ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΡΑΔΙΟΕΝΙΣΧΥΤΗ

Μηνύματα
24
Reaction score
0
Καλησπέρα!! Ήθελα να σας ρωτήσω αν και κατά πόσο σε ανταλλαγή ραδιοενισχυτή rx-v890 yamaha (δίνω) με rx-v795 yamaha(παίρνω) (1) οι δυνατότητες σε ένταση θα είναι ίδιες; και (2) θα μπορούσα να καλυφθώ από πλευράς ταινιών που πλέον παίζουν νομίζω σε dts.. Έχω διαβάσει αρκετά για τους ήχους και δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Έχω 5 ηχεία mission και σκοπεύω να αγοράσω αργότερα και subwoofer. Ο rx-v795 yamaha είναι dts. Θα έχω μελλοντικά πρόβλημα στον ήχο στην αναπαραγωγή ταινιών μέσω τηλεόρασης και usb stick);
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Περίεργη ανταλλαγή. Ο πρώτος βγάζει μπροστινά και κεντρικό 100W και πίσω 25W o_O. Ο δεύτερος 85W σε όλα τα κανάλια. Εγώ στην θέση σου θα πήγαινα σε μοντέλο με 100W ανά κανάλι γιατί αν προχωρήσεις στην ανταλλαγή θα κερδίσεις στα πίσω αλλά το κεντρικό με τα μπροστά θα πέσουν στα 85w. Τουλάχιστον θα υπάρχει ισημετρια μεταξύ των ηχείων.

Για το μέλλον η TV σου αν έχει έξοδο οπτική θα την συνδέσεις στην οπτική του ενισχυτή. Τώρα για το usb stick δεν ξέρω να σου απαντήσω παίζει κυρίως το ποσό καινούργιο είναι το υλικό σου. Εγώ με ενισχυτή που είχα πριν pioneer 12 χρόνων έπαιζε τα πάντα στα 1080p με εξωτερικο media player όμως γιατί δεν είχε usb
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
1611003773626.png
1611003825736.png


Σου παραθέτω τα χαρακτηριστικά των δυο ενισχυτών με μια ματιά ο 890 είναι καλύτερος, αλλά το σημαντικότερο μειονέκτημα του για εμένα είναι ότι δεν παίζει Dolby Digital και DTS όπως ο 795.
Τώρα ρωτάω εγώ .... ο ενισχυτής που κοιτάς ο 795 είναι του 1998, με τα ίδια χαρακτηριστικά ίσως και καλύτερα, μπορείς να βρεις όχι και τόσο παλαιά μοντέλα που να παίζουν πιο νέα φορμά ήχου, DD TrueHD, DTS Master Audio
γιατί τον 795, μόνο λόγο τιμής ?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.638
Reaction score
77.059
View attachment 196674 View attachment 196675

Σου παραθέτω τα χαρακτηριστικά των δυο ενισχυτών με μια ματιά ο 890 είναι καλύτερος, αλλά το σημαντικότερο μειονέκτημα του για εμένα είναι ότι δεν παίζει Dolby Digital και DTS όπως ο 795.
Τώρα ρωτάω εγώ .... ο ενισχυτής που κοιτάς ο 795 είναι του 1998, με τα ίδια χαρακτηριστικά ίσως και καλύτερα, μπορείς να βρεις όχι και τόσο παλαιά μοντέλα που να παίζουν πιο νέα φορμά ήχου, DD TrueHD, DTS Master Audio
γιατί τον 795, μόνο λόγο τιμής ?
τα σημεία που ''θεωρητικά'' είναι καλύτερος είναι πρακτικά μη ακουστά

τα 15 watt παραπάνω στα L-C-R δεν πρόκειται να τα ακούσει ο φίλος ποτέ

τα 75 watt όμως διαφορά των L-C-R με τα σαράουντ..εκεί ναι...θα τα ακούσει και κουφός



τα πρώτα χρόνια του χομ σίνεμα τα σαράουν ηχεία τα είχαν ριγμένα σε σύγκριση με τα μπροστά....ήταν και το pro logic όπου έπαιζαν την ίδια πληροφορία ...χωρίς διαχωρισμούς...σου λέει 25+25 μια χαρά...έτσι κ αλλιώς κουτσουλιές σαράουντ μάθαιναν τον κόσμο να βάζει

αν ντε και καλά δεν υπάρχουν άλλες επιλογές....είναι υποχρεωτικό να πάει για τον 795
όμοια κανάλια
για όμοιες στάθμες
 

Μηνύματα
24
Reaction score
0
View attachment 196674 View attachment 196675

Σου παραθέτω τα χαρακτηριστικά των δυο ενισχυτών με μια ματιά ο 890 είναι καλύτερος, αλλά το σημαντικότερο μειονέκτημα του για εμένα είναι ότι δεν παίζει Dolby Digital και DTS όπως ο 795.
Τώρα ρωτάω εγώ .... ο ενισχυτής που κοιτάς ο 795 είναι του 1998, με τα ίδια χαρακτηριστικά ίσως και καλύτερα, μπορείς να βρεις όχι και τόσο παλαιά μοντέλα που να παίζουν πιο νέα φορμά ήχου, DD TrueHD, DTS Master Audio
γιατί τον 795, μόνο λόγο τιμής ?
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δεν εχω πολλες επιλογες και θελω να αποφυγω την αγορα καινουριου ενισχυτη. Με αυτόν τον ενισχυτή που υποστηρίζει dts θα έχω πρόβλημα στο μέλλον. Με ενδιαφέρουν πολύ οι ταινίες και μουσική Ραδιοφώνου Ή cd Ή bluetooth logitech (συνδέω κινητό Ή τάμπλετ για μουσική μέσω youtube).
τα σημεία που ''θεωρητικά'' είναι καλύτερος είναι πρακτικά μη ακουστά

τα 15 watt παραπάνω στα L-C-R δεν πρόκειται να τα ακούσει ο φίλος ποτέ

τα 75 watt όμως διαφορά των L-C-R με τα σαράουντ..εκεί ναι...θα τα ακούσει και κουφός



τα πρώτα χρόνια του χομ σίνεμα τα σαράουν ηχεία τα είχαν ριγμένα σε σύγκριση με τα μπροστά....ήταν και το pro logic όπου έπαιζαν την ίδια πληροφορία ...χωρίς διαχωρισμούς...σου λέει 25+25 μια χαρά...έτσι κ αλλιώς κουτσουλιές σαράουντ μάθαιναν τον κόσμο να βάζει

αν ντε και καλά δεν υπάρχουν άλλες επιλογές....είναι υποχρεωτικό να πάει για τον 795
όμοια κανάλια
για όμοιες στάθμες
Σε ευχαριστω για τον χρονο σου!!Δηλαδή πιστεύεις ότι στο θέμα των ταινιών έχω καλυφθεί.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.221
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top