Βιβλία

Μηνύματα
705
Reaction score
995
Περί Joyce: όσο καλή και να είναι η δουλειά του Καψάσκη, αν κάποιος γνωρίζει Αγγλικά, πρέπει να διαβάσει τον Οδυσσέα στο πρωτότυπο, και ακόμα καλύτερα σε Annotated Edition, για να μη χάσει κανένα από τα word plays/double-layered meanings του συγγραφέα. Σαν αυτή εδώ.



Και όπως ο Οδυσσέας εκτυλίσσεται σε μια μέρα, έτσι πράττει και ένα άλλο, "καταραμένο" magnus opus της παγκόσμιας λογοτεχνίας, το "Κάτω από το Ηφαίστειο" του Μάλκολμ Λόουρυ που εκτυλίσσεται την Ημέρα των Νεκρών στο Μεξικό.



http://en.wikipedia.org/wiki/Under_the_Volcano

Ένα από τα καλύτερα βιβλία που θα διαβάσετε ποτέ. Όχι, το "καλύτερα" είναι λάθος χαρακτηρισμός. Είναι από κείνα τα βιβλία που σε στοιχειώνουν και τα κουβαλάς μαζί σου για πάντα.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.933
Reaction score
20.434
Απάντηση: Re: Βιβλία - Προτάσεις!!!

Προσωπικά, όσον αφορά στα comics, ξεκίνησα την πενταλογία (μέχρι στιγμής) Locke & Key (στα Αγγλικά, καθώς στα Ελληνικά υπάρχει μόνο ο πρώτος τόμος μεταφρασμένος). Τον πρώτο τόμο τον "ρούφηξα" στην κυριολεξία, ξεκίνησα και τον δεύτερο ο οποίος τείνει να εξελιχθεί σε ακόμη καλύτερο από τον πρώτο! Μέχρι είμαι πολύ ικανοποιημένος από την ιστορία (πλοκή, εξέλιξη) και το σχέδιο.
Τελείωσα και τους πέντε τόμους και περιμένω εναγωνίως να εκδοθεί ο έκτος για να κλείσει η ιστορία! Το μόνο ατυχές είναι ότι δεν προβλέπεται να γίνει σύντομα... Κρίμα γιατί είναι καταπληκτικό σύνολο (ιστορία, σχέδιο). Προτείνεται ανεπιφύλακτα!

Προς το παρόν διαβάζω κάτι χαλαρό, το: "Punk: Η ιστορία του". Μέχρι στιγμής είναι ενδιαφέρον και αντικειμενικό (κυρίως). Συστήνεται σε μουσικόφιλους - γενικά.
Το τελείωσα κι αυτό! Ενδιαφέρον βιβλίο, στα όρια του "εγκυκλοπαιδικού" θα έλεγα. Πολλές συνεντεύξεις με πρωταγωνιστές της περιόδου που το punk ανέβηκε σε δημοτικότητα, αρκετό ιστορικό υπόβαθρο και ιστορίες που δεν είναι ευρέως γνωστές. Όπως είπα και πριν, συστήνεται σε μουσικόφιλους.

Τέλος, τις τελευταίες δύο νύχτες, διάβασα τις μεταφορές σε comics του "At the Mountains of Madness" και "The case of Charles Dexter Ward" του Η.Ρ. Lovecraft. Μου άρεσαν και τα δύο. Το παράξενο είναι ότι όταν στο παρελθόν επιχείρησα να διαβάσω το πρώτο στα Ελληνικά, δεν με τράβηξε, το βαρέθηκα, θα έλεγα, ενώ το comic (στα Αγγλικά κιόλας) το "ρούφηξα"!

Νομίζω ήρθε η ώρα να ξεκινήσω τον "Οδυσσέα".
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.933
Reaction score
20.434
Απάντηση: Βιβλία - Προτάσεις!!!

Ο "Οδυσσέας" αναβλήθηκε. Έπιασα να διαβάσω το "Ο αναρχικός των δύο κόσμων" της Ursula K. Le Guin. Το συγκεκριμένο βιβλίο ανήκει στη λογοτεχνία του φανταστικού και τιμήθηκε με τρία βραβεία, Hugo, Nebula και Locus. Περισσότερα, μόλις το τελειώσω.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.933
Reaction score
20.434
Απάντηση: Βιβλία - Προτάσεις!!!

