Βασική πηγή ήχου ο υπολογιστής και το κινητό με Spotify

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Χρόνια πολλά και καλά σε όλη την ομήγυρη!
Χρειάζομαι μια βοήθεια προκειμένου να καταλάβω τι πρέπει να αγοράσω έτσι ώστε να μην πετάξω τα χρήματα μου στον γάμο του Καραγκιόζη.
Έχω 2 hi fi στην διάθεση μου και θέλω στο μεν πρώτο να έχω ως βασική πηγή το pc με Spotify ενώ στο δεύτερο το κινητό μου πάλι με spotify.
Ψάχνω λοιπόν την κατάλληλη συσκευή dac η οποία να μου παρέχει την ευκολία της πανευκολης μεταφοράς από το ένα σύστημα στο άλλο και δεδομένου πως και τα 2 συστήματα δεν είναι κάτι εξεζητημένο να μην κοστίζει μια μικρή περιουσία.
Σκεφτόμουν λοιπόν το ifi nano one. Είναι σωστή αυτή η επιλογή; Έχω κάποια άλλη καλύτερη;
Τα συστήματα έχουν ως εξής:
1) Mar 4 phonic τελικός ενισχυτής με audio spectrum tls 40 το οποίο κάποια στιγμή θα αντικατασταθεί με χαμηλής κατηγορίας ενεργά (βλ. κάτι σαν jbl lsr 308)
Σε αυτόν τον συνδιασμό υπάρχουν καρφωμένα με μίκτη και αναλογικές πηγές για την ώρα που όμως κατά πάσα πιθανότητα θα καταργηθούν έτσι ώστε στο τέλος να είναι στην πιο βασική μορφή.
2)Technics su600 με Audio Spectrum cm2. Σε αυτό θέλω να κάνω αναπαραγωγή μόνο με το κινητό κατά βάση μέσω Bluetooth. Όμως εδώ σε αυτό το σημείο αναρωτιέμαι πώς θα τροφοδοτηθεί με ρεύμα το ifi εφόσον αν έχω καταλάβει σωστά αντλεί ενέργεια από την usb θύρα και αυτή σε αυτό το σύνολο δεν θα υπάρχει για να δίνει.
Για πείτε βρε παιδιά την γνώμη σας.
 

Μηνύματα
106
Reaction score
73
Ποσο μακρια ειναι τα συστηματα μεταξυ τους ?
Αν ειναι διπλα, μπορεις να κανεις split την εξοδο του dac και να δωσεις ηχο και στα 2.
Κινητο με Spotify > Laptop > USB Dac > RCA Splitter
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.808
Reaction score
2.223
To iFi iONE συνοδεύεται από τροφοδοτικό για χρήση ως Bluetooth , coaxial, optical.

και για χρήση από pc μέσω usb.

η σύνδεση με τον φορτιστή είναι μέσω usb, κάθε φορά θα επιλέγεις pc ή φορτιστή.

Είναι άριστη επιλογή.
 
Last edited:


Μηνύματα
13.641
Reaction score
6.606
Αν το κινητο εχει δυνατοτητα usb otg,παρε απλα ενα φορητο dac και με τροδοφοσια απο μπαταρια ομως και θα κανεις την δουλεια σου καλυτερα.Η ifi εχει τετοια dac.
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Ποσο μακρια ειναι τα συστηματα μεταξυ τους ?
Αν ειναι διπλα, μπορεις να κανεις split την εξοδο του dac και να δωσεις ηχο και στα 2.
Κινητο με Spotify > Laptop > USB Dac > RCA Splitter
Τα συστήματα βρίσκονται σε διαφορετικούς χώρους οπότε το ξεχνάμε.
To iFi iONE συνοδεύεται από τροφοδοτικό για χρήση ως Bluetooth , coaxial, optical.

και για χρήση από pc μέσω usb.

η σύνδεση με τον φορτιστή είναι μέσω usb, κάθε φορά θα επιλέγεις pc ή φορτιστή.

Είναι άριστη επιλογή.
Σε ευχαριστώ πολύ. Εξαιρετικά χρήσιμες οι πληροφορίες που μου έδωσες. Μόλις μου έλυσες βασικά ερωτήματα.
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Tp-Link nfc enabled receiver
Aukey bluetooth receiver
Τόσες αξιολογήσεις καλές,δε μπορεί,τη δουλειά τους θα την κάνουν μια χαρά!

