Βιβλία

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
η γνωριμια ειναι η προφαση... 🐒
οχι το οντιο ειναι η προφαση (για γνωριμια) 8-)
ε τωρα μπερδευτικα εγω.. :angel:
 



Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.377

«Γιατί δε μου το είχε πει κανείς?»- Dr. Julie Smith

EE9746BC-EA0E-43EC-ABC3-8247B8E218BD.jpeg

Ολόκληρο το βιβλίο στ αγγλικα.

 









Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.408
Reaction score
50.364
- τελειώνοντας επί τέλους τό "τουβλάκι" Μελμοθ ο περιπλανώμενος , παραμένω στην σειρά orbis literae ...

IMG_20221117_204135.jpg


... για ένα ακόμα γοτθικό διαμαντακι
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.354
Συνεχίζω με το "Νευρομάντης" του William Gibson και θα συνεχίσω με τα υπόλοιπα δύο βιβλία της τριλογίας.
Έχει λίγο καιρό που τελείωσα την τριλογία. Μου πήρε περισσότερο καιρό από όσο περίμενα/ήθελα.

Το πρώτο βιβλίο ήταν πάρα πολύ καλό. Όπως είχα διαβάσει και σε ένα άλλο forum, είναι ουσιαστικά το μυθιστόρημα που όρισε το cyberpunk ως λογοτεχνικό είδος. Το συστήνω ανεπιφύλακτα σε οποιονδήποτε έχει τη διάθεση και το χρόνο να το διαβάσει, ακόμα κι αν ο μόνος του "στόχος" είναι να αποκτήσει ένα και μοναδικό σημείο επαφής με το συγκεκριμένο είδος λογοτεχνίας.

Μέχρι εκεί όμως. Τα επόμενα δύο της τριλογίας, "Κόμης Μηδέν" και "Στον αστερισμό της Μόνα Λίζα", με δυσκόλεψαν και με κούρασαν αρκετά. Πάρα πολλά ονόματα για να τα θυμάμαι όλα, τα οποία εμφανίζονται σε πολλές και φαινομενικά ανεξάρτητες επιμέρους ιστορίες, οι οποίες (δεν φαίνεται να) συνθέτουν την κύρια ιστορία των βιβλίων κι οι οποίες, με κάποιο τρόπο, βρίσκονται να συνδέονται προς το τέλος των βιβλίων (κι αυτό ακόμα δεν ισχύει για όλες τις επιμέρους ιστορίες).

Ίσως, τελικά, να μην με "τράβηξε" τόσο πολύ το συγκεκριμένο είδος και να αδικώ τα δύο προαναφερόμενα βιβλία. Ας το αφήσω εδώ.

Για το επόμενο ανάγνωσμα, επέλεξα να κινηθώ σε γνωστά "μονοπάτια". Θα διαβάσω το "Τόπος εκτέλεσης" της Yrsa Sigurdardottir.

Επίσης, έχει διαβάσει κάποιος το "Ο Άρχοντας Των Μυγών" (Lord of the flies), να μου πει την άποψή του;

@Mr Spock Η γνώμη σου για το "Μέλμοθ, ο περιπλανώμενος";
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.340
Reaction score
30.714
Lord of the flies
3 - 3,5 στα 5

Ασχετο με το Lord of the flies αλλα αμα θες βιβλιο παρε το Αηδονι της Kristin Hannah :)

 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.354
@spylab 3-3,5/5 για βιβλίο που τιμήθηκε με Nobel λογοτεχνίας; Πολύ αυστηρός κριτικός είσαι! :)
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.354
Ο συγγραφέας τιμήθηκε για αυτό το βιβλίο. Κατάλαβα κάτι λάθος;
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.340
Reaction score
30.714
Οχι ,τιμηθηκε συνολικα για το λογοτεχνικο του εργο .


Αντιθετως τα Pulitzer , Nebula κλπ ειναι για συγκεκριμενa βιβλιa.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.093
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top