Μόλις σήμερα πρόσθεσα στη βιβλιοθήκη μου το βιβλίο "Το Κοράκι" (The Stand) του Stephen King. Κάποιος που να το έχει διαβάσει; Απόψεις; Μόλις τελειώσω το "Ο αναρχικός των δύο κόσμων", θα το ξεκινήσω.
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Απάντηση: Βιβλία - Προτάσεις!!!

«Οι κληρονόμοι του Νίλσον» - Ιωάννου Ιωάννης
Είναι μια αστυνομική νουβέλα με ωραία πλοκή και εξαιρετική γραφή. Θυμίζει λίγο Άγκαθα Κρίστι με την έννοια ότι μαθαίνεις στο τέλος τον ένοχο και μένεις με το στόμα ανοιχτό όταν αποκαλύπτεται το σκεπτικό του ντετέκτιβ. Κατά τα άλλα δεν υπάρχουν ομοιότητες με άλλα κλασικά βιβλία αστυνομικής λογοτεχνίας. Το πιο θετικό του στοιχείο για ‘μένα νομίζω ότι είναι ότι δε σε αφήνει να το κλείσεις, γιατί κάθε κεφάλαιο προσθέτει και κάτι νέο στην ιστορία επηρεάζοντας την εξέλιξή της. Έτσι θέλεις να το τελειώσεις σε μια ανάγνωση. Στη ιστοσελίδα http://johnioannou.tk/ μπορείτε να βρείτε τα πρώτα πέντε κεφάλαια. Διαβάστε το και θα με θυμηθείτε!
P.S. Αυτό το βιβλίο θα γινόταν πολύ καλή ταινία : )
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.933
Reaction score
20.434
Απάντηση: Βιβλία - Προτάσεις!!!

«Οι κληρονόμοι του Νίλσον» - Ιωάννου Ιωάννης
Είναι μια αστυνομική νουβέλα με ωραία πλοκή και εξαιρετική γραφή. Θυμίζει λίγο Άγκαθα Κρίστι με την έννοια ότι μαθαίνεις στο τέλος τον ένοχο και μένεις με το στόμα ανοιχτό όταν αποκαλύπτεται το σκεπτικό του ντετέκτιβ. Κατά τα άλλα δεν υπάρχουν ομοιότητες με άλλα κλασικά βιβλία αστυνομικής λογοτεχνίας. Το πιο θετικό του στοιχείο για ‘μένα νομίζω ότι είναι ότι δε σε αφήνει να το κλείσεις, γιατί κάθε κεφάλαιο προσθέτει και κάτι νέο στην ιστορία επηρεάζοντας την εξέλιξή της. Έτσι θέλεις να το τελειώσεις σε μια ανάγνωση. Στη ιστοσελίδα http://johnioannou.tk/ μπορείτε να βρείτε τα πρώτα πέντε κεφάλαια. Διαβάστε το και θα με θυμηθείτε!
P.S. Αυτό το βιβλίο θα γινόταν πολύ καλή ταινία : )

I see what you did there...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.933
Reaction score
20.434
Απάντηση: Βιβλία - Προτάσεις!!!

Ο "Οδυσσέας" αναβλήθηκε. Έπιασα να διαβάσω το "Ο αναρχικός των δύο κόσμων" της Ursula K. Le Guin. Το συγκεκριμένο βιβλίο ανήκει στη λογοτεχνία του φανταστικού και τιμήθηκε με τρία βραβεία, Hugo, Nebula και Locus. Περισσότερα, μόλις το τελειώσω.
Το τελείωσα, με τα χίλια ζόρια. Δεν μου άρεσε καθόλου. Ήταν μπερδεμένο και δύσκολο να το ακολουθήσω. Πιθανολογώ ότι θέλει και δεύτερη ανάγνωση για να "μπει" κάποιος στο νόημα, αλλά προσωπικά δεν θα το επιχειρήσω.

Edit: Για όποιον το επιχειρήσει, στο wikipedia (εδώ) φαίνεται η σειρά με την οποία θα πρέπει να διαβαστούν τα κεφάλαια. Συγκεκριμένα, η σειρά είναι:

[2, 4, 6, 8, 10, 12, 1, 3, 5, 7, 9, 11, 13]

Εάν το ήξερα νωρίτερα, μπορεί να είχα διαφορετική άποψη για το βιβλίο.

