ΒΟΗΘΑΤΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ

Μηνύματα
295
Reaction score
837
Εγώ θα ρωτήσω μια τελευταία φορά, γιατί οι απαντήσεις του φίλτατου Παπαναστασίου δε με καλύπτουν (νο οφενς ντιαρ..!)
Μας λες λοιπόν πως ότι και αν έκανες, με σαμπ συνδεδεμένο και με σαμπ ασύνδετο, τα γουφερ των ηχείων σου ξεκινάνε να πάλλονται στους 70.
Και μιλάμε για ένα ηχείο που προδιαγραφεται στα 36 Hz +-3dB ακροσσαριστο.
Και του Πέτρου, κροσσαρισμενα κανονικά και με τον νόμο, με το ίδιο βιντεακι ξεκινάνε από τους 50.
Εεε εμένα, δε μου κάθεται όλο αυτό, συγνώμη κιόλας!!
Δεν με προσέχετε αγαπητέ...Έγραψα ότι ο παλμός στα woofer ήταν ο ίδιος είτε με on το sub ,είτε με off,είτε με το rca στην έξοδο του ενισχυτή ,είτε χωρίς σύνδεση του ενισχυτή με το sub.Ta hz ήταν το τελευταίο που με απασχόλησαν.
Στα ίσια (sub off)τώρα έκανα μέτρηση με το video,τα ηχεία έδωσαν παλμό κάτω απο τα 50hz.
Ισως μετράω σαν λαμακας...:(
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Με την αφή καταλαβαίνω ότι ξεκινούν τις δονήσεις. Δεν έχουν στάθμη. Αυτή σιγά σιγά δυναμώνει λόγω crossover.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Δεν με προσέχετε αγαπητέ...Έγραψα ότι ο παλμός στα woofer ήταν ο ίδιος είτε με on το sub ,είτε με off,είτε με το rca στην έξοδο του ενισχυτή ,είτε χωρίς σύνδεση του ενισχυτή με το sub.Ta hz ήταν το τελευταίο που με απασχόλησαν.
Στα ίσια (sub off)τώρα έκανα μέτρηση με το video,τα ηχεία έδωσαν παλμό κάτω απο τα 50hz.
Ισως μετράω σαν λαμακας...:(
Άρα... Με το σαμπ αποσυνδεδεμενο, νιώθεις κίνηση στα γουφερ κάτω από τους 50.
Και με το γουφερ συνδεδεμένο, με το βολιουμ του στο 0 και με το βολιουμ του ενισχυτή στην ίδια ακριβώς θέση με πριν, νιώθεις κίνηση στα γουφερ στα πόσα Hz;
Ta hz ήταν το τελευταίο που με απασχόλησαν.
Εσύ δεν έγραψες σε προηγούμενο μήνυμα πως είχες τη μούρη κολλημένη στην οθόνη για να δεις στα πόσα χερτζ θα νιώσεις κίνηση στα γουφερ; και μας είπες για 70 χερτζ;
Θα μας τρελάνεις;;;
 

Μηνύματα
206
Reaction score
221
Θα μου επιτρέψετε να επαναλάβω ότι οι 70 κύκλοι ανά δευτερόλεπτο είναι ακατάλληλοι για εξαγωγή ασφαλών συμπερασμάτων κατά τη διεξαγωγή της ανωτέρω δοκιμής.

Για να μη το πω με δικά μου λόγια και φάω παρατήρηση! :roflmao:
Οταν γράφω κάτι το έχω τσεκάρει πρώτα, στο δικό μου σύστημα 70 hz χωρίς subwoofer και με subwoofer κροσσαρισμενο στους 80 όταν παίζουν τα ηχεία 70 υπάρχει διαφορά στάθμης, οχι μεγάλη αλλά είναι αντιληπτή.
 

Μηνύματα
295
Reaction score
837
Άρα... Με το σαμπ αποσυνδεδεμενο, νιώθεις κίνηση στα γουφερ κάτω από τους 50.
Και με το γουφερ συνδεδεμένο, με το βολιουμ του στο 0 και με το βολιουμ του ενισχυτή στην ίδια ακριβώς θέση με πριν, νιώθεις κίνηση στα γουφερ στα πόσα Hz;

Εσύ δεν έγραψες σε προηγούμενο μήνυμα πως είχες τη μούρη κολλημένη στην οθόνη για να δεις στα πόσα χερτζ θα νιώσεις κίνηση στα γουφερ; και μας είπες για 70 χερτζ;
Θα μας τρελάνεις;;;
Ναι και είχα ΛΑΘΟΣ(όπως πιθανότατα έχω και τώρα) Το συμπέρασμα που εγώ τουλάχιστον βγάζω είναι πως τα ηχεία λειτουργούν σε όλο το φάσμα με ή χωρίς το sub
 

