Βέλτιστη μεταφορά από βιντεοκάμερα στο PC.

Μηνύματα
35
Reaction score
15
Θα ήθελα την βοήθεια σας.
Πρόσφατα μετέφερα από μία CANON MV3 DV (κασέτες DV standard def) διάφορα σε αρχεία στο PC (VAIO 1.66 duo, 2gb ram, vista) μέσω firewire και με το Windows Movie Maker.
1. Τα αρχεία AVI που αποθηκεύθηκαν είναι περίπου 13 GB για μία ώρα. Δεν παίζουν στα περισσότερα players , WMP, REAL . Ακόμα και το VLC με δυσκολία τα παίζει με πρόβλημα στον ήχο και χωρίς δυνατότητα επιλογής χρόνου. To Movie Maker αρνείται να τα κάνει import για editing. Αξίζει να τα επανεισάγω με άλλο πρόγραμμα? Ποιό πρόγραμμα συνιστάτε για editing/split των σκηνών?
2. Δοκίμασα conversion με Media coder και Anyvideoconverter σε μικρότερα αρχεία avi και mpeg2. Τα βίντεο είναι τώρα περίπου 400 ή 700 mb. Πρόσεξα στις ρυθμίσεις να είναι στα ίδια πίξελ κλπ (720Χ576).Το πρόβλημα είναι ότι η ποιότητα της εικόνας και με τα δύο αυτά πέφτει πολύ. Σε σκηνές με κίνηση ή χαμηλό φωτισμό είναι χάλια. Τι να κάνω για να τα μετατρέψω χωρίς μείωση της ποιότητας?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Απάντηση: Βέλτιστη μεταφορά από βιντεοκάμερα στο PC.

Χωρίς μείωση ποιότητας, μικρό μέγεθος δεν γίνεται.
Προφανώς τα βιντεάκια σου έχουν ασυμπίεστη εικόνα και ήχο.
Μια ιδέα είναι το τελικό μέγεθος να είναι αυτό ενός DVD (4,4Gb). Έχεις 720χ576...δεν είναι λίγο. Για τα 400Μb δεν το συζητώ, αλλά και τα 700 είναι λίγα.
Ωπ, μόλις είδα windows movie maker. Σιγουρέψου ότι δεν τα έχει πειράξει (παραμένουν ασυμπίεστα).
Ένα καλό προγραμματάκι είναι το virtualdub/nandub.
Τώρα για codec, μόνο μετά από δοκιμές μπορεί να δεις ποιός σου εξασφαλίζει την ισορροπία σε ποιότητα/μέγεθος. Παίξε με Η264/Χ264, divx/xvid. θέλει λίγο διάβασμα για να τους ρυθμίσεις σωστά.
Καλή φάση θα ήταν να δημιουρήσεις ένα DVD με menus...
 

Μηνύματα
107
Reaction score
0
Απάντηση: Βέλτιστη μεταφορά από βιντεοκάμερα στο PC.

Εγώ έκανα εισαγωγή με το Nero Vision Express και μετά κατευθείαν DVD. To movie maker είναι άχρηστο για αυτή τη δουλειά κατά τη γνώμη μου.
 

Μηνύματα
35
Reaction score
15
Απότι κατάλαβα μετά από έρευνα στο διαδίκτυο το movie maker εισάγει ασυμπίεστα τα αρχεία γιαυτό και είναι τεράστια εφόσον επιλεγεί εισαγωγή με AVI και όχι π.χ. wmv. Επομένως το αρχείο που αποθηκεύεται είναι ακριβώς το ίδιο ψηφιακά με αυτό που είναι στη κασέτα.

Τα ασυμπίεστα αρχεία είναι αρκετά ικανοποιητικά/καθαρά αλλά όπως είπα δεν παίζονται εύκολα για κάποιο λόγο. Γιατί?

Όσον αφορά συμπίεση κατάλαβα ότι θα πρέπει για μέγιστη απόδοση να γίνει σε MPEG2 με υψηλό bitrate π.χ. 8000-10000, 2 pass, -που βλέπω ότι γίνεται στο πρόγραμμά μου-
και I frame compression HP@HL profile ??? αυτά τα τελευταία είναι λίγο προχωρημένα για μένα.
Απλώς κάτι AVI σειρές/ταινίες καρασυμπιεσμένα κατεβασμένα από το διαδίκτυο φαίνονται πεντακάθαρα και δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να αφιερώσω 4 γίγα για να πάρω μόνο απλή/νορμάλ ευκρίνεια.

Όσον αφορά editing τι είναι πιό φιλικό?
 

Μηνύματα
35
Reaction score
15
Τελικά η μετατροπή σε DVD με mpeg2 και τυπικά 8000 kbps είναι σχεδόν ιδανική , γύρω στα 3 γίγα μου πήρε.
Σε AVI δεν μπορούσα να βάλω το bitrate πάνω από 1800 οπότε μένω σε mpeg.
Θα δοκιμάσω και Η.264.
Τελικά χρειάζεται ψηλό bitrate για καλή μετατροπή.
 

Μηνύματα
107
Reaction score
0
Απάντηση: Βέλτιστη μεταφορά από βιντεοκάμερα στο PC.

Δεν είμαι ειδικός αλλά και εγώ τα καλύτερα αποτελέσματα τα είχα με mpeg. DivX-Xvid θέλανε πολύ ψάξιμο. Έχει πάντως και δωρεάν προγραμματάκια με default ρυθμίσεις για όλες τις ανάγκες. Απλά βάζεις το αρχείο σου και περιμένεις να το μετατρέψει.
 

Μηνύματα
35
Reaction score
15
Ναι, έτσι αυτόματα πήγα στην αρχή και δεν βγήκε καλά. Πρέπει να μπείς στις ρυθμίσεις.
Για βέλτιστη μεταφορά χρειάζεται υψηλό bitrate.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.637
Μηνύματα
2.870.347
Members
37.929
Νεότερο μέλος
daemon76
Top