Βασεις για desktop ηχεια....

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.612
κατι πολυ απλο και τσαμπα,η βασικη ιδεα μπορει να τροποποιηθει αναλογα με την περιπτωση (μεγεθος ηχειου,αποσταση,υψος κλπ). Τα υλικα που χειαζονται ειναι,2 κομματια mdf (στη δικη μου περιπτωση 20Χ27 με κοστος 2 ευρω),μια συσκευασια απο 8 μπαλιτσες φελιζολ (απο τα τζαμπο με κοστος 1 ευρω) και 8 σταγονες κολλα......

IMG_20190628_122535.jpg

IMG_20190628_123420.jpg

στις βασεις εβαλα τα mission LX2 που εχω στο δευτερο συστημα και λογω της τοποθετησης των μεγαφωνων αναποδα,ηθελα να δωσω λιγο υψος και κλιση για να σημαδευουν τα αυτια μου οταν καθομαι επι του καναπεως.Την ιδεα την κατεβασα, οταν πριν καμια δεκαρια μερες ειχα παει στα τζαμπο να παρω ενα μπλοκ ζωγραφικης για την μικρη μου και εκει ειδα και τις μπαλιτσες.Φυσικα οποιος μπορει να παει σε IsoAcoustics,δεν χρειαζεται να παει στα τζαμπο.....Σκεφτομαι να τις βαψω,αλλα το φελιζολ θελει ειδικο σπρευ,αλλα και ετσι ψιλοτρωγονται (αν και η γυναικα μου εχει στραβωσει). Για καποιον που θελει καλυτερη συνδεση,μπορει απλα να βαλει 4 ξυλοβιδες σε συγκεκριμενες θεσεις (θελει μετρημα με ακριβεια),οι οποιες θα εξεχουν 3-5 εκατοστα απο το mdf και να καρφωσει εκει τις μπαλιτσες του φελιζολ.

Ετοιμαζω και κατι αλλο,παλι επιφανειες απο mdf αλλα για ποδαρακια,κουτακια απο νεσκαφε γεμισμενα με αμμο.
 

Μηνύματα
121
Reaction score
41
δεν ειναι ασχημη η ιδέα σου! πέρα από IsoAcoustics που ειναι καπως τσιμπημένες, έχεις κάτι άλλο υπόψιν; τα δικά μου ηχεία είναι τα monitor audio bx2. που τα λές μεγαλουτσικα όσο να ναι.
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.612
δεν ειναι ασχημη η ιδέα σου! πέρα από IsoAcoustics που ειναι καπως τσιμπημένες, έχεις κάτι άλλο υπόψιν; τα δικά μου ηχεία είναι τα monitor audio bx2. που τα λές μεγαλουτσικα όσο να ναι.
αυτο που εκανα εγω,το εκανα για να δωσω υψος και κλιση στο ηχειο (γιατι εχει απο κατω το τουιτερ) και βεβαια ειναι το συστημα στο καθιστικο,το οποιο παιζει πιο συχνα παιδικα τραγουδακια και βιντεακια απο το youtube παρα μουσικη.Οποτε δεν υπηρχαν απαιτησεις για ουσιαστικη μηχανικη απομονωση του ηχειου κλπ....(αν και και να πω την αληθεια οι μπαλιτσες απο φελιζολ) μια χαρα δουλεια κανουν. Τα δικα σου ηχεια ειναι λιγο πιο μεγαλα,αλλα εχουν το τουιτερ στην κανονικη θεση,αρα πιο ψηλα. Δεν ξερω που τα εχεις τοποθετησει,αν ειναι πανω σε καποιο επιπλο (δηλαδη ηδη σε καποιο υψος) ή αν ψαχνεσαι για κανονικες βασεις.Αν ισχυει το πρωτο μαλλον δεν θα χρειαζεται να τους δωσεις αρκετο υψος για να φερεις το τουιτερ στο υψος των αυτιων σου οταν καθεσαι,οποτε μια επιφανεια απο mdf σε συνδυασμο με ακιδες θα σε βολεψει μια χαρα (το φτιαχνεις ευκολα και με μικρο κοστος).Απο εκει και περα ο πιο απλος τροπος (και οικονομικος) για να φτιαξεις καποια βαση (ασχετα με το υψος τους),ειναι επιφανειες για να παταει το ηχειο σε συνδυασμο με σωληνες (πλαστικους ή μεταλικους) με γεμισμα.

ριξε μια ματια εδω,οι ιδεες ειναι πολλες

http://bestcookingrecipes.info/diy-speaker-stands-ikea/
 
Last edited:

Μηνύματα
121
Reaction score
41
@tanto σε ευχαριστώ, θα δω τι θα κάνω. οπως τα λες ειναι, δε θέλουν πολύ σήκωμα γιατί είναι μεγάλα. μου αρέσουν οπτικά τα isoacoustics, αλλά ίσως κάνω κάτι μόνος μου.
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.681
Reaction score
2.728
Σε παρόμοιο πρόβλημα είχα μια ιδέα για βάσεις από plexi , μια λύση που αν θυμαμαι καλά κόστισε 20- ευρώ και το αποτέλεσμα είναι σούπερ τόσο πρακτικά όσο και αισθητικά. Σε πρώτη ευκαιρία ανεβάζω φωτό.
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.681
Reaction score
2.728
Σε παρόμοιο πρόβλημα είχα μια ιδέα για βάσεις από plexi , μια λύση που αν θυμαμαι καλά κόστισε 20- ευρώ και το αποτέλεσμα είναι σούπερ τόσο πρακτικά όσο και αισθητικά. Σε πρώτη ευκαιρία ανεβάζω φωτό.
Επιλεγεις φυλλο plexi πάχους και χρώματος της αρεσκειας σου, αφού έχεις μελετήσει τις διαστάσεις βάσει του ηχείου και της κλίσης που θες. Το καμπύλωμα για να βγει αυτό στη φωτό είναι εύκολο και γρήγορο για ένα εργαστήριο παραγωγής plexiglass.
 

Attachments



Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.612
αν και το ειδα μολις τωρα,οκ προφανως καλυτερες βασεις,δεν το συζηταμε,αλλα ειναι και το κοστος..Νομιζω οτι με 45-50 ευρω και διαθεση και χρονο,μπορεις να φτιαξεις κατι πολυ αξιολογο μονος σου. (για βασεις τετοιου τυπου εννοω).
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.336
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top