Βιβλία




wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.968
Reaction score
20.486
Επέστρεψα στο σπίτι μετά από μια απαιτητική ποδηλασία μήκους 115χλμ, με ένα μεγάλο χαμόγελο στο πρόσωπο μου. Τι θα μπορούσε να με κάνει να χαμογελάσω ακόμα περισσότερο;

Αυτή η παραλαβή:

IMG_20240217_131707.jpg


:):thumbsup:
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.968
Reaction score
20.486
Παραλίγο να το ξεχάσω!

Η Taschen κάνει εκπτώσεις για αγορές από το site της, μεταξύ 25% - 75%, από σήμερα (01/02) μέχρι και τις 04/02. Σε πολλές (αν όχι όλες) περιπτώσεις, τα μεταφορικά για Ελλάδα (και Κύπρο) είναι δωρεάν!

Ψώνισα! ✌
Παρέλαβα σήμερα αυτό που ψώνισα!

IMG_20240221_193218.jpg


Το BIC δίπλα του είναι για να φανεί το πόσο μεγάλο είναι! Ευτυχώς, έχω ψηλά ράφια στη βιβλιοθήκη μου και χωράει! :)
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.968
Reaction score
20.486
Πρόταση βιβλίου για τον @Kotsidis John, τον @Abessalom και για όσους άλλους έχουν μια ιδιαίτερη σχέση με τη φωτογραφία.

Σύμφωνα με τα λεγόμενα μιας συμforumίτισσας από άλλο site: " Όσοι αγαπούν τη φωτογραφία και την καλλιτεχνική της προέκταση, οφείλουν στον εαυτό τους να διαβάσουν το βιβλίο του Rolan Bart "Ο φωτεινός θάλαμος - σημειώσεις για τη φωτογραφία". Η φωτογραφία μέσα από τα μάτια του φιλοσόφου... Θα το λατρέψετε.."

(στο διαδίκτυο, το βρήκα με δύο εξώφυλλα, εκδόσεις ΡΑΠΠΑ κι εκδόσεις ΚΕΔΡΟΣ αντίστοιχα)

1708585778061.png
1708585788217.png
 





wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.968
Reaction score
20.486
Συνεχίζω με τις δύο (τεράστιες!) Omnibus εκδόσεις (περίπου 1000 σελίδες ο κάθε τόμος) του "Lucifer":
Ολοκλήρωσα τον μισό "άθλο"! Διάβασα τον πρώτο τόμο. Οι ιστορίες ήταν γενικά πολύ καλές - ΟΚ, φυσιολογικά, βρήκα κάποιες πιο ενδιαφέρουσες από κάποιες άλλες, αυτή η παραδοχή, όμως, δεν αφαιρεί κάτι από τη συνολική εικόνα του τόμου. Όλες οι ιστορίες είχαν ωραίο έως εξαιρετικό graphic design και lettering - χαρακτηριστικά τα οποία παραμένουν σταθερά σε όλον τον τόμο, κάτι το οποίο είναι αξιοπρόσεκτο, λαμβάνοντας υπόψη ότι τα κείμενα κι οι εικόνες, δημιουργήθηκαν από πολλούς συγγραφείς κι εικονογράφους.

Σημείωση: Η τηλεοπτική σειρά δεν έχει τίποτα κοινό με τις ιστορίες του πρώτου τόμου. Το μόνο κοινό είναι τα ονόματα των κύριων πρωταγωνιστών (Lucifer, Mazikeen, Amenadiel κτλ).

Ξεκίνησα το δεύτερο τόμο χθες, όμως, στο ενδιάμεσο του τέλους της ανάγνωσης του πρώτου και της έναρξης του δεύτερου τόμου έκανα ένα "διάλλειμα" διαβάζοντας τα πιο κάτω:

Μια σταγόνα ιστορία ΙΙΙ, του Δημήτρη Καμπουράκη:

1709622283043.png


Είχα διαβάσει παλαιότερα και τα προηγούμενα δύο της σειράς του ίδιου συγγραφέα, το τρίτο "έπεσε" πρόσφατα στα χέρια μου και δεν έχασα την ευκαιρία. Μου αρέσουν αυτού του είδους τα βιβλία (όπως π.χ. και τα βιβλία των Γρυντάκη/Δάλκου/Χόρτη/Χόρτη), γιατί μέσα από την παράθεση αληθών ιστορικών γεγονότων (οι παραθέσεις είναι υποστηριγμένες σε κάθε περίπτωση από πηγές) μαθαίνουμε πραγματική Ιστορία η οποία διαφέρει παρασάγγας από την Ιστορία που μαθαίναμε στα σχολικά μας χρόνια.

The ultimate Beatles collection, σε ελληνική έκδοση/μετάφραση από τις εκδόσεις Brainfood. Μου το χάρισαν και το διάβασα, πριν λίγες ημέρες. Είναι ενδιαφέρουσα έκδοση, πλήρης πληροφοριών για το θρυλικό συγκρότημα από το Liverpool. Εξιστορείται όλη η πορεία του συγκροτήματος από τη γέννηση των τεσσάρων μελών του, την ίδρυση του συγκροτήματος, την καθιέρωσή του μέσω των επιτυχιών και των συναυλιών και τη διάλυσή του. Επίσης, περιλαμβάνονται μικρές ιστορίες/μικρά σχόλια για όλη τη δισκογραφία τους, τραγούδι προς τραγούδι.
 

