449
Reaction score
379
Να πώ κάτι χαζό...
Η δοκιμή δε θα έπρεπε να γίνει μία με το sub συνδεδεμένο και μία με όχι συνδεδεμένο, από την πλευρά του ενισχυτή?
Δηλαδή να δοκιμάσετε με το καλώδιο κουμπωμένο στον ενισχυτή και με το καλώδιο ξεκούμπωτο.
Καθώς έχει αναφερθεί πιο πριν πως αν κάτι αλλάζει, γίνεται μόνο με την ανίχνευση του καλωδίου και όχι αν το sub είναι ανοικτό ή κλειστό.
 

Μηνύματα
295
Reaction score
837
Να πώ κάτι χαζό...
Η δοκιμή δε θα έπρεπε να γίνει μία με το sub συνδεδεμένο και μία με όχι συνδεδεμένο, από την πλευρά του ενισχυτή?
Δηλαδή να δοκιμάσετε με το καλώδιο κουμπωμένο στον ενισχυτή και με το καλώδιο ξεκούμπωτο.
Καθώς έχει αναφερθεί πιο πριν πως αν κάτι αλλάζει, γίνεται μόνο με την ανίχνευση του καλωδίου και όχι αν το sub είναι ανοικτό ή κλειστό.
Έγινε και με τον τρόπο που περιγράφετε... Το ίδιο αποτέλεσμα...
 




Μηνύματα
35
Reaction score
52
Δεν πειράζει, πάμε για άλλα.
Εγώ θα το πάρω το σαμπ. Πιστεύω θα δω διαφορά.
Αν κάποιος έχει υπόψιν του κάποιο σαμπ με low και high cut ας το πεί.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Λοιπόν, η μέτρηση έγινε με σταθερό το volume του ενισχυτή. Πρώτη φάση, subwoofer on με ένταση 0,

Καλησπέρα μας,σας....Το πείραμα έγινε,με λύπη μου σας πληροφορώ ότι τα woofer των Dali πάλλονται ακριβώς το ίδιο είτε το sub είναι ανοικτό ,είτε κλειστό.Να υποθέσω ότι πάει περίπατο το σενάριο αποκοπής του ενισχυτή στα 100hz?
Το μόνο σίγουρο είναι ότι κατά την ακρόαση μουσικής όταν μπαίνει το sub(με το volume στις 11 η ώρα περίπου)το αποτέλεσμα είναι θεαματικά καλύτερο.Αυτάάάάά....
Μισό λεπτό...... Παπαναστασίου συγκεντρώσου!

Στην πρώτη δοκιμή :
1)επαιξες το βίντεο που σου έβαλε ο Άκης ο Τζι.
2)είχες το σαμπ συνδεδεμένο με το βολιουμ του στο μηδέν
3)ένιωσες τα γουφερ των Νταλί να παλλονται στους 70.
Σωστά;

Στη δεύτερη δοκιμή :
1)έπαιξες το ίδιο βίντεο
2)είχες πάλι το σαμπ συνδεδεμένο με το βολιουμ του στο μηδέν
3)ανέβασες το βολιουμ του ενισχυτή αισθητά σε σχέση με την προηγούμενη δοκιμή
4)ένιωσες πάλι τα γουφερ των ηχείων να παλλονται στους 70
Σωστά;

Αν όλα, αλλά ΟΛΑ , τα παραπάνω είναι σωστά, τότε επανέλαβε τη δοκιμή όπως παραπάνω, με το βολιουμ του ενισχυτή στην ίδια θέση με τη δεύτερη δοκιμή, αλλά με το σαμπ ΑΠΟΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟ και πες μας που αρχίζουν να παλλονται τα γουφερ των ηχείων.
Αν κάτι από τα παραπάνω δεν είναι σωστά, ψάξε λαγούμι να κρυφτείς...!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.039
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top