Παράλληλα, ξεκίνησα "Το Υφαντό της Φιοναβάρ" του Guy Gavriel Kay (τριλογία: βιβλίο 1, βιβλίο 2, βιβλίο 3). Ηρωική φαντασία, στρωτό γράψιμο που - μέχρι στιγμής - κρατάει το ενδιαφέρον μου αμείωτο.
 
Last edited:

Μηνύματα
20.116
Reaction score
14.478
'...γιατί η επιστροφή είναι η συμφιλίωση με την περατότητα της ζωής.'

Η Αγνοια

Μίλαν Κούντερα


"...ο αριθμος των χρονων που μας δοθηκαν δεν ειναι απλο ποσοτικο δεδομενο,καποιο εξωτερικο χαρακτηριστικο (...),αλλα αποτελει μερος του ορισμου ακριβως του ανθρωπου."

"Αν αθροιζε τις λιγες αναμνησεις που του εμεναν...,ποσος χρονος θα ηταν το αθροισμα;Ενα λεπτο;Δυο λεπτa;
Να κι αλλο ενα αινιγμα της μνημης,πιο βασικο απ ολα τ αλλα:αραγε οι αναμνησεις εχουν μετρησιμο χρονικο ογκο;εκτυλισσονται σε καποια διαρκεια;"






Στην πέμπτη ραψωδία ο Οδυσσέας λέει στην Καλυψώ: «το είδα και καλά το ξέρω, η Πηνελόπη αντίκρυ σου, όσο κι αν δεν της λείπει η φρόνηση, σου υπολείπεται και στη μορφή και στο παράστημα... Κι όμως, εν γνώσει μου το θέλω και το επιθυμώ, απ το πρωί ώς το βράδυ, σπίτι μου να γυρίσω, να δω κι εγώ τη μέρα της επιστροφής».

Η Καλυψώ, αχ η Καλυψώ! Τη σκέφτομαι συχνά. Αγάπησε τον Οδυσσέα. Έζησαν εφτά χρόνια μαζί. Δεν ξέρουμε πόσον καιρό μοιράστηκε ο Οδυσσέας το κρεβάτι της Πηνελόπης, πάντως όχι τόσο μεγάλο διάστημα. Κι όμως, εμείς εξυμνούμε τον πόνο της Πηνελόπης και περιγελούμε το κλάμα της Καλυψώς.


Πρέπει να καταλάβουμε το μαθηματικό παράδοξο της νοσταλγίας: είναι πανίσχυρη τα πρώτα νεανικά χρόνια όταν ο όγκος της περασμένης ζωής είναι εντελώς ασήμαντος.

-Αν δεν ξέρουμε σε ποιο μέλλον μας οδηγεί το παρόν , πώς μπορούμε να πούμε ότι αυτό το παρόν είναι καλό ή κακό, ότι αξίζει την αποδοχή μας , την δυσπιστία μας ή το μίσος μας...

-Στην ηλικία της άγνοιας παντρεύεται κανείς ,κάνει το πρώτο του παιδί , διαλέγει το επάγγελμά του . Κάποια μέρα θα μάθει και θα καταλάβει , θα είναι όμως πολύ αργά , γιατί η ζωή ολόκληρη θα έχει αποφασιστεί μια εποχή όπου δεν ήξερε τίποτα.



Απο το οπισθοφυλλο:

Η άγνοια, ίσως το συγκινητικότερο μυθιστόρημα του Μίλαν Κούντερα, είναι παράλληλα ένα δοκίμιο γύρω από το οντολογικό πρόβλημα της αυτοεξορίας, του εκπατρισμού, και της εσωτερικής πλέον σήμερα ξενιτιάς, ένα δοκίμιο γύρω από την νοσταλγία και τη μνήμη, που ορίζουν την πεπερασμένη ζωή του ανθρώπου, μια ζωή παγιδευμένη για πάντα από την «ηλικία της άγνοιας».

http://www.protoporia.gr/i-agnoia-p-122410.html
http://searchingthemeaningoflife.wordpress.com/2012/01/21/h-agnoia-kountera/
 

Μηνύματα
10.413
Reaction score
4.859
Απάντηση: '...γιατί η επιστροφή είναι η συμφιλίωση με την περατότητα της ζωής.'

