Βελόνα για mkii

Μηνύματα
6
Reaction score
0
Καλημέρα, έχω ένα technics mkII πικάπ και όταν παίζω δίσκους μετά το 1ο 2ο τραγούδι (καθώς κινείται προς τα μέσα η βελόνα δηλαδή) αρχίζει και χαλάει πολύ ο ήχος (παράσιτα πολλά). Κάνω κάτι λάθος στη ρύθμιση ή τα έχει φτύσει η βελόνα; Και αν λέτε χάλασε, ποια βελόνα προτείνετε για το συγκεκριμένο πικάπ; Φαντάζομαι αλλάζει όλη η κεφαλή ή αλλάζει και μόνο η βελόνα;
Ευχαριστώ πολύ.
 

ika

News
Μηνύματα
14.083
Reaction score
13.022
1. Είναι ρυθμισμένος σωστά ο βραχίονας?
2. Αλλάζει και μόνο ή βελόνα ή αν θέλεις αλλάζει και όλη η κεφαλή
3. Βάλε μια φωτό της κεφαλής να δούμε τι βελόνα θέλει.
 

Μηνύματα
6
Reaction score
0
Ο βραχίονας από τα λίγα που έχω διαβάσει είναι ρυθμισμένος σωστά. Αλφαδιασμένος και σωστό το βάρος και το anti skate. Στις φωτογραφίες η βελόνα.
Το πικάπ είναι αγορασμένο μεταχειρισμένο πριν κάποια χρόνια. Η βελόνα δεν είναι η αρχική.
 

Attachments


ika

News
Μηνύματα
14.083
Reaction score
13.022
Ήδη φοράει αγνωστη βελόνα, θα έπρεπε να είναι κάποια της σειράς 68x. Δεν ξέρω αν αυτό μπορεί να φταίει.
Αυτή που έχει είναι για κάποια STANTON, βέβαια οι δύο εταιρείες ήταν μία και μπορεί να ταιριάζει στο σώμα.

Έχω την απορία, πως το βουρτσάκι μένει ανεβασμένο, ενώ θα έπρεπε να ήταν πεσμένο.
Οπότε τι βάρος ανάγνωσης και τι antiscating εχει ο βραχίονας?

κατά προτίμηση, δες για ελλειπτική
 
Last edited:


Μηνύματα
6
Reaction score
0
Το βουρτσάκι το σήκωσα εγώ κανονικά πέφτει δεν έχει πρόβλημα. Βάρος έβαλα περίπου 1,6 g. Η βελόνα έχει όρια από 1-1,75 g. Αν βάλω το βάρος λιγότερο πηδάει η βελόνα.
Δυστυχώς στο site που έχει τα manuals δεν μου τα κατεβάζει. Μου λέει να κάνω εγγραφή αλλά όταν πάω να κάνω εγγραφή λέει δεν δεχόμαστε τώρα εγγραφές χαχα...
 

ika

News
Μηνύματα
14.083
Reaction score
13.022
1,6 με το βουρτσάκι δεν είναι πολύ λίγο?
Είχα στην 881, 2 gr με βουτσάκι και 1 gr χωρίς.
Ομοίως και στην 681.
Με τις αυθεντικές βελόνες τους και βάσει των οδηγιών.
Τώρα ξέρεις ακριβώς ποιά βελόνα έχει το πικάπ?
Μπορεί να έχει καμιά που θέλει 2 gr μόνη της
 
Last edited:

Μηνύματα
6
Reaction score
0
Βλέποντας καλύτερα την βελόνα φαίνεται ότι θέλει αλλαγή. Αλλάζω όλο το cartridge ή πάω μόνο για βελόνα. Και αν μπορεί κάποιος να προτείνει κάτι και από τα δύο. Αξιόπιστα μαγαζιά σε Ελλάδα έχουμε ή πάμε για αγορά από εξωτερικό;
 

ika

News
Μηνύματα
14.083
Reaction score
13.022

ανάλογα τον κωδικό της βελόνας, πάει και το βάρος ανάγωσης, όπως φαίνεται στο προσπέκτους και στο εσώκλειστο
Και όπως λέει στο εσώκλειστο της XV-15, στο TRACKING ADJUSTMENTS "apply the desired tracking force plus one gram to compensate for the weight of the brush
 

ika

News
Μηνύματα
14.083
Reaction score
13.022
Το διόρθωσες το βάρος ανάγνωσης τελικά σε 1,5+1 gr?
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.671
Μηνύματα
2.869.619
Members
37.943
Νεότερο μέλος
argyrisM
Top