Βελόνες για Πικ απ Reloop

Μηνύματα
3
Reaction score
2
Καλησπέρα σε όλους. Εχω αγοράσει αυτό το πικ απ Reloop 6000. Δεν είμαι DJ αλλά το αγόρασα γιατι μου άρεσε. Εχει βελόνα Ortofon Arkiv που όπως έμαθα, είναι μια βελόνα την οποία χρησιμοποιούν για να μετατρέψουν τα βινύλια σε ψηφιακά αρχεία.
Ήρθε η στιγμή να αλλάξω βελόνα καθώς ακούω κάποια παράσιτα. Η αλήθεια ειναι πως έχω μείνει πάρα πολύ ευχαριστημένος από τη βελόνα αυτή και είχα σκοπό να αγοράσω την ίδια, αλλά κάποιοι υποστηρίζουν πως οι βελόνες αυτές ειναι DJ βελόνες και χαράζουν τους δίσκους. Επίσης μου αρέσουν πολύ οι ortofon και δε θέλω να αλλάξω. Ποια η γνώμη σας; Να αγοράσω την ίδια βελόνα ή όντως αυτή η βελόνα χαράζει τους δίσκους; Ξέρει κανείς να μου προτείνει κάποια άλλη ortofon ίσως για hifi ήχο; Εχω προβληματιστεί αρκετά καθώς μου είπαν πως η συγκεκριμένη βελόνα που έχω, ναι μεν έχει πολύ καλή απόδοση, αλλά ουσιαστικά έχει την απόδοση αυτή γιατί μπαίνει βαθιά στα αυλάκια του δίσκου με αποτέλεσμα να χαράζει περισσότεερο. Ισχύει κάτι τέτοιο; Σε καταστήματα με εξοπλισμο για πικ απ που ρώτησα οι απόψεις διιστανται.
Γνωρίζει κανείς για τις ortofon καλές πληροφορίες; Ευχαριστώ.




72272418_10219734197245930_5178640182743662592_n.jpg
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Η Arkiv έχει 60€ περίπου.
Σε πόσα χρήματα θες να κινηθείς?
Κέλυφος (headshell) έχεις για να μπει άλλη κεφαλή?
Ξέρεις να κάνεις τις αναγκαίες ρυθμίσεις?
 
Last edited:

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Αν η κεφαλή σου φοράει αυτή τη βελόνα

δε βλέπω λόγο να ανησυχείς αφού είναι ελλειπτική. Ειναι σημαντικό επίσης πως είναι plug and play και δε χρειάζεται ρυθμίσεις ,οι οποίες είναι μπελάς για κάποιον που δεν είναι εξοικειωμένος.
Άλλωστε έχεις μείνει ευχαριστημένος όπως λες ,ενώ η συγκεκριμένη κεφαλή είναι και @costas EAR approved..;)
 




Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.216
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top