Βελτιωση ραδιοφωνικης ληψης?

Μηνύματα
1.895
Reaction score
786
Αντιμετωπιζω προβλημα με ενα mini ηχοσυστημα Philips, στην ληψη FM. Εχω παρασιτα και "καβαλημα" σταθμων και το κακο ειναι οτι αγοραστηκε για ραδιοφωνο και μονο...

Το περιεργο ειναι οτι σε διαφορα δωματια του σπιτιου εχω διαφορετικη ληψη, μετα απο δοκιμες που εκανα. Αλλου πιανει τους μισους σταθμους που ακουω και αλλου τους υπολοιπους!

Δεδομενου οτι το "πραμα" εχει ενα σκετο κοντό καλωδιο ως κεραια (μονοκλωνο και κολλημενο πανω στο σασι) πως μπορω να βελτιωσω την ληψη?

Προς το παρον εχω κανει συνδεση με ενα μακρυ δικλωνο aerial wire, το οποιο κατι προσεφερε αλλα οχι πολλα. Αν βαλω μια απο αυτες τις FM/UHF κεραιες με ενισχυτη θα δω διαφορά ή πρεπει πρωτα να ανοιξω το Philips και να πατενταρω δικλωνο καλωδιο ως κεραια?
 

Μηνύματα
709
Reaction score
10
Αντιμετωπιζω προβλημα με ενα mini ηχοσυστημα Philips, στην ληψη FM. Εχω παρασιτα και "καβαλημα" σταθμων και το κακο ειναι οτι αγοραστηκε για ραδιοφωνο και μονο...

Το περιεργο ειναι οτι σε διαφορα δωματια του σπιτιου εχω διαφορετικη ληψη, μετα απο δοκιμες που εκανα. Αλλου πιανει τους μισους σταθμους που ακουω και αλλου τους υπολοιπους!

Δεδομενου οτι το "πραμα" εχει ενα σκετο κοντό καλωδιο ως κεραια (μονοκλωνο και κολλημενο πανω στο σασι) πως μπορω να βελτιωσω την ληψη?

Προς το παρον εχω κανει συνδεση με ενα μακρυ δικλωνο aerial wire, το οποιο κατι προσεφερε αλλα οχι πολλα. Αν βαλω μια απο αυτες τις FM/UHF κεραιες με ενισχυτη θα δω διαφορά ή πρεπει πρωτα να ανοιξω το Philips και να πατενταρω δικλωνο καλωδιο ως κεραια?
Αν έχεις κοντά πρίζα από κεραία τηλεόρασης, πάρε από εκεί σήμα και καθάρισες.
(Ιδανικά θες και ένα lowpass φίλτρο αλλά δεν είναι απαραίτητο)
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Δεν προκειται να κερδισεις τιποτε το σπουδαιο παιζοντας με διαφορες κεραιες. Το "προβλημα" ειναι μεσα. Ο δεκτης εχει χαμηλο Selectivity και Spurious Rejection, και ειναι υπερβολικα Wide band. Δεν ειναι βλαβη. Ετσι ειναι το υφασμα. Το πιθανοτερο με ενισχυτη κεραιας ειναι να χειροτερεψουν τα πραγματα.
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Μάλλον έχει δίκιο ο Μιχάλης.

Εγώ έχω βελτιώσει ...τα πράγματα...σε ένα φορητό που παρουσίαζε ακριβώς αυτά που παρουσιάζει το δικό σου...με αφαίρεση της τηλεσκοπικής κεραίας.
 

Μηνύματα
1.895
Reaction score
786
Πριζα για κεραια δεν υπαρχει, βρηκα απο εναν γνωστο μια εσωτερικη με ενισχυτη οποτε θα τη δανειστω για να δοκιμασω.

Μιχαλη με απογοητευσες... Δεν υπαρχει γιατρειά δηλαδη?
 

Μηνύματα
4.854
Reaction score
3
Απάντηση: Βελτιωση ραδιοφωνικης ληψης?

Πρόσφατα έβαλα πάλι σε λειτουργία έναν παλιό δέκτη που είχα και τελικά ακούω Ραδιόφωνο πιο πολύ από όσο περίμενα.
Τι κάνουμε για να έχουμε καλύτερο σήμα, γενικά.
Τον σταθμό που ακούω τον 'πιάνει' πάντως, με ένα μικρό καλωδιάκι για κεραία.
Αν βελτιώσω την λήψη θα έχω κάποιο ακουστό (καλύτερο) αποτέλεσμα ;

Με 'χει 'βάλει στην πρίζα' μια λειτουργία που έχει και δείχνει κάτι σε db (το σήμα-ποιότητα ? δεν ξέρω )
 

Μηνύματα
709
Reaction score
10
Re: Απάντηση: Βελτιωση ραδιοφωνικης ληψης?

Πρόσφατα έβαλα πάλι σε λειτουργία έναν παλιό δέκτη που είχα και τελικά ακούω Ραδιόφωνο πιο πολύ από όσο περίμενα.
Τι κάνουμε για να έχουμε καλύτερο σήμα, γενικά.
Τον σταθμό που ακούω τον 'πιάνει' πάντως, με ένα μικρό καλωδιάκι για κεραία.
Αν βελτιώσω την λήψη θα έχω κάποιο ακουστό (καλύτερο) αποτέλεσμα ;

Με 'χει 'βάλει στην πρίζα' μια λειτουργία που έχει και δείχνει κάτι σε db (το σήμα-ποιότητα ? δεν ξέρω )
Το dB σου δείχνει το λόγο σήματος προς θόρυβο (SNR) όσο μεγαλύτερο, τόσο καλύτερο.
Το κακό είναι σήμερα ότι από τους σταθμούς, εκτός από λίγες εξαιρέσεις,
φεύγει σήμα κακής ποιότητας, αφού έχει φτάσει μέχρι και το περιεχόμενο να είναι
mp3 των 96kbps...

Πάντως για όποιον έχει πρίζα από εξωτερική κεραία (εσωτερική με ενισχυτή είναι ημίμετρο),
είναι μία καλή λύση για να έχει καλό SNR στη λήψη του.
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Πριζα για κεραια δεν υπαρχει, βρηκα απο εναν γνωστο μια εσωτερικη με ενισχυτη οποτε θα τη δανειστω για να δοκιμασω.

Μιχαλη με απογοητευσες... Δεν υπαρχει γιατρειά δηλαδη?
Προσπαθησε για την καλυτερη ληψη με το μισο μετρο του μονοπολικου (και οχι μονοκλωνου) καλωδιου, και εαν σε ικανοποιει thats all.
Γιατρεια στην πραγματικοτητα δεν υπαρχει εαν δεν βαλεις χερι μεσα. Αν ειχες γνωσεις Ηλεκτρονικων θα σου ελεγα να βρεις το πηνιο του Frequency Discriminator και χωρις να αλλαξεις την ρυθμιση του να αφαιρεσεις τυχον αντισταση που υπαρχει παραλληλα στα ακρα του πηνιου. Αυτη ριχνει το Q του πηνιου, καθοριζοντας ετσι το Ευρος ληψης του δεκτη. Δηλαδη χαιρετισματα
 

Μηνύματα
4.854
Reaction score
3
Απάντηση: Re: Απάντηση: Βελτιωση ραδιοφωνικης ληψης?

Το dB σου δείχνει το λόγο σήματος προς θόρυβο (SNR) όσο μεγαλύτερο, τόσο καλύτερο.
...
..
Ευχαριστώ :cool_4:

Ποια τιμή θεωρούμε ικανοποιητική όμως ;
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.207
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top