Βασικές ερωτήσεις μετρήσεων UMIK-1

Μηνύματα
920
Reaction score
2.589
Χαιρετώ τα πλήθη! Όπως λέει κι ο τίτλος μερικές πρακτικές απορίες για να ξεκινήσω μερικές μετρήσεις με το REW.
Ειδικότερα:
Στήνω μικρόφωνο στη θέση ακρόασης.
1) Ποιο cal file να χρησιμοποιήσω για το Umik, το 0 ή το 90 μοίρες? Ή για να το θέσω αλλιώς, πότε το καθένα?
2) Σε τι ένταση είναι καλύτερα να μετρήσω? Τα 75dB της ρύθμισης των ηχείων με pink noise είναι αρκετά ή χρειάζεται περισσότερο? Αν ναι, σε τι επίπεδα? Παρόμοια για όλα τα ηχεία ή διαφοροποίηση (δυνατότερα) στο sub? Έχει τελικά η ένταση μεγάλη σημασία ή από κάποιο επίπεδο και πάνω τ' αποτελέσματα είναι παραπλήσια?
Βασικές ρυθμίσεις του REW για το λάπιτοπ με σύνδεση χουντ-ντου-μι ακολούθησα από το site miniDSP και φαίνεται οτι δουλεύει ΟΚ. Μέχρι αποδείξεως του εναντίου, δε πειράζω τίποτε άλλο.
Τα φώτα σας παρακαλώ, κι όχι εξυπνάδες RTFM κλπ:fuckyou:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.383
Reaction score
79.485
90 μοίρες, το Umik να κοιτάει ταβάνι
[DOUBLEPOST=1553251967][/DOUBLEPOST]75 db. Μην ζορίζεις τα ηχεία σου χωρίς λόγο.

Έτσι και αλλιώς σε μεγάλες στάθμες σφίγγουν οι κwλοι
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.867
pstergio: το ενα αρχειο ειναι για πολυκαναλο, το αλλο για 2καναλο.

.. ερωτηση δικη μου, χρειαζεται να καλιμπραρω (το ηδη καλιμπραρισμενο) umic οσων αφορα το ντεσιμπελομετρο ?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.383
Reaction score
79.485
pstergio: το ενα αρχειο ειναι για πολυκαναλο, το αλλο για 2καναλο.
Όχι. Βάλτε το 90 και στο δικάναλο.
Αλλη είναι η δουλειά του 0, όχι για μετρήσεις χώρου.

Το εχω ψάξει πολύ, εχω επικοινωνήσει με εταιρίες, εχει λήξει το θέμα. 90 και να κοιτάει ταβάνι.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.383
Reaction score
79.485
θες να επεκταθεις λιγο ? ή τα ευνοητα?
Αυτό προτείνεται για μετρήσεις ηχοσυστήματος-χώρου.
Δεν μπορώ να ψάχνω τα Mail, απλώς πίστεψέ με.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.867
Αυτό προτείνεται για μετρήσεις ηχοσυστήματος-χώρου.
Δεν μπορώ να ψάχνω τα Mail, απλώς πίστεψέ με.
τα υπολοιπα για εργαστηριακες μετρησεις :)
δεν εχω καποιο λογο να το αμφισβητω, αλλωστε και εγω ακομα το ψαχνω..
στο θεμα decibel ?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.383
Reaction score
79.485
στο θεμα decibel ?
Έγραψα, 75.
Πιο δυνατά πες 90db, ταλαιπωρούνται πολύ τα ηχεία, δραματικά περισσότερο απο οτι με μουσική στην ίδια στάθμη. Άσε που θα πικραθούν οι περισσότεροι όταν θα δουν το deviation from linearity που εχει το σύστημα τους όσο ανεβαίνει η στάθμη.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.867
Έγραψα, 75.
Πιο δυνατά πες 90db, ταλαιπωρούνται πολύ τα ηχεία, δραματικά περισσότερο απο οτι με μουσική στην ίδια στάθμη. Άσε που θα πικραθούν οι περισσότεροι όταν θα δουν το deviation from linearity που εχει το σύστημα τους όσο ανεβαίνει η στάθμη.
ναι αυτο το καταλαβα, αλλο ρωταω, αν χρειαζεται να πειραξω το ντεσιμπελομετρο του REW, ή αν το calibration αρχειο, συμπεριλαμβανει και τα db :) θενξ !
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.383
Reaction score
79.485
ναι αυτο το καταλαβα, αλλο ρωταω, αν χρειαζεται να πειραξω το ντεσιμπελομετρο του REW, ή αν το calibration αρχειο, συμπεριλαμβανει και τα db :) θενξ !
Όχι, δεν χρειάζεται με το Umik
 


Μηνύματα
920
Reaction score
2.589
90 μοίρες, το Umik να κοιτάει ταβάνι
[DOUBLEPOST=1553251967][/DOUBLEPOST]75 db. Μην ζορίζεις τα ηχεία σου χωρίς λόγο.

