Βιβλία

spylab

Wile E. Coyote Συντονιστής Θρησκευτικών
Moderator
Reaction score
21.029
Προσωπικα πιστευω οτι android tablet με moonreader ρυθμισμενο ,ειναι οτι καλυτερο για διαβασμα , τουλαχιστον για την περιπτωση των ebook στα Αγγλικα .

Reaction score
8.932
DFF7C888-3D83-43BF-94F2-A05DF4E7AE97.jpeg

«Η αλήθεια για τα κομπιούτερ « σε προφητικά καρτούν,γραμμένο (το 1988 )στις απαρχές της χρήσης υπολογιστών και υποψιασμενο αρκετά ως προς την επιδραση που θα είχαν αυτοι στη καθημερινότητα μας.

047AAB40-F740-4D23-A17F-411E803516B3.jpeg

«Λοιπον,τώρα πληκτρολογήστε εδώ με την ησυχία σας τα προβλήματα σας.»
42A82073-0BC6-42E2-8EB0-41284A305482.jpeg

4326CBF0-3CD7-421E-A71D-CA186AA1DE1C.jpeg

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Reaction score
13.299
Συμπλήρωμα στο προηγούμενο post: Ξεκίνησα να διαβάζω το "Damn the machine - the story of Noise Records" - επιστροφή στα γνώριμα "λημέρια" των βιογραφιών σημαντικών οντοτήτων της αγαπημένης μου μουσικής. Μέχρι στιγμής, πάει καλά - αξιοσημείωτο είναι το πλούσιο φωτογραφικό υλικό!
Επιτέλους, τελείωσα το "Damn the machine"! Το "επιτέλους" έχει να κάνει αποκλειστικά με τον χρόνο που χρειάστηκα για να τελειώσω το βιβλίο, όχι επειδή ήταν δυσανάγνωστο ή αδιάφορο - κάθε άλλο! Απλώς, εκεί που είχα, ας πούμε, τη συνήθεια να διαβάζω 2-3 κεφάλαια κάθε νύχτα ή κάθε δεύτερη νύχτα, στην περίπτωση αυτου του βιβλίου, για διάφορους λόγους, πέρασαν εβδομάδες που δεν έπιασα καθόλου το βιβλίο στα χέρια μου.

Το βιβλίο αποδείχθηκε εξαιρετικά ενδιαφέρον - διευκρίνιση: εξαιρετικά ενδιαφέρον για μένα που είμαι 25+ χρόνια metalhead. Για αναγνώστες που αρέσκονται σε άλλα είδη μουσικής είναι παντελώς αδιάφορο. Πολλά συγκροτήματα που είτε κυριάρχησαν στην Ευρωπαϊκή metal σκηνή κατά τις δεκαετίες του '80 και του '90 είτε δισκογράφησαν λίγα (αριθμητικά) αλλά επιδραστικότατα albums (ενδεικτικά αναφέρω Celtic Frost, Sabbat, Helloween, Running Wild, Kreator, Stratovarius, Gamma Ray κτλ), υπέγραψαν τα πρώτα τους συμβόλαια με τη Noise Records. Οπότε, μέσα από τις ιστορίες των συγκροτημάτων για την εποχή που ήταν στην εταιρία αλλά και με τις αφηγήσεις του ιδρυτή και ιδιοκτήτη της εταιρίας, μου δόθηκε μια "εκ των έσω" οπτική σχετικά με την ανάπτυξη κι εξέλιξη της metal σκηνής κατά τις προαναφερθείσες δεκαετίες. Διέκρινα ομοιότητες με τις ιστορίες των Metal Blade και Peaceville - με ουσιαστική διαφορά το γεγονός ότι οι δύο τελευταίες εξακολουθούν να υπάρχουν και να λειτουργούν, ενώ η Noise δεν υπάρχει πια.

Μένει να αποφασίσω ποιο βιβλίο θα είναι το επόμενο προς ανάγνωση.:)

Reaction score
1.029
Blankets_cover.jpg

Blankets

Δεν ξέρω αν θα έπρεπε να μπεί εδώ αλλα μιας και δεν υφίσταται κατηγορία Graphic Novels το βάζω εδω και ας το διορθώσουν οι διαχειριστές.

Πρόκεται για το αυτοβιογραφικό έργο του δημιουργού Graig Thomson, έργα του οποίου δεν είχα ξαναδιαβάσει.
Το εικονογραφημένο βιβλίο, χωρίς να εξιτάρει σε καμμία περίπτωση, ασκεί μια ιδιαίτετη γοητεία στον αναγνώστη με αποτέλεσμα οι 600+ σελίδες να φαίνονται λίγες...
Διάβασα την Αγγλική έκδοση (Faber) ωστόσο νομίζω οτι υπάρχει και στα Ελληνικά.

spylab

Wile E. Coyote Συντονιστής Θρησκευτικών
Moderator
Reaction score
21.029
Το θηριο βγηκε βολτα

1597564.jpg

Τι πρέπει να συμβεί για να μεταλλαχθεί ένας πράος, καθημερινός άνθρωπος σε θηρίο;

Όταν ο δημοσιογράφος Βύρων Σερέτης μπαίνει στο Σωφρονιστικό Κατάστημα Βόθωνα, είναι συντετριμμένος: Έχει σκοτώσει κάποιον κατά λάθος. Πίσω απ’ τα κάγκελα, όμως, οι κανόνες αλλάζουν. Ο Βύρων συνειδητοποιεί ότι στο Βόθωνα το να έχεις διαπράξει φόνο είναι ατού – αρκεί να μην ξέρει κανείς πως τον έκανες κατά λάθος.

Ανάμεσα σε απατεώνες και φονιάδες, σε γκάνγκστερ και σίριαλ κίλερ, ο Βύρων προσπαθεί να ισορροπήσει. Με τρόμο βλέπει τον εαυτό του να τα καταφέρνει ανησυχητικά καλά. Ο Βύρων έχει όλα τα ταλέντα ενός επιτυχημένου εγκληματία – το μόνο εμπόδιο είναι οι αναστολές του. Όταν γνωρίζει το πραγματικό αφεντικό της φυλακής, τον αρχιμαφιόζο Φώντα Αριστέα, αυτό αλλάζει. Οι δυο τους είναι σαν να βρίσκονται σε διαφορετικά σημεία της ίδιας τροχιάς: ο Βύρων στην αρχή της κι ο Αριστέας στο τέρμα της.

Όταν βρεθεί κάποιος να σου δείξει το δρόμο, η μετάλλαξη είναι θέμα χρόνου. Το θηρίο βγαίνει βόλτα, και πια δεν υπάρχει τίποτα που να μπορεί να το σταματήσει.

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Reaction score
13.299
@spylab
Επειδή:
Όμως, από τους σύγχρονους Έλληνες συγγραφείς λογοτεχνίας τρόμου κι αστυνομικής λογοτεχνίας, έχω απογοητευθεί. Απογοητεύτηκα σε σημείο που πολύ δύσκολα θα δαπανήσω ξανά χρόνο και χρήμα για αντίστοιχες προσπάθειες.
θα περιμένω να το διαβάσεις για να μου πεις τη γνώμη σου.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
159.639
Members
35.986
Νεότερο μέλος
LuiXVI