Βελτίωση ήχου

Μηνύματα
57
Reaction score
30
Καλημέρα σε όλους. πρόσφατα άλλαξα την πηγή σε ένα focus mk2. Η πηγή που έβαλα είναι μια κινέζικη, η όποια δουλεύει πολύ καλά για τα χρήματα της με ένα μείον. Τον ήχο. Αν τοποθετήσω ενισχυτή όπως με προέτρεψε επαγγελματίας του ήχου θα έχω καλό ήχο? Υπάρχει κάποιος που έχει κάνει κάτι ανάλογο? Ο ίδιος μου είπε πως δεν αξίζει να αλλάξω πηγή κ ότι με τον ενισχυτή θα παίζω καλύτερα από οποιαδήποτε σκέτη πηγή. Μιλάμε για ένα budget των 200 ευρώ
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.463
Για την αλλαγη της πηγης η επιλογη ηταν δικη σου η καποιου εγκαταστατη;
ΠΙστευω οτι η προσθηκη ενισχυτη δεν θα βελτιωσει την κατάσταση ,μαλλον θα επρεπε να βαλεις καποια καλυτερης ποιοτητας και ακριβοτερη σιγουρα πηγη για να είχες βελτιωση απο την αρχη.Αν ηταν προταση του εγκαταστάτη σου τοτε θα πρεπει να παρει εκεινος την ευθυνη του αποτελέσματος-βελτιωσης,και να κανει τις απαραίτητες αλλαγες για να σε ικανοποιησει το αποτέλεσμα.
Σαν προταση μου θα σου έλεγα να κρατουσες την αρχικη πηγη και να έβαζες κατι τέτοιο ,το οποιο σιγουρα θα βελτιωνε την κατάσταση ,και θα ειχες και την μελλοντικη αναβαθμιση με ενα subwoofer.
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Καλημέρα σε όλους. πρόσφατα άλλαξα την πηγή σε ένα focus mk2. Η πηγή που έβαλα είναι μια κινέζικη, η όποια δουλεύει πολύ καλά για τα χρήματα της με ένα μείον. Τον ήχο. Αν τοποθετήσω ενισχυτή όπως με προέτρεψε επαγγελματίας του ήχου θα έχω καλό ήχο? Υπάρχει κάποιος που έχει κάνει κάτι ανάλογο? Ο ίδιος μου είπε πως δεν αξίζει να αλλάξω πηγή κ ότι με τον ενισχυτή θα παίζω καλύτερα από οποιαδήποτε σκέτη πηγή. Μιλάμε για ένα budget των 200 ευρώ
Αυτές οι κινέζικες πηγές καλώς ή κακώς έχουν πάρα, μα πάρα πολύ κακοσχεδιασμένα στάδια εξόδου (ενισχυτές) όπως και στάδια προενίσχυσης (ο ήχος που θα πάρεις από τα RCA θα είναι επίσης κακός, δε θα σε σώσει ο ενισχυτής αν και θα είναι σίγουρα καλύτερα τα πράγματα από τα ενσωματωμένα στάδια ενίσχυσης). Έχουν όμως ένα πολύ δυνατό σημείο κάποιες, οπτική έξοδο. Αν βάλεις κάποιο dsp ή ενισχυτή με ενσωματωμένο DSP με ψηφιακή είσοδο, μπορείς να έχεις πάρα πολύ καλό αποτέλεσμα. Φυσικά 200€ φτάνουν οριακά για έναν entry level ενισχυτή.
 

Μηνύματα
57
Reaction score
30
Η πηγή ήταν δική μου επιλογή. Άλλαξα την εργοστασιακή γιατί έπαιζε μόνο cd. Ήθελα να παίρνει usb κ να δουλεύει με τα χειριστήρια του τιμονιού
Η πηγή έχει ενσωματωμένο dsp.
 



Μηνύματα
57
Reaction score
30
I mars λέγεται.απο bangood την πήρα.ειναι αυτή που είναι 1η σε κατάταξη.(το λέω για να καταλάβεις ποια είναι, γιατί δεν ξέρω πώς να κοινοποιήσω τον σύνδεσμο).
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127


Μηνύματα
271
Reaction score
127
Ευχαριστώ!!!!
Παρακαλώ!!!
Για το θέμα σου τώρα... Με ενισχυτή θα δεις βελτίωση σίγουρα στις χαμηλές και ένταση βέβαια όλο αυτό θα σου κοστίσει επιπλέον χρήματα... Μήπως θα ταν καλύτερα να ξεφορτωθείς το μπουζούκι που αγόρασες και να πάρεις κάτι επώνυμο έστω κάτι σε Kenwood/JVC
 

