Βελτίωση σε Ford Focus

Μηνύματα
164
Reaction score
137
Καλημέρα! Έχω ένα Ford focus του 2013 με το βασικό ηχοσύστημα με 6 ηχεία.
Ο ήχος του είναι επιεικως χάλια...
Σε χαμηλές εντάσεις δεν ακούς, σε υψηλές αρχίζουν τριξιματα, συντονισμοι κτλ.

Δεν θα ήθελα να αλλάξω την εργοστασιακή πηγή, καθώς δεν είμαι και πολύ φαν των οθονών αφής στο αυτοκίνητο, αλλά και γιατί με το Bluetooth μπορώ να συνδεθώ με Spotify και να βάζει οποίος θέλει το τραγούδι του.

Τι θα μπορούσα να κάνω για να δω πιο καθαρό ήχο σε χαμηλές και μεσαίες εντάσεις?

Σκέφτομαι κατά σειρά :

1. Αλλαγή ηχείων με καλύτερης ποιότητας - παίρνει 6.5 (τι ηχεία? Η τι χαρακτηριστικών?)
2. Μόνωση στις πόρτες
3. Αφού βγουν τα εργοστασιακά Τουίτερ από τις μπροστά, να τα βάλω στις πίσω πόρτες που έχουν θέση.
4. Να βάλω ενισχυτή?

Σαμπ δε θα ήθελα να βάλω γιατι το αυτοκίνητο έχει γενικά μικρούς χώρους..

Τι λέτε?
Πρέπει να κάνω κάτι άλλο η με διαφορετική σειρά?

Αν έχετε να προτείνετε κάποια συγκεκριμένα ηχεία που να ταιριάζουν με την πηγή του θα το εκτιμούσα.
Δε θα ήθελα να υπερβω τα 120-130 ευρώ για ηχεία.
Για ενισχυτη δεν ξέρω καθόλου τι θεωρείται value for money η αν μπορώ να βολευτω με δικαναλο για τα μπροστινά μόνο..

Ευχαριστώ πολύ!
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Πρέπει να ξεκαθαρίσεις τι ακριβώς θέλεις.
Ενισχυτή, μόνωση και μεγάφωνα των 120-130ευρώ δεν συνάδουν.
 

Μηνύματα
164
Reaction score
137
Δηλαδή αυτά τα τρία μαζί έχουν νόημα μόνο αν επιλέξω ηχεία ανώτερης κατηγορίας/τιμής?

Προσπαθώ να καταλάβω ποια (η ποιες) από αυτές τις κινήσεις έχει το καλύτερο value for money και βέβαια με τι σειρά αξίζει να τις κανω για να έχω κάποια αισθητή βελτίωση.

Καταλαβαίνω ότι το ποσό που έβαλα για τα ηχεία ίσως είναι μικρό για να ακούσω διαφορά
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Είναι λάθος να επιλέξεις συγκεκριμένα χρήματα για ένα πακέτο όταν θέλεις αρκετά πακέτα. Εσύ θα ορίσεις τιμή ταβάνι και θα σου πω η κάποιος συνάδελφος ποιος συνδυασμός είναι ο σωστός βάσει της τιμής που θα ορίσεις.
 




Μηνύματα
164
Reaction score
137
Δες το τελευταίο ποστ για τον φίλο με το ΚΟΝΑ
Ευχαριστώ πολύ!
Θα πρέπει να κοιτάζω ηχεία με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά?
Φαντάζομαι ότι αφού η εργοστασιακή πηγή δεν έχει πολύ δύναμη θέλω μεγάφωνα με υψηλή ευαισθησία?
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Τα χαρακτηριστικά των μεγαφώνων είναι πολύ κοντά μεταξύ τους, άρα δεν σε βοηθάει στην επιλογή. Ένα καλό σετ μπορεί να παίζει εξαιρετικά σε opel και στο ford να παίζει χειρότερα η και το αντίθετο.
Όσο πιο υψηλή ευαισθησία έχουν αναπαράγουν πιο δυνατά αλλά εις βάρος της ποιότητας, κάπου κερδίζεις και κάπου χάνεις. Αν επιλέξεις μόνος σου το σετ παίρνεις και την ευθύνη του αποτελέσματος, ενώ αντίθετα αν σου προτείνει ένας επαγγελματίας το αναλαμβάνει εκείνος.
Επειδή σκοπεύεις μελλοντικά για ενισχυτή τα καλά σετ ξεκινούν από τα 220ε συν τις βάσεις στήριξης (15ε περίπου).
 