Τελευταία μιας και λιγόστεψε και η δουλειά διαβάζω πολλά βιβλία. Ενα πολύ καλό που διάβασα πρόσφατα, στην κατηγορια της λογοτεχνίας που βασίζεται σε ιστορικα γεγονότα και μου αρέσει ιδιαίτερα ειναι το τελευταίο του Γιάννη Καλπούζου "Ουρανόπετρα, η δωδέκατη γενιά"
http://www.metaixmio.gr/products/2211--.aspx
1571: Ο Γερόλεμος κόβει στα τέσσερα το φυλαχτό που του έσωσε τη ζωή, χαράζει σημάδια σε κάθε κομμάτι και τα μοιράζει στους τέσσερις γιους του. Αν ποτέ ενωθούν…
Δώδεκα γενιές αργότερα ένας απόγονός του πορεύεται με βάση τη θεωρία του: όπου πατώ είναι δικός μου δρόμος. Το βιβλίο περιδιαβαίνει σε Κύπρο, Αθήνα, Θεσσαλία, Ήπειρο και πάνω απ’ όλα στον συμπαντικό χάρτη της ψυχής, εξιστορώντας μέσα από την πολυεπίπεδη ματιά του συγγραφέα, την αναγνωστική ευφορία και τους ολοζώντανους χαρακτήρες, τη ζωή των αφανών που απάνω τους πατούμε.
Περιπέτειες, δυνατοί έρωτες, αναπάντεχες ανατροπές, άγνωστες εποχές, άγνωστη καθημερινότητα, η αιώνια πάλη του καλού και του κακού, το νόμιμο άδικο και το παράνομο δίκαιο, ο πατριωτισμός και τα συνθήματα, ολόιδιοι κατακτητές με διαφορετικά προσωπεία, ο ελληνισμός στις γεωγραφικές εσχατιές του, τα όνειρα και οι ελπίδες των προπατόρων μας, όλα γίνονται γέφυρα με το σήμερα θέτοντας, μεταξύ άλλων, το ερώτημα: Μήπως λησμονώντας το χθες αποκόβεσαι από τη ρίζα σου κι αντί για δεντρί είσαι κισσός που ψάχνει αλλού στηρίγματα;
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.933
Reaction score
20.434
Απάντηση: Βιβλία - Προτάσεις!!!

Παράλληλα, ξεκίνησα "Το Υφαντό της Φιοναβάρ" του Guy Gavriel Kay (τριλογία: βιβλίο 1, βιβλίο 2, βιβλίο 3). Ηρωική φαντασία, στρωτό γράψιμο που - μέχρι στιγμής - κρατάει το ενδιαφέρον μου αμείωτο.
Μόλις τελείωσα την τριλογία. Έμεινα πολύ ικανοποιημένος από το σύνολο των βιβλίων. Οι κύριοι χαρακτήρες αναπτύσσονται σταδιακά κατά την εξέλιξη της ιστορίας (ακόμα και στο τρίτο βιβλίο) και σε μεγάλο βάθος, τα twists σε κάθε αδιέξοδο είναι εύστοχα, πετυχημένα και βοηθούν στην εξέλιξη της ιστορίας και τέλος, ο συγγραφέας δεν διστάζει να σκοτώσει "καλούς" και "κακούς" κύριους χαρακτήρες. Ατού: Η πολύ πετυχημένη (για μένα) χρήση ενός extra μύθου ο οποίος - σύμφωνα με τη φαντασία του συγγραφέα - έχει κάποιες "εκκρεμότητες" μέχρι να ολοκληρωθεί και που πλέκεται ουσιαστικά στα γεγονότα της ιστορίας. Το συστήνω ανεπιφύλακτα σε λάτρεις του είδους, αλλά και σε όσους αρέσκονται σε ελαφρά αναγνώσματα.



Κατά σύμπτωση, πρόσφατα μου δώρισαν το βιβλίο "Ουρανόπετρα"! Πήρε κι αυτό τη σειρά του...!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.933
Reaction score
20.434
Απάντηση: Βιβλία - Προτάσεις!!!