Μηνύματα
57
Reaction score
30
Το σκεφτόμουν κ αυτό. Απλά για να πάρω άλλη πηγή + τον ανταπτορα για τα χειριστήρια θέλω τουλάχιστον 250, κ θα χάσω τα καλά του Κινέζου. Επίσης ένας επαγγελματίας μου σύστησε να βάλω ενισχυτή λέγοντας μου ότι θα είναι καλύτερα απο ότι πηγή κ να βάλω σε αυτά τα χρήματα. Αυτό προσπαθώ να καταλάβω κ γω αν ισχύει. Μη χαλάσω τα χρήματα βάζοντας ενισχυτή κ τελικά χρειαστεί να αλλάξω κ την πηγή
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
Το σκεφτόμουν κ αυτό. Απλά για να πάρω άλλη πηγή + τον ανταπτορα για τα χειριστήρια θέλω τουλάχιστον 250, κ θα χάσω τα καλά του Κινέζου. Επίσης ένας επαγγελματίας μου σύστησε να βάλω ενισχυτή λέγοντας μου ότι θα είναι καλύτερα απο ότι πηγή κ να βάλω σε αυτά τα χρήματα. Αυτό προσπαθώ να καταλάβω κ γω αν ισχύει. Μη χαλάσω τα χρήματα βάζοντας ενισχυτή κ τελικά χρειαστεί να αλλάξω κ την πηγή
σε έντασή σίγουρα θα κερδίσεις θα ναι διπλάσια και βάλε ανάλογά και τα μεγάφωνα βέβαια ακόμα και με έναν φτηνό ενισχυτή
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Σε qq J10 από την αρχή δεν μου άρεσε το μηχάνημα της μαμάς σε ήχο. Σε επίσκεψη τεχνικού (με μεγάλη εμπειρία στο θέμα) μου πρότεινε ενισχυτή και οπωσδήποτε αλλαγή των ευτελούς αξίας ηχείων, χωρίς αλλαγή της πηγής.
Μιας και έγινε αυτό, έθεσα και ''αόρατο'' sub και πράγματι το σύνολο απόκτησε ήχο επιπέδου Hiend.
Όμως μετά από λίγο, ήθελα τα καλά των πολυμέσων, έτσι πήγα σε κινεζιά και εγώ ΧΩΡΙΣ επίπτωση στον ήχο από αυτήν την μετάβαση!
Το παν λοιπόν είναι ο ενισχυτής και τα ηχεία.
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Η δουλειά του ενισχυτή όπως λέει και η λέξη ενισχύει το σήμα. Αν είναι μάπα το σήμα μάπα θα ανέβει η στάθμη. Στη θέση σου θα έβαζα ενισχυτή με DSP και θα συμμαζευτεί ο ήχος. Αν είναι ακριβό κάνε υπομονή μια φορά θα το αγοράσεις.
 

Μηνύματα
57
Reaction score
30
Να σας ευχαριστήσω καταρχήν για τις απαντήσεις.ολους.. Αρχίζω κ σκέφτομαι να πάω σε αλλαγή πηγής για αρχή με μια pioneer......θα δω κ το ενδεχόμενο με τον ενισχυτή με dsp που πρότεινε ο επαγγελματίας του είδους,μιας κ σέβομαι την άποψη του... αλλά δεν ξέρω αν αξίζει να ρίξω χρήματα να σουλοπωσω μια τέτοια πηγή η οποία μπορεί να βγάλει κ τίποτα άλλο στο μέλλον. Είχα την ελπίδα ότι με έναν ενισχυτή κ το dsp της πηγής θα ήμουν οκ. Υποθέτω ότι οι pioneer μεταξύ 150-200 ευρώ είναι ίδιες ε? Να προτιμήσω κάποια συγκεκριμένη αν καταλήξω εκεί? Ευχαριστώ κ πάλι
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Ο ενισχυτής με το DSP είναι μονόδρομος για ήχο hi fi, μήπως να ξεκινήσεις από εκεί και μετά αλλάζεις την πηγή αν χρειαστεί!
 

Μηνύματα
57
Reaction score
30
Ο ενισχυτής με το DSP είναι μονόδρομος για ήχο hi fi, μήπως να ξεκινήσεις από εκεί και μετά αλλάζεις την πηγή αν χρειαστεί!
Καλημέρα κ χρόνια πολλά.μπορεις να μου προτείνεις κανένα? Εγώ δεν έχω ιδέα κ εδώ σε 2 καταστήματα που πήγα δεν έφυγα ήσυχος ότι θα γίνει αυτό ζητάω. Πιο πολύ μπερδεύτηκα παρά οτιδήποτε άλλο
 

Μηνύματα
57
Reaction score
30
Καλημέρα κ χρόνια πολλά.μπορεις να μου προτείνεις κανένα? Εγώ δεν έχω ιδέα κ εδώ σε 2 καταστήματα που πήγα δεν έφυγα ήσυχος ότι θα γίνει αυτό ζητάω. Πιο πολύ μπερδεύτηκα παρά οτιδήποτε άλλο
Ενας blaupunkt gta που είδα λίγο που έψαξα αξίζει? Η όχι
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
Ενας blaupunkt gta που είδα λίγο που έψαξα αξίζει? Η όχι
Μπορείς να κάνεις την δουλειά σου με ένα καλό κασετόφωνο για αρχή ένας καλός ενισχυτής με dsp πρέπει να παίζει πάνω από χιλιάρικο
 

Μηνύματα
57
Reaction score
30
Μπορείς να κάνεις την δουλειά σου με ένα καλό κασετόφωνο για αρχή ένας καλός ενισχυτής με dsp πρέπει να παίζει πάνω από χιλιάρικο
???????. Όχι εντάξει ευχαριστώ. Είπαμε... Δεν θέλω να χαλάσω τόσα λεφτά. Δεν ζητάω κ κάτι extreme. Λίγο καλύτερο ήχο κ ένταση από το μαμά.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.291
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top