Βασίλης Σκουλάς, Τον ξέρει κανείς?

Μηνύματα
541
Reaction score
0
Πριν λίγες μέρες πήρα τελείως τυχαία από ένα συνάδερφο ένα cd του Βασίλη Σκουλα.Ήταν το album "Η ρίζα της Φωτιάς".
Πραγματικά,μαγεύτηκα από τον δυνατό στίχο και τη μελωδική ήρεμη φωνή με την Κρητική προφορά που έδινε ένα ξεχωριστό χρώμα στο στίχο.Ο στίχος και η φωνή συνδιαζόταν άψογα με τους ήρεμους και μελωδικούς ήχους της λύρας,και έτσι το αποτέλεσμα είναι μαγευτικό. Αφήνει μια γλυκιά μελαγχολία και ταξιδεύει τον ακροατή.

Οι Κρητικοί τον γνωρίζουν ή ακούνε μόνο Rock??? :mrgreen: :twisted: :twisted: :twisted:
 

Μηνύματα
742
Reaction score
2
Μα φυσικα τον γνωριζω αφου εχω μανα κρητικια συν οτι παιζω εδω και πολλα χρονια κρητικη λυρα.Ειναι τρομερος.Αν θες να τον ακουσεις σε κατι πιο εντεχνο ακου το ΑΙΟΛΙΑ του Μ.Νικολουδη.
 


Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Μάριος Λαζάρου said:
Και τον Σκουλά ξέρουμε, και τον Αλεξάκη,και τον Γωνιανάκη....Ότι θέλετε από Κρητικά πείτε...
Τζουγανακη θελω Μαριε!Εχεις?
 



Μηνύματα
5.115
Reaction score
7
ΜΙΧΑΗΛΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ οrpheus said:
Την βλεπω και παραμιλω, μιλαει και τα χανω,αχ δικια μου να'τανε την προσευχη μου κανω.Μαριε αν βρεθουμε απο κοντα σου υποσχομαι βραδια λυρας
Κανένα απολύτως πρόβλημα :)
 

Μηνύματα
541
Reaction score
0
ΜΙΧΑΗΛΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ οrpheus said:
Την βλεπω και παραμιλω, μιλαει και τα χανω,αχ δικια μου να'τανε την προσευχη μου κανω.Μαριε αν βρεθουμε απο κοντα σου υποσχομαι βραδια λυρας
Βραδιά με μαντινάδες θα έχει???

Για δες παρέα όμορφη την έχω καμωμένη,
κι είν' όλοι από μια γενιά όλοι ξεδιαλεγμένοι :) :D

Έσβησε ο αέρας το κερί που κράταγα στη χέρα,
κι είναι για μένα η ζωή σκοτάδι νύχτα μέρα...

Και ένα για όσους αγάπησαν...

Η πρώτη αγάπη στην καρδιά,πολλά σημάδια αφήνει,
κι άμα περάσει ο καιρός αμάλαγη τη βρίνει!!! :lol:
 

Μηνύματα
541
Reaction score
0
ΜΙΧΑΗΛΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ οrpheus said:
Μα φυσικα τον γνωριζω αφου εχω μανα κρητικια συν οτι παιζω εδω και πολλα χρονια κρητικη λυρα.Ειναι τρομερος.Αν θες να τον ακουσεις σε κατι πιο εντεχνο ακου το ΑΙΟΛΙΑ του Μ.Νικολουδη.
Πως μπορώ να το έχω αυτό???
 




Μηνύματα
742
Reaction score
2
loukitsa Λαμπρου said:
ΜΙΧΑΗΛΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ οrpheus said:
Μα φυσικα τον γνωριζω αφου εχω μανα κρητικια συν οτι παιζω εδω και πολλα χρονια κρητικη λυρα.Ειναι τρομερος.Αν θες να τον ακουσεις σε κατι πιο εντεχνο ακου το ΑΙΟΛΙΑ του Μ.Νικολουδη.
Πως μπορώ να το έχω αυτό???
Το εχω εγω και μπορω να στο γραψω αν θελεις.Αλλιως θα στο αγορασω καινουριο και αν καποια στιγμη βρεθουμε θα στο δωσω ή θα στο στειλω.
 

Μηνύματα
541
Reaction score
0
ΜΙΧΑΗΛΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ οrpheus said:
loukitsa Λαμπρου said:
ΜΙΧΑΗΛΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ οrpheus said:
Μα φυσικα τον γνωριζω αφου εχω μανα κρητικια συν οτι παιζω εδω και πολλα χρονια κρητικη λυρα.Ειναι τρομερος.Αν θες να τον ακουσεις σε κατι πιο εντεχνο ακου το ΑΙΟΛΙΑ του Μ.Νικολουδη.
Πως μπορώ να το έχω αυτό???
Το εχω εγω και μπορω να στο γραψω αν θελεις.Αλλιως θα στο αγορασω καινουριο και αν καποια στιγμη βρεθουμε θα στο δωσω ή θα στο στειλω.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ και μόνο που το προτείνεις.Αν είναι εύκολο γράψτο μου.Τωρα να βρεθούμε πολύ χλωμό γιατι δε βλέπω άλλη γιορτη του avsite στο προσεχές μέλλον.Αθήνα μένεις κατ'αρχήν?
Αλλιώς μπορείς να μου το στείλεις ταχυδρομικώς με έξοδα στον παραλήπτη,αφού σου στείλω με pm τη διεύθυνση.
Σε ευχαριστώ
 

Μηνύματα
541
Reaction score
0
Γιώργος Ανδρεάδης said:
loukitsa Λαμπρου said:
Οι Κρητικοί τον γνωρίζουν ή ακούνε μόνο Rock??? :mrgreen: :twisted: :twisted: :twisted:
Λουκιτσα, τα κρητικα τραγουδια ειναι Ροκ. Οπως και ο Ξυλουρης.
Απόψεις είναι αυτά.Δεν είναι όμως όλα τα τραγούδια στυλ Ξυλούρη.
 



Μηνύματα
541
Reaction score
0
ΜΙΧΑΗΛΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ οrpheus said:
Μα φυσικα τον γνωριζω αφου εχω μανα κρητικια συν οτι παιζω εδω και πολλα χρονια κρητικη λυρα.Ειναι τρομερος.Αν θες να τον ακουσεις σε κατι πιο εντεχνο ακου το ΑΙΟΛΙΑ του Μ.Νικολουδη.
Γιάννη,ήταν φοβερό.Ειδικά τα 2 κομμάτια που τραγουδάει ο Σκουλάς.Σε ευχαριστώ.
Μήπως έχει βγει και άλλος δίσκος???
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.672
Μηνύματα
2.869.702
Members
37.943
Νεότερο μέλος
argyrisM
Top