Πάρε και έναν usb bluetooth adapter για το pc και καθάρισες!
Έχω ακούσει για αυτό οστόσο θα προτιμούσα κάτι με περισσότερες και καλύτερες δυνατότητες.
Αν το κινητο εχει δυνατοτητα usb otg,παρε απλα ενα φορητο dac και με τροδοφοσια απο μπαταρια ομως και θα κανεις την δουλεια σου καλυτερα.Η ifi εχει τετοια dac.
Καλό ακούγεται όμως το κινητό χρησιμεύει στην περίπτωση μου ως εξής: ως χειριστήριο όταν χρησιμοποιώ το σύστημα νο 1 με το pc (έλεγχος του Spotify) και Bluetooth για ελευθερία κινήσεων με συνάμα καλό αποτέλεσμα στο σύστημα νο 2. Οπότε αυτή η εκδοχή με περιορίζει.
 
Last edited:

Μηνύματα
13.641
Reaction score
6.606
Έχω ακούσει για αυτό οστόσο θα προτιμούσα κάτι με περισσότερες και καλύτερες δυνατότητες.

Καλό ακούγεται όμως το κινητό χρησιμεύει στην περίπτωση μου ως εξής: ως χειριστήριο όταν χρησιμοποιώ το σύστημα νο 1 με το pc (έλεγχος του Spotify) και Bluetooth για ελευθερία κινήσεων με συνάμα καλό αποτέλεσμα στο σύστημα νο 2. Οπότε αυτή η εκδοχή με περιορίζει.
Τοτε παρε ενα usb dac για το βασικο συστημα (το topping D10S στα 99 ευρω,αντε 115 με τα μεταφορικα) και ενα yamaha wxad-10 για το δευτερο συστημα.
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Τοτε παρε ενα usb dac για το βασικο συστημα (το topping D10S στα 99 ευρω,αντε 115 με τα μεταφορικα) και ενα yamaha wxad-10 για το δευτερο συστημα.
Το Yamaha ήταν μέσα σε αυτά που είχα σκεφθεί αρχικά (έχω διαβάσει όλες τις κρητικές σου παντού) όμως και πάλι έχω έναν βασικό περιορισμό που λύνεται μεν αλλά μπλέκω με πολλά δε και δεν το θέλω. Δεν έχω πρόσβαση σε wifi or ethernet στο 2ο hifi κάτι που λύνεται βέβαια αν στέλνω δεδομένα από το κινητό οστόσο αρχίζω και μπλέκω με παραπάνω από μια συσκευές ενώ δεν είναι απαραίτητο. Προτιμώ να έχω ένα μηχανάκι που να μου κάνει πολύ καλή δουλειά και στις δύο περιπτώσεις καθώς και σε ενδεχόμενη αναβάθμιση όπως εξήγησα νωρίτερα. Παρόλα αυτά θα ρίξω μια ματιά στο DIOS που αναφέρεις δεδομένου πως εμπιστεύομαι την άποψη σου γύρω από αυτά τα μηχανάκια.
Υπάρχει κάτι που δεν σου αρέσει στο ione; Παρατηρώ πως το αποφεύγεις.
 

Μηνύματα
13.641
Reaction score
6.606
Όχι.... άλλωστε είμαι φαν της εταιρείας και έχω και το ifi zen dac, ενώ έχουν περάσει από τα χεριά μου και δυο idsd nano le (ένα στο γραφείο και ένα στο σπίτι). Απλά δεν μου αρέσει το bluetooth, όποτε θεωρώ το να αγοράσεις ένα dac για αυτή τη δυνατότητα, ενώ με τα ίδια χρήματα αγοράζεις τα άλλα δυο που ανέφερα, λάθος κίνηση (πάντα για μένα). Το ότι δεν έχεις πρόσβαση, είναι κάτι που λύνεται απλα με ένα repeater
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Μια απορία έχω, τι είναι προτιμότερο να χρησιμοποιηθεί σε σύνδεση με pc για είσοδο του dac, usb, spdif ή optical; Έχω και τις 3 επιλογές για είσοδο ενώ για είσοδο στα ηχητικά έχω rca, 1/4 trs και xlr. Στην παρούσα φάση βέβαια θα χρησιμοποιηθούν τα rca.
 





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.588
Μηνύματα
2.866.536
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top