Για διάλειμμα από τα συνηθισμένα, διάβασα το "Διογένης ο κυνικός" του Διογένη Λαέρτιου. Το βιβλίο δεν δίνει πολλά βιογραφικά στοιχεία για τον φιλόσοφο (δεν υπάρχουν και πολλά, άλλωστε), αλλά επικεντρώνεται στα αποφθεύγματά του τα οποία προήλθαν από την - όποια - επαφή είχε με τους συνανθρώπους του.

Είναι μικρό σε όγκο και μέγεθος, 96 σελίδες με διαστάσεις 21εκ*14,8εκ (Α5), διαβάζεται εύκολα και προσφέρει πολλά. Συστήνεται ανεπιφύλακτα.

Σειρά πήρε το "Η δυστυχία του να είσαι Έλληνας" του Νίκου Δήμου. Μου το συνέστησαν ως ένα βιβλίο το οποίο αν και γράφτηκε τη δεκαετία του 1970, στις μέρες μας είναι πιο επίκαιρο από ποτέ.
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: Βιβλία - Προτάσεις!!!

Το πιο επίκαιρο βιβλίο για την πολιτική κατάσταση σήμερα είναι το "Η ανοιχτή κοινωνία και οι Εχθροί της" τόμος 2. Θα καταλάβαιτε αμέσως τις πολιτικές συμπεριφορές όλων των κομμάτων και των ψηφοφόρων τους...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.933
Reaction score
20.434
Απάντηση: Βιβλία - Προτάσεις!!!

Σειρά πήρε το "Η δυστυχία του να είσαι Έλληνας" του Νίκου Δήμου. Μου το συνέστησαν ως ένα βιβλίο το οποίο αν και γράφτηκε τη δεκαετία του 1970, στις μέρες μας είναι πιο επίκαιρο από ποτέ.
Το διάβασα κι αυτό. Μικρό με ουσιαστικό νόημα και συμπτυγμένη γνώση. Μια σκιαγράφηση του κοινωνικού/πολιτικού/ανθρώπινου προφίλ του μέσου Έλληνα, μέσα από απλές (φαινομενικά) προτάσεις, οι οποίες αλληλοσυνδέονται για να δώσουν στον αναγνώστη το νοήματα που θέλει να περάσει ο συγγραφέας. Υποστηρίζω τον χαρακτηρισμό "επίκαιρο" για δύο λόγους: 1) Παρόλο το γεγονός ότι γράφτηκε πριν 30-40 χρόνια, η σκιαγράφηση που περιέγραψα πριν, παραμένει ακριβής και 2) κάνει εύκολο για τον αναγνώστη να καταλάβει για ποιο λόγο φτάσαμε εδώ που φτάσαμε...

Σειρά πήρε το Fahrenheit 451 του Ray Bradbury, στα ελληνικά από τις εκδόσεις Αγρα. Το είχα διαβάσει παλαιότερα σε comic από τις εκδόσεις ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ (πολύ καλή προσπάθεια) και είπα να διαβάσω και το βιβλίο.
 

Μηνύματα
10.413
Reaction score
4.859
Απάντηση: Βιβλία - Προτάσεις!!!

Τον Δημου τον διαβασα πριν πολλα χρονια, ισως πρεπει να τον ξαναδιαβασω.
Το τελευταιο διμηνο διαβασα κι εγω παρα πολλα βιβλια διαφορων κατηγοριων.
Απο ΕΦ ξεχωριζω το Σιλο των εκδοσεων anubis, κλασσικη επιστημονικη φαντασια με στοιχεια θριλλερ.
Απο ...ευπωλητα διαβασα το Inferno του Dan Brown που και αυτο βεβαια εχει στοιχεια επιστημονικης φαντασιας και θριλερ και μου αρεσε.
Απο παλαιοτερη ξενη λογοτεχνια το "Ετσι ισχυριζεται ο Περειρα" του Αντονιο Ταμπουκι και την "Πολη των θηριων" της Ισαβελλας Αλλιεντε, επισης πολυ καλα. Επισης και το Ραδοπις του Μαχφουζ.
Απο ελληνικη λογοτεχνια την Ουρανοπέτρα του Καλπουζου και τις "κορες της λησμονιας" του Παπαθεοδωρου ( το δευτερο δεν με εντυπωσιασε). Επισης και μου αρεσε ιδιαιτερα τον "Βασικο Μετοχο" του Πετρου Μαρκαρη.
Τελος απο οικονομια και πολιτικη ενα βιβλιο του Πωλ Κρουγκμαν για την Ασιατικη Κριση του 97-99 (απο την Ημερησια) και δυο βιβλια του Γιαννη Λουλη για την ελληνικη κριση, το πρωτο φτανει μεχρι το 2011 και ηταν κι αυτο στην σειρα της Ημερησιας ενω το δευτερο προχωραει απο 2011-2013 και το αγορασα μολις κυκλοφορησε πριν κανα μηνα. Συνιστωνται και αυτα.