Μηνύματα
2.677
Reaction score
1.393
The ultimate Beatles collection, σε ελληνική έκδοση/μετάφραση από τις εκδόσεις Brainfood. Μου το χάρισαν και το διάβασα, πριν λίγες ημέρες. Είναι ενδιαφέρουσα έκδοση, πλήρης πληροφοριών για το θρυλικό συγκρότημα από το Liverpool. Εξιστορείται όλη η πορεία του συγκροτήματος από τη γέννηση των τεσσάρων μελών του, την ίδρυση του συγκροτήματος, την καθιέρωσή του μέσω των επιτυχιών και των συναυλιών και τη διάλυσή του. Επίσης, περιλαμβάνονται μικρές ιστορίες/μικρά σχόλια για όλη τη δισκογραφία τους, τραγούδι προς τραγούδι.
Πολυ ενδιαφέρον ακουγεται. Ευχαριστούμε για την παρουσίαση (οχι σαν κάτι άλλους τεμπέληδες εδω μεσα... :whistling: )
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.575
Reaction score
30.963
Τα μια σταγονα ιστορια ειναι ευχαριστα στο διαβασμα αλλα εχουν πολλα λαθη !
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.883
Reaction score
34.285
Αυτο με το Αιγαιο το θελω και εγω ! Tom Clancy στο Ελληνικο :)
Ειναι πολυ καλο, μ αρεσε πολυ το πρωτο , ειχε φοβερες κριτικες, πολυ δυνατο με ωραια δραση κ πηρα και το δευτερο, αξιζει!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.968
Reaction score
20.486
Συνεχίζω με τις δύο (τεράστιες!) Omnibus εκδόσεις (περίπου 1000 σελίδες ο κάθε τόμος) του "Lucifer":
Ξεκίνησα το δεύτερο τόμο χθες,
Έχει λίγες μέρες που ολοκλήρωσα τον "άθλο"! Διάβασα και τον δεύτερο τόμο, τον οποίο βρήκα πιο ενδιαφέροντα από τον πρώτο. Οι ιστορίες είχαν μια συνέχεια και παρόλο που κάποιες - λίγες - έμοιαζαν ασύνδετες, τελικά όλες, με τον τρόπο τους, οδήγησαν στο οριστικό τέλος της ευρύτερης ιστορίας.

Ξεκίνησα ήδη το "Θνητοί Θεοί". :)
 


Μηνύματα
20.125
Reaction score
14.509
Από την σωρεία των βιβλίων στον τοίχο του βιβλιοπωλειου στο αεροδρόμιο - νοιωθω μια έλξη ακαταμάχητη όπου βλέπω βιβλία - αποφάσισα ν αγοράσω οποιον τίτλο μου τραβουσε την προσοχή με την πρώτη μάτια: Αγόρασα δυο για πολύ πρακτικούς λογους !:biggrin:


Το πρώτο ενός γνωστού μου ομιλητή : Σιμον Σινεκ - Οι ηγέτες τρώνε τελευταίοι.

1712351018738.jpeg


«Στα ταξίδια του ανά τον κόσμο, ο Σάιμον Σίνεκ παρατήρησε ότι σε κάποιες ομάδες η εμπιστοσύνη είναι τόσο βαθιά ώστε τα μέλη κυριολεκτικά θα ρίσκαραν τη ζωή τους το ένα για το άλλο. Άλλες ομάδες, όσα κίνητρα κι αν τους προσφερθούν, παραμένουν σε καθεστώς εμφυλίου, κατακερματισμένες και αποτυχημένες. Γιατί;
Η απάντηση έγινε σαφής σε μια συζήτηση με έναν στρατηγό των Πεζοναυτών των ΗΠΑ, όταν ο Σίνεκ τον ρώτησε "τι κάνει τόσο καλούς τους πεζοναύτες". "Οι ηγέτες τρώνε τελευταίοι", του απάντησε ο στρατηγός….

Η συναρπαστική έρευνα και οι αληθινές ιστορίες που υπάρχουν σ' αυτό το βιβλίο αποδεικνύουν ότι οι ηγέτες που πρόθυμα τρώνε τελευταίοι επιβραβεύονται με αφοσιωμένους, γεμάτους αυτοπεποίθηση και αποτελεσματικούς συναδέλφους. (Από την παρουσίαση στο οπισθόφυλλο του βιβλίου)

Indeed.:thumbsup:
 

Μηνύματα
20.125
Reaction score
14.509
Η ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΤΩΝ ΚΡΥΦΩΝ ΟΝΕΙΡΩΝ

Η βιβλιοθήκη των κρυφών ονείρων






«Πέντε άνθρωποι, πολύ διαφορετικοί μεταξύ τους, περνούν το κατώφλι μιας μικρής βιβλιοθήκης στην καρδιά του Τόκιο.
Όλοι βρίσκονται σ' ένα σταυροδρόμι της ζωής τους.

Η Σαγιούρι Κοματσί, η αινιγματική βιβλιοθηκάριος, θα προτείνει στον καθένα τους από ένα βιβλίο που απέχει πολύ από αυτό που είχαν στο μυαλό τους να διαβάσουν. Αυτό ακριβώς το απρόσμενο ανάγνωσμα θα τους κάνει να αναρωτηθούν….»
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.617
Μηνύματα
2.868.190
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top