Έτσι και αλλιώς σε μεγάλες στάθμες σφίγγουν οι κwλοι
Όχι. Βάλτε το 90 και στο δικάναλο.
Αλλη είναι η δουλειά του 0, όχι για μετρήσεις χώρου.

Το εχω ψάξει πολύ, εχω επικοινωνήσει με εταιρίες, εχει λήξει το θέμα. 90 και να κοιτάει ταβάνι.
Έγραψα, 75.
Πιο δυνατά πες 90db, ταλαιπωρούνται πολύ τα ηχεία, δραματικά περισσότερο απο οτι με μουσική στην ίδια στάθμη. Άσε που θα πικραθούν οι περισσότεροι όταν θα δουν το deviation from linearity που εχει το σύστημα τους όσο ανεβαίνει η στάθμη.
Ευχαριστώ για τα guidelines :hi: , μόλις μπορέσω θα δω τι χάος ακούει η πολυθρόνα μου :dance2::D
 

Μηνύματα
640
Reaction score
535
Όχι. Βάλτε το 90 και στο δικάναλο.
Αλλη είναι η δουλειά του 0, όχι για μετρήσεις χώρου.

Το εχω ψάξει πολύ, εχω επικοινωνήσει με εταιρίες, εχει λήξει το θέμα. 90 και να κοιτάει ταβάνι.
Λοιπόν γιατρέ μου, αυτό είναι ευαίσθητο θέμα.
Γιατί αγγίζει αυτό που είναι το σημείο αναφοράς μας, τη μέτρηση.
Η minidsp λέει 0 degrees για stereo.
Θέλω τις δικές σου αναφορές, please, αν υπάρχουν στο διαδίκτυο τεκμηριωμένες.

Προσωπική εμπειρία (θα μου πεις ποιος χέστηκε, οκ): με μέτρηση off boundaries, το μικρόφωνο πχ στο κέντρο του δωματίου, οι 90 μοίρες είναι OK.
Κοντά σε τοίχο, πχ θέση ακρόασης σε καναπέ κολλητά σε πίσω τοίχο, το 0 degrees βγάζει πιο φυσικό αποτέλεσμα.
Τι θα πεί 'φυσικό αποτέλεσμα' ρε μεγάλε, θα μου πεις.
Ε είπαμε, προσωπική εμπειρία, σα να λέμε, my @ss-h0le
:p
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Λοιπόν γιατρέ μου, αυτό είναι ευαίσθητο θέμα.
Γιατί αγγίζει αυτό που είναι το σημείο αναφοράς μας, τη μέτρηση.
Η minidsp λέει 0 degrees για stereo.
Θέλω τις δικές σου αναφορές, please, αν υπάρχουν στο διαδίκτυο τεκμηριωμένες.

Προσωπική εμπειρία (θα μου πεις ποιος χέστηκε, οκ): με μέτρηση off boundaries, το μικρόφωνο πχ στο κέντρο του δωματίου, οι 90 μοίρες είναι OK.
Κοντά σε τοίχο, πχ θέση ακρόασης σε καναπέ κολλητά σε πίσω τοίχο, το 0 degrees βγάζει πιο φυσικό αποτέλεσμα.
Τι θα πεί 'φυσικό αποτέλεσμα' ρε μεγάλε, θα μου πεις.
Ε είπαμε, προσωπική εμπειρία, σα να λέμε, my @ss-h0le
:p
Διατηρεις την ιδια θεση,βαση και απλα στριβεις το μικ; γιατι ετσι στις 90 vs 0 εχεις αποκλισεις σε καθετο και οριζοντιο αξονα ,που ειδικα κοντα σε τοιχωματικα ορια κανει διαφορες.. στις 90 δηλαδη θα υψωθει και θα πλησιασει τον πισω τοιχο μας...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.383
Reaction score
79.485
Θέλω τις δικές σου αναφορές, please, αν υπάρχουν στο διαδίκτυο τεκμηριωμένες.
Δεν αποθηκεύω λινκς, δεν κρατάω αρχείο, μόνο το βασικό συμπέρασμα θυμάμαι. Δεν σκοπεύω να γραψω σύγγραμμα. :)

Θα κοιτάξω αργότερα, ίσως εχω σώσει κάποιο mail (του Flavio).
 

