Βελτίωση ηχου

Μηνύματα
15
Reaction score
1
Καλημέρα.Αυτή την στιγμή έχω στην κατοχή μου ένα πικαπ Audio Technica LP3 και ηχεία JBL 305.Τι συμβουλή θα μου δίνατε για βελτίωση του ήχου.Σημείωση το πικαπ έχει προενισχυση και τα ηχεία ειναι αυτοενισχυομενα.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 


Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Καλημέρα.Αυτή την στιγμή έχω στην κατοχή μου ένα πικαπ Audio Technica LP3 και ηχεία JBL 305.Τι συμβουλή θα μου δίνατε για βελτίωση του ήχου.Σημείωση το πικαπ έχει προενισχυση και τα ηχεία ειναι αυτοενισχυομενα.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Μάζεψε το 500άρικο και πήγαινε εδώ.
Βασική και απαραίτητη αναβάθμιση.
 


Μηνύματα
292
Reaction score
294
Αρχικά νομίζω, είναι η σωστή τοποθέτηση των μονάδων στον χώρο, πρώτα τα ηχεία να τοποθετηθούν σε βάσεις ώστε το tweeter να έρθει στο επίπεδο του αυτιού και στη συνέχεια να τσεκάρεις την καλύτερη δυνατή θέση τους στο δωμάτιο, σε ποια σημεία δηλαδή του δωματίου έχουν το ορθότερο χαμηλό, ένας απλός τρόπος για να το βρεις αυτό, είναι να βάλεις ένα μουσικό κομμάτι που περιέχει ένα βαθύ μπάσο που επαναλαμβάνεται, παίζοντας όμως μόνο με το ένα ηχείο και συγχρόνως να βαδίζεις μέσα στο δωμάτιο, στο σημείο ή τα σημεία που θα ακούσεις πιο έντονα το χαμηλό, εκεί τοποθετείς το ηχείο, ενώ το άλλο τοποθετείται ανάλογα με την θέση ακρόασης, βέβαια επειδή τα ηχεία σου είναι studio near field αυτή η διαδικασία ίσως να είναι αχρείαστη εάν π.χ. τα έχεις στις γωνίες του γραφείου και η απόσταση ακρόασης είναι πολύ μικρή. Για το πικάπ αυτό που πάντα ωφελεί στην καθαρότητα του ήχου είναι η όσο το δυνατόν καλύτερη υποστήριξη της απομόνωσης του από κραδασμούς του χώρου, ένας απλός τρόπος (που δεν γνωρίζω όμως αν είναι εφικτός στον χώρο σου) είναι η τοποθέτηση του σε ράφι που στηρίζεται σε ¨γωνίες" βιδωμένες με ούπα στον τοίχο, άλλοι τρόποι είναι, έξτρα αποσβεστικά ποδαράκια, ηχοαπορροφητικές επιφάνειες από κάτω (γρανίτης, μάρμαρο) κ.α . Από εκεί και ύστερα κοιτάς πως θα προχωρήσεις με αγορές subwoofer, καλύτερης φωνογραφικής κεφαλής, καλύτερα καλώδια σύνδεσης κ.λ.π.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
ηχεία JBL 305.Τι συμβουλή θα μου δίνατε για βελτίωση του ήχου
Κάτσε κοντά στα ηχεία, και πάρε το σαμπακι τους που προαναφέρθηκε
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.056
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top