Μηνύματα
23
Reaction score
19
Ένα μέιλ στη Yamaha ρε παιδιά ποιος χριστιανός δε βαριέται να συντάξει να τελειώνουμε;
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Οταν γράφω κάτι το έχω τσεκάρει πρώτα, στο δικό μου σύστημα 70 hz χωρίς subwoofer και με subwoofer κροσσαρισμενο στους 80 όταν παίζουν τα ηχεία 70 υπάρχει διαφορά στάθμης, οχι μεγάλη αλλά είναι αντιληπτή.
Δε λέω αυτό. Λέω ότι αν κροσάρεις στα 80 και βάλεις τόνο στα 70, δε θα καταλάβεις αν παίζει το ίδιο με το να μη κροσάρεις καθόλου. Χωρίς sub και στις 2 περιπτώσεις. Η διαφορά στη στάθμη είναι μικρή.
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Εναλλακτικά, αν ο ενισχυτής υποστηρίζει σύνδεση για 2 ζεύγη ηχείων (Α&Β) μπορείς στη σύνδεση Α να έχεις τους δορυφόρους και στη σύνδεση Β το sub και ορίζεις τον ενισχυτή να παίζει σε διάταξη ΑΒ μαζί.
Βέβαια έτσι έχω την αίσθηση οτι προκαλείται κόπωση στο μηχάνημα αλλά είναι μια λύση που κάποιοι επιλέγουν (κυρίως σε παλιούς ενισχυτές).
Είναι σωστό αυτό; Να παίζει σε main και remote ένας ενισχυτής ταυτόχρονα;
 

Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Εγώ έχω JBL! :roflmao:
Οτι και να έχεις Πέτρε κροσαρισμένο στους 80 με 24db δεν λέει να ξεκινά από τους 50.
Δλδ μπορεί και να λέει , αλλά πρέπει να συμβαίνει τόσο χαμηλά σε στάθμη που ουσιαστικά να είναι σαν μην παίζει σχεδόν.
 


Μηνύματα
206
Reaction score
221
Δε λέω αυτό. Λέω ότι αν κροσάρεις στα 80 και βάλεις τόνο στα 70, δε θα καταλάβεις αν παίζει το ίδιο με το να μη κροσάρεις καθόλου. Χωρίς sub και στις 2 περιπτώσεις. Η διαφορά στη στάθμη είναι μικρή.
Το ίδιο λέμε, να σου πω τι έκανα εγω.
Ρύθμισα τον AVR το crossover στα 80 hz, o AVR έχει ρύθμιση use η none για το subwoofer, και στις δύο περιπτώσεις που θα περιγράψω το subwoofer ήταν σβηστό, εβαλα να παίζουν 70hz, στην πρώτη περίπτωση με επιλογή none δηλαδή ότι δεν χρησιμοποιείται subwoofer έπαιζε σε κάποια στάθμη, όταν άλλαξα την επιλογή σε use δηλαδή ότι χρησιμοποιείται subwoofer είχα πτώση της στάθμης αντιληπτή ώστε να καταλάβω οτι δουλεύει το crossover.
 

Μηνύματα
295
Reaction score
837
Δίνει σήμα για σαμπ. Αλλά δεν κροσάρει (μάλλον) το σήμα στα ηχεία. Είναι πολυ συχνό φαινόμενο στους μη AV ενισχυτές.
Το γιατί είναι μάλλον θέμα οικονομικό.
Καλημέρα σε όλους, εύχομαι να κρατάτε γερά.
Λοιπόν, μίλησα με τεχνικό του Νακα(μετά από mail μου που ζητούσε συγκεκριμένες απαντήσεις στο πρόβλημα)
Η έξοδος sub out του yamaha a-s701 (ολοκληρωμένος ενισχυτής) ΔΕΝ διαχωρίζει το σήμα (από τα 90 hz που νομίζαμε διαβάζοντας το manual) που στέλνει στο sub yamaha ns-sw200.
Τα ηχεία εξακολουθούν να παίζουν Full Range και το sub απλά "σιγοντάρει" με ολίγη από κρεμμύδι-μπάσο.
Λύση εξωτερικό cross over ή άλλος ενισχυτής που μπορεί να διαχειρίζεται το σήμα που στέλνει στο subwoofer.

Αυτά και καλά κρασιά! Ευχαριστώ σας 🙏
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.062
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top