Μηνύματα
164
Reaction score
137
Δε νομίζω ότι θέλω να επιλέξω μόνος μου και να μπω σε αυτό το τριπάκι. Δεν υπάρχει η γνώση και η εμπειρία για να ληφθεί σωστή απόφαση, οπότε θα εμπιστευθώ επαγελματία.
Περισσότερο για να καταλάβω ευρός τιμών και επιλογές σε μάρκες ήθελα. Οπότε το 220 που μου λέτε είναι πολυ χρήσιμο. Ευχαριστώ πολύ!
Θα μπορούσατε να μου πείτε τι θα πρέπει να υπολογίζω και για τη μόνωση/εργασία? Οχι φυσικά σαν προσφορά, απλά αντίστοιχα να καταλάβω τι κόστος πρεπει να προυπολογίσω, με ότι διαφορές φυσικά μπορει να υπάρχουν σε κάθε εγκαταστάτη.
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Ο κάθε εγκαταστάτης ορίζει ότι τιμή πιστεύει, το υλικό είναι σχετικά οικονομικό 13ε το φύλλο 75χ50χ0,22εκ. Οι τιμές που θα βρεις για 2 πόρτες είναι ταβάνι 200ε με μόνωση και στις πλαστικές ταπετσαρίες. Χοντρικά μόνωση βάσεις και σετ τοποθετημένα γύρω στα 400.
Όσον αφορά τα μεγάφωνα, ο κάθε σχεδιαστής του έχει δώσει κάποιο χαρακτήρα, βάσει αυτού και της καμπίνας της πόρτας με τα γούστα τα δικά σου απλοποιεί την επιλογή τους.
 

Μηνύματα
164
Reaction score
137
Ευχαριστω πολυ και παλι!
Θα κοιταξω να περάσω μια βόλτα να τα συζητήσουμε και απο κοντά, να ακουσω και κάποιες επιλογες.
 

Μηνύματα
45
Reaction score
4
Σε ίδιο αυτοκίνητο είχα την ίδια επιθυμία. Να βελτιώσω την ποιότητα του ήχου. Ξεκίνησα αλλάζοντας ηχεία μπροστά και πίσω με την πεπήθηση. Βελτιώθηκε κάπως, δε λέω αλλά δεν πήρα το αποτέλεσμα που προσδοκούσα. Μπροστά έβαλα διαιρούμενα MTX των 100€ και πίσω απλά των 60€.
 

Μηνύματα
164
Reaction score
137
Σε ίδιο αυτοκίνητο είχα την ίδια επιθυμία. Να βελτιώσω την ποιότητα του ήχου. Ξεκίνησα αλλάζοντας ηχεία μπροστά και πίσω με την πεπήθηση. Βελτιώθηκε κάπως, δε λέω αλλά δεν πήρα το αποτέλεσμα που προσδοκούσα. Μπροστά έβαλα διαιρούμενα MTX των 100€ και πίσω απλά των 60€.
Νομίζω όπως ειπώθηκε και σε κάποιο παλιότερο νήμα, οι διαφορές των εργοστασιακών ηχείων με ηχεία κατηγορίας 100 Ευρώ (ή λιγότερα) είναι δυστυχώς μικρές και πολλές φορές μπορεί να έχεις και χειρότερο αποτέλεσμα...
 

Μηνύματα
164
Reaction score
137
Καλησπέρα και πάλι!
Ψάχνοντας λίγο τις διάφορες επιλογές έπεσα πάνω σε κάποιους σχετικά φτηνούςΕνισχυτές + DSP, όπως

Axton A542DSP
Audio-System x80/4
Phoenix Gold zda4.6

Μήπως είναι προτιμότερο κάτι τέτοιο να είναι το πρώτο βήμα βελτίωσης, αφού θεωρητικά θα διορθώσει κάπως την απόδοση των εργοστασιακών μεγαφώνων?

Βλέπω συχνά να προτείνονται DSP άλλων εταιρειών (hertz, Helix/Match). Αξίζούν αυτές οι φτηνότερες λύσεις που ανέφερα παραπάνω ή τελικά δεν προσφέρουν αυτά που υπόσχονται και πρέπει να παω στο υψηλότερο επίπεδο τιμής?
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Με το DSP βελτιώνεις πάρα πολύ τον ήχο όταν ρυθμιστεί ανάλογα!!
Τον 3ο κατα σειρά δεν τον έχω δουλέψει, από τους 2 πρώτους ο 2ος είναι πολύ καλύτερος αλλά και σχετικά οικονομικός.
Οι πιο κάτω που αναφέρεις είναι πιο ακριβοί αλλά έχουν το λόγο τους. Περισσότερη ισχύ πιο ισχυροί επεξεργαστές και πιο καλά κυκλώματα.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.234
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top