Μηνύματα
640
Reaction score
535
Διατηρεις την ιδια θεση,βαση και απλα στριβεις το μικ; γιατι ετσι στις 90 vs 0 εχεις αποκλισεις σε καθετο και οριζοντιο αξονα ,που ειδικα κοντα σε τοιχωματικα ορια κανει διαφορες.. στις 90 δηλαδη θα υψωθει και θα πλησιασει τον πισω τοιχο μας...
Έχω 4-5 μέτρα κενό από τον πίσω τοίχο, απλά έτυχε και έκανα μέτρηση σε φίλο που είχε κολλητά καναπέ και το δοκίμασα από περιέργεια. Γαμώτο δεν κράτησα μετρήσεις να δείτε διαφορά με 0 μοίρες. Είναι ξεκάθαρα το ένα σωστό και το άλλο λάθος.

Για δικάναλο στο οποίο αναφέρομαι πάντως εγώ, προσωπικά το μικρόφωνο κοιτάει πάντα 0 μοίρες, φάτσα τα ηχεία, στο ύψος των αυτιών. Αυτό είναι που έδωσε σε μένα τα καλύτερα αποτελέσματα.

Αλλά μιας και δεν πάμε ποτέ κόντρα στη θεωρία, ρωτάω το γιατρό για links (αν έχεις doc, έχω ψαχτεί κι εγώ πάντως).
Θα ήθελα να δω που στηρίζεται αυτό. Ότι δήθεν το αυτί ακούει παντοκαντευθυντικά; Δεν ισχύει.
Γιατί να έχω καλύτερα αποτελέσματα αν το μικρόφωνο κοιτάει προς τα πάνω;
Ίσως κάποιο κατασκευαστικό χαρακτηριστικό των μικροφώνων; Πιάνει καλύτερα τις ανακλάσεις από το ταβάνι; Και γιατί παίζει ρόλο αυτό; Need to know :)

Αλλιώς, το 90 degrees παραμένει αναγκαστικό compromise των πολυκάναλων.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.383
Reaction score
79.485
Αυτό είναι που έδωσε σε μένα τα καλύτερα αποτελέσματα.
Δεν σημαίνει πως είναι και τα σωστά όμως :D
Για δικάναλο στο οποίο αναφέρομαι πάντως εγώ, προσωπικά το μικρόφωνο κοιτάει πάντα 0 μοίρες, φάτσα τα ηχεία, στο ύψος των αυτιών
Εαν κοιτάει το κάθε ηχείο χωριστά και το μετακινείς σε κάθε μέτρηση, φαντάζομαι πως είναι ΟΚ.
ρωτάω το γιατρό για links (αν έχεις doc, έχω ψαχτεί κι εγώ πάντως).
Δεν αποθηκεύω λινκς, δεν κρατάω αρχείο, μόνο το βασικό συμπέρασμα θυμάμαι. Δεν σκοπεύω να γραψω σύγγραμμα. :)
Βρήκα όμως το mail του Flavio (της Dirac):
in general I prefer the vertical positioning but results can vary in accordance with the directivity pattern of your speakers, your room and your preferences...
 

Μηνύματα
640
Reaction score
535
Βρήκα όμως το mail του Flavio (της Dirac):
in general I prefer the vertical positioning but results can vary in accordance with the directivity pattern of your speakers, your room and your preferences...
I prefer, you prefer, he/she prefers
Γουΐ πριφέρ, γιού πριφέρ, δέι πριφέρ
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.383
Reaction score
79.485
I prefer, you prefer, he/she prefers
Γουΐ πριφέρ, γιού πριφέρ, δέι πριφέρ
Μην νομίζει κανείς πως με ενα Umik+REW κάνει μετρήσεις ακριβείας, ηχείου ή χώρου.
Μια προσέγγιση κάνουμε, παίρνουμε μια εικόνα, ως χομπίστες.

Αν οι χρόνοι αντήχησης είναι χάλια, θα φανεί. Αν είμαστε στο +-10db θα φανεί, αν είμαστε στο +-2db θα φανεί. Αν το ηχοσύστημα-χώρος παίζει εντός προδιαγραφών θα φανεί, αν είναι ΓΤΠ θα φανεί. Ανεξαρτήτως της τεχνικής μέτρησης. Και θα βγουν χρήσιμα συμπεράσματα, αν ξέρουμε να ερμηνεύσουμε τι μετράμε.

Προφανώς και δεν έχουν μεγάλη ακρίβεια οι μετρήσεις μας , δεν γίναμε και NRC.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.887
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top