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.095
Reaction score
20.573
Απάντηση: Βιβλία - Προτάσεις!!!

Τί θυμήθηκα τώρα! "Εγώ ελπίζω να τη βολέψω" του Μαρτσέλο ντ' Όρτα. Όσοι το έχετε, ξέρετε. Όσοι δεν το έχετε, αξίζει να το ψάξετε σε κανα βιβλιοπωλείο. Δείγμα εδώ. Α, και το "Ο Θεός μας έπλασε τζάμπα"!
 

Μηνύματα
4.660
Reaction score
620
Απάντηση: Βιβλία - Προτάσεις!!!

Στις διακοπές διάβασα το "Μετά τον Ερντογάν, τι?" των Λυγερού-Μελά και το εκπληκτικό "Ο Επαγγελματίας" του Στήβεν Πρέσσφιλντ.

Το πρώτο το προτείνω για όσους δεν γνωρίζουν τα της Τουρκίας, το δε δεύτερο νομίζω ότι θα μπορούσε να γίνει ταινία που θα τίναζε το box office στον αέρα.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.933
Reaction score
20.434
Σειρά πήρε το Fahrenheit 451 του Ray Bradbury, στα ελληνικά από τις εκδόσεις Αγρα. Το είχα διαβάσει παλαιότερα σε comic από τις εκδόσεις ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ (πολύ καλή προσπάθεια) και είπα να διαβάσω και το βιβλίο.
Πάει κι αυτό... Θα έλεγα ότι ως βιβλίο στέκεται εκεί ψηλά με το "1984" και το "A brave new world", στα μυθιστορήματα που παρουσιάζουν μελλοντικές κοινωνίες και την παρακμή (?) του ανθρώπινου είδους. Αξίζει την ώρα που θα αφιερώσετε στην ανάγνωσή του.

Προς το παρόν, κάνω διάλειμμα από τα "σοβαρά" αναγνώσματα και διαβάζω πιο "ελαφριά" βιβλία. Ήδη "ξεκοκκάλισα" το "Οι μεγαλύτερες απάτες της ιστορίας", συνεχίζω με το "Οι χειρότερες εφευρέσεις της ιστορίας" και τελειώνω με το "Οι χειρότερες προβλέψεις της ιστορίας".
 
Last edited:

Μηνύματα
10.413
Reaction score
4.859
Peter Yeldham - Μακρινή Ακτή, η ιστορία μιας ελληνίδας μετανάστριας στην Αυστραλία που γίνεται αργότερα η ίδια προστάτης των μεταναστών
Ντινος Κουμπάτης - Αγαπημένο Αιβαλί , η ιστορία του ξεριζωμού των μικρασιατών δοσμένη με βάση τις σημειώσεις του παπου του συγγραφέα
Δύο πολύ καλά βιβλία που διάβασα πρόσφατα
 

Μηνύματα
2.672
Reaction score
1.393
The dissolution of eastern European Jewry

Δύσκολο βιβλίο που προυποθέτει μια προηγουμενη ενασχόληση με το ιστορικό υπόβαθρο της εποχής που διαπραγματεύεται. Δημιουργεί ωστόσο τεράστιο προβληματισμό και ερωτήματα για ευαίσθητα συναφή θέματα και όρους όπως "ολοκαυτωμα", "τελική λύση" κλπ κπ...
 

Μηνύματα
10.413
Reaction score
4.859
Αλλο ένα πάρα πολύ καλό βιβλίο που τελείωσα μόλις χτες είναι η "Σερενάτα" του τούρκου Ζουλφί Λιβανελί, γνωστού και απο την φιλία του με τον Μίκη. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.553
Μηνύματα
2.864.118
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